Jump to content

Probleme inchidere / deschidere usa


bibi91
 Share

Postare recomandată

Se poate scoate acel cablu din locasul din maner si oricum dupa aia trebuie desfacut manerul si pus la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nici mie nu mi se mai deschide usa dreapta fata. Am fost cu ea ieri la service si dupa ce au pus-o pe tester mi-au zis ca de vina e modulul de inchidere de la usa. Inlocuirea lui ma duce spre 1000 RON :biggrin: . Oare daca gasesc un alt modul, tot de G5, pe la dezmembrari, se potriveste la masina mea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are acelasi cod se potriveste. Eventual roaga un coleg care are instalat ETKA sa-ti dea codurile de la piesele care ti se potrivesc ca sa sti ce cauti la dezmebrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

azi am facut o scanare cu urmatorul rezultat

Address 52: Door Elect, Pass.

Control Module Part Number: 1K0 959 702 M

Component and/or Version: Tuer-SG 005 0987

Software Coding: 0000180

Work Shop Code: WSC 00028

2 Faults Found

00097 - Front Passengers Central Locking (Safe) Motor (V162)

012 - Electrical Fault in Circuit

00929 - Locking Module for Central Locking; Front Passenger Side (F221)

008 - Implausible Signal

mentionez inchiderea merge in cele mai multe cazuri iar in situatia in care nu se deblocheaza din prima merge din a doua, a treia incercare. mi s-a intamplat ca mearga si din a 10-a

masina are 54.000km si a fost cumparata noua de la dealer vw

am lubrifiat cat de bine am putut yala iar la aceste temperaturi nu mai poate fi vorba de inghet. in concluzie ar mai ramane modulul de inchidere cent.

daca are cineva o sugestie, este binevenita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfacuta broasca si refacute lipiturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deoarece problema este des intalnita la golf 5 si probabil sunt multe persoane interesate ar fi util un post DIY cu modalitatea de demontare eventual procedura din ELSA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA g5 se desface fata exterioara a usii, de aceea nu sunt multi care se baga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi sunt interesat de procedura de demontare a mecanismului in cauza.

se cauta un samaritean cu ELSA

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine cand ajung acasa postez eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

pentru ca si pe mine m-a secat usa aia din dreapta fata, mi-am promis ca daca voi rezolva cumva, sa va spun si voua.

Figura cu manerul usii din dreapta tras la maxim si butoane de pe usa din stanga, cred ca ati incercat si voi. se deschidea cam la 50 de incercari.

Deci cum a disparut, va spun exact pasii pe care i-am facut eu si a mers:

1. am sincronizat telecomanda de pe cheie cu masina, scrie in carte cum!

2. cu usa de la sofer deschisa (binenteles dreapta blocata), tinand tras manerul de pe usa dreapta, am butonat de pe usa din stanga. si s-a deschis din prima!

UPS!!! de o saptamana usa mea merge! nu s-a mai blocat.

daca revine la faza cu blocatul, INEBUNESC.

Sa spuneti daca a mers si la voi, sunt foarte curios.

Ce mi-a dat de gandit: atunci cand reuseam sa deschid usa dreapta fata, functiona perfect, atat timp cat NU o inchideam din cheie. De la inchiderea de pe usa stanga, functiona pefect. Cand inchideam din telecomanda usa din dreapta nu se mai deschidea.

BAFTA!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era interesant de vazut daca intervenea situatia pe partea soferului daca asculta mecanismul cheia.

ei uite, ca ti s-a indeplinit dorinta. Din pacate pentru mine. Cred ca sunt primul, din cate am vazut, care are probleme cu usa de la sofer. Sa va spun ce am patit.

Acu vreo doua zile ajung acasa de la servicu, si inchid normal masina. Dupa vreo ora vreau sa plec in oras, descui masina (din telecomanda) ca de obicei si cand trag de maner, surpriza, nimic. Mai deschid odata din telecomanda, crezand ca nu am apasat eu bine, acelasi rezultat. Verific celelalte usi, toate se deschid fara probleme. Intru in masina pe partea pasagerului si incerc sa o deschid din interior, nimic. Cand bag cheia in broasca si o invart, surpriza, s-a deschis. Incerc de cateva ori cu telecomada si merge de fiecare data. Cand dau sa ma intorc din oras, nu se mai deschide iar. O deschid cu cheia, ajung acasa si a doua zi, surpriza din nou: merge fara probleme. Azi nu mi se mia deschide decat cu cheia.

