Jump to content

Boxele Din Bord Sunt Functionale?


tzecatalin
 Share

Postare recomandată

am observat ca pe bord sunt mai multe boxesau cel putin capace da alea pt boxe, intrebarea mea este daca sunt functionale sau daca pot fi montate, la mine functioneaza doar cele de pe fata din portiere.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am si acolo , nu sunt boxe in sine , sunt mai degraba twitere .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot pune boxe , daca esti interesat iti spun exact ce dimensiune trebuie sa iei si eventual un model :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Boxele sunt functionale in mod normal. Doar daca nu le-a scos cineva. Sunt legate cu cele din usi. Da jos capacul si vezi daca merg, daca nu incearca sa vezi daca nu este intrerupt firul la ele. Un multimetru te poate ajuta. Iara daca sunt arse, se pot schimba. La mine merg insa sunt legate cu cele din usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Boxele sunt functionale in mod normal. Doar daca nu le-a scos cineva. Sunt legate cu cele din usi. Da jos capacul si vezi daca merg, daca nu incearca sa vezi daca nu este intrerupt firul la ele. Un multimetru te poate ajuta. Iara daca sunt arse, se pot schimba. La mine merg insa sunt legate cu cele din usi.

merg si sunt legate cu cele din usi deoarece pe bord ai tweetere si in usi ai boxe "de basi", care raspund pe frecente joase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi cum le legi, daca le pui pe aceeasi iesire cu cele din usi sa nu fie in paralel ca iti scade impedanta si daca nu e suportata de casetofon este posibil sa se arda finalul amplificatorului... dupa legea lu' ohm 4ohmi+4ohmi (in paralel) = 2ohmi in serie iti da 8ohm... deci vezi ce stie casetofonul tau (majoritatea merg pe 4-8ohm)

ideea e ca in paralel se aude mai tare, dar trage mai multa putere din amplificator si in serie se aude mai incet dar nu forteaza amplificatorul casetofonului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din fabrica vin legate in paralel cu cele din usi ! Se pot monta si difuzoare cu diametrul de 10 cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate o explicatie in detaliu va preveni unele accidente

"Pentru informare - transferul de putere este maxim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

Sunt in ceata ca nu inteleg nimik, neffind electrician de meserie dar e o chestie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

boxele din bord sunt de fapt niste twiteere,care sunt legate in paralel cu boxele din usa printr-un condensator,astfel nu este influentata impedanta boxei din usa(4 ohmi),dar daca pui boxa in bord,nu mai ai condensator si impedanta se imparte la jumate ,adik o sa ai 2 ohmi,asta daca amandoua boxele au 4 ohmi fiecare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot pune boxe , daca esti interesat iti spun exact ce dimensiune trebuie sa iei si eventual un model :D
dachiar vreau sa imi pun si daca poti sa ma ajuti... iti sunt recunoscator
vezi cum le legi, daca le pui pe aceeasi iesire cu cele din usi sa nu fie in paralel ca iti scade impedanta si daca nu e suportata de casetofon este posibil sa se arda finalul amplificatorului... dupa legea lu' ohm 4ohmi+4ohmi (in paralel) = 2ohmi in serie iti da 8ohm... deci vezi ce stie casetofonul tau (majoritatea merg pe 4-8ohm)ideea e ca in paralel se aude mai tare, dar trage mai multa putere din amplificator si in serie se aude mai incet dar nu forteaza amplificatorul casetofonului
aici m-ai pierdut :icon_thumright:, cred ca am sa apelez la un electrician ca sa fiu mai sigur, ms de sfat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine sunt cele de fabrica dar sunt ceva tweetere iar in usi vin boxe de 16,5 cm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu le-am scos pe cele din bord (cea din dreapta haraia) si cu ocazia asta am observat ca pe ele scrie vw dar made in tunisia!!! In sfarsit, asta e, o sa-mi iau altele dar chestia care ma enerveaza e ca in portiere am pus 2 x-ploade si dupa ce am scos pe cele din bord mi-a scazut puterea x-ploadelor desi le-am legat in paralel. Imi vine sa mor de draci. Daca nu-mi iau zilele astea altele pt bord le pun inapoi pe cele vechi :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salut

am o rugaminte

am montat gresit difurile din fata(usi)

se aude cam rau

poate sa-mi spuna cineva , ce culoare are firul "+" si ce culoare are firul "-".

dupa papucei nu ma pot lua , au aceeasi dimensiune.

multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut...am si eu nevoie de ceva ajutor va rog :D mi se ard boxele p partea stanga.....am ars 2 deja imi puteti spune cauza....sa vi inversat firele..+ cu -...???multumesc anticipat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de obicei firul'' - " are culoarea maro iar cel cu"+" are culoarea rosu cu galben.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

boxele din bord sunt de fapt niste twiteere,care sunt legate in paralel cu boxele din usa printr-un condensator,astfel nu este influentata impedanta boxei din usa(4 ohmi),dar daca pui boxa in bord,nu mai ai condensator si impedanta se imparte la jumate ,adik o sa ai 2 ohmi,asta daca amandoua boxele au 4 ohmi fiecare

exact!si tweeterele merg excelent!!!!m-am uitat la ele ca nu mergea boxa din stanga din usa.(era slabita legatura intre ele).eu inca mai am originalele!!!adica nokia.si merg super fain.tot ce mi-ar trebui ar fi 2 boxe de bass.

