Jump to content

Probleme inchidere / deschidere usa


bibi91
 Share

Postare recomandată

Salutare,

In primul rand rog moderatorii sa ma scuze daca problema a mai fost discutata, dar eu nu am mai gasit ceva asemanator.

Pe scurt, problema mea e urmatoarea : usa dreapta fata a masinii nu se mai deschide. La actionarea butonului de deschidere de pe cheie sau a butonului de deschidere de pe usa se aude un zgomot in usa dar nu se aude tacanitul acela specific care se aude la deschiderea sau inchiderea usilor. Am fost la trei service-uri pana acum dar nici un mecanic nu a stiut cum ar putea sa o deschida fara sa-mi provoace stricaciuni. Are cineva vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar, cheia ai invartit-o in broasca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa o descui din telecomanda si apoi din interiorul masinii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndyG, daca te referi la broasca din dreapta, nu am.In stanga nu am incercat.

MariusMKV, usa nu se deschide nici din interior nici din exterior. am tras de clante pana mi-a venit rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe cantul usii exista un orificiu cu un dop de plastic (il poti vedea la usa soferului)

de acolo se poate deschide usa din cate stiu eu ,numai sa ai acces acolo

Am mai gasit o poza in VESIS, poate te ajuta cu ce e acolo..

Multa bafta

post-14806-1212099874_thumb.png

Modificat de MariusMKV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc marius pt raspuns.

La dopul de pe cantul usii nu pot ajunge pt. ca usa e inchisa, si nici fata usii nu iese. Ma gindeam sa desfac aripa fata si apoi sa desfac balamalele usii. Stie cineva daca se poate face asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca ai scoate usa din balamale, n-o sa poti s-o scoti de pe stalp, plus ca o sa zgarii multe pe acolo.Incearca sa scoti manerul interior sa ajungi la parghiile care actioneaza clanta, poate o fi sarita vreuna si o rezolvi, in nici un caz nu scoate balamalele ca faci ravagii fiind usa inchisa. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru poza dar a venit un pic prea tarziu. Tocmai i-am scos manerul interior si intr-adevar nu am putut face nimic. Acum ma duc din nou la service sa o pun si pe un tester sa vad ce apare. Cred ca pana la urma singura solutie ar fi sa renunt la fata de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As mai avea o idee cu toate ca n-am incercat-o la golf. Incearca sa lasi geamul jos la maxim si poate cu o sarma ajungi la piedica aia de blocare a usii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai m-am intors de la service si, exact cum ma asteptam, la scanare nu apare nici o eroare. Mecanicii spun ca pare a fi o problema mecanica, dar ca ei nu vad o rezolvare fara sa strice ceva. Nu prea stiu ca sa fac, mi-e frica sa nu distrug degeaba fata usii si sa nu reusesc sa scot yala avand in vedere ca este inchisa (ma gandesc sa nu cumva sa ramana agatata de boltul de prindere de pe stalpul masinii)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bib91: Nasoala situatia... nu stiu ce sa iti zic, dar nu prea ai alta optiune, acum trebuie sa te hotarasti care fata a usii sa o strici, pe cea exterioara sau cea interioara... eu as alege fata exterioara, cred ca ai acces mai bine la yala iar la golf 5 este prinsa in suruburi. Cum ai reusit sa o blochezi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te-ai gandit sa desfaci scaunul din dreapta si apoi sa incerci sa desfaci suruburile de sub usa???

daca reusesti asta, restu e prins doar in cleme

iese, dar trebuie fortata un pic in sus, ca sa se desprinda clemele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paul, nu i-am facut nimic. Am inchis seara masina din telecomanda cheii iar dimineata, in drum spre servici m-am oprit sa iau o colega iar usa pur si simplu nu s-a mai deschis.

Angel, nu merge, am verificat acum. Imi intra surubelnita, da nu apuca surubul, imi trebuie alt unghi. In plus, mai are un surub si pe lateral, langa oglinda retrovizoare. Acu ca tot am stat toata ziua si m-am uitat la ea, m-am gandit sa desfac capitonajul de pe stalpul usii sa vad daca nu are vreo gura de vizitare sa desfac cumva boltul de pe stalp. Are cineva idee cat de lungi sunt cele 2 suruburi care prind boltul, sa nu ma chinui degeaba si apoi sa-mi dau seama ca nu ies din cauza usii? In plus m-ar scuti si de o groaza de munca, ca trebuie sa desfac toata partea din spate, ca am doar 3 usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din interior nu prea ai ce sa faci. Asta e de pe stinga dar cred ca e la fel. Mai cautam solutii nu te apuca sa o strici inca.

Degeaba desfaci stilpul. E triplu si nu ajungi la suruburi.

post-15660-1212155193_thumb.jpg

Modificat de camsonat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi camsonat, e clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai CASCO?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am, da nu-mi vine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu-ti vine dar eu m-am invirtit pe linga Jetta mea 1 ora si nu prea vad cum deschizi usa. Oricum mai asteapta.

Modificat de camsonat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma, sincer, din ce discutii sunt pe aici, nu prea vad alta solutie. trage-i una cat sa se infunde usa si mergi la casco...eventual, ca sa nu comenteze, tragei-o bine, sa-ti dea de schimbat fata de usa, dar ai grija la prag sa nu-l lovesti. garantie inteleg ca nu mai ai, nu? naspa rau situatia, te compatimesc sincer. bafta

p.s. acum mi-a venit: daca deschizi usa din spate, nu ai vedere spre prinderea de pe stalp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am usa spate cosmo, a mea e doar cu 3 usi. Am si garantie, problema e ca masina e luata din germania si nu stiu daca porsche romania o va recunoaste. Oricum, le-am scris un mail si nemtilor si acu astept un raspuns din partea lor ( daca mi-l vor da ). M-am decis sa mai astept pana luni-marti inainte sa iau o decizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nemtii o sa iti raspunda cu un mesaj automat, iar garantia este internationala.... dar acum depinde cine ti.a dat garantia, daca ti.a dat-o parcul de unde ai cumparat.o mai greu... sorry!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina am luat-o chiar de la fabrica vw din wolfsburg, deci ar trebui sa mi-o recunoasca. Pana acum nu m-am folosit de ea, de aia mi-e si mie frica. Oricum, luni ma duc pana la reprezentanta sa vad ce-mi spun si ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-adevar, o sa primesti un mesaj automat din germania cum ca mesajul tau a fost trimis catre reprezentanta din romania si dupa ceva timp o sa primesti raspuns de la poro. ideea e ca daca e in garantie nu ar trebui sa caraie astia din service. trebuie sa o rezolve fara probleme (si daca apar probleme in urma reparatiei trebuie sa le rezolve si pe alea). nu au de ales.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu e "manarita" eu stiu ca ai garantie internationala 2 ani!! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!