Efectiv nu inteleg ce dracu are si sper sa ma ajutati cu ceva sfaturi, desi din ce am citit pe aici banuiesc ca ar trebui sa o ung si eu?

Daca da, unde exact?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Sunt nou pe aici asa ca nu am gasit topicul asta decat acum....din pacate...tocmai mi-am lasat de dimineata masina in service. Aceeasi problema...doar ca la usa stanga spate. Am patit-o cam de 2 luni. La inceput facea figuri..dar dupa cateva incercari se deschidea. Apoi am uitat si nu am mai bagat in seama pana cand surpriza: nu se mai deschide deloc, cam din februarie. Desigur se aude mereu acel dublu-click la usa din spate. Sper ca cei de la service sa nu spuna ca nu se poate face fara a rupe/dauna usii pentru ca nu vreau sa platesc o groaza de bani pe asta si voi incerca solutiile descrise anterior..daca mai e cineva cu aceste probleme si le-a rezolvat fara a sparge/rupe nimic rog sa posteze. Voi posta si eu de asemenea parerea mecanicilor cand voi avea diagnosticul.

Multumesc mult!

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste AddReply sau FastReply! Citeste Regulamentul! Multumesc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Asa cum am spus, revin cu informatii. Vestea buna pt cei care mai patesc asta si nu mai pot deschide usa deloc (am incercat toate sfaturile din ce ati postat anterior) este ca usa poate fi deschisa prin interior fara a strica/sparge ceva la fata de usa. Vestea mai putin buna este ca broasca mea era stricata...si e aprox 500 Ron una noua. Sper sa nu fie cazul la voi.

Multumesc mult pt ajutor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutareee!

Ai mare dreptate Al Bundy! Numai ca usa in cauza e blocata!

Am patit si eu faza cu blocarea usii soferului care nu se mai deschide nici de afara si nici dinauntru. Am inlocuit switch-ul care intrerupe lampa de pe usa si de la plafoniere acum 2 zile cu unul de la o broasca din dezmembrari. Si tipul care a facut montajul cred ca a tensionat prea mult cablul de actionare a deschiderii broastei care vine la manerul exterior. Am ramas cu usa inchisa dupa o stationare de aprox. 3 ore .Am intrat pe la pasager.

Am consultat forumul si am vazut multe solutii care nu m-au ajutat dar una s-a potrivit in cazul meu!

Am mai spus ca usa nu se deschidea nici de afara nici dinauntru dar motorul broastei stanga functiona si de inchis si de deschis si din butoanele interioare si din telecomanda si de la cheie. Tamburucul din usa se ridica si cobora.

Solutia a fost sa trag de manerul usii si astfel s-a creat un spatiu prin care se vede un bumb de plastic care tine cablul de actionare. Acesta e intr-un canal semicircular cu striatii. Am luat o surubelnita subtire si am incercat sa o bag pe canal in asa fel incat sa ridic bumbul (care are si el striatii ca sa nu alunece pe canal) si sa il imping inspre interiorul usii. S-a miscat usor aproape 0,5 cm apoi si imediat usa s-a deschis caci eu trageam de maner inca ca sa mut bumbul. Daca scapa de tot bumbul si nu mai poate fi actionat din manerul exterior incearcati sa deschideti usa din manerul interior.

Daca bumbul se duce prea in spate se poate desface butucul astfel : se desface un capacel de cauciuc de pe lateralul usii si cu un inbus cu profil stea sau floare se desface un surubel. Apoi se scoate butucul si se va vedea bine canalul striat si bumbul cu cablul de actionare.

Bumbul se va pune in canal in asa fel incat cablul sa nu fie tensionat. El trebuie lasat cat merge nu trebuie intins prea tare sau tras mult de el. Apoi se monteaza butucul la loc, surubelul si capacelul!

Nu testati broasca prin inchiderea usii.

Se va testa broasca daca se inchide astfel: impingeti incuietoarea cu o surubelnita si apoi trageti de manerele din exterior ,apoi din interior. Incuietoarea trebuie sa sara ca si cum ar elibera boltul de pe stalp. Asta e tot!

Nu am descoperit America!

Doar am vrut sa subliniez si sa detaliez ceea ce am vazut pe acest forum pentru ca cei care au aceeasi problema si pentru ca ei sa incerce si aceasta varianta si sa nu se apuce sa-si vandalizeze masina sau sa o duca la neprici la service. Dureaza 10 minute maxim sa citesti si 5 sau mai putzin sa rezolvi treaba la masina!

