Jump to content

Costuri revizii Fabia 2


Romanul
 Share

Postare recomandată

Revizie de 2 ani (26.000km) facuta azi 19.10.09, 4L ulei Texaco+filtru ulei+curatat (suflat) filtru polen si aer (in august le-am schimbat eu pt ca nici la prima nu s-au schimbat)+garnitura buson = 482 cu tva.

De data aceasta mi s-a parut mai omeneste revizia avand in vedere ca deja ma cunosteam cit de cit cu "oamenii" si am amintint de problema cu aeroterma (jocul axului).Practic ieri mi-a iesit masina din garantie, dar problema a fost expusa la revizia de 1 an.Acum doar amintind persoanei respective ca nu am primit nici un raspuns la reclamatia mea (cei drept, doar verbala).Tipul a fost ok, si anume : maine dupamasa trebuie sa il sun sa vad cind vine aeroterma NOUA si cind imi fac programarea pt inlocuire.

La inpectia tehnica nu au fost problema, doar ca la brate sunt niste bucse mari care sunt putin uzate (fisurate), dar mi s-a spus ca nu am de ce sa imi fac probleme deocamdata.

Va mai tin la curent cu aeroterma.

Bafta! :beerchug:

Modificat de sb_30_rga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • florinutzu2

    11

  • BLiTZ

    8

  • sb_30_rga

    4

  • soldoveanul

    4

la prima revizie pe la 14.500 ... mi-au schimbat doar filtru de ulei si uleiul .. si m-a costat in jur de 300 Ron

iar la cea de 30.000 - 620 Ron: toate filtrele ( ulei,aer,polen,benzina ) + ulei ceea ce a costat mult a fost filtru de benzina (in jur de 100lei), ulei + filtru (vreo 200 lei), si polen si aer( vreo 150lei) + manopera ... in prima faza mi s-a parut mult dar cand am verificat preturile pe net .. erau cam aceleasi ...

sunt curios cat o sa ma coste urmatoarea .. avand in vedere ca v-a trebui sa schimb placutele de frana ...

service`ul a fost efectuat la IVAS Galati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vlad, la 45000 km se procedeaza ca la 15000 km. Se schimba uleiul, filtrul de ulei si filtrul de polen. De regula si placutele de frana se schimba la 45000 km, dar sunt persoane care le schimba la 60000 sau mai mult ( nu merg frecvent in oras sau folosesc masina in general doar la drumuri lungi). Filtrele celelalte se schimba doar daca doresti tu in mod special. Pentru siguranta ar fi de schimbat doar filtrul de benzina datorita calitatii combustibilului, pentru a fi scutit de multe probleme si becuri aprinse in bord (e vorba de martorul de emisii gaze).

Filtrul de polen se recomanda a fi schimbat la fiecare revizie. Numai cine nu-l vede cum arata dupa 15000 km crede ca "mai merge" sau crede ca poate fi curatat cu aer comprimat. Pentru cine nu stie, recomandarile din service-plan sunt generale, aplicabile inclusiv in Germania...Daca doriti sa schimbati filtrele ca acolo va asumati mari riscuri si un mare disconfort din motive pe care nu are sens sa le enumar aici!

Stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie 45000km efectuata la Adria Suceava: filtru aer, filtru polen, filtru ulei si ulei castrol.

Total 431.71 lei. Placutele de frana se schimba atunci cand este nevoie, imi spuneau ca recordul il detine o Fabia 1 cu placutele schimbate la peste 100k km!

Pana iese din garantie cred ca o fac si pe cea de 60000. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Desi am scris mai demult pe topicul asta, revin cu detalii.

Am o Fabia 2, 1.4 TDI, 70CP.

Prima revizie (Piatra Neamt):

KM: 14778 km

Cost: 418 RON din care: - 120

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ofline: De ce ai mers la Suceava? Eu am mers la Piatra si ... au multi clienti, ca te trateaza de parca nici nu ai conta, parca-s roboti, isi fac treaba bine rau / cum stiu ei, ...si atat.

Revenind:

1. Poti sa platesti inspectia de service ... cat o fi ea 1milion-1.5 milioane si sa-ti dea constatarea ca sa schimbi tu in alt service.

2. Sau faci inspectia cap coada la reprezentanta.

In planul de service la masina mea spune ca la fiecare 15 mii Km (sau 1 an) se schimba uleiul de motor si la fiecare 30.000 km (sau 2 ani ) se face inspectia de service. Normal ar trebui sa schimbi doar uleiul. Consulta planul de service sa vezi ce zice.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ofline: De ce ai mers la Suceava? Eu am mers la Piatra si ... au multi clienti, ca te trateaza de parca nici nu ai conta, parca-s roboti, isi fac treaba bine rau / cum stiu ei, ...si atat.

