Jump to content

Macara Polo


Zorro Classic
 Share

Postare recomandată

Am desfacut in weekend usa sofer (multumesc colegului Leiba), deoarece se auzea un troznit suspect cand lasam geamul jos, exact pe primul cm.

Ce am gasit: pe sina de culisare a geamului (este geam electric) exista o piesa de plastic (o sa postez maine o poza cu ea) care se angreneaza cumva cu o piesa de metal care sustine geamul (ca o clema cu surub care strange geamul). In usa am gasit niste bucati de plastic rupte. Dupa cum le-am potrivit eu, proveneau de la piesa mentionata mai sus (cea de pe sina). Practic, geamul se mai tinea numai in piesa din fata.

Momentan am carpit-o cumva (am legat printr-un colier de plastic cele doua subansambluri), dar vreau sa fac treaba pana la capat.

Stie cineva unde se poate cumpara? Sau codul de piesa/ansamblu?

Oare de ce sa rupt? Nu am fortat geamul si mecanismul a functionat impecabil, pana acum o luna...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vazut ca apare pe forum des povestea cu geamul electric de VW care se duce naibii din cauza acelei bestii de piese din plastic. Am inteles ca kit-ul de reparatie contine o piesa din metal (posibil bronz), care inlocuieste plasticul ala nenorocit. Trebuie cumparat de la service, nu prea gasesti la SH si oricum nu cred ca te tine prea mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Renunta la piesa de plastic. Sa vezi cum e iarna sa iti cada geamul in usa in timp ce mergi intre orase. Si cazut in usa, acolo ramane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci!

Am observat ca plasticul ala e ieftin rau de tot (ca si aspect dar si ca rezistenta).

Cam cat costa piesa sau ansamblul (fara manopera)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesa aia a fost gandita ca geamul sa nu se sustina pe metal, ca in caz de gropi si hopuri sa nu se parga geamul. Minunat! In schimb se sparge piesa, deci tot un drac.

Aia se mai omoara (am citit pe alte forumuri) din cauza ca omul tranteste usa cu geamul deschis. Nu e OK. De la vibratii, piesa aia de plastic e supusa urata de tot la socuri si moare.

Ca sfat, recomand inchis usa (nu trantit) cu geamul ridicat 90%.

Nu mai trantiti usile cu geamul deaschis la maximum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesa aia a fost gandita ca geamul sa nu se sustina pe metal, ca in caz de gropi si hopuri sa nu se parga geamul. Minunat! In schimb se sparge piesa, deci tot un drac.

Aia se mai omoara (am citit pe alte forumuri) din cauza ca omul tranteste usa cu geamul deschis. Nu e OK. De la vibratii, piesa aia de plastic e supusa urata de tot la socuri si moare.

Ca sfat, recomand inchis usa (nu trantit) cu geamul ridicat 90%.

Nu mai trantiti usile cu geamul deaschis la maximum!

<{POST_SNAPBACK}>

Pai dupa cum arata mecanismul nu prea ar trebui sa apara probleme, deoarece angrenarea intre piesa de plastic si cea metalica este facuta pe axul de inchidere al usii. Dupa cum arata piesa rupta, mai degraba a fost solicitata in plan paralel cu axa de inchidere a geamului (nu stiu cat de clar am fost...).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

????

La geometrie eram paralel, vorba romanului.

Oricum piesutza aia moare repede. Vezi ce ma zic oamenii cu golf 4 care au patit-o. Eu am program de uns geamurile o data pe luna, cu 2+2 BERKEBILE, red grease.

Iau fiecare sina de geam si o umplu cu vaselina de se scalda acolo, iar iarna cam evit sa deschid geamurile pana nu se incalzeste vine masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

????

La geometrie eram paralel, vorba romanului.

Oricum piesutza aia moare repede. Vezi ce ma zic oamenii cu golf 4 care au patit-o. Eu am program de uns geamurile o data pe luna, cu 2+2 BERKEBILE, red grease.

Iau fiecare sina de geam si o umplu cu vaselina de se scalda acolo, iar iarna cam evit sa deschid geamurile pana nu se incalzeste vine masina.

<{POST_SNAPBACK}>

O data pe luna??? La cum am desfacut tapitzeria aia, daca o dau jos o data pe luna, o fac bucati rapid...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am alta solutie.

Prin peria aia de la geam intra foarte multa mizerie, mereu cand deschizi geamul introduci tone de murdarii. Am gasit in interiorul portierei inclusiv gaineat si mucuri de tigara, viespi decedate, praf, praf, praf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu,cit costa exact la Polo,dar la Golf costa in jur de 2 euro.Problema e cunoscuta la VW,Seat,Audi si Skoda de mai multi ani,si au spun ca din anul 2002 sau 2003 au schimbat piesa respectiva.Asa o fi??????Oricum in Germania se preiau o parte din costurile de schimb ale piesei(o fi ea ieftina,dar manopera nu, si dureaza):anul 1-3 de la prima inmatriculare/pina la100.000 km-VWrepara gratis:anul 4-5/100.000km-jumatate din costuri-AUTOBILD nr.49/5.12.2003.

