Jump to content

Demontare casetofon - detalii


Robert27
 Share

Postare recomandată

Buna

Am si eu o rugaminte pentru cei care ma pot ajuta: mi-am luat de curand un mp3 player pentru masina si ca urmare as vrea sa-mi demontez din Golf vechiul casetofon cu care era dotat din fabrica.

Problema mea e ca nu stiu cum sa scot casetofonul. Ma gandesc ca are vreo smecherie prin care se poate scoate...

Poate cineva sa ma ajute?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 179
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    19

  • Al Bundy

    11

  • Robotelu

    6

  • cuiuda

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vezi ca are in parti niste gauri (cate doo pe fiecare parte). Acolo se introduc niste tije mai speciale care se blocheaza intr-o pozitie si de care se trage.

Cel mai bine ar fi sa te duci la unii care monteaza casetofoane, ei au sigur tijele astea si tot ei iti pot monta si mp3 player-ul nou, fara batai de cap din partea ta.

PS

Pot sa ai surprize la mufele ISO sa trebuiasca inversat vreun fir, asa am patit eu la VDO Dayton, nu tinea minte posturile, nu se alimenta pe pinul corect cu un 12v .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e un topic cu poze in care se explica f clar... nu il gasesc acum..

da-i un pm lui AndiTDI sau voinea, ei stiu sigur, si Andi cred ca are si "utilajul" ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai ca Andi nu sta in Zalau ;)

Cauta pe forum ca pusese Andi niste poze din ce sa-l improvizezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esact!

Andi facuse parca din niste sine de dosar... vezi ca trebuie sa fie pe undeva pe forum pozele.....

succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut tijele dintr-un electrod de sudura de 4, dupa ce l-am curatat de praful ala de pe el. M-am cam chinuit la scos, pentru ca trebuia sa tin intr-o pozitie tija si cu o surubelnita mica sa scot vechiul cas. Da' cu atentie si rabdare merge.

Unii producatori de cd/mp3-uri dau in cutie si acest dispozitiv de scos aparatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit si eu cu mp3 playerul niste un dispozitiv de scos aparatul darnu cred ca se potriveste si la casetofonul din masina.Am incercat si nu intrau intre marginea laterala a casetofonului si bord. Poate trebuia sa fortez sa intre dar m-am gandit sa nu risc. Intrau doar sub casetofon...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dispozitivul improvizat din electrozi de sudura este pentru modele Blaupunkt.

Atat Gamma cat si Beta sau Alfa se pot scoate cu ajutorul unor tije de dosar, cum facuse AndiTDI, sau mai simplu cu ajutorul unui cutter mic si o surubelnita.

Pe panoul frontal al casetofonului exista doua fante verticale aflate la extermitati, in dreptul butoanelor (oricum in partea de jos)

Se introduce lejer lama de cutter sau tija de dosar (tija de dosar are dezavantajul ca e dintr-un material cam moale) in fanta respectiva pana cand nu mai poate inainta. Atunci se forteaza un pic astfel incat sa mai inainteze cam 2-3 mm, si sa fac un fel de click. Cu cuterul infipt acolo, se baga o surubelnita (dreapta si medie ca marime) intre casetofon si rama laterala, si se "basculeaza" casetofonul inspre afara. Acelasi ti de miscare ca si cand ai dejanta o anvelopa cu ajutorul unui levier. Usurel si cu grija mare, ca sa nu se zgarie rama. In mod normal trebuie sa iasa vreo 2 mm inspre afara. Se repeta operatia in partea cealalta, dupa care casetofonul se poate trage lejer spre afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O poza cu pozitia fantelor de deblocare:

Spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se confectioneaza dintr-un card vechi doua "scule" de forma dreptunghiulara (lungime = lungimea cardului, latime = latimea fantelor casetofonului).

Se introduc in cele doua fante pana cand se simte un "click" (oricum nu se pot introduce mai mult). In acest moment, "ghearele" laterale care fixeaza aparatul in bord se pliaza in lungul sau. Acum acesta poate fi scos tragand usor.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:banghead: alexrosiu, nu a mers card-trick-ul, probabil ca tu ai folosit un card mai uzat, al meu nu a intrat in cele doua fante ... mult mai usor este cu doua sine de la dosare : se dau in doua si se imping pana se simte ca au departat tija. Apoi se baga degetul in gaura de la casetofon si se trage cu simt de raspundere, daca nu merge se foloseste cu mare grija o surubelnita introdusa putin pe langa marginea casetofonului pentru a-l scoate. (evident, sinele de dosar raman introduse pana la terminarea operatiunii) Aveti grija sa nu impingeti prea mult sinele (opriti-va imediat ce simtiti tija distantandu-se) , in special in partea dreapta pentru ca se arde f usor siguranta. Cam atat .

PS: daca vreti sa scoateti si un charger, pregatiti si o surubelnita subtire in cruce (una din mufe nu se poate scoate decat dupa ce se desurubeaza un suoprt metalic din spatele carcasei)> Noroc la demontare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna

Merci mult baieti pentru ajutor (in special Drujba cu poza, e foarte sugestiva). In sfarsit am reusit si eu sa scot casetofonul Beta si mi-am montat playerul.

Acum imi mai ramane sa rezolv problema cu mufa de la antena, caci nu se potriveste cu mufa din spatele playerului si sa-mi mai pun boxele in usa din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna

Merci mult baieti pentru ajutor (in special Drujba cu poza, e foarte sugestiva). In sfarsit am reusit si eu sa scot casetofonul Beta si mi-am montat playerul.