Revenind:

1. Poti sa platesti inspectia de service ... cat o fi ea 1milion-1.5 milioane si sa-ti dea constatarea ca sa schimbi tu in alt service.

2. Sau faci inspectia cap coada la reprezentanta.

In planul de service la masina mea spune ca la fiecare 15 mii Km (sau 1 an) se schimba uleiul de motor si la fiecare 30.000 km (sau 2 ani ) se face inspectia de service. Normal ar trebui sa schimbi doar uleiul. Consulta planul de service sa vezi ce zice.

Bafta

Inainte de a face revizia am cerut preturi la Iasi, Neamt si Suceava. Am fost la SV ca a fost cea mai buna oferta. A fost relativ OK (doar ca mi-au pus ulei 5W30 fara sa ma intrebe).

Dupa iesirea din garantie nu vad de ce sa mai fac revizia la reprezentante - costa cu minim 200-300 RON mai mult.

Inca o intrebare: poti sa faci revizia la reprezentante cu piesele cumparate de tine. Poate doar asa sa merite...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Mi-am permis sa deschid un topic despre tariful de la revizie, daca cumva am gresit, rog moderatorii sa il stearga. Am facut revizia de 15 000 , la Brady (Bucuresti).

Factura a fost urmatoarea:

Descriere pret fata tva

1.Revizie tip 15000 km 120

2.Inlocuit lamella stergator + brat 30

3. Inlocuit bec pozitie(cel de la numar) 29

4. Mat mici (???) 12,75

5. Ulei 4l 161,12

6. Filtru ulei 32.91

7 Filtru aer 51,59

8Filtru pollen 51,43

9 Spray vaselina 3,35

10 Garnitura Buson baie 1,02

11. Lamela stergator 30,01

12 Brat stergator 59,47

13 acoperitor(capacelul de la setgator) 9,83

14 bec pozitie 4,56

Total fara TVA 578,04

CU TVA 687,87

Doresc pe aceasta cale sa ii “multumesc" celui/celei care mi-a furat/smuls stergatorul spate. :icon_thumright:

Aveti mare grija cu cei de la Brady sunt niste mincinosi nepriceputi,hoti.

La revizie nu mi-au reglat frana de mana deoarece nu mai tine cum trebuie si nici nu mi-ai schimbat filtrul de polen si factura dupa cum stiti este foarte "grasa".Deci tuturor mare atentie!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am ajuns la a 3 a revizie (~ 45 000 km).

Fiindca nu mai e in garantie (are 2 ani si vreo 5 luni), am facut revizia la un service particular. Am schimbat tot ce scrie mai jos pentru ca asa mi s-a recomandat.

Cost: 653 RON din care: - 150

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi afiseaza 3800Km sau 28 zile pana la revizie. Trebuie sa pun deoparte 1000ron pentru asta. Trebuie sa fac si ITP ca trec 2 ani de la prima inspectie. As pune eu filtre de aer si de polen, da nu stiu daca gasesc originale, si daca e vreo difereneta de pret. In rest nu am probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 1 luna am facut si eu schimbul de ulei..dar nevoit fortat :rolleyes: se stingea greu becul la ulei ! Am avut castrol 5w30 edge cu specificatia din carte. Masina a iesit din garantie...asa ca daca se intampla ceva ,,pauza totala !!!!....am dat drumu' la ulei ...era precum zatul de cafea ;) si negru ca la diesel .... De data asta nu am mai bagat nici castrol ..nici aral nici mobil ..nu mai folosesc ulei care momentan folosesc doar strategii de marketing pentru vanzari si ei reconditioneaza uleiul ars si ni-l revand !!!!!! am bagat PENNASOL 5w30 (tot din asta bag si la A6); il folosesc de 1 an pe diferite masini si vad ca e excelend deocamdata ..pana o sa-l 'boteze' si pe asta...

Decand am schimbat la skodita uleiul am cam 2000 km si vad ca e OK deocamdata ..se stinge repede becul si merge muult mai rotund. Vreau sa va zic ca am 18500km cu ea..(mai mult tata merge cu ea...eu doar cand o prind ocazional). Uitasem sa va zic : PENNASOL-ul e 85 lei 5l si filtrul MANN 18 lei; zilele astea schimb si filtrul de aer si polen. Urmeaza lichidul de frana...Eu vroiam sa pun TRW ..voi ce ziceti ? recomandati altceva? delphi..mintex.ate?

Cheers,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca este cam subtirel la temperatura, sa nu cumva sa apara probleme de ungere. In fine, daca are specificatia VW 505.00 atunci totul e ok, desi, repet, eu nu as recomanda la un 1.2 5W30 ci 5W40.

