Jump to content

Ce Euro Am Pe Masina?


bedazzledhouse
 Share

Postare recomandată

bedazzledhouse

Salut, Am si eu un Leon din 2002 pe benzina si nu stiu daca e Euro 3 sau Euro 4. Tipu de la care am luat-o se bate in piept ca e Euro 4. Intr-adevar si in cartea de germania scrie Euro 4. Ma poate ajuta cineva? Multumesc. Si inca ceva, de unde pot face rost de cartile masinii in Engleza sau Romana ca cele de acum sunt in Germana si nu inteleg o boaba :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ce motorizare ai? Ce cod are motorul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul tau poate sa fie AUS sau AZD, ambele Euro3.

Pe LEON 1M stiu ca s-a pus Euro4 doar pe ultima generatie, fabricata intre 2005-2006.

Vorbesc doar de cele de 1.6 16V, pe benzina.

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bedazzledhouse

Nici nu stiu unde gasesc codul motorului, ca am cartea in germana a vehiculuiui. daca imi ziceti la ce rubrica sa ma uit ar fi perfect, sau macar cum arata un cod de la motor ca sa vad ceva asemanator pe acolo. Multumesc si astept rasp voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul motorului il poti gasi pe un sticker care se afla in portbagaj, sub mocheta, pe langa roata de rezerva, un pic inspre partea stanga sau in manualul de service (nu manualul de utilizare) tot pe un sticker.

E format din 3 cifre si ca sa-ti fie mai usor, vezi modelul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul motor il gasesti si in talonul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In functie de ultimele doua caractere ale numarului de omologare se stabileste norma de poluare www.rarom.ro pe site-ul asta al RAR-ului o sa gasesti un tabel cu fiecare norma de poluare in functie de ultimele doua caractere ale numarului de omologare. De exemplu al meu are E3 la sfarsit si conform tabelului respectiv este euro 3 . Bafta si sper ca te-ai lamurit .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, Am si eu un Leon din 2002 pe benzina si nu stiu daca e Euro 3 sau Euro 4. Tipu de la care am luat-o se bate in piept ca e Euro 4. Intr-adevar si in cartea de germania scrie Euro 4. Ma poate ajuta cineva? Multumesc. Si inca ceva, de unde pot face rost de cartile masinii in Engleza sau Romana ca cele de acum sunt in Germana si nu inteleg o boaba :icon_thumright:
Motorul tau poate sa fie AUS sau AZD, ambele Euro3.

Pe LEON 1M stiu ca s-a pus Euro4 doar pe ultima generatie, fabricata intre 2005-2006.

Vorbesc doar de cele de 1.6 16V, pe benzina.

Motoarele Seat pe benzina au EURO 4 din 2001, nu 2005. Eu am un 1.6 16V de 105 CP, fabricatie 2001, motor AUS si are euro 4. Adus din germania, omologat RAR ca Euro4. Roger, daca nu stii sigur ceva nu induce saracul om in eroare.

Bedazzledhouse, poti sa stai linistit. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fantozzi14: ai dreptate aici, AUS si AZD sunt Euro4, intr-adevar. Am ramas cu impresia ca sunt Euro 3 pentru ca am avut un alt Leon 1.6, 16v, din 2001, Signo, adus tot din DE, si avea trecut un brief E3 und D4, si a iesit la RAR Euro3 (asta se intampla in 2003). Din pacate nu mai stiu exact ce cod de motor era ( posibil ATN).

Ma gandsc ca cel mai bine ne pot lamuri cei care detin astfel de motoare si sa-mi raspunda la intrebarile:

Ce motoare pe benzina 1.6 16v, de pe Leon 1M, au euro3 sau euro 4?

Care este codul?

Din ce an e masina?

