Jump to content

Probleme inchidere / deschidere usa


bibi91
 Share

Postare recomandată

Motorase din broasca defecte, se reconditioneaza. CAm 100 lei de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu trebuie schimbata toata broasca ? Totusi sa dau 2000 lei pt ambele usi mi se pare scump . Mersi mult , intreb ca sa fiu pregatit pt orice ca am mai avut episoade cu " trebuie schimbat x,y " si a iesit cu retus cabluri , chestii oxidate etc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, doar se repara broastele tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
On 5/13/2017 at 3:03 PM, ciupilici said:

Salutare , am si eu o problema la Audi A3 8p cu usile spate , am scris aici deoarece sunt mai activi userii , idee e ca din interior nu mi se mai deschid usile spate , siguranta pt copii nu are nici o legatura , ambele usi s-au stricat la interval de 3 zile , din exterior se deschid fara probleme , am fost la un service si la o constatare fara sa desfaca usa a spus ca ar putea fi broasca . Atunci cand deschid si inchid masina din telecomanda la toate usile suna la fel , ma gandesc ca o broasca stricata ar avea alte simptome . In plus la un magazin de piese auto mi-a spus ca mecanismul la o singura usa costa 1000 lei ( 250 euro ) , am impresia ca undeva imi iau tapa . Marti am programare la un alt service , as vrea cateva pareri deoarece nu as dori sa traga pielea de pe mine ( ce ar putea fi si cum s-ar putea repara mai ieftin in conditii de siguranta ) .

jos yalele respective, desfacute bucati, curatat colectoarele la motorase, dupa care o sa mearga mult si bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi cu masina in service , am fost de fata cand a desfacut usa , surpriza, nu stiu daca ma credeti ca nici eu nu credeam ca se poate intampla asa ceva , ambele carlige erau iesite , nu inteleg cum e posibil sa se intample una ca asta la ambele usi spate in decurs de cateva zile .... s-au fixat carligele si totul este perfect acum . Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

mai rar - doar daca au fost desfacute si nu au fost montate corespunzator - pana acum nu am intalnit caz ca al tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au fost desfacute , e a mea masina , nu am copii si doar eu umblu cu ea , o am de aproape 2 ani , totul s-a intamplat in decurs de 2-3 zile , ma gandesc ca de la socul gropilor sau al inchiderii usilor , deci exista si aceasta posibilitate .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Eu din cate usi am desfacut....si am desfacut multeeee - inclusiv la modelul tau - nu am gasit una cu aceasta problema. Deci, ma foarte indoiesc, ca problema a aparut de la sine - exclus varianta cu gropile, etc.

Oricum, este irelevant acum ce s-a intamplat, bine ca ai rezolvat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu ca fara a se fi umblat pe acolo nu aveau cum sa se desfaca acele carlige.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am demult masina , am garaj , nu are cine sa umble ca doar eu o conduc iar in masina doar prietena si eventual cativa prieteni au mai mers , serios vorbesc , nici mie nu-mi vine sa cred si nici la electricianul de la service .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

esti unicul caz..... de aceea ne indoim. Masina de mult timp, nu inseamna de noua - poate inainte sa fie a ta, s-a intervenit pe acolo si nu s-a montat corespunzator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Am o problema destul de urata cu broasca de pe partea stanga spate. Vechea broasca nu mai incuia si m-am hotarat sa iau una aftermarket care a costat 200 de lei noua. Dupa montare, la proba s-a incuiat si a ramas incuiata/blocata complet. Partea proasta este ca nu mai functioneaza mecanismul deloc, nici manual, tragand de butonul din imagine. Prin urmare, am demontat fata interioara a usii si am incercat sa actionez butonul din imaginea de mai jos, dar nu functioneaza deloc, iar usa este blocata in continuare. In momentul de fata, singura solutie care cred ca mi-a ramas este, sa desfac usa din balamale, sa incerc sa o casc putin ca sa am acces la plating si sa il tai cu o foarfeca de lacate...

Daca a mai intampinat cineva aceasta problema sau are o sugestie cum as putea deschide usa (ca sa pot schimba broasca) as fi recunoscator.

Multumesc anticipat!

 

"Am deschis un topic nou, deoarece nu am vazut pe nimeni care sa nu o poata dechide nici din acel buton"

post-68864-1282143134.jpg

Modificat de JoeSmOe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu te lasa sa actionezi acea parghie, deoarece este blocata in safe.

Cea mai mare greaseala, ca nu ai reparat yala ta....si ca ai ales sa cumperi una after market -sunt f.f.f proaste.... de aceea costa doar 200 lei....comparativ cu una oem care este in jurul la 700 lei.

