Jump to content

Costuri revizii Fabia 2


Romanul
 Share

Postare recomandată

Mi-am permis sa deschid un topic despre tariful de la revizie, daca cumva am gresit, rog moderatorii sa il stearga. Am facut revizia de 15 000 , la Brady (Bucuresti).

Factura a fost urmatoarea:

Descriere pret fata tva

1.Revizie tip 15000 km 120

2.Inlocuit lamella stergator + brat 30

3. Inlocuit bec pozitie(cel de la numar) 29

4. Mat mici (???) 12,75

5. Ulei 4l 161,12

6. Filtru ulei 32.91

7 Filtru aer 51,59

8Filtru pollen 51,43

9 Spray vaselina 3,35

10 Garnitura Buson baie 1,02

11. Lamela stergator 30,01

12 Brat stergator 59,47

13 acoperitor(capacelul de la setgator) 9,83

14 bec pozitie 4,56

Total fara TVA 578,04

CU TVA 687,87

Doresc pe aceasta cale sa ii “multumesc" celui/celei care mi-a furat/smuls stergatorul spate. :vaidecapulmeu:

Modificat de Romanul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • florinutzu2

    11

  • BLiTZ

    8

  • sb_30_rga

    4

  • soldoveanul

    4

Deci eu trebuie să scad tot ce ţine de ştergător şi de becul de poziţie şi aflu c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, corect fara stergator si bec ar fi fost cam 450 de lei cu TVA, ceea ce ar fi fost decent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

aoleu frate,au desfacut si au strans o piulita si au luat 30 fara tva ? mama-mama,360.000 o piulita,...........120000un capacel de platstic...36 ron cu tva pt schimbat un bec care costa 6ron cu tva ...ce de scoruri nene, si eu care eram suparat ca m-au tras in piept la baterie ca nu mi-au schimbat-o in garantie si am dat 1.8mil pe ea...Sa inteleg ca sunt in castig,ca i-am sarit la revizii...si le-am facut singur..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, deaceea am si pus preturile detaliat. In general e bine sa eviti sa faci orice in service decat daca e pe asigurare/garantie sau revizia in sine. Sincer, ma steptam sa ma coste pana la 100 de lei stergatorul(speram la 50 sincer) dar 200 a fost chiar :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ai scapat destul de bine!!!!!!!!!!!!! :scratch:

Mie mi-au luat 666,( la ROOMSTER -E la fel ) ceva doar la revizie , fara bec si stergator , etc. Dar au zis ca mi-au curatat sabotii si placutele si mi-au reglat frana :) Cand m-am uitat la roti nici macar capacele nu au fost date jos ( le am prinse cu soricei ) asa ca nu inteleg cum s-a facut operatiunea respectiva , ba mai mult sunt ferm convins ca nici filtrul de ulei nu s-a schimbat deoarece era acoperit de praf ca tot motorul si nici urma de ulei iar cand am tras joja uleiul nou era murdar ca inainte numai ca era putin mai mult . Poate ca nici uleiul nu l-a scimbat!!!!! A completat putin si mi-a dat bidonul jumatate in masina . La revizie aveam 9000 km dar 1 an de cand aveam masina asa ca poate au zis ca mai metge cu cel vechi (ca la DACIA) :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Sal all,

Am fost ieri si eu la revizia de 15.000 km.Probleme nu au fost, am schimbat ulei,verificat antigel, filtru ulei, curatat filtru aer si polen(nu au necesitat schimbare), verificat placute frana,garnitura filtru ulei, saiba buson baie ulei, huse folie scaune+volan TOTAL 398 RON !!Uleiul este Mobil 1 !!Eu personal ma declar multumit !!Ca si timp de lucru a fost ~1.30 h. :icon_redface:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai fost cineva de curand la revizia de 15 000 km?Ma refer in special la cei cu motoare 1,4 TDI. Vreau sa stiu la ce sa ma astept. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ce spun eu nu tine neaparat de revizie dar tine cont de tarifuri practicate.

