Jump to content

Demontare casetofon - detalii


Robert27
 Share

Postare recomandată

sergiu-iulian09

Am si eu un Gamma pe golf 4 al meu si nu stiu cum sa demontez casetofonul(cum sa il scot afara).Cu ce sa incerc?cum?imi trebuie ceva cheite speciale?am ceva cheite de la un cd-player Sony care urmeaza sa fie montat pe masina..Multumesc anticipat

post-89344-0-45340800-1313139877_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 179
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    19

  • Al Bundy

    11

  • Robotelu

    6

  • zebrocksky

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Este posibil sa mearga cu cheitele de la Mp3-ul Sony (la mine a mers cu cele de la Pioneer). Citeste si prima pagina a acestui topic. Se explica acolo cum trebuie procedat.

Ti-am modificat poza si ti-am incercuit locurile unde trebuie sa intre cheitele. :icon_thumright:

post-50992-0-54457700-1313140375_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sergiu-iulian09

intra cheitele acolo...dar casetofonul nu iasa...trag de cheite asa incet...si "scapa" din locasul acela...

P.S. intre Sony GT310 si JVC KD-R611 ce sa aleg?care ar fi mai bun?

Modificat de sergiu-iulian09
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este sa alegi strict intre Sony si JVC, eu zic sa iei JVC-ul. Sony nu mai face scule ca pe vremuri. :(

Daca nu esti limitat de aceste 2 optiuni, eu zic sa te uiti dupa Alpine, Clarion, Kenwood sau Pioneer. Alegerea este a ta. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi daca cheitele au pe o fata niste proieminente si daca da pune-le cu ele spre aparat... Sau incearca asa : bagi cheitele pina la capat si cu doua lame de cutit, incerci sus si jos sa extragi aparatul ( fara sa fortezi tare ) . Daca tot nu iese, eu as face rost de doua lame pline din tabla pe care sa le introduc in cele doua locasuri si as incerca sa fortez extragerea de sus si de jos simultan cu alte doua lame.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cheitele de VW trebuie sa aiba capatul ascutit, nu ca cele de Sony.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu un Gamma pe golf 4 al meu si nu stiu cum sa demontez casetofonul(cum sa il scot afara).Cu ce sa incerc?cum?imi trebuie ceva cheite speciale?am ceva cheite de la un cd-player Sony care urmeaza sa fie montat pe masina..Multumesc anticipat

1. Incearca cu "lopatelele" de mestecat in cafea. Le bagi in ofificii, si tragi incet de fata de la casetofon.

2. daca nu reusesti asa, ori iti confectionezi unele, din ceva tabla sau cumperi un set.

Uite niste scheme de confectionat - una complexa si una mai rudimentara .

cheie_cass.bmp

post-30007-0-70753600-1313235062_thumb.g

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite, ti-am facut o schema simplificata ca sa intelegi cum e fixat aparatul si cum se scoate

post-58507-0-50746400-1313258404_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ca are vreo importanta, dar clema e pe castetofon, nu pe rama bordului. Am atasat o poza, chiar daca nu e de claritate. Cand bagi cheia de scos, lamela intra in carcasa cass-ului si il elibereaza.

post-30007-0-30816300-1313259046_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucian a desenat pentru cele aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu un Gamma pe golf 4 al meu si nu stiu cum sa demontez casetofonul

Da, am vazut. Nu-i bai, doar ca desenele noastre sunt doar asa, pt cultura generala.....ca in rest nu ajuta cu nimic.

Oricum, cred ca al nostru coleg a primit suficienta informatie....si sper ca deja a scos casetofonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!

Am si eu un casetofon alpha pe care vreau sa-l schimb cu un beta...poblema, ca si numele topicului, este ca nu pot sa dau jos casetofonul de pe masina. Am facut tot felul de lamele si din plastic si din ceva metalic, tot felul de forme si dimensiuni si numai nu a vrut sa iasa. Ma poate ajuta cineva cu niste lamele functionale, va rog frumos? Dau o bere :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cel mai rau caz,da fata jos(iese de pe colturi),ai grija la butonul de volum si sa nu tragi prea tare de fata sa rupi banda.Dupa aia ai sa vezi blocajele si il poti scoate fara lamele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in Bucuresti - te ajut eu....dar in loc de bere, sa aduci o cutie de Cola....glumesc, nu aduce nimic....doar ca trebuie sa faci un drum pana la mine....sau ne vedem prin centru, in timpul zilei.