Partea cu reciclatul uleiurilor eu zic sa o lasi in pace, intra in categoria vorbelor fara o baza concreta. Sa inteleg ca toti cei care cumpara ulei din comert ar trebui sa aiba motoarele varza ca e ulei "botezat". Eu personal am ajuns pana la 100k km cu ulei Mobil luat de la metro si motorul inca e zglobiu. In fine, nu mai continui polemica ca nu ajungem la niciun rezultat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am facut si eu 2 revizii la masinuta mea :

Prima la 6469 KM la care sa efectuat (citesc de pe bon) :

Insp schimb de lei 130.90 lei

Filtru ulei 47.61 lei

Ulei Mobil Super 106.47 lei

Refacturare costuri mat consumabile 9.82 lei

Total : 294.79 lei

Timp de lucru : 1 ora.

A doua la 16044 KM la care sa efectuat :

Inspectie incl schimb de ulei : 209.44 lei

Filtru praf si filtru polen : 13.09 lei

Service lichid de frana : 91.63 lei

Eficacitate franare verificat : 39.27 lei

Filtru ulei : 48.56 lei

Ulei Mobil Super : 117.09 lei

Filtru polen : 112.67 lei

Lichid de frana 0.5 l : 53.10 lei

Simering : 1.51 lei

Pret total : 686.37 lei

Timp de lucru estimat : 2 ore . Timp efectiv de lucru 1.5 ore .

Ambele revizii au fost facute in Constanta la Autogrup Sud .

Modificat de CMN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

adaud si eu

revizie la 30000 : toate filtrele schimbate+ulei si extra adaugat antigel + verifiacre la CPU TOTAL 700 RON

Am facut revizia la Delcar Brasov

Foarte Multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am facut si eu revizia la Avia Motors Pantelimon la Fabia 2 1.2 HTP 70 CP echipare elegance, luata in martie 2008.

M-am dus cu led-ul aprins la placute frana fata, mi-au mai gasit si saboti si bucse, in total 2500 lei cu tot cu dicounturi Avia Club si alte pachete promo.

Ca impartire pe operatiuni am avut cam asa:

Saboti frana spate: 550 lei+150 lei manopera

Placute frana fata: 260 lei+ 60 lei manopera

Stergatoare fata spate: 160 lei

Bucse fata: 300 lei + 200 lei manopera

Restul de cca 800 lei a insemnat revizia obisnuita de 35000 km adica filtre aer, polen, benzina, ulei, schimb ulei si bujii.

Ca proportie am platit cam 1700 lei piese si 800 lei manopera.

Comentarii:

1. Mi se pare cam slabuta fabia 2 daca dupa doar 4 ani si 35000 km am schimbat bucse si saboti

2. Au o politica destul de ciudata cei de la Avia, pe scurt accesul la diverse oferte promo este conditionat de vechimea masinii, de ex. o masina veche de 1 an nu va beneficia de nici o oferta, in timp ce una cu 5 ani vechime va avea acces la toate ofertele promo. No comment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am facut revizia la Avia pantelimon.

Cost : ~ 325 RON, dar:

-mi-au dat 1 L de ulei gratuit

-mi-au dat un filtru de ulei gratuit

-pentru manopera am avut 10% reducere si pt piese 5% reducere.

In total, am platit 213 RON ( mat mici...?....schimb ulei, schimb buson, schimb filtru ulei, schimb ulei - ulei mobil 1 SIGILAT )

Uleiul sigilat costa cam ~ 60 RON/ litru, iar la butoi ~ 50 RON /litru. Era mai ieftin, la butoi, dar eu am vrut sa fiu sigur...sigiliul este sigiliu :)

Mi s-a parut OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Stie careva daca este diferenta intre revizia facuta pentru Fabia condusa de femeie si cea condusa de barbat? Nu de altceva, dar vreau sa stiu daca o mai las pe nevasta-mea sa o conduca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde mult cine merge cu ea la revizie :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Trebuie sa fac revizia de 60.000 km / 4 ani.

 

Am cerut oferte de la mai multi dealeri Skoda si am primit oferte intre 835 si 907 lei.

Ideea este ca un dealer mi-a recomandat ulei Castrol Magnatec OE 5w40 (502 00, 505 00, 505 01), iar altul Castrol Professional OE 5w30 (505 01).

 

Ce sa aleg ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice alt service unde vei avea in primul rand costul sub 400 lei. orice ulei 5w40 merge la motorul tau de minune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Ce ma sfatuiti sa prind in revizia dupa cumpararea masinii ? (1.4mpi/2007)

Masina are 140k si reviziile au fost facute numai la Skoda.

Multumesc.

Modificat de Turb099
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai plan de service?

Ulei, filtre, poate lichid de frana, poate bujii...

Cel mai bine te uiti in cartea de service ce se recomanda la anii si km acestia si eventual te poti consulta si cu consilierul de service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!