Jump to content

Vibratie In Volan La 80 Kmh


Jacku
 Share

Postare recomandată

Am tot cautat, si nu stiu rezolvarea. Poate ma puteti ajuta cu un sfat.

Acum cateva luni am luat un set de borbet pe 17, 7j. Jantele au fost pe o masina de showroom, mersesera circa 500 km in viata lor. Perfect drepte.

Pe ele am pus un set de goodyear eagle f1 asymetric, noi. Am echilibrat atunci, totul ok pe aparat. Insa, intre 80 si 100 imi tremura volanul. Dupa, nu se mai simte nimic. AM mers si 180 si nici o vibratie. Are cineva idee de la ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Jacku

    9

  • Razvyx

    7

  • c6t9

    5

  • pusttiu

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

stefan.adam

aceasi problema am avut-o si yo...dar la 50-60 km/h....am mers la autosoft sa imi echilibrez rotile si mi-au spus ca sunt fff OK...am schimbat cauciucurile si a disparut vibratia...asa ca....schimba si tu rotile fatza cu alea de pe spate si vezi daca iti mai vibreaza volanu...dupa ce o sa le schimbi o sa iti vibreze spatele masinii...dar....macar vezi de unde e problema...

multa bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@jacku

Aceeasi problema am avut-o si eu, pe care am discutat-o aici:http://vwforum.ro/index.php?showtopic=35164

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cand ai montat jantele, acestea au avut si inelele de centrare ? Lipsa acestora, poate fi o cauza !

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Am luat de la autosoft inele de centrare, si le-am montat acolo

@ bogdan : la mine nu se manifesta la franare..pur si simplu tremura de la 80 la 100. Atat. In rest deloc

Modificat de Jacku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand le-ai montat? Cand le-ai pus pe masina prima data sau acum?

Daca "acum", s-a rezolvat problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum 2 saptamani le-am pus, exact la fel face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa schimbi bara stabilizatoare la mine de la aia a fost problema. daca reduceam brusc viteza ibra foarte urat volanul. poti vedea daca e dusa pe un drum de tara auzi daca bate ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nop...nu bate nimic...si am suspensiile tari si roti pe 17. Nush ce sa zic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica suspensia sa nu aiba ceva probleme . La viteza mare daca franezi usor ai vreo trepidatie in volan , ceva ? Anvelopele sigur sunt noi?Aveam probleme cu fosta masina , un espero. La fel trepida intre 110 si 120 km/h.Peste nu vibra.Jantele erau noi-noute , dar anvelopele fusesera puse pe jantele vechi si de aici problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am trepidatii la frana, anvelopele sunt produse in saptamana a 7-a din 2008 parca. Sunt noi noutze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am o mica trepidatie intre 100-120 care a aparut tot dupa ce am schimbat jantele cu unele noi de aliaj si cauciucuri noi GoodYear Excellence...

O sa merg la alt service sa le echilibreze din nou sa vedem ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex_dr.alex

Asa o problema am avut acum vreo 2 ani la un Nissan Terrano,tot cu cauciucuri Goodyear.Problema s-a dovedit a fi de la un cauciuc,s-au rupt sarmele din el(nu stiu daca am spus corect,firele metalice din constitutia lui),problema cauzata de la drumurile forestiere pe care mergea tata cu masina.Am inteles ca aceste fire metalice din cauciuc se pot rupe si de la urcarea bordurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crisadatyres

unde sunt produsele anvelopele? conteaza ffff mult!!! daca vrei sa vezi intr-adevar care este problema ,stiu un service de prima mana ,adevarat ca sunt si scumpi ,dar nu pleci de acolo fara sa rezolvi .Am mai postat aiurea sa ca iti spun prin pm,sau daca se poate posta aici spuneti-mi si mie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Anvelopele sunt produse in germania

poti sa imi dai pm

Modificat de Jacku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine intre 90-110 vibreaza volanul. In rest nimic. Trebuie sa ma duc sa le echilibrez sa vad daca mai face, si daca de acolo e. La mine a aparut dupa ce am montat jantele din nou.( am trecut de la iarna la vara). Anul trecut au functionat perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut aceeasi problema cand am schimbat jantele originale. Verifica, cum bine spunea si last, ca nu cumva inelele de ghidare sa fie de vina (eu dupa zeci de echilibrari si reechilibrari, cu scandalul de rigoare, mi-am confectionat inele din aluminiu si-am rezolvat problema). Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crisadatyres

ai perfecta dreptate ,daca nu ai inele de ghidaj la ele, noi pana acum ne-am invartit in jurul cozii si nu stiam care este capatul. specifica daca ai sau nu inele!!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspunsul este in postul nr 5 :rolleyes:

da, am inele de centrare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu vechile roti aveai probleme? Daca nu si nici n-ai avut incidente majore cu masina (gropane si altele de genul) insemna ca problema sta in roti. Din moment ce pe stand ele "dau bine", insemna ca problema ar fi la cauciuc, poate la viteza aia si din cauza greutatii se deformeaza intr-un fel ceea ce cauzeaza vibratiile. Pe stand nu apare pentru ca viteza este prea mica si nici nu are incarcatura pe el.

Asta ar fi teoria mea ...

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am oarecum aceiasi problema. Vibreaza volanul in jur de 110-120 la accelerare si apoi se opreste. Toata chestia a inceput dupa ce am schimbat jantele. Inainte aveam de tabla si aceleasi cauciucuri ca acum iar jantele de acum sunt , culmea, tot Borbet. Am inele de centrare, jantele pe masina de echilibrat sunt perfecte. Asa ca Jacku nu esti singur :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda...la inceputul lunii o sa ma duc sa le mai echilibrez o data, si eventual daca sunt strambe, desi nu cred, sa le indrept. Si vom vedea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare...ceva asemanator se intampla si la mine,anume , dupa ce am trecut la jante pe 17(anterior avand doar de 15 si 16), dupa 50-60 km/h se aude un huruit....jantele sunt de aliaj(fara inele de centrare) originale vw si pneurile sh dintre care 2(profil v) mai uzate....cam ce ar fi cauza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E alta problema.

1. vezi sa nu fie all season sau de iarna

2. pneurile uzate pot avea galme, sa fie descentrate,...etc

3. ai facut echilibrare, sunt ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum va spuneam aveam aceeasi vibratie. Am fost la autosoft la dristor. spun problema si baiatul care echilibra rotile imi spune ca e o problema cu jantele, si imi arata ca pe masinaria lor avea un joc sus jos - la ambele jante. Il las sa imi povesteasca ca exista masina de indreptat jantele, ca ma costa 600.000 de janta, ii dau 10 lei sa imi echilibreze ca lumea, le echilibreaza si culmea: nu mai am nicio problema. Jantele au maxim un an si in iarna am avut altele cu cauciucuri de iarna. :icon_thumright:

Mari hoti si astia de la autosoft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!