Acum imi mai ramane sa rezolv problema cu mufa de la antena, caci nu se potriveste cu mufa din spatele playerului si sa-mi mai pun boxele in usa din spate.

<{POST_SNAPBACK}>

Vezi ca pt. antena iti trebuie un fel de amplificator( pe care casetofonul Beta il avea incorporat iar noul player nu il are).

Si eu m-am lovit de aceeasi problema dar am rezolvat-o cu 200k lei la un centru de montat audio/auto.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Vezi ca pt. antena iti trebuie un fel de amplificator( pe care casetofonul Beta il avea incorporat iar noul player nu il are).

Si eu m-am lovit de aceeasi problema dar am rezolvat-o cu 200k lei la un centru de montat audio/auto.

Bafta!

nu este un amplificator.

Amplifcatorul exista. Aparatele originale trimit +12V pe firul antenei. Orice aparat after-market nu face treaba asta => nu o sa ai receptie buna cu altceva in afara de alfa/beta/gamma de la VW. Ca sa ai amplificatorul alimentat cumperi dracia de care vorbeste RedLiner. Astfel trimit 12V spre amplificatorul antenei si NU spre aparat (e o dioda).

Sper ca am explicat pe inteles (si ca a inteles si dl.Redliner ce a montat el acolo de 200.000 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi pare rau sa dezamagesc dar nu cred ca eu sunt cel care a montat, daca e vorba de mine, I don't get it.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu problema cu receptia proasta. acum depinde si de HU. la un blaupunkt mai vechi nu am avut asemenea problema. la unul mai nou am avut, iar la actualul e cel mai rau

@eu: vad ca tu ai rezolvat-o. de unde ai luat chestia aia cu 200k?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact...m-ar interesa si pe mine "chestia" aia...nu e vorba cumva de o mufa care sa se potriveasca (sau un adaptor special). Sau da-ne te rog o denumire sau cod sa stim ce sa cumparam

P.S.Eu totusi tind sa cred ca e vorba doar de o mufa...si nu de amplificator in sine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Voinea: Am zis "un fel de amplificator". Nu stiu exact ce este, stiu doar ca amplifica intr-un fel semnalul antenei.

Nici eu nu stiam ca imi trebuie asa ceva. Mi-au spus cei de la service-ul unde am montat MP3 player-ul http://alarm-service96.pa.ro/ . Tot de la ei l-am luat.

@Robert27: Se monteaza un intre HU si antena originala. Da, are si un adaptor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

amplificatorul de care se tot aminteste mai sus este chiar in baza antenei(eu am desfacut cateva antene am spart electronica din ele si am legat cablul coaxial direct pe antena) aceste antene se alimenteaza cu 12v direct prin cablul de antena de aceea trebuie acel adaptor intre aparat si cablul antenei sau recurgeti la metoda mea (in orasele mari merge perfect cum zic eu pt ca e semnal radio bun :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar mai fi o solutie... montata o antena de dacia (fabricata de electromagnetica!) nu e chiar estetic dar garantez ca merge radioul super super mai tare decat amplificatorul neamtzului :D :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu un adaptor similar, Polo pe care l-am luat in '99 nu avea radio pe el si am pus unul cumparat de la importator, tot ei mi-au pus si amplificatorul dar acum nu mai merge, cred ca s-a ars sau s-a dezlipit ceva inauntru, oricum nu am nevoie de radio, in TR.Severin ,unde merge tata cu masina, nu se prind decat 2 posturi :D :P

Daca tot am apucat sa scriu am o probl la Bora ...tot la importato am montat un casetofon si apoi mi-au dat magazia la pachet ( compensatie cica mi-au gresit codurile si nu mi-au adus masina 4motion) , la prima revizie mi-am montat magazia dar nu mai tine memoriile la radio...m-am obisnuit...intre timp s-a stricat si magazia si am scos cablul din spate, nu stiu cu ce ma incomoda dar l-am scos si cred ca am miscat ceva fire ca acum nu se mai aude decat in dr. fata si st. spate.

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un "legat corect" de castofon

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

cred ca e mai usor sa nu strici ce a facut neamtul si sa pui dracia de 250.000lei care va face sa merarga receptia exact ca la aparatul original (adica foarte bine)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Bora nu am '' dracia aia ;) '' dar trebuie legat de cinevaa care se pricepe , in nici un caz de mine si as vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva, a nu se intelege gresit moka. stau in Bucuresti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
nu este un amplificator.

Amplifcatorul exista. Aparatele originale trimit +12V pe firul antenei. Orice aparat after-market nu face treaba asta => nu o sa ai receptie buna cu altceva in afara de alfa/beta/gamma de la VW.

Aparatele originale trimit 12 V pe mufa verde ?

La mufa albastra se conecteaza magazia ?

Unde merg firele din mufa neagra (cele cu GALA si cu difuzorul taiat) ?

Banuiesc ca cel cu difuzorul e pentru car kit, dar cum se conecteaza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Buna

Merci mult baieti pentru ajutor (in special Drujba cu poza, e foarte sugestiva). In sfarsit am reusit si eu sa scot casetofonul Beta si mi-am montat playerul.

Acum imi mai ramane sa rezolv problema cu mufa de la antena, caci nu se potriveste cu mufa din spatele playerului si sa-mi mai pun boxele in usa din spate.

Te rog trimite-mi si mie poza nici eu nu am reusit sa-l scot . Mersi anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!