La fantozzi14 am inteles: AUS euro4- fab 2001;

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bedazzledhouse

Al meu este fabricatie 21.01.2002 1.6 105 cp, mai departe nu stiu ce sa va mai zic ca am totul in nemteste la ea. In portbagaj nu am gasit nimic desi e posibil sa nu ma fi uitat bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp am cautat pe mobile.de modelul care l-am avut inainte, Signo din 2001, si intr-adevar vad ca sunt majoritatea Euro3, dar si Euro 4. Prin urmare mea culpa cu Euro 4 intre 2005-2006. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei.toledo

Eu am Seat Toledo din 2002 1.6 16v AZD si este Euro4 dar am vazut si cazuri de AZD Euro3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fan_volkswagen

Seat Leon 1.6 16v 105 cp cod motor AZD fabricat in 12.10.2001 trecut in brief 2002, cu norma de poluare Euro 3 und D4, a iesit euro 4 la RAR (acum o saptamana l-am inamtriculat). Daca gasesti manualul da-mi si mie un link ceva pe PM. Merci :lol:

Modificat de fan_volkswagen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zetea9009: documentul tau sustine oarecum impresia mea ca AUS si AZD sunt Euro3, dar se pare ca se contrazice cu realitatea. Pana la urma aceleasi motoare pot fi si Euro3 si Euro4? Discutia devine foarte asemanatoare cu cea din aria Golf IV/ Bora cu motorul de 1.9 TDI AXR, de aici

L.E manual Toldo_eng : http://www.punstart.com/manuals/Toledo_Owner_s_Manual.pdf

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bedazzledhouse

salut din nou, din cate m-am uitat pe acolo prin masina si m-am consultat cu un var de al meu care are un golf 4 din 2003 si scrie pe talon la el BCB, cica ala ar fi codul motorului. Aceleasi litere le-am gasit si la mine. Pe la rezervor pe acolo. Varmiu are acelasi motor ca mine, de 1,6 si 105 cai. Nu mai inteleg nimic :blink: Astept lamuriri de la voi. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buuun.

E clar ca ceva nu e in regula, pentru ca eram sigur ca BCB e Euro 4, am gasit o lista in care se spune ca e Euro3: http://www.gasmotorrad.de/pdf/verwendungsl...ndungsliste.pdf

Prin urmare Seat Leon 1M, benzina 1.6 16V are 4 coduri:

AUS

AZD

BCB

ATN

M-am uitat si in lista pusa de aryes13 aici si pimele 3 apar EURO4, iar ATN apare D4. posibil EURO3

Ce sa inteleg?

AZD este E3 si E4

BCB este E3 si E4

AUS este doar E4

ATN este doar E3

Aryes13 crezi ca ne poti lumina un pic? Ai mai multe informatii despre aceste motoare puse pe LEON 1?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si lista cu toate tipurile de motoare care s-au pus pe Leon, luata de pe wiki. Pacat ca nu au mai facut si o rubrica cu norma de poluare, ca era toata lumea fericita.

http://en.wikipedia.org/wiki/SEAT_Le%C3%B3n#Engine_choices

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bedazzledhouse

deci tot nu stim nimic concret pana acum :-) ard de nerabdare cum e motorul asta!!! si nu vreau sa imi faca vreo surpriza aia de la RAR. Orice lamurire si sugestie este bine-venita. multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pe Brief-ul tau e EURO 4, atunci asa va fi si la noi la RAR. Daca e Euro3 und D4, atunci e discutabil.

Pererea mea este ca ai BCB- E4.

La inceputul topic-ului spuneai ca in carte scrie E4. Deci raspunsul la intrebarea ta il ai.

Raman in discutie si intrebarile mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Acordarea normelor de poluare de catre cei de la RAR a mai fost luata in discutie si aici.

Eu am trimis cateva mail-uri celor de la RAR in care ceream lamuriri privind procesul dar nu am primit niciodata raspuns la ele .

Personal am vazut documente ale catorva masini care la o statie RAR dintr-un judet au capatat euro 3 iar la alta statie RAR din alt judet au primit euro 4.

Aceeasi masina , fara nicio modificare . Si totul legal ,adica fara spaga sau alte obiceiuri rromanesti de acest gen.

Concluzia ?

Traim in rromanica si asta ne ocupa tot timpul.

Din pacate ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bedazzledhouse

si pot sa ii fac rar-u de 2 ori? daca de ex imi iese in cta euro 3 pot sa ma duc sa incerc prin alt judet sa iasa euro 4? de asta chiar nu am auzit. chiar nu are nimeni motor bcb din 2002 sa stie ce euro are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat tipul de motor spune norma de poluare ci "ad-on"-urile. Norma Euro3 difera fata de Euro 4 mai ales la testul la rece -care nu prea se face pe la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bedazzledhouse am eu motor BCB si este EURO4, cel putin asa scrie pe talonul meu, numarul de omologare se termina in E4. Mentionez ca masina este luata din RO.

Modificat de vaurel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!