Multumesc inca odata tuturor care isi dau interesul sa scrie pe acest forum si care povestesc ce au patzit, apoi posteaza solutionarea problemelor! Sper ca si aceasta postare sa ajute pe cat mai multi dintre noi posesorii de masini VW.

Modificat de bigam21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am problema ca nu se inchide usa din spate nicicum.

Nu stiu daca este stricata incuietoarea, sau poate motorasul.

De unde as putea sa cumpar o incuietoare noua?

Ma gandeam sa caut la dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema asemanatoare! usa stanga spate se inchide si se deschide cu o intarziere de 2-3 secunde fata de celelalte usi! cam ce as putea sa-i fac???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am o problema la Golf V.

De cateva zile usa stanga spate nu mi se mai deschide, nici din telecomanda, nici din cheie, nici din interior, nicio combinatie.

La actionarea deschiderii centralizate toate usile fac o singura data "clanc" si s-au deschis. La usa stanga spate defecta se aude de doua ori "clanc" si nu se deschide.

In service la o inspectie usoara a problemei nu s-a rezolvat. Pe analizor s-a citit o eroare electrica la usa stanga spate. In cazul in care eram hotarat mi s-a propus sa se dea fata de usa jos pt remediere. Am evitat. Poate poate isi revine, dar vad ca nu e cazul.

Aveti vreo idee daca pe o cale mai simpla s-ar putea rezolva ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
Asa cum am spus, revin cu informatii. Vestea buna pt cei care mai patesc asta si nu mai pot deschide usa deloc (am incercat toate sfaturile din ce ati postat anterior) este ca usa poate fi deschisa prin interior fara a strica/sparge ceva la fata de usa. Vestea mai putin buna este ca broasca mea era stricata...si e aprox 500 Ron una noua. Sper sa nu fie cazul la voi.

Multumesc mult pt ajutor :)

Sunt in urmatoarea situatie cu un Golf 5. De o luna am usa stanga spate blocata. Am incercat toate metodele posibile de deschidere. Nu a functionat. Am dus-o in service VW autorizat si pt reparatie va fi nevoie de o decupare pe interior pt a nu canibaliza fata exterioara. Situatia e urmatoarea la usa de Gol fata de altele: foaia de tabla trece prin partea interioara a usii a.i. cand dai jos tapiteria nu vezi nimic in interiorul usii, doar difuzorul si o caseta de plastic cu ceva electronica banuiesc, atat e decupat. Pentru a avea acces la mecanica usii trebuie data fata de usa jos. Problema este ca fata de usa este prinsa de usa in dreptul incuietorii, pe muchie. Daca nu deschizi usa, nu poti da jos fata de usa. Cum eu am usa blocata, inchisa, nu am posiilitatea s-o dezmembrez nici din interior nici din exterior. Au incercat baietii sa dea jos balamalele si nimic, usa e inca pe pozitie, nu am acces la suruburile de prindere ale fetei de usa.

Daca poti sa-mi spui cum se poate deschide o usa blocata fara sa canibalizez fata de usa mi-ai fi de un real folos. Azi mi s-a pus verdictul. Daca o vreau reparata trebuie decupata pe interior ori pe exterior.

Un mare HELP va rog. Mi-e imposibil sa cred ca neamtul a fost prost la capitolul logica. Doar nu e Golful facut la Caracal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Passat B5 si B5.5, se poate da jos fata de usa si cea de metal, pe interior, cu un pic de chinuiala. Daca la tine nu se poate, de ce nu decupezi frumos, in fata de usa de metal (din interior) o fereastra de acces la yala?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact acesta e verdictul, dar mi-e greu sa cred ca neamtul a fost atat de prost incat in situatia ramanerii usii spate blocate sa fii nevoit s-o decupezi in dreptul yalei. Cautam totusi o varianta, ma gandeam ca amai fost cineva in situatia mea si poate poate... Dar toti sunt cu problema pe fata, eu cu usa spate.

Pana la urma s-a decupat interior. Broasca este defecta. Plastice nemtesti nenorocite! Pretul: 800 lei o broasca. Sunt ft. dezamagit. Parca mi-as fi cumparat masina SH si s-ar fi circulat pe usa aia din spate ca in gara.

