Jump to content

Ce Euro Am Pe Masina?


bedazzledhouse
 Share

Postare recomandată

eu am AUS si e trecut Euro 4 in certificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bedazzledhouse

salut din nou, zilele astea o sa imi fac programare la rar. nu stiu insa daca sa ii schimb placutele de frana, filtrele de ulei si de benzina si uleiul inainte sau dupa rar. voi ce spuneti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce legatura au placutele si celelalte cu programarea la RAR?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

presupun ca daca masina nu e inscrisa i se va face si itp-ul :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

cine ma poate si pe mine ajuta in seara asta, ca e urgenta, sa imi spuna ce norma de poluare are masina asta:

WVWZZZ9Z40003448

Masina in cauza este un Polo 1.4 TDI din 2004.

Multumesc anticipat! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

MAi util ar fi un cod motor pentru identificare norma poluare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin-ul pe care l-ai pus tu nici macar nu e valabil in Etka... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mii de scuze !!!

Am gresit eu VIN-ul.

Asta e cel corect: WVWZZZ9NZ40003448

Scuze inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bedazzledhouse

de asta ziceam si eu sa ii schimb alea pana la rar, ca o sa ii faca si itp ca n-are carte de RO. intre timp progamarea la rar e pe 16 si mie nr de germ imi exp pe 12

dar mi-am facut nr rosii intre timp sa nu am probl cu politia romana. am vb si eu cu cineva la seat si mi-a zis ca ar fi euro 4 motorul asta. verdictul il vedem luni :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bedazzledhouse

salut din nou. am fost azi la rar si dupa o zi cu ceva emotii am primit cartea de romania. Nr de omologare se termina in E4 deci stau linistit in ceea ce priv taxa de prima inmatriculare. Am mai avut si emotii referitor la jante dar au scris o mentiune cu dimensiunea actuala a rotilor de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
fantozzi14: ai dreptate aici, AUS si AZD sunt Euro4, intr-adevar. Am ramas cu impresia ca sunt Euro 3 pentru ca am avut un alt Leon 1.6, 16v, din 2001, Signo, adus tot din DE, si avea trecut un brief E3 und D4, si a iesit la RAR Euro3 (asta se intampla in 2003). Din pacate nu mai stiu exact ce cod de motor era ( posibil ATN).

Am am cautat printre documentele mai vechi si am gasit hartia de la RAR pentru celalalt Leon.

Codul de motor este AUS ( nu ATN cu am presupus) si a iesit Euro 4. In breif era intradevar E3 und D4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

confirm AUS = E4 la rar la noi, desi in brief este E3 und D4. am luat zilele astea nr omologare care se termina in E4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mai fratilor, sa va lamuresc cum e cu lista aia de la RAR cu Euro3. Ideea este urmatoarea: in acea lista apar toate masinile care au CEL PUTIN Euro3, deci sunt prezente si euro 4. Daca masina ta nu apare acolo inseamna ca e sub euro3, adica 2,1,non-euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@fantozii14: Posibil sa ai dreptate. Insa sunt multe semne de intrebare. Ca si exemplu pot sa-ti mai dau codul AXR, care e pe Leon 1 si pe G4. Pe Leon nu apare in lista de la RAR iar in realitate este E4 si nici pe Golf unde a fost catalogat atat E3 cat si E4.

Prin urmare, am decis sa ne lamurim si sa facem lumina, si am deschis un topic nou cu toate codurile de motor, doar pentru Leon 1M: Coduri de motor si norme de poluare SEAT LEON 1M

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

celebra lista este facuta prin anii 2001-2002, deci ce a aparut ca motorizari dupa 2003 nu sunt trecute in lista. Oricum, problema era cu masnile fabricate pana in 2001 , ca sub euro 3, de atunci incoace nu au mai fost produse in Europa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

eu am leon AUS si e trecut in cartea facuta in 2008 ca si EURO3, masina e din 2001 si prima inmatriculare in septembrie 2001 ...nenorocitii de la RAR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!