Jump to content

Costuri revizii Fabia 2


Romanul
 Share

Postare recomandată

Marog. atunci pune mana si citeste planul de service. Crede-ma sunt informatii importante despre lucrarile ce trebuie facute la anumiti kilometri printre care si recomandarea de schimbare a filtrului de benzina. Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • florinutzu2

    11

  • BLiTZ

    8

  • sb_30_rga

    4

  • soldoveanul

    4

Azi am facut revizia de 15k, cost total=732,40 ron, schimbat filtru ulei, benzina, polen, aer conform celor scrise pe factura. Acelasi service din Constanta, AutoGrup. Fisa tehnica arata ca s-au verificat si franele, nu stiu cum se verifica insa rotile nu au fost date jos, pentru ca am capacele de la roti prinse cu "soricei".

Modificat de BLiTZ
Quote inutil. Pentru postare folositi butoanele Reply, Fast Reply!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Franele le verifica pe stand. Doar daca sunt probleme trebuie date rotile jos sa ajungala ce e dedesupt.

Si revenind la costuri. Nici nu vreau sa ma gandesc ce ma asteapta: revizia la 1 an - 800ron, asigurarea casco reinoita - 450Euroi, asigurarea RCA reinoita 250-300ron... per total peste 2500ron. OF! OF! OF!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o intrebare ,daca ma poate ajuta cineva.Cat costa fratilor revizia de 30000km la o fabia 2?

Modificat de Marius
Citeste si respecta Regulamentul. Ti-am mutat postul in topicul corespunzator.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca respecti cartea nu ar trebui sa depaseasca 7 mil.

daca mai vrei sa schimbi si altele sare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau, varianta mai simpla: apelezi la o reprezentanta si soliciti o factura proforma pentru o revizie de 30.000km. Ti se va solicita seria de sasiu si in maxim 5 minute ai factura proforma, detaliata cu manopera si piese de schimb.

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am dus si eu Fabia 1.2/70CP la revizia de 1 an la Avia Pantelimon. Masina are doar 6500 km. Pretul a fost 612 RON din care 120 RON verificarile suplimentare pe care mi le-au propus (baterie, antigel, presiune roti, ungere balamale etc). Am avut reducere cam de 10% deoarece sunt membru club Avia Motors.

Pretul mi se pare cam mare comparativ cu Octavia 1.9 TDI unde primele 2 revizii nu au sarit de 700 lei desi uleiul de PD este mai scump si intra 2 bidoane in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am fost si eu la revizia de un an,la doar 4800Km,la Brady.Pret manopera 256lei si ulei + filtru de ulei(180lei) cumparate de mine.Totul a durat cam 1:30min.Per total ok,dar pare cam mult ca pentru o fabia 1.2htp sa coste mai mult decat pentru o Octavia 1.9tdi (11.2008 - 15k km pret 420lei).

Ora manopera 100lei fata de 70lei cat era cand i-am vizitat ultima oara. :vwrullz:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Azi am rezolvat si eu cu revizia de 1 an (8100 km)...la DELCAR Brasov...aprox 380ron. Foarte multumit ! :biggrin: si de srvice si de baietii de acolo ! Rcomand ! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ai facut de a fost asa de putin? Vreau sa stiu ca sa pot face si eu. Ai dat spaga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ce sa dau spaga? Pentru 3l de ulei si filtru? Dar cat trebuia sa fie ? 800? Daca e s-o luam 'babeste' e mult si 380.....3l de castrol 37x3=111, filtru mann 21 si manopera....sa zicem 50 ron (in 20min chiar nu ai ce face) si rezulta 182ron (hai sa zicem 200).

Dar tinand cont ca masina e in garantie si lucrarea s-a realizat intr-o reprezentanta.....e o suma acceptabila. La anul o sa fie mai mare pretul (revizia de 2ani-ITP, ulei, toate filtrele, schimbat lichid de frana + manopera); Oricum la ELCARGID Buzau mi-au cerut mult mai mult (aproape dublu); Asa s-a intamplat sa sun si la cei de la Brasov....si a fost OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la banii astia e convenabil sa vin si eu din Piatra Neamt sa fac revizia acolo. Din cate stiu o revizie ajunge undeva la 7.5-8 milioane de lei vechi. Insemana ca trebuie sa sun si eu inainte de revizie sa vad unde e mai convenabil: Bacau, Suceava, Piatra Neamt si de ce nu Brasov.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revizie Fabia combi 1.2 70 cai 30000km =603lei, la Adria Suceava.

Fata de revizia de 15000km efectuata tot la ei, parca si personalul din service a fost mai amabil. O fi criza de vina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal

Nu inteleg de ce se schimba filtrul de aer ,cel de polen si cel de benzina la revizia de 15.000km?mai ales ca multi au sub 10.000km efectuati?

Inteleg filtrul de ulei si uleiul dar restul?

Vad ca fiecare locatie a service-ului are alte reguli!

Tehnic vorbind care e alternativa dupa voi?

Astept comentarii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai legea e cartea de service nu regula fiecarei reprezentante.

la mine la ibiza au tot insistat ca la 1 an si 7000km sa schimb filtrul de polen, chiar rastit un pic; dar i-am scos cartea si l-am pus sa imi arate unde scrie ca e obligatoriu schimbul filtrului de polen si a cedat.(la ei un filtru polen 85 lei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revizie Fabia 1,2 /60cp.( 6100km ) la Intercar Sibiu:

Inspectie anuala

Ulei de motor TEXACO HAVOLINE ULTRA 5W-40

Filtru ulei

Garnitura buson

Filtrele de aer,praf si polen curatate.

