Jump to content

Recunoasteti piesa?


C o s m i n
 Share

Postare recomandată

multam de poza. m am lamurit.

urmeaza sa mai caut restul de piese, dar nu cred ca am sanse sa le gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Moderator:

Post sters. Invata sa respecti regulamentul.

art.2. - scrierea nejustificata cu majuscule, litere

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Nu am gasit un topic potrivit pentru intrebarea mea dar cred ca se incadreseaza aici cu mica marja de eroare :icon_thumright: . Curatand zilele trecute motorul am observat ca protectia care vine prinsa pe cutia filtrului de aer este drepta, pe langa turbo, asa : dscf2831n.th.jpg

Intrebarea este : nu trebuia ca protectia sa fie in unghi de 90* la prinderea de jos si astfel sa acopere turbina si galeria, si sa impiedica caldura sa ajunga in zona EGR-ului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit asa e si la mine. ai tot ce trebuie. Probabil de aia ai auzit si protejeaza doar capsula vacumatica de la turbina

post-15891-1247573013_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu cele scrise de vicius. Asa ca stai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zilele trecute am lasat masina la curatat tapiterie + polish si am gasit o piesa din plastic negru in portbagaj, piesa pe care nu am mai vazut-o pana acum. Daca stie cineva de unde este, astept raspuns, ca persoana care a spalat masina zice ca asa a gasit-o, in portbagaj.

Descriere piesa: din plastic negru (o singura bucata), lungime cca 12 cm. Are stantat pe ea sigla VW - Audi si codul 3B0 012 129, si imediat dupa acest cod are ca superscript litera "A".

post-36091-1248081232_thumb.jpg

post-36091-1248081242_thumb.jpg

post-36091-1248081250_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca e o piesa care apare doar la Sedan, nu si la Variant.

vezi aici http://www.passatworld.com/forums/showthread.php?t=254163 si aici http://www.forumpassat.fr/forum/viewtopic.php?id=3123. Se pare ca are rolul sa prinda cricul sau alte unelte prin portbagajul de la sedan

post-15891-1248082110_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca tine ceva pe la roata de rezerva, cel putin acolo e data de ETKA>

post-1788-1248082825_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca piesa respectiva este de la portbagaj , mai exact de la mocheta portbagajului (care acopera spatiul cu roata de rezerva ).Este pentru a agata mocheta de chederul de la portbagaj in momentul cand vrei sa scoti roata de rezeva :)

Modificat de b97dmt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i aia; arata total diferit.

Si eu am gasit-o pe asta din poza in portbagaj mai demult si m-a chinuit intrebarea dar nu intr-atat incat sa postez :) . Daca tot s-a deschis topic am s-o caut si pe sora-sa si am sa pun poza; eu am gasit 2 piese fara nici o logica evidenta in portbagaj :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca piesa respectiva este de la portbagaj , mai exact de la mocheta portbagajului (care acopera spatiul cu roata de rezerva ).Este pentru a agata mocheta de chederul de la portbagaj in momentul cand vrei sa scoti roata de rezeva :rolleyes:

Nu este de la mocheta ... aia de la mocheta arata altfel, si pe aia mi-au pierdut-o astia de la spalatorie in acelasi timp in care au gasit piesa asta :)

Nu stiu daca se foloseste ca sa agati mocheta de chederul portbagajului. Daca ar fi asa, ar trebui sa aiba agatatori la ambele capete, insa piesa are o singura agatatoare.

Hmmm ... multumesc colegilor si voi incerca sa-i gasesc rostul fixand cricul, roata de rezerva etc cu ea. Daca reusesc revin cu mesaj si pt colegul care este in aceeasi situatie ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca asta e piesa si este una singura. O sa fac azi o poza

Modificat de b97dmt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza cu piesa care este deja atasata de mocheta.

post-4262-1248191855_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna ziua,

Cum se numeste piesa care se afla sub grila din fata si bara.

Este o masca de plastic care se prinde de caroserie.

DE ea se prinde bara din fata si grila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la tragger?

Adica acea "masca" tine si radiatoarele si farurile, bara si tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

sal am si eu o intrebare m-am trezit cu un arc sub scaunul stg fata, dar nu stiu rolul lui, pt ca reglajele scaunului merg, era peundeva sub sezut in partea stanga spre portiera dar s-a rupt un nit care il tinea si a cazut

voi stiti care era rolul lui?

Modificat de Stelian.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Azi, uitandu-ma pe sub masina am vazut ca am un cablu taiat, intentionat sau nu, care intra intr'o piesa. Stie cineva ce rol are cablu ala si de ce e taiat?

imagine219.th.jpgimagine221.th.jpg

In piesa respectiva intra un furtun care cred ca-i de motorina si din ea iese tot un furtun care merge la radiatoru ala mic de langa butelia de freon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aia e pompa auxiliara de racire a lichidului de racire care se duce la filtrul de motorina si are rolul racirii motorinei iesite din motor

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca mufa aia ii taiata acolo, atunci ii scoasa din functiune, asta inseamna ca nu-mi raceste motorina? N-am vazut sa aiba masina un comportament anormal si parca ii rupt cablul ala, nu'i taiat intentionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia intra in functiune cand motorina ajunge la 70 de grade. Cu cat motorina e mai rece, e mai densa(asta e bine in cazul euro 4 si 5)

post-15891-1253464106_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe test cu vagcom se aude frumos cum lucreaza pompa respectiva. Asta daca o ai. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca va trebui sa schimb tot cablu ala cu totul ca n-am nicio sansa sa-l lipesc la cum e rupt. Multumesc pentru ajutor. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zilele trecute am lasat masina la curatat tapiterie + polish si am gasit o piesa din plastic negru in portbagaj, piesa pe care nu am mai vazut-o pana acum. Daca stie cineva de unde este, astept raspuns, ca persoana care a spalat masina zice ca asa a gasit-o, in portbagaj.

Descriere piesa: din plastic negru (o singura bucata), lungime cca 12 cm. Are stantat pe ea sigla VW - Audi si codul 3B0 012 129, si imediat dupa acest cod are ca superscript litera "A".

La mine acest plastic e pus unde e cricul/trusa de scule pentru a nu se misca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!