N-ai ce-i faci,decit s-o schimbi,si cit mai rar folosit in ANOTIMPUL RECE-geamuri INGHETATE.Mult succes!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Nu stiu,cit costa exact la Polo,dar la Golf costa in jur de 2 euro.Problema e cunoscuta la VW,Seat,Audi si Skoda de mai multi ani,si au spun ca din anul 2002 sau 2003 au schimbat piesa respectiva.Asa o fi??????Oricum in Germania se preiau o parte din costurile de schimb ale piesei(o fi ea ieftina,dar manopera nu, si dureaza):anul 1-3 de la prima inmatriculare/pina la100.000 km-VWrepara gratis:anul 4-5/100.000km-jumatate din costuri-AUTOBILD nr.49/5.12.2003.

N-ai ce-i faci,decit s-o schimbi,si cit mai rar folosit in ANOTIMPUL RECE-geamuri INGHETATE.Mult succes!!

<{POST_SNAPBACK}>

Merci mult! Stie cineva, totusi, daca se poate cumpara, chiar si din Germania, de la magazin? Nu vreau sa merg la service pentru o chestie pe care o pot face eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

daca aflati coduri de piiese plastic, precum si sursa de provenienta, sunt si eu interesat la usa spate de dupa sofer.

La Skoda se vinde cu tot cu macara...

Am mesterit o cu poxipol, nu tocmai tine la inbinare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

stie cineva codul de la piesele respective de plastic? ca as avea mare nevoie de ele!

multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

piesele respective de plastic le-am luat de la Wolskman, 25 ron/bucata. le-am instalat si merg brici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
piesele respective de plastic le-am luat de la Wolskman, 25 ron/bucata. le-am instalat si merg brici.

unde mai exact e Wolskman-ul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mai e si un topic pe "aria alti furnizori de piese...." cu numele Wolskparts, magazin de piese.

te descurci tu cumva :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt sigur,poate gresesc dar cred ca asta e codul 4BO-837-463-B. Am avut si eu aceeasi problema la masina mea (Audi A6) si cred ca sunt identice piesele. Daca vrei pot sa le fac o poza si sa ti-o trimit. Dealerul de la noi din oras a spus ca trebuie schimbata toata macaraua din usa la un pret de 6-7 milioane lei vechi :D cica nu se vand separat. Am cautat mult timp pe alte forumuri si pana la urma am gasit codul (SPER CA ASTA E CEL BUN) poti sa le comanzi la orice magazin piese auto import se aduce pe comanda. Daca tin bine minte m-a costat cam 200000 de lei vechi bucata :D Piesa are culoare verde ,cica ar fi un design imbunatatit de VW. Ale mele originale au fost culoarea roz. Oricum au trebuit putin modificate cu un cuter ;) ca nu s-au potrivit 100% Daca nu te descurci trimite-mi un mesaj. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici o poza. Cred ca vorbim de acelasi lucru. E incercuita cu galben.

post-10809-1174152052_thumb.jpg

post-10809-1174152110_thumb.jpg

Modificat de _Bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-10809-1174400978_thumb.jpgpost-10809-1174400995_thumb.jpg Am aici ceva poze cu ghidajele de plastic care se strica la mai toata gama Audi-VW. Pozele nu sunt prea clare din pacate :Driver: Codul OE este 4BO837463B. Sper sa fie de folos si pt altii. Piesa verde e cea noua iar cea de culoare roz (in stare buna) a fost pe masina mea. Dupa cum vedeti sunt ceva diferente (foarte mici) si a trebuit sa o ajustez putin cu un cutter. Se pot comanda la magazinele de piese auto import.

post-10809-1174401019_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

stie cineva daca exista kit de reparatie pentru macaraua de geam pentru vw polo din 96

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Alex,

mai mult ca sigur exista. Eu am avut nevoie pentru Golf 4 si am gasit (mie mi-au trebuit doar clemele din plastic pentru suportii de geam). Exista si la reprezentanta VW chit reparatie dar contine mai multe piese de care nu aveam nevoie si bineinteles pretul era altul. In final am luat de la Volksman care are magazin si aduce aproape orice piesa din gama VAG. Asta e topicul lui. Apeleaza cu incredere ca trimite si in tara.

http://vwforum.ro/index.php?showto...910&st=6180

Bafta si toate bune! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru raspuns dar sa stii ca am intrebat in brasov la reprezentanta si la magazinele de piese auto iar raspunsul lor a fost nu se aduce decat macaraua completa pentru polo o sa incerc si la wolksman

Alin sa sti ca si mie imi trebuie doar clemele de plastic de la macara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alin ajuta-ma si pe mine sa dau de wolksman ,am incercat sa scriu pe topicul indicat de tina dar nu ma lasat trebuie sa-ti spun ca sunt nou pe forum si nu prea stiu sa-l folosesc.Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!