Jump to content

Demontare casetofon - detalii


Robert27
 Share

Postare recomandată

MAsoara daca nu e intrerupta boxa. Sa nu fie firele de la ea scoase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 179
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    19

  • Al Bundy

    11

  • Robotelu

    6

  • bobo4myfriends

    5

Parerea mea este ca e dusa boxa. Mufa nu iese chiar asa usor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi fost desfacuta fata de usa si la montaj u a fost bagata pana la capat mufa , Dar daca aia de inalte se aude, excludem varianta cu mufa, deoarece contactele se fac in boxa mare, si atunci e clar ca e dusa boxa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare . Mi-am inlocuit si eu astazi HU-ul original (gamma) cu un Alpine cde-120r . Am reusit ieri sa il demontez pe cel vechi cu o metoda amintita mai devreme (am taiat un card si am facut 2 tablite de 90mm), a iesit foarte usor .

Alpin-ul vine perfect in bord , o singura problema am , nu imi tine setarile dupa ce scot cheia si se inchide . A mai intalnit cineva chestia asta ? Stiti cum as putea sa o remediez ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai firele rosu si galben, care pleaca din Alpine si se duc in mufa ISO, si pe care o conectezi la mufa Passat-ului. Ele sunt din doua bucati, conectate cu doi papuci. Desfa papuci si inverseaza firele...adica combina rosu cu galben, in loc de rosu cu rosu si galben cu galben, asa cum ai tu acum.

Dupa ce faci asta, astept rezultatul.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost exact asa cum ai spus, Florin . Am inversat firele alea si merge perfect .Jos palaria :P . Multumesc mult .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.Am o intrebare si anume pe masina am un sony xpload care are iesire auxiliara si as vrea sa stiu daca la acea mufa ii pot conecta un subwoofer auto sau daca nu ce legaturi as putea sa ii fac dar as vrea sa merg pe iesirea auxiliara si as vrea sa stiu daca merge??MS si o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!In primul rand lasa'ne detalii despre casetofon.Un cod,ceva.In al doilea rand,iesirea auxiliara are fire deja iesite in spatele casetofonului?Sau are unul-doua "porturi"(gen jack).Mai mult ca sigur poti monta.Sa iei in calcul ce consum va si suplimentar,sa nu omori alternatorul.Cred ca stii prea bine treaba cu condesatorul+subwoofer=love :) Numai bine!

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste indicatii: pe unde pot sa trag si eu cablul de alimentare de la baterie catre portbagaj la un golf 4 din 2001 (daca aveti si ceva poze ar fi de vis)? multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai greu cu pozele...DAR...de la baterie,intri in masina prin panoul ignifug al motorului(cel de sub geam).In el ai niste capacele care acopera niste gauri(ce explicatie la mine :) ).Apoi pe sub plasticele de la praguri dinspre interiorul masinii(tragi de el ca au cleme),pe sub footrest(acolo unde tii piciorul stang cand nu calcu ambreiajul)-ala are un surubel in partea de sus.Apoi pe langa bancheta spate urci cu firul si ai ajuns in portbagaj.De acolo nu mai stiu ce sa zic pentru ca nu ai zis la ce trebuie.Probabil stii tu ce faci dar nu vrei sa ne zici ;))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai vreau sa imi montez un subwoofer..si nu reusesc sa trag firul de alimentare. am cautat azi o modalitate vreo 3 ore si nu am gasit nimic

odata ajuns in masina ma descurc eu cu el la praguri etc etc...problema e pe unde il bag in masina :))??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in panoul de sub geam(cel metalic) ar trebui sa ai niste capacele ici-colo(asa e la mine)de cauciuc.Pe acolo bagi firul sau pur si simplu dai tu o gaura pe care o etansezi bine pe urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci daca ai putea fi putin mai explicit, ca nu prea inteleg....eu stiu gasesti vreo poza pe net macar...ca tu stii ce cauti:-??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in zona cu rosu,un pic mai in dreapta eu am o gaura prin care trec firele de la GPL(treceau).Acela e panoul. :icon_thumleft: Dupa ce treci de el,tre sa desfaci plasticele de sub bord sa vezi unde a iesit firul...si cam atat.

post-71704-0-53005300-1296245162_thumb.j

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mmmmda...ce sa zic nu prea m;am lamurit ca tot pe acolo ma uitam si eu si nu am zarit nimic :-??...oricum apreciez, mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca demontezi filtrul de aer , carcasa cu totul de pe masina , sub el o sa vezi pe unde intra toate firele in masina, pe acolo tragi si tu firele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am scos doar partea din plastic de la filtru de polen de acolo...si trebuie sa scot tot plasticul ala de sub stergatoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am zis filtru de AER nu de POLEN, gaura e pe langa pompa de ABS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

In stanga pompei de frana trebuie sa fie un dop de cauciuc prin care poti trage fir inauntru. Il gauresti cu surubelnita si tragi firul prin el. Ai incercuita zona cam pe unde ar trebui sa gasesti dopul.

post-31670-0-66077900-1298192314_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

mersi mult la toti de informatie...am reusit datorita voua si forumului dat sa scot casetofonu alpha...

Dar mai am o problema ... casetofon alpha , mi sa blokat,fiindca iam scos bateriia de la masina...as vrea sa stiu daca poate cineva sa-mi spuna codu de deblocare...Fiindca am inteles ca il puteti calcula dupa nr.sasiului,si a codului de pe casetofon.

Alpha CC 1H0 035 156 A,made in Germany, 7 644 840 060 VWZ1Z1S2919283,Blaupunkt-WERKE GMBM.numarul sasiului asta ar trebui sa fie WV1ZZZ70Z1H065443.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai pentru cele fabricate de GRUNDIG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

costyserbanescu

iulian192010 ca sa afli codul cel mai usor e sa te duci la o reprezentanta VW si ei iti vor comunica codul . dureaza doar 5 minute bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai pentru cele fabricate de GRUNDIG.

Si pentru unele fabricate de PHILIPS :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Florin Avram

Salut! Incerc sa dau jos un radio alpha de pe un golf mk3, dar nu reusesc. Am "mesterit" 2 cheite din tabla de o,5 mm grosime, 40 mm lungime si 9,2 mm latime. Radio-ul iese numai dintr-o parte si din cealalta nu, am schimbat si cheitele intre ele si tot asa. Probabil ca s-a blocat "carligul" care tine radio-ul sa iasa. Vreun sfat? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!