Jump to content

Recunoasteti piesa?


C o s m i n
 Share

Postare recomandată

C o s m i n

De curand am curatat turbina si montand-o la loc, am observat ca piesa asta statea cumva ingramadita intre niste furtune si blocul motor, cine stie de cand. O recunoaste cineva? Stiti unde ii e locul? Ca eu oricat m-am straduit, nu i-am gasit locul.

Are cam 10cm.

post-8441-1211228298_thumb.jpg

post-8441-1211228326_thumb.jpg

post-8441-1211228347_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum imi demontez spre curatare turbina asa ca o sa ma uit si daca vad una similara iti scriu. Macar atat sa fac si eu pt. tine in schimb la cate faci tu pentru ceilalti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nui blocajul de la baterie ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la passat (-ul meu) blocajul de la baterie e o chestie ce prinde bateria din trei parti (fata si laterale)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesa din poza trebuia sa fie prinsa pe galeria de evacuare. De obicei, din comoditate mecanicii nu o mai pun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Da si tu mai multe detalii :D. Unde mai exact? Si oare ce rol o fi avand?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre galeria de evacuare si turbina( partea de admisie) este un ansamblu de doua piese( una este cea din figura). Se fixeaza pe galeria de evacuare intre cilindrul 1 si 2. Cred ca cele 2 piese au rol de protectie termica. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Deci sa inteleg ca tabla asta se prinde in prezoanele ce tin galeria?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Perfect. E cat se poate de explicit :P. O s-o pun la loc cu prima ocazie. Mersi mult Florian ;) .

Topicul ramane deschis pentru alte eventuale probleme de piese necunoscute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo floriand!

Uite cosmin inca o poza. Sper ca nu strica (pe ATJ).

Nr. 16 are codul 037253047, care "holder" mai toate automobilele VAG o au.

post-314-1211406992_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Da. Foarte clar. Deci la ATJ vine prinsa in partea de sus a galeriei.

Mersi mult Andy :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

mi-a cazut piesuca din imagine.

suspectez ca e din zona balamalei la la capota motorului, stanga masinii.

si ca are rol de protectie a celor 2 fire sau ce sunt alea de trec pe acolo.dar nu sunt 100%sigur de felul si locul unde trebuie sa stea.

poate va uitati si imi puneti si mie o poza ceva.

p.s. au iesit neclare pozele, dar in esenta e o bucata de plastic in forma de "U".nu cred ca o puteti confunda.

multumesc!

post-5363-1214433278_thumb.jpg

post-5363-1214433290_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

rog in primul rand un moderator cunoscator sa puna titlul potrivit.eu nu am gasit unul! :icon_thumright:

in al doilea rand: chestia din poza se gaseste "in spatele" motorului, pe tabla care il desparte pe acesta de compartimentul bateriei.prin ea trec 2 conducte de motorina.

la unele passat uri piesa mai joaca pe pozitie, e prinsa doar la partea de jos.si la mine cam juca, am impins-o nitel si acuma e cumintica.dar ce e cu ea?

e importanta?sau doar separa conductele de motorina, asa, ca un distantier?

ca daca e doar de fixare, e cam prea subtire prinsa ea insasi!

post-5363-1216337155_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesa de care zici tu e doar un colier care fixeaza cele doua conducte. La mine isi face treaba destul de bine, le tine, dar si se scoate foarte usor.

Probabil ca la tine e slabit si ar trebui schimbat, asta e codul daca vrei : 021 133 687 A.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai el nu se "tine " bine de masina, ca sa zic asa.pare prins la partea de jos doar.

de schimbat cum se schimba?se desface el de pe conducte?asa, ca o conserva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Doctore, piesa este exact de acolo de unde presupui, capota, balama, stanga, protejeaza firele alea. Sunt sigur, am desfacut de curand capota.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

060920082557eh3.th.jpgthpix.gif

Iata ca un utilizator atat de experimentat cum sunt eu :P a ajuns sa ceara ajutorul prietenilor.Masina este cea din semnatura.

Intrebare:

Poate cineva sa imi spuna ce rol are acea supapa ce se afla sub vasul de expansiune (in imagine are furtunul vacuumatic ce o actioneaza scos din ea) ?

A trebuit sa scot furtunul si sa ii pun dop intrucat supapa aceea se pare ca pierde vacuum si nu mai comanda bine nici turbo nici servofrana. Dupa scoaterea ei din uz totul pare a fi ok numai ca dupa cateva zile am constatat ca media de consum a ucat de la 6.5 la 7.5 chiar 8 %.

Pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am si eu un Vw Passat B5 din 2000. Are transmisie automata. Problema este ca atunci cand dau de pe D sa shimb manual, nu mai imi schimba. Trebuie sa trag de schimbator vreo 2 mm ca sa imi schimbe. Daca las de el trece in mod D (automat). Deci daca vreau sa schimb in mod manual trebuie sa tin tot timpul tras de el. Am atasat 2 imagini in care se vede ca lipseste o bucata de plastic. As dori sa imi spuna cineva cum se numeste si eventual unde pot gasi de cumparat. multumesc anticipat.

post-32008-1221911065_thumb.jpg

post-32008-1221911081_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil ca tabla aia apara senzorul montat pe admisie (cel care comanda valva clapetei de oprire)

post-1792-1221921338_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intradevar tablita buclucasa vine prinsa in suruburile galeriei de evacuare[ cele de jos din partea pistonului 1] si este ghidajul tablei care acopera acea parte a galeriei pentru a proteja tubul de admisie al turbinei dinspre filtru de aer.......si pentru dukku, acea capsula cu vacuum este un robinet pe instalatia de apa dinspre vas spre motor , asa ca ar trebui schimbat cu unul bun. cu speranta ca m-am facut inteles va urez multaa bafta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

am desfacut protectia motorului in vederea spalarii si am gasit o piesa cazuta langa filtrul de motorina. uitandu ma mai atent am observat in stanga filtrului de motorina, pe motor, o "ureche" cu uzura, unde piesa cazuta se potrivea.

daca stiti ce trece pe acolo, va rog sa imi spuneti.

uite aici cateva poze

post-1924-1246871309_thumb.jpg

post-1924-1246871320_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un surub. :D

Care nu face altceva decat sa prinda si in partea de sus suportul filtrului de motorina.

Piulita e una mai speciala, de aluminiu, cu corpul mai lung si intra exact in gaura aia, pana dincolo la nivelul urechii din chiulasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

piesa pe care am recuperat o e ca un niplu cu filet interior de 6. ma uit pe motor sa vad daca gasesc si celelalte piese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva in genul ala tre sa fie. E rotund la exterior. Si are o forma de piulita turnata pe ea.

LE: am revenit si cu poza:

img0098i.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!