In Piatra Neamt tarif la reprezentanta Skoda 68 RON pe ora.

Intrucat mi-a fost lovita bara spate de un mos la semafor am fost nevoit sa merg in service pe asigurarea lui. Acolo manopera 40 Ron pe ora.

De demontat, vopsit bara toata si remontat a ajuns 860RON.

Da 860RON!

Va dati seama usor care sunt diferentele de pret la materialele folosite intre service-ul reprezentanta si cei de la alte serviceuri. Se spune ca cei de la reprezentante cunosc masinile. Da oare stau ei cu cartea in mana cand fac o reparatie?

Sunt prea mari costurile la revizii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;)

Acelasi lucru ca si tine l-am patit si eu.La mine a fost factura de 498 ron.Ora tehnologica la Intercar este de 75+TVA.La mine a fost lovita bara spate(nu a fost fisurata,decit puscata vopseaua) deci cu alte cuvinte sa dat bara jos si sa vopsit si montat bara la loc !! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pe mine ma sfatuiesc diverse persoane sa merg la revizie la Bacau sau la Suceava ca la Piatra la reprezentanta ar fi... oarecum neseriosi cu clientul si forteaza oarecum nota de plata. Acu nu stiu ce sa spun. In afara de ora de manopera care poate varia, costul pieselor e acelasi ca sunt aduse de la skoda doar adaousul poate varia. In rest depinde de cat de zelosi sunt mesterii din service pentru a te incarca cu diverse pe nota de plata.

Ce ziceti?

La voi cum e si cum poti oare sa faci diferenta intre doua reprezentante.

Eu de exemplu dau un ban in plus da sa stiu ca a fost verificata, inlocuita daca e cazul o piesa, da sa nu fie inlocuita de dragul de a-mi lua banii.

Modificat de florinutzu2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revizie la un an facuta la Avia pantelimon..cost 623RON.

Cam scump dar am schimbat si filtru de polen si am luat si un litru de antigel (am completat si imi trebuie si mie la seat)

Timp...cca2h

daca va intereseaza detaliat sa imi spuneti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma intereseaza revizia la Seat Leon 1,9 ci preturi, ora de manopera... ce se schimba si ce nu la 15mii Km sau 1 an la Skoda Fabia 2 in mod obisnuit...

Cat costa in principiu, desi cred ca sunt putini care au skoda fabia 2 de 1 an si ceva...

Oricum astept ca daca iese o diferenta mare intre 2 servis-uri merita sa faci un drum Piatra Bacau da pentru un 50-100Ron ... nu cred ca e cazul.

Mai am oricum pana la revizia de 15000Km asa ca astept. Inainte mea vor fi multi alti posesori de Skoda programati la revizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unul dintre aceeia care au Fabia 2 de mai mult de un an sunt si eu.Am scris mai sus despre revizie !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma intereseaza revizia la Seat Leon 1,9 ci preturi, ora de manopera... ce se schimba si ce nu la 15mii Km sau 1 an la Skoda Fabia 2 in mod obisnuit...

Cat costa in principiu, desi cred ca sunt putini care au skoda fabia 2 de 1 an si ceva...

Oricum astept ca daca iese o diferenta mare intre 2 servis-uri merita sa faci un drum Piatra Bacau da pentru un 50-100Ron ... nu cred ca e cazul.

Mai am oricum pana la revizia de 15000Km asa ca astept. Inainte mea vor fi multi alti posesori de Skoda programati la revizie.

Man....relax....era vorba despre masina sotiei...am scris mai sus..

Masina are 1 an

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revizia de 15000 km la Fabia combi 1.2HTP a costat 547lei.

