Jump to content

Probleme inchidere / deschidere usa


bibi91
 Share

Postare recomandată

MAi bine zis de motorasul din iala, se oxideaza colectorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema principala e deschisul usii ca apoi poti da fata jos sa schimbi ce trebuie, tot la service se pare ca trebuie sa ajung.

Acum a mai aparut o problema, cand am scos mufa, neavand spray de contacte si din curiozitatea daca merge treaba am incercat sa dau pe acele cleme de la mufa cu o surubelnita si am facut contact intre 2 si o mica scanteie. Acum seara am observat ca nu se mai deschid geamurile pe spate, ambele nu doar cel din stanga :(. Cine imi poate spune ce am stricat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

ma poate ajuta cineva cu o schema sau sa imi explice cum se a jos fata de usa sa pot schimba broasca fata stanga?de ceva vremea refuza sa se mai deschida din telecomanda,vrea doar cu cheia.pls

multumesc :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ca la G5 ca sa schimbi broasca se da jos fata EXTERIOARA a usii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bună completarea :)

sau dacă nu vrei să demontezi faţa exterioară, poţi decupa tabla din spatele panoului interior, cum a fost arătat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai doar la golf 5 trebuie data jos fata exterioara sau si la jetta, cred ca-s facute la fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc frumos al bundy.am reusit sa dau jos fata de usa,dar m am impiedicat undeva.am scos toata suruburile,am dat butucl afara,dar fata de usa refuza sa se desprinda de usa.cred ca trebuia cumva sa dau si manerul usii jos dar nu m am priceput.am tras putin de fata de usa si am vazut ca nu imi dadea drumul de undeva din zona manerului.

acesta e prins pe un cadru al usii prin 3 boturi.2 sus si 1 jos.m am chinuit si am reusit sa dau jos cu tot cu maner.toate bune, am montat noua broasca,am pus fata de usa sus pe masina mai trebuia doar sa bag butucul usii.Aesta refuza sa intre de tot pana mi am dat seama ca noua broasca nu avea un locas de butuc,deci nu se potriveste pe masina mea.a trebuit sa dau jos iar fata de usa si sa montez broasca defecta la loc.

daca cineva stie va rog sa imi spuneti si mie cum dau manerul usii jos ca nu cred eu ca germanul a facut totul sa fie asa greu la demontaj.

Atentie ce coduri comandati ca nu se potrivesct toate broastele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce scoti butucul din usa, deconectezi cablul care vine la maner si actioneaza yala si tragi de maner ca si cum ai deschide usa. Din pozitia aia, il extragi - tragi de el, spre tine. El se clipseaza la varful lui, pe fata de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am citit am inteles ca ai reusit sa dai fata de portiera cu tot cu maner jos?

citeste postul #77.

dupa ce scoti butucul, scoti sufa si tragi un pic de maner in spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc baieti

aici m am incurcat eu.astept noua borasca si o sa desfac din nou fata de usa.revin cu detalii daca este cineva interesat.

drumuri bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Obligat....ajuta si vei fi ajutat.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy are dreptate.Am patit si eu cu usa dr. spate,am demontat-o de cateva ori crezand ca e neunsa sau cu contacte imperfecte la mufe.Rezolvare nu simpla:desfacut modul electric din corpul "broastei",scos motorasul (cel mare),bagat in alcool tehnic si alimentat cu 12v sa se invarta in ambele sensuri ,sters montat, la loc si gata.practic s-a curatit colectorul.rog completari!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adicateleaaaa l-ai bagat in alcool si in acelasi timp ai pus curent pe el ? sau il bagai, il scoteai puneai curent apoi il bagai iar si tot asa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"am demontat-o de cateva ori"

adica ea mergea din cand in cabd? cand mergea cand nu mergeea? cand nu mergea cum ai dat-o jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adicateleaaaa l-ai bagat in alcool si in acelasi timp ai pus curent pe el ? sau il bagai, il scoteai puneai curent apoi il bagai iar si tot asa ?

si prima metoda e buna si adoa.rezultatul este acelasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"am demontat-o de cateva ori"

adica ea mergea din cand in cabd? cand mergea cand nu mergeea? cand nu mergea cum ai dat-o jos?

Da!la icepuut nu se mai incuia apoi a ramas dupa o interventie blocata pe incis,in ultimul caz am tot incercat din telecomanda si din butonul de pe usa soferului pina sa deblocat apoi am demontat-o (se intelege).Accesul la broasca se face prin demontarea minerului exterior si afetei de usa exterioara,oricum ca sa ajunji la acel motoras trebuie ceva dibacie,scule si pasiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si prima metoda e buna si adoa.rezultatul este acelasi.

prietene, am vrut doar sa vad cat esti de sincer, lasa-ne cu vrajeala asta ca poti sa arunci motorasul ala daca i-ai facut asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci cumparati alt ansamlu de incuietoare.Nu-mi permit sa dau sfaturi aiurea s-au sa fiu pricina de smintela.Imi pare rau am vrut sa fiu util.

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul te cred, ca ai alimentat un motoras in lichid cu 12V, fiindca era alcool nu apa. Prin apa faceai scurt, prin alcool nu ; asta-i tot !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alcool izopropilic nu conduce electricitatea, nici cand este in stare lichida.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca intradevar asa e, atunci imi cer scuze pt cum l-am luat pe colegul, nu stiam ca alcoolul nu conduce, deci scuze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!