Jump to content

Suspensii Sport


dragos_85
 Share

Postare recomandată

Bun nu prea se potriveste ce spuneti voi cu ce stiu eu :) 

- anvelope cu talon mai min nu pun ca si asa simt toate gropile.

- deci inteleg de la voi ca e normal ca, cauciucul sa nu intre sub aripa si ca aripa nu trebuie sa ajunga in dreptul cauciucului.!!!?

 - janta are una 6j iar alta 5 jumate J, pt ca am dat intr-o gaura odata si nu am mai gasit janta bla bla. ideea e ca mai mult atinge pe partea de 5 jumate J decat pe 6, dar asta e prea putin relevant

- ET si J si anvelope le am pe aceleasi de 2 ani, problema este cam de anul trecut, dar acum a inceput sa se agraveze, ex: inainte atingea cateodata (la gropi) cu 5 pers si bagaj full, acum atinge cu 5 pers fara bagaj in mers normal.

 - inteleg de la voi ca nu de la anvelope e problema, ci din suspensie.

 - acum cum aflu eu daca e din arcuri sau din amortizoare sau din ambele, mentionez ca balans nu are (efectul de barca), doar ca nu tine greutate si e mai jos spatele decat fata si cand sta pe loc goala. 

Din cate stiu eu amortizoare sunt stricate atunci cand face balans iar arcurile cand nu mai tine greutate - acum astept si alte pareri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 341
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dreamer

    24

  • cipriangolf

    15

  • ovidiu89

    13

  • sonnic53

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

din cate vad ti-ai dat singur raspunsul.schimbi arcurile cand nu tine greutate.si atat.cu amortizoarele nu ai treaba daca nu face balans.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pus arcuri de passat pe spate si am cam 10 cm intre roata si aripa.cand urca 3 in spate mai raman vreo 5 cm.faza e ca la mine arcurile sunt rigide iar telescoapele-s moarte de tot si precizez ca am roti 185, 85 ,14.inainte de asta , cu aceleasi roti , aripile erau la acelasi nivel cu rotile cand masina era goala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.am suspensie reglabila si am faut unghiul de fuga este adevarat ca daca o reglezi sus jos trebui din nou unghiul facut?si inca o intrebare.mi se aud niste trosnituri pe dreapta cand iau de volan stanga dreapta.inainte sa fac unghiul de fuga nu mi se auzea cum am facut unghiul a inceput mentionez ca la constatare mia gasit totul in ordine.masina ruleaza drept fara repros dar nu stiu de ce se aud si daca are ceva daca merg asa.stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand o reglezi pe inaltime. daca o reglezi corect si la fel nu trebue facut iar unghiul de fuga :). poate asa tia zis ala dar nu e asa. unghiu se face atunci cand schimbi ceva care e legat de caseta de directie sau atunci cand umbli la suruburile la amortizoare . alea 2 mari de se tin de fuzeta. daca zici ca nu se auzea inainte , vezi poate a uitat sati stranga ceva pe acolo :). arunca si tu un ochi. cineva sa vireze si tu asculta vezi ce este.spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu iam dat de cap q zgomotul ala dar presupun ca ar fi de la flanse.A mai patit cineva  care are suspensie sport reglabila sa atinga cauciucul de arc mentionez ca am jante pe 15 dimensiunea 205/50.Mi sa spus ca e cauciucul prea lat si am nevoie de distantiere sau dimensiune 195 cu 50 sau 45.stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da sunt trecut si cu asta, cu cauciuc 195.50.15 sta exact cum trebuie.Tot ce depaseste 195 o sa iti atinga in oala in care sta arcul pe amortizor.Iar daca iti pui distantiere o sa iti atinga in aripa.Daca vrei sa stea roata exact in linie cu aripa singura varianta este 195.50.15.Daca pui distantiere,nu o sati mai atinga in arc,respectiv amortizor,dar trebue sa o tii putin mai ridicata sa nu iti dea nici in aripa.Este alegerea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult imi esti de mare ajutor,deci sigur sigur nu atinge 195/50 sau 45 de arc.Eu nu eram atat de sigur dar daca u spui ca ai pe masina asa si nu are nik fac rost de doua si am rez prblm.stai linistit ca deja leam schimbat pe alea pe fata ca ma gandeam ca face "bum".mai trebui sa rez problema q zgomotul ala ca este ciudat odata ce la constatare nu mia gasit nimik si inainte sa fac unghiul nu facea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut a patit cineva sa i se blochezi piulita de reglaj la suspensiile reglabile,de ce oare si ce este de facut?stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, am suspensie reglabila Ta Technix si q jante pe 15 dimensiunea 205/50 6j et 49 imi freaca d piulita de reglaj doar pe fata,pe spate nu,stie cineva ce dimensiune sa-mi pun sa numi mai frece?stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Rog sprijin pentru reglarea suspensiei spate - coborare. In rest ca si duritate am luat-o reglata ok.
Rog un numar de contact, un service....ceva care sa ma ajute la rezolvarea problemei. Detin cheile necesare

 

PS- Nu era nevoie de topic nou

Modificat de taz21
topic mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Duritatea e in functie de cat de sus sau jos o reglezi suspensia. Daca e foarte joasa o sa fie si dura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

das_auto97 : pe spate cu cat o ridici cu atat cresti rigiditatea la suspensia respectiva.

Asadar si prin urmare trebuie sa reglezi spatele in functie de cat ai coborat/ridicat fata in cazul tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut , vin cu o intrebare , am o suspensie sport  de 6-7 ani , si amortizoarele pe fata m-au lasat ,  miercuri ma duc sa le reconditionez , din curiozitate , aceasta suspensie pe care o am  , amortizoarele sunt pe gaz  sau ........ ? Mersi

Modificat de adi_adi23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!