Cost total 449,76 lei

Foarte multumit.Recomand Intercar!

Modificat de Uncas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revizie Fabia 2, 1.4 Benzina, 13800 KM:

Service schimb ulei.................................65.45

Pachet completare inspectie schimb ulei...157.08

Inlocuit filtru aer(ap aux service) ............13.09

Inlocuit filtru polen..................................13.09

Mat.mici.................................................19.90 ???wtf is that???

Castrol SLX 5W30 B4..............................194.64 (48.91 X4)

Filtru ulei fab 1.4.....................................24..43

Filtru Aer 78.89

Filtru praf................................................110..46

Total..............................678.01

Facuta la Avia Motors, Pantelimon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

filtru aer-75

filtru ulei-48

filtru polen-75

ulei castrol58 litru*3litri=174

mobil 1*73 litru* 3litri=219

aral 35 litrul*3litri=105

manopera 280*

TOTAL=652(ULEI CASTROL)

CE PARERE AVETI MA DUC VINERI LA EI ADICA AVIA MOTORS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai preturile la piese sunt cam lafel pe la toate reprezentantele, de asemenea manopera este cat de cat apropiata ca valoare. Deci nu prea ai incotro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa e

azi am facut revizia si ma costat 586ron

aceptabil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revizie la 14500, la o zi inainte de termen. Total factura 350lei.( ulei 136lei, filtru 48 lei, inspectia 153 lei, materiale mici 11 lei). Ulei OMV BIXXOL.

E necesara, spun ei, schimbarea lamelelor de la stergator fata, 200-270lei :D . Eu sunt sigur ca mai merg.

Filtrele au fost verificate anterior reviziei de mine :) si suflate la compresor. Acu ei au dat suruburile cu vopsea :) ca sa nu mai pot umbla eu.

Am scapt ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce-au facut? Da' ce, tu nu ai voie sa iti verifici filtrele, stai ca nu pricep. Ti-au dat vreo justificare logica pentru "datul suruburilor cu vopsea"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au pus pe suruburile de la filtru de aer la motor, cele pe care le desfaci ca sa verifici filtrul de aer, picaturi de vopsea alba. Oricum eu am sa umblu inainte de 30000, ca nu cred ca vor putea afirma ei ca am pierdut garantia ca am schimbat un filtru de aer. Si oricum dupa 2 ani mai am garantie doar la tabla. Chestia am observat-o acasa ca nu am desfacut capota la ei acolo si nici nu m-au lasat in service.

Filtru de aer de pe climatizare cand l-am desfacut avea praf suficient asa ca l-am suflat cu compresorul de aer de la serv.

Recomand la toti sa faca lucrul asta asa incat sa nu le mai bage nimeni din service pe gat filtre la fiecare 15000Km. Stiati ca in carte (planul de service) nu se recomanda schimbarea filtrelor la 15000 si ei totusi o fac. Deci nici nu se recomanda macar, dapoi sa fie obligatoriu, si ei totusi o fac.

Am o curiozitate si poate ma lamiriti voi: Cum au facut de au scris in constatarea lor ca uzura la placute pe fata este de 15% si pe spate de 10%. Va spun ca nu au desfacut capacele de roti care sunt prinse cu coliere. Deci nu au dat rotile jos, nu au umblat acolo de loc. Le spune ABS-ul cumva prin senzorii lui?

Va mai spun ceva: set lamele stergator fata 270 lei, manopera montaj boxe pe spate 200lei tre sa cumperi tu boxele, ei nu pun folie pe geamuri, daca desfaci panoplia la usi spate sa pui folie pierzi garantia.

Toate bune si frumoase va urez si cereti intodeauna sa nu schimbe si sa nu faca decat ce e necesar sa schimbe si sa faca, asa incat sa nu dati bani in vant ca mai apoi ei sa vanda piese bune la second-hand. Cititi cu atentie maxima planul de service ca nu degeaba il avem.

Modificat de florinutzu2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal NU recomand suflatul, ci inlocuitul. Ce naiba, un filtru de aer e vreo 50 ron iar unul de polen vreo 60. Despre pusul de vopsea mi se pare o porcarie: nu scrie nicaieri ca daca umbli tu sa scoti filtrele pierzi garantia. Lafel si la usi. Aaaa, ca umbli si pui vreun filtru de rahat si se intampla ceva la motor sau iti desface vreun zevzec fata de usa si nu mai functioneaza ceva pe-acolo DA, atunci clar NU trebuie sa ai vreo pretentie de garantie (ex. reparare motor sau reparare cinestie ce pe la macaraua de usa sau mai stiu eu pe unde). Cei care umbla acolo trebuie sa isi asume respunderea pentru eventualele stricaciuni cauzate de interventii necorespunzatoare; nu te poti duce pe urma sa il iei de gat pe dl Skoda ca ...uite ce masina proasta ti-a dat. Cam asta e ideea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Open Service Iasi.

4 filtre, schimb ulei (4L Mobil1) - 690 ron

13600 km, prima revizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!