Service-ul - Adria Suceava.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare cam mult fata de ce plateam la Fabia I 1.2. (300-350 lei, la Avia). Ne poti da ceva detalii (ce ulei, din ce se compune pretul reviziei etc.) Am si eu acelasi model si as vrea sa stiu la ce sa ma astept. Multumiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Factura cuprinde urmatoarele:

revizie 15k-95.52 lei

verificare frane (ceruta de mine)-17.91 lei

materiale mici (?)-8.51 lei

ulei mobil 5w30 3l-135.63 lei

filtru ulei -33.90 lei

filtru -53.14 lei

filtru (?)-52.97 lei

ulei mobil 1l 5w30 -61.52 lei

total 459.10 lei

tva 87.23 lei

total plata 546.33 lei

Despre consilierul service si explicatiile lui ma abtin... :icon_santa:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Sunt din Iasi dar am facut revizia de 15000 la Fabia 2 1.4 TDI la Piatra Neamt petru ca m-am lamurit cu cei de la dealerul din Iasi (praf).

Cost revizie: 420 RON (schimbat ulei, filtre ulei si aer, cel de polen nu).

Intreba cineva daca sunt ok cei de la Piatra. Mie mi s-au parut ok + mi-a recomandat cineva cu Octavia sa merg la Piatra.

Recomand tuturor sa ocoleasca dealerul din Iasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Salut!

Sunt din Iasi dar am facut revizia de 15000 la Fabia 2 1.4 TDI la Piatra Neamt Mie mi s-au parut ok + mi-a recomandat cineva cu Octavia sa merg la Piatra.

Cred ca pana la urma tot la cei din Piatra voi ajunge intrucat daca nu imi convine ceva ii pot vizita mai des decat la Iasi sau Suceava. Sa ajungem la revizie si vedem. In momentul de fata am pe bord 4500Km si pana la revizie mai e adica septembrie 2009 ca nu cred ca voi face 15000Km inainte de un an.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

se pare ca pe mine deprecierea leului m-a lovit rau, cel putin asa mi-au zis mie cei de la reprezentanta skoda din constanta. cost total al reviziei de 15000 care a implicat schib ulei mobil 1 3,6l filtru aer benzina polen ulei, 756 ron. deci nici macar nu am avut bani destui la mine asa de pe nepregatite am fost luat de nenorocitii astia, numai manopera a fost 250 ron, filtru de polen 104 ron filtru de benzina 110 ron si numai scoruri deastea aberante. m-am si luat la cearta putin cu ala acolo, ca pe factura fiscala scria ca am platit 3,6 litrii ulei pe bonu fiscal scria ca am platit 4 litrii. deci daca cineva stie unde as putea sa imi fac reviziile urmatoare mai ieftin il rog frumos sa imi zica, pentru ca din ce am observat eu as iesi mai ieftin sa pun benzina si sa ma duc pana la bacau sa imi fac revizia, ma aleg si cu o excursie de banii aia. ma rog. foarte dezamagit sunt. ma intreb daca avem diesel la cat m-ar fi costat o banala revizie de 15mii. va salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aveai diesel era mai scump uleiul VW505.01 pentru PD. Ieseai pe la 800RON. Parerea mea ca nu era absolut necesara inlocuirea filtrului de carburant dar, a fost optiunea ta probabil sa il inlocuiesti. Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am optat pentru schimbul filtrului de benzina. defapt nu am optat pentru nimic, m-a intrebat doar daca vreau sa imi puna piesele vechi in portbagaj. si ce tip de ulei as prefera. chiar nu stiam ca filtrul de benzina intra la revizia de 15000, ca probabil as fi precizat ca nu vreau schimbarea lui. oricum. m-am lecuit. am mai intrebat mai de mult pe forum daca detine cineva manualul tehnic pentru fabia II sau daca stie de unde se poate procura, as fi recunoscator pentru informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deejay, nu prea stiu ce sa iti mai spun. Totusi, informatii importante legate de revizii gasesti in planul de service, nu in manualul de utilizare. Nici plan de service NU ai? Cheers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am planul de service normal :cheers: si manualul de utilizare, ceea ce imi doream eu sunt manualele tehnice de service. am gasit pe fotum pentru fabia 1 care sunt foarte detaliate, speram sa gasesc si pentru fabia 2. hai ca o dau offtopic. bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!