Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

merge si toptec 4200 5w-30. Are norma necesara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegi, fratele meu are un Golf 4 TDI 101cp (AXR) - motor PD - cu 310 000 km. Stiu ca norma este 505 01, dar care ar fi mai bun la numarul lui de kilometri? Mai ales ca 80% din drumuri sunt in mediul urban.

Modificat de JulianoDamin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) Buna asta. Am comandat Motul 8100 X-Clean (norme 502.00, 505.00, 505.01). Am vazut ca era si unul special pentru pompe duze - Motul Specific (norme 502.00, 505.01). Bineinteles, ambele 5W40.

La urmatorul schimb va baga Specific, ca sa putem face o comparatie intre ele. Pretul e apropiat - diferenta de 5 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice ulei care respecta norma 505.01 este specific/special pt PD indiferent ce scrie pe bidon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai nevoie de ulei PD, dar daca esti curios nu ai ce pierde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Daca ma uit pe lista pusa de GTD cu uleiuri acceptate de VW pe norma 504, 507, imi dau seama ca practic poti pune linistit cam orice ulei, numai sa fii atent sa fie long life daca ai de gand sa-l ultilizezi 30.000 de km. Daca nu as avea masina in garantie as trece pe Shell. Si aia o sa si fac dupa ce nu o sa mai fiu legat de garantie. Sunt convins ca-s uleiuri f bune. Si benzina/motorina de la ei e fff ok. Deci ma gandesc ca au calitate si pe partea asta.

In rest, daca chiar vreti sa masurati cum se aude un motor in functie de ulei, luati-va un decibelmetru si inregistrati zgomotul motorului la relanti in aceleasi conditii. Si notati valorile. Altfel, mi-e destul de greu ca puteti voi sesiza o diferenta de zgomot de la motor.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am vazut pe nimeni sa-si permita sa bage mai multe uleiuri noi in motor intr-o zi sa faca teste, indiferent ca vorbim de cel de zgomot. Nu e relevant sa inregistrezi la intervale de un an... motorul se uzeaza, conditiile meteo se schimba, si astea conteaza foarte mult. Iar in 5 ani se schimba si gama de uleiuri ;)

Despre diferenta ulei uzat - ulei nou nu are sens sa discutam.

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bine punctat. Sunt si aplicatii pe telefon care masoara nivelul de zgomot, e si un site care indica nivelul specificat de producator.....auto-decibel-db.La norma 507 ai o gama variat de uleiuri foarte bune, de la Shell, Mobil,Valvoline, Motul. La castrol nu ma pronunt pentru ca la noi pe piata cam tot uleiul Castrol e made in EU si cam are o calitate indoielnica, parere personala,Qsa ca decat sa alerg si sa-mi bat capul sa gasesc un furnizor de incredere Castrol, mai bine prefer sa merg direct cu importatorii celorlalte marci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce spuneam eu legat de masuratul decibelilor e vis-a-vis de ce spuneau alti utilizatori mai sus, ca dupa ce au pus un anumit ulei suna mai altfel, vezi comentariile lui "diesel power" sau "shymano". Personal nici nu m-as fi gandit la asemenea idei... :)

Modificat de Maximus27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi am schimbat si eu uleiul. Am bagat Liqui Moly Top Tec 4200 5W-30 plus filtru man. Asta mi-a recomandat intr-un service in Berlin.

Masina este polo 9n 1,4 TDI. Din cate am inteles se schimba la 30.000 km (asa au zis). Motorul se aude super cu el dar sa vedem daca il consuma.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta va sta cel mai mult 15.000. In mod normal il las cam 9-10k dar o sa vad daca il las mai mult pr asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. o recomandare pt o marca ok de ulei pentru un passat 2009 motorina bluemotion,motor de 2l euro 5.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună!Ce ulei îmi reconandati sa bag(passat b6,1.9tdi BXE PD,an 2007,270.000km) până acum am folosit doar Castrol edge turbo diesel si Magnatec...dar e cam zgomotos motorul si consumă intre schimburi aproximativ 600-700 ml...mi.a recomandat cineva sa încerc Motul 8100x-clean,ce pareri aveti?Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ravenol VMO iti recomand pentru motorul tau, am identic, merge super cu acest ulei, sunt la al3 lea schimb.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care vor informatii despre ce sa foloseasca in masina si in cutia de viteze.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

materialul este foarte bun, dar nu prea are aplicatie in domeniul VAG, unde majoritatea motoarelor au cerinte specificate dupa normele VAG.

Vascozitatile nu se pot aplica la orice motor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/30/2016 at 4:26 AM, NuCeTaNu said:

Cu siguranta va sta cel mai mult 15.000. In mod normal il las cam 9-10k dar o sa vad daca il las mai mult pr asta.

e mult si 9-10k. nu au venit extraterestrii sa ne dea ulei  sau motoare sf in ultimii ani, doar marketingul s-a mai schimbat. profita de oameni ca nu citesc *-le.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua

Am tot citit subiectul legat de uleiuri si nu am reusit sa ma decid ce ulei sa folosesc la un passat b6,  cbab 140cp, 200k km DPF/2009 E5.

Am facut schimbul de ulei de curand si am utilizat castrol edge profesional titanium fst LL III 5w30 cel cu mentiunea de recomandare de la vw, masina fiind adusa din Germania relativ recent.

Asadar pe viitor ce ulei sa utilizez? Sa il cumpar direct din Germania daca am posibilitatea?

Vapsoil, Shell, Valvoline, Mobil....etc...fara sa tinem cont de pret?

Va multumesc!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este ok ce ai folosit ,nu te mai stresa

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revin cu impresii. Dupa 8000km cu Valvoline SynPower Xtreme mst c3 5W40, am facut schimbul tot cu acelasi tip de ulei. Motorul nu si-a schimbat sunetul dupa schimbul de ulei, semn ca in 8k km si-a pastrat proprietatile. Din cei 8000km peste jumatate au fost facuti pe autostrazi in Europa, iar restul pe drumuri in general neaglomerate din Nemtia (urban si extraurban), mers mult in vitezele 3-4-5, deci incomparabil cu Bucuresti sau alte orase aglomerate de la noi.

Deocamdata raman fidel Valvoline SynPower Xtreme mst c3 5W40, pare sa fie cheia succesului pt motorul meu. Numa Mobil Delvac 1 m-ar mai tenta sa incerc daca imi asigura intervale mai lungi de schimb.

Modificat de diesel power
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal sa fie in regula atata timp cand l-ai schimbat la jumatatea intervalului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Ce ulei recomandati pentru Golf 5 (2008), 1.9 TDI cu filtru de particule, avand ~ 262000 km ? care este norma pentru aceste motoare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   1 membru

    • sebage
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!