Altfel, daca nu vrei sa faci un drum, baga doua lopatele de cafea - gen cele de la McDonalds si trage de fata cass-ului - poti baga un deget in fanta de caseta. O sa iasa imediat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare!

Zilele trecute mi-am demontat si eu casetofonul pt a il inlocui cu un mp3 player.A iesit f usor cu ajutorul a doua lamele confectionate dintr-o cartela de telefon.I-am nimerit din prima si firele asa ca nu isi pierde memoria atunci cand scot cheia din contact.Multumiri celor care au postat aici si au dat rezolvari la intrebarile puse.

Am o nedumerire totusi.In mufa de alimentare a casetofonului erau o gramada de fire.Pt ce sunt cele marcate de mine?

Multumiri!

post-11371-0-50782000-1332502965_thumb.j

Modificat de road66hell
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia uita-te aici

sunt functiile suplimentare.. adica functia GALA, functia de mute telefon si iluminarea unitatii odata cu pozitia

daca ai pus altceva aftermarket, nu mai poti folosi aceste functii

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
  • 2 months later...

Salutare,scuze daca sunt OFFTOPIC dar nu am gasit unde sa postez in alta parte>Am un G4 2003 si are casetofon cu caseta din fabrica si as vrea sa il inlocuiesc cu CDplayer original de passat 2006 si ma intereseaza daca se potriveste. A mai incercat cineva asa ceva? Multumesc Frumos. P.S. sunt nou pe aici ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai spune mai multe detalii despre noul casetofon. E RCD 200, 300/310, RCD 510? Ca sunt topic-uri dedicate pentru ele.

Daca prin potrivire intelegi plug and play, atunci nu cred. Sigur trebuie umblat pe la fire, ca la astea mai noi iluminarea se transmite pe CAN parca(SPER sa nu vorbesc prostii). Totusi, parca era un topic RCD 300 pe Golf 4... :scratch:

L.E. M-am inselat, e RCD 200: http://vwforum.promo...200-pe-golf-iv/

Modificat de Robotelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am intampinat si eu o problema astazi...Mi-am cumparat un jvc kdr 531 ca sa inlocuiesc vechiul alpha...Primul impediment a fost ca nu se potriveste mufa de la antena...Am cumparat un adaptor,totul parea sa fie in regula. Dar dupa aproximativ jumatate de ora de butonat la el, l-am scos, si am constatat ca partea din spate a casetofonului ardea foarte tare. Si de aproape si mirosea a ars. M-am dus inapoi cu el, n-au zis nimic, mi-au dat altul. Bucuros, l-am montat, ca sa vad ca si cu asta al doilea treaba sta la fel. Mie personal mi se pare iesit din comun de fierbinte, nu poti tine mana pe el. Mi-e sa nu iau foc. A mai avut cineva problema asta? Sau nici macar nu e o problema si imi fac eu griji degeaba? Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are nicio problema.... pe spate are racitorul, de aia te arde asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jvc-ul tau are amplificare mos-fet - se incinge ca naiba sursa. Am avut acum niste ani un jvc cu amplificare similara, si tot asa se incingea. Insa mergea fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut , am cumparat acum cateva zile aceasta mufa pentru un casetofon de volkswagen golf 4 (beta) , deoarece am citit pe mai multe forumuri ca doar cu aceasta mufa care vine in locul slotului de la magazia de cd-uri si acel jack de 3.5mm pot reda muzica in masina de pe un mp3-mp4-telefon etc.. si spre dezamagirea mea.. am pus mufa in casetofon , am bagat jack-ul in telefon am dat play . si se pare ca nu merge.. . Crede ca ma poate ajuta cineva ? Multumesc

Poza cu Mufa : http://imageshack.us/photo/my-images/191/63537791889580838052104.jpg/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!