Jump to content

Faruri Touran


lucaflo26
 Share

Postare recomandată

am deschis acest topic pt ca a tot cautat sa pun lupa pt ca am montat xenon aftermarket si ma gindeam ca ar fi corect si fata de ceilalti participanti la trafic sa nu ai orbesc.am cautat la toate firmele si de tuning si am gasit doar cu fa.adica daca schimb tot farul ceea ce mise pare un pic cam mult ca pret.e ciudat pt ca gasesti pt toate tipurile doar pt touran nu.astept un sfat .am incercat si la hella dar mi-au raspuns in germana.dar nu inteleg nimic ce sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

translate.google.com

Daca le-ai scris in engleza, ar fi fost frumos sa iti raspunda in engleza. Au picat la faza asta.

Si grija la gramatica asta moderna ca nu se scrie "ai" ci "ii" . Daca tot o folosim, sa o folosim corect.

Eu am ales sa nu o folosesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

binenteles ca am folosit traducerea.dar ce pot sa le fac? :angry: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

croco

Pentru asemenea mesaje se foloseste PM.

Multumesc de intelegere! :emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

scuze. am scris aici in ideea ca vor vedea si altii. Sunt sigur ca sunt multi altii interesati si nu au bani sa isi cumpere farul cu tot cu lupe.

P.S. Voi pune in curand un tutorial despre cum se monteaza lupele xenon.

Modificat de croco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut,daca tot sunteti in tema si ati studiat problema cu xenoanele,ce preturi ati gasit la farul complet cu lupe?asta ca sa-mi fac o idee cat ar fi de investit ca sa le schimb.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile complete pentru Touran cu tot cu xenon (instalatia completa mai putin autoleveling-ul=autoreglajul) costa in jur de +-600 eur pe Ebay noi sau SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci pt.reactia rapida.ma gandeam ca o scot mai ieftin avand in vedere ca la un bmw dupa 2003 an fabricatie si-a luat un prieten faruri cu xenoane originale noi,aduse din germania la 500eur.cum la bmw piesele in general sunt mai scumpe,ma gandeam sa fie chiar sub 400eur toata smecheria...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi pe ebay.de.Urmareste licitatiile ca nu e exclus! :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cum se poate rezolva sa pun xenoane pe un Touran , deoarece calculatorul nu-mi permite?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

activezi din vagcom optiunea de xenon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

As fi interesat in viitorul apropiat de o solutie Xenon OEM sau chiar originala pentru Touran-ul din semnatura: costuri, probleme montaj, etc? Nu as vrea sa pun decat ceva original, fara prostii chinezesti aftermarket. Ma puteti ajuta cu informatii ? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La touran poti sa montezi fara probleme lupele xenon in farurile cu halogen si nu se vede nici o diferenta.

Eu asa am facut si sunt foarte multumit.

Daca vrei, te pot ajuta cu informatii pe privat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un site care explica cum se monteaza si vand accesoriile necesare:

http://www.auto-electronic.net/touran-retrofit-kits.htm

Le-am cerut pe mail preturile la tot ce vand ei si sunt cam mari, cu piese replika vreo 550 $ cu transport...

Numai bine!

Modificat de cosmindjc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi cosmindjc.am vorbit deja cu astea.si ma e si colegul nostru croco care se ocupa de asa ceva si e foarte serios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am reusit si eu sa imi montez faruri cu lupa si xenon.Lupele se potrivesc de la BMW seria 3 model E46 sau BMW X3,ramele de fixare si ornamentele cromate din fata le-am cumparat de la www.auto-electronic.net (multumesc colegului CROCO pentru oferta dar deja era prea tarziu deoarece le comandasem) iar instalatia de xenon era de la Skoda dar merge si de la BMW dar asta in functie de tipul becului care se potriveste in far(E46 bec D2S iar la X3 bec D1S).Estetic arata foarte bine aproape ca nu faci diferenta de cele originale iar noaptea lumineaza super tare mai ales cu bi-xenon.

Urmatorul pas este sa imi montez xenon pe faza lunga si in proiectoare asta ca metoda de convingere a celorlalti participanti la trafic care nu vor sa stinga faza lunga...sa vad daca mai sunt asa smecheri!

As fi vrut sa atasez si niste poze dar aparatul nu mai are baterie deloc asa ca am sa revin cu pozele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca urmezi aceasta logica, 'de convingere', sigur o sa te identifici cu ei si sigur vei fi confundat cu ei. In momentul 'convingerii' celor care nu schimba faza lunga, aplicand corectia, vei orbi pe altii. Daca ai frigiderul gol... succes.

Poate parea numai numai o iluzie, dar consider ca toate instalatiile xenon care nu sunt montate din fabrica, deranjeaza in trafic.

E doar o parere, nu da-ti cu pietre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ai dreptate la problema cu "convingerea" dar din punctul de vedere al calitatii pieselor folosite nu se poate comenta deoarece nu sunt facaturi ci sunt originale si lupele si instalatia de xenon si le-am reglat si pe aparat.

Poate unii sunt mai pretentiosi si vor totul OEM dar de ce sa nu profitam de aproape aceeasi calitate la bani mai putini dar mai multa munca?Eu unul prefer sa muncesc mai mult si sa cheltui mai putin dar poate doar eu sunt asa oricum sunt multumit de retrofit.Sper ca in cursul zilei de azi sa pun si poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit in cele din urma sa fac si eu niste poze:

post-36634-1249403280_thumb.jpg

post-36634-1249403518_thumb.jpg

post-36634-1249403528_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Modificari nu ai de facut decat sa conectezi modulul de xenon la cele 2 cabluri(fire) care alimenteaza becul de faza scurta iar bobina pentru bi-xenon am alimentat-o de la becul de faza lunga.

Lupele le-am luat din faruri de BMW seria 3 model E46 in cazul meu dar merge si de la BMW X3(am lucrat la BMW si mai am prieteni pe acolo si am luat lupele din faruri sparte sau avariate in accidente) iar ramele de fixare in far si capacele ornamentale din fata care astupa gaura ramasa dupa ce scoti oglinda le-am cumparat din china www.auto-electronic.net(360 ron total adica 80 usd ramele si capacele cromate,25 usd transport si restul comision de trimitere a banilor prin WESTERN UNION) iar instalatia de xenon o aveam de la o skoda.

La sfarsit trebuie sa activezi cu vagcom functia de xenon pentru ca altfel nu se vor aprinde.

Am atasat si o poza cu lupa si una cu instalatia(pentru un far).

post-36634-1249460073_thumb.jpg

post-36634-1249460087_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

este cineva din iasi care mar putea ajuta sa imi achizitionez lupe pt faruri si sa mi le monteze?asi dori sa aflu si costul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai avea si tu un numar de telefon la Member Profile sau daca ai citi mesajele poate vei gasi ajutor.

DA te pot ajuta cu piesele si manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

stiati ca din vag com se poate activa ca sa se aprinda si becurile de la semnalizare odata cu pozitia si sa mearga si semnalizarea ceva in genul din fotogarfia alaturata.eu am facut adaptarea darr se vede slab pt ca intensitatea e de 1%.ramine sa descoperim cum se poate creste intensitatea catre becuri.la golf V arata foarte frumos

post-19256-1257378374_thumb.jpg

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vazut pe Golf V, si este foarte misto, si am vrut sa imi fac si eu , dar cica merge numai daca am nu stiu eu ce modul....

dar am intrebat de cei cu golf si au zis ca tot din vag se modifica intensitatea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da tanislav dar caree procedura de ridicare asta e problema.poza aia ce am pus-o eu e din germania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!