atata.sunt boxe bune astea de le-au pus nemtii ....masina mea are 15 ani si inca merg toate 4!!! :icon_rambo:

succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor.Am o nelamurire privitor la legaturile pe care ar trebui ca le fac ca sa imi functioneze si bozele din spate.Le am instalate in usi dar nu functioneaza.Difuzoarele sint bune ,le-am incercat,.Unde ar trebui sa fac legaturile ca sa am un sunet bun si clar si in spate????Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai deja fire sunt conectate la player? ... daca sunt conectate si nu se aud sa nu fie intrerupt pe undeva. vezi poate nu sunt conectate la player...

ele trebuie legate pe iesirile playerului. la mn am o mufa cu 8 fire care duc la boxe.

firul mov si firul mov cu negru este o boxa, verde si verde cu negru .... si tot asa.

am ajutat un coleg sa-si pun un player si la mufa in care trebuiau sa fie 8 fire erau doar 4 si a trebuit sa mai trag inca 4 fire si pt boxele de pe spate.

daca ai nelamuriri cauta-ma pe mess: badboycrys si te ajut cu cea mai mare placere.

sa nu faci prostia sa legi boxele de pe spate la cele de pe fata cum sunt legate boxele din fata cu tweeterele ca arzi integratul final la player

post-35305-1235068272_thumb.jpg

Modificat de Bad Boy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc" Bad Boy" pentru sfaturi.Noroc ca nu le-am legat cum credeam eu ;ca si cele de pe fata de la twetere;.O sa ma uit miine cite fire iasa de la spatele cas-ului.Vorbim pe mes.Salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor.Am o nelamurire privitor la legaturile pe care ar trebui ca le fac ca sa imi functioneze si bozele din spate.Le am instalate in usi dar nu functioneaza.Difuzoarele sint bune ,le-am incercat,.Unde ar trebui sa fac legaturile ca sa am un sunet bun si clar si in spate????Multumesc

Te sfatuiesc sa faci asha cum am facut eu si vei avea un succes la capitolul sunet in G3-ul tau.

Presupun ca ai un mp3 la care gasesti in spate 8 fire pentru iesirile la boxe + o iesire RCA pentru amplificator - subwoofer.

Legi Dreapta-Stanga fatza pe boxe;e de 10cm din bord - Dreapta-stanga spate pe boxele de 16,5cm din usile fata

Iesire pentru amplificator - la amplificator - din care poti lega boxe;e din spate fie ele instalate in usi (modelul 4 usi) fie pe polita de la portbagaj sau unde le ai puse.

Puterea acestora o faci in fuctie de puterea mp3-ului...amplificatorului si boxelor.

Costuri - 300 ron mp3 , 150ron amplificator , 100ron boze 10cm , 170 ron boxe 16,5cum si 200ron boxe spate plus niste cabluri - 100Ron total 1000Ron dar ai muzica frate!

Firele din spatele cass-ului au cate 2 aceiasi culoare din care unu se diferentiaza cu o linie de alta culoare...acela fiind de regula - (minus)

Leaga provizoriu o boxa pe acele 2 fire si vezi la ce categorie sunt - spate - fata in rest te descurci tu...! Dar ia in seama si ideea care ti-am spus-o mai sus!

Multa bafta! :)

Modificat de S0rinaKE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golful meu e in 2 portiere si am lasat pe fata boxele si tweeterele originale si mi-am pus pe spate 2 boxe Pioneer TS-A6903i 3 cai de la carrefour la 200 ron si am o fidelitate super tare. mplayeru era pe masina cand am luat-o, 4*45w si sunt f multumit de calitatea sunetului. acum depinde si de moftul fiecaruia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Te sfatuiesc sa faci asha cum am facut eu si vei avea un succes la capitolul sunet in G3-ul tau.

Presupun ca ai un mp3 la care gasesti in spate 8 fire pentru iesirile la boxe + o iesire RCA pentru amplificator - subwoofer.

Legi Dreapta-Stanga fatza pe boxe;e de 10cm din bord - Dreapta-stanga spate pe boxele de 16,5cm din usile fata

Iesire pentru amplificator - la amplificator - din care poti lega boxe;e din spate fie ele instalate in usi (modelul 4 usi) fie pe polita de la portbagaj sau unde le ai puse.

Puterea acestora o faci in fuctie de puterea mp3-ului...amplificatorului si boxelor.

Costuri - 300 ron mp3 , 150ron amplificator , 100ron boze 10cm , 170 ron boxe 16,5cum si 200ron boxe spate plus niste cabluri - 100Ron total 1000Ron dar ai muzica frate!

Firele din spatele cass-ului au cate 2 aceiasi culoare din care unu se diferentiaza cu o linie de alta culoare...acela fiind de regula - (minus)

Leaga provizoriu o boxa pe acele 2 fire si vezi la ce categorie sunt - spate - fata in rest te descurci tu...! Dar ia in seama si ideea care ti-am spus-o mai sus!

Multa bafta! :offtopic:

Salut!

Eu cred ca se poate lega si altfel...cel putin eu asa am legat: Boxele de pe bord si cele din usile fata + 2 boxe din spate la iesirile de la mp3 player(cele 4)+iesirea la amplificator la care am pus un Subwoofer....si se schimba calitatea sunetului!!!La detalii nu ma bag pentru ca nu eu am facut instalatia(legaturile)...

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sochaux_s - eu cred ca tu esti in goana dupa posturi din momentul in care ceea ce ai scris nu aduce nimic nou !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!