Incearca sa actionezi incuiat/descuiat si sa bati cu ceva in yala - sa bagi o surubelnita pana la yala, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut asta. Am incercat timp de 4 ore sa o deschid prin diverse metode brute, ca sa spun asa... In continuare nu am nici o idee ce as putea face, fara sa distrug usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O singura varianta ai mai avea fara sa distrugi nimic, si anume sa scoti difuzorul de pe portiera. Rupi niturile cu o masina de gaurit si iti faci loc sa poti baga mana pana la broasca. Cu ajutorul unui prelungitor cliket sau ceva lung poti bate direct in broasca cocomitent cu actionarea inchiderii centralizate si poate poate. Daca nu si nu, cu un declipsor lung nu ai alta varianta decat sa rupi efectiv partea electrica a broastei si sa deschizi usa. Posturile tale ar trebui facute sticky sa se lamureasca toata lumea ca broastele china sunt mai pacatoase decat una OEM stricata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

are gaurile de la clipsuri, cu o surubelnita lunga, poate sa bata in yala.

oricum, nu distrugi usa.... se gasesc solutii, la fata locului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat difuzorul jos, dar nu ajungi prea departe cu mana, din cauza aparatorii de plastic in care este asezata broasca. Am batut in toate felurile in broasca, fara succes. 

Offtopic: aveti si voi niste metode cand va cere cineva ajutorul...mai mult il blamati ca a facut o greseala, decat sa incercati sa ajutati cu o idee. Multumesc oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

pai nu e vorba de asta - daca cineva citea inainte, nu ajungea in situatia asta. Eu zic ca noi ti-am dat si solutii, ce sa incerci, etc - imi pare rau ca nu merg la tine, asa cum ti-am zis, trebuie sa vezi la fata locului ce solutii mai gasesti.

In afara sfaturilor, ti-am zis ca ai facut o greseala, cumparand acel jaf de yala.... asta se traduce tot intr-un sfat, util pe viitor si pentru altii, care vor citii inainte sa se apuce de reparat si nu dupa.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai poti incerca sa alimentezi motorasele din yala pe direct. Oricum, dupa ce ai montat-o trebuia sa-i faci probe cu usa deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare

Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat la problema mea:

Am observat ca atunci cand inchid masina din cheie, usa stanga spate nu se inchide.

Deschid si inchid fizic usa cu pricina si apoi incui masina din cheie. Trag de manerul usii si e ok.

Daca deschid si apoi imediat inchid usa din cheie, apoi trag de manerul usii stanga spate, usa se deschide.

Ideea este ca de fiecare data trebuie sa deschid si sa inchid fizic usa si apoi sa inchid din cheie.

Erori in vcds nu am. Sa fie o setate aiurea sau e ceva fizic dus?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broasca cu probleme. Vezi postul de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, lexetordo said:

Salutare

Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat la problema mea:

Am observat ca atunci cand inchid masina din cheie, usa stanga spate nu se inchide.

Deschid si inchid fizic usa cu pricina si apoi incui masina din cheie. Trag de manerul usii si e ok.

Daca deschid si apoi imediat inchid usa din cheie, apoi trag de manerul usii stanga spate, usa se deschide.

Ideea este ca de fiecare data trebuie sa deschid si sa inchid fizic usa si apoi sa inchid din cheie.

Erori in vcds nu am. Sa fie o setate aiurea sau e ceva fizic dus?

Multumesc

Da jos yala, desfa partea electrica, scoate motorasele, curata colectoarele.

Daca tot o desfaci, schimba si switch-ul, sa stii ca e ca noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Mi-am luat niste V4NCT7 sa imi reconditionez o yala care nu mi se descuia din prima din telecomanda (am patit-o de doua ori recent, sporadic) si observ un lucru ciudat. Vad ca nu mai au cele doua ciocuri de plastic de pe laterala switchului (dooh...) care se infigeau in carcasa metalica a yalei si peste care se clipsa clema metalica.

Daca tai firele din cel vechi si le lipesc pe cel nou se va fixa suficient de bine doar cu clema metalica? 

Multumesc!

Modificat de adyp2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma nu am mai schimbat switchul deoarece arata impecabil si se comporta asemenea. Doar l-am declipsat sa il sprayez preventiv cu solutie de contacte. Distractia a venit din zona motoraselor care aveau depunere pe colector. De acolo cred ca a fost buba.

Dupa ce am refacut lipiturile nu am avut spray cu lac protector pentru contacte. Voi le-ati reacoperit sau le-ati lasat asa?

Si daca puteti va rog sa imi spuneti cum se poate fixa switchul pe carcasa metalica fara sa iti dea emotii ca se va misca de pe pozitie intr-un viitor indepartat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu au avut vreodata cele 2 ciocuri de plastic cele luate din comert. Se fixeaza prin lipire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!