Modificat de kpk1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:).. defectul este pe parte electrica... trebuie sa insisti din cheie de mai multe ori pana se deshide...daca se incapataneaza si chiar nu vrea... trebuie sa te chinui cu o surubelnita pe sus pe la geam sa ajungi la incuietoare... are o chestie rosie de plastic care trebuie data intr-o parte.. pretul la reprezentanta este vreo 650 lei. acum cred ca depinde si de adaosul care si-l pun ei care cred ca difera de la reprezentanta la reprezentanta... la dezmebrari am vazut pe cineva a cerut 100 ron initial si dupa ce a aflat valoarea ei la reprezentanta a cerut 50 de euro. din cate imi aduc aminte... trebuie distantata un pic fata de portiera (interioara) pentru a scoate geamul mai intai.

Modificat de jetta li
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma usa a fost desfacuta prin decupare in fata interioara. Am vorbit deja la dezmembrari si maine dimineata ma pun cu surubelnita pe un Golf pocnit. Sper sa fie buna broasca si pretul sa nu ma descurajeze de tot.

Ori am eu asteptari prea mari de la brandul acesta, asa sunt ele ori de la o vreme au lasat-o mai "moale". Sunt dezamagit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi-a iesit nicio faza din topicul recomandat asa ca am plecat la service. Ironic este ca usa stanga spate este cea mai putin utilizata din toata masina, deci nu se poate pune problema unei uzuri avansate, mai ales ca masina are 3+ ani si 30k+ km.

Ieri m-am hotarat ca trebuie sa repar cumva usa pt ca nu si-a revenit nici macar odata timp de o luna. Asa ca am dus-o la service VW.

Stupoare. Fiind usa blocata, inchisa, fata usii nu poate fi detasata pentru ca prinderea se face pe la montant. Usa de Golf V spre deosebire de altele are flansa de tabla pe interior si accesul se face pe exterior prin demontarea fetei de usa. Cred ca de data aceasta neamtul a gresit-o de doua ori: odata ca nu a luat in calcul acest aspect - usa blocata, inchisa, cum o repar ? - si faptul ca la un mecanism solicitat zilnic de inchidere si deschidere cum este broasca, componentele sunt de plastic, numai carcasa metalica. Diagnosticul a fost broasca defecta si de nereparat. Una noua ma costa la VW 800 lei. Am cumparat de la dezmembrari aceeasi broasca cu 200 lei, care se pare ca e si functionala. Masina de pe care am luat-o era aproape noua dar a avut un ghinion cu un copac.

Imagini cu broasca:

1 post-15003-1282123721_thumb.jpg 2 post-15003-1282123732_thumb.jpg 3 post-15003-1282123740_thumb.jpg 4 post-15003-1282123838_thumb.jpg

Aici se observa si decupajul interior

5 post-15003-1282123842_thumb.jpg

Vedere din exterior fara fata de usa

6 post-15003-1282123845_thumb.jpg

Un scurt indrumar de cum se demonteaza fata de usa:

Se desfac toate suruburile de pe marginea usii. Mai exista un surub in spatele cordonului de cauciuc prin care vin firele din stalp in usa. Se desface, tot de pe marginea usii, un dop de cauciuc sub care la cativa cm adancime se observa un surub imbus argintiu care centreaza clapeta usii de pe fata de usa in furca broastei de pe usa principala. Practic daca desfaci toate suruburile si vrei sa dai la oparte fata de usa vei constata ca ceva tine clapeta exterioara legata de broasca dar nu reusesti sa identifici pentru ca prin fanta pin care ai vedere, mecanismul pare a fi cu niste bolturi sprijinite intr-o furca metalica, iar acest surub imbus cu acces ascuns leaga si centreaza fata de usa in broasca de pe usa. E ultima legatura intre fata de usa si usa propriuzisa. Surubul se desface tinand trasa clapeta exterioara! Se inlatura cu atentie a capacului de plastic ce continua clapeta de deschidere exterioara pe fata de usa. Acesta la exterior este de plastic in nuanta clapetei iar la interior este ca un tub scurt de 3 cm de metal. O fortare cu surubelnita va provoca urme pe plasticul exterior si va degrada si vopseaua. Ultimul pas, se tine tras de clapeta exterioara si pe tija scurta de plastic care iese din usa se observa un ciot/bumb (imaginile 2, 3), fixat/pliat pe clapeta/tija. Se detaseaza ciotul/bumbul de plastic cu surubelnita si in acest moment broasca este eliberata de firul care face leagatura in clapeta. Practic umediat cum ai detasat ciotul/bumbul de plastic acesta este retractat in broasca usii iesind automat din clapeta/fata de usa.

Modificat de kpk1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la chestia asta am zis ca se poate ajunge daca te chinui ... ca sa o poti deschide..

post-68864-1282143134_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!