Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Verifica axa cu  came si tachetii, sa nu ai vreunul uzat. Toti se gandesc sa schimbe Castrol-ul tarziu dupa ce apar batai, trebuia demult facuta trecerea la un ulei mai bun.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@calin.g: daca vw recomanda Castrol, atunci am mers pe Castrol si cred ca majoritatea posesorilor de vw au procedat la fel. Ideea e ca acest Castrol din România este contra-făcut, ca si piesele auto.....Dar cumparandu-l din magazin tot speri să fie original. Întâi vreau să schimb uleiul si daca acel ronțăit al motorului nu se schimbă, o să mă uit la tacheti. Tu ce ulei folosești ?? Ms de sfat.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat a fost in garantie Castrol de reprezentanta, dar nu mai mult de 12k. dupa Ravenol VMO 5w40. cu schimb la 10-11k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa-ncerc si eu Ravenol. Am citit recenzii bune dspr acest ulei.....ia uite, eu credeam că am vreo 8000 km făcuți de la ultimul schimb, si când am calculat, deja am peste 10.000 ....nu e bine, eu îl schimbam pe la 9000....Ms ptr răspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multa lume chiar crede ca pe piata, tot Castrol este contrafacut. NU este chiar asa. Problema provine de la faptul ca pentru anumite piete se face dupa alte retete, se aditiveaza cu aditivi mai ieftini. respecta normele, dar la limita inferioara.

De asta intotdeauna a existat diferenta intre Castrol de Germania si Castrol obisnuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu cred ca e contrafacut, dar calitatea celui comercializat la noi e infecta, asta o spune si pretul, de ce in vest este 30 euro litru si la noi cu banii astia cumperi un schimb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asta spuneam si eu. ieftin pentru putere de cumparare mica. :)

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin la prima vedere mie mi s-au parut identice,Castrol luat din Romania cu cel din Germania,acelas bidon,miros,culoare.Uleiuri falsificate fac toate marcile de uleiuri.Crede-ti ca ceilalti sunt mai prosti cand tot ce conteaza este profitul?Pe mine unu nu ma incalzeste cu nimic ca pe ambalaj scrie "made in France" sau "made in Germany".Stii ca nu-i falsificat?Nu cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

discutia se poate intinde mult. Cine doreste o sursa de incredere pentru Castrol, pot da detalii pe PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu Castrol GTX e mai bun la ei daca e luat de US sau facut cum trebuie. Castrol la noi e foarte prost, Bmw a renuntat la el din cauza problemelor la motoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vai  si amar ce comenturi pe aici..daca unu acum ceva timp a zis ca ,castrol e prost si inca 10 dupa el asa a ramas in istorie..daca altu maine incepe ca motul..sau mai stiu eu ce ulei zice ca e prost si ala o sa fie prost..fratilor voi aveti impresia ca astia de la castrol strica un brand pt 2lei in plus?? ?

Afara nu au oamenii ideile  astea..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am fost si eu azi la PBN pentru a-mi cumpara 1l ulei si mi-au dat din prima castrol long life.

Am aproape 10 mii km cu masina si e prima oara cand completez cu ceva ulei (in jur de 200ml). Mi s-a aprins becul de check oil chiar ieri.

Din cate am auzit/inteles, TSI-urile mananca ceva ulei. Am un coleg care are 22 mii km cu masina, nu s-a dus inca la revizie si este deja la al doilea bidon de ulei.

Voi ati mai avut probleme de mancat ulei cu TSI-urile?
Merci,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 minutes ago, MariusPD said:

Vai  si amar ce comenturi pe aici..daca unu acum ceva timp a zis ca ,castrol e prost si inca 10 dupa el asa a ramas in istorie..daca altu maine incepe ca motul..sau mai stiu eu ce ulei zice ca e prost si ala o sa fie prost..fratilor voi aveti impresia ca astia de la castrol strica un brand pt 2lei in plus?? ?

Afara nu au oamenii ideile  astea..

E vorba ca uleiul Castrol comercializat la noi, in Romania, este de slaba calitate. Eu am mers numai cu Castrol pe masina dar pe la 7000-8000 de km a inceput sa rontaie altfel motorul...sunt loturi si loturi.....sunt si pe alte forumuri unde se vaita de Castrol....aici se vorbeste de propria experienta, nu din auzite. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci am 220.000 cu masina mers doar cu castrol.nici un rontait nu se aude si un gram nu papa...

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai PD, alta conceptie de motor, de obicei CR-urile nu prea consuma ulei mult, fortele interioare sunt mici, nu apasa nimic pe injectoare.......nu ai nevoie de norma specifica.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reușit dintr-un final si am găsit în oraș Ravenol Vpd (din 10-15 magazine, abia am găsit intr-un magazin la bidon de 4 L).....Dar, dandu-ma la bârfă cu vânzătorii de piese auto, majoritatea susțineau că uleiul Castrol nu mai e ce a fost odată. Chiar un vânzător recomanda orice tip de ulei, în afara de Castrol.....vorbim de cel comercializat în magazinele din România, mai exact din Ploiești.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piata nu are putere de cumparare ca in afara sau in State unde acolo calitatea se controleaza. La noi sa zicem ca arata lafel, culoare, miros si toate cele, dar aditivarea face uleiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 03/07/2016 at 9:13 PM, rata said:

Sal all, ce ulei mai folosiți la un motor BKC, în afara de Castrol ?? Motorul "bate" de 200.000 km.....Am citit pe forum de Ravenol vst sau vpd, 5w40, pare k din descrierile colegilor. De Politron a auzit cineva ?? Mi l-a recomandat un amic si sincer, nu am auzit de marca asta. Alte sfaturi ?? La Castrol Edge, în 7000 km mi-a apărut un tacanit aiurea la motor. Dau vina pe ulei ptr ca injectoarele sunt k.

Mulțumesc anticipat. 

Salut.

Baga polytron cu cea mai mare incredere, am mers 9 ani pe LM iar acum 2 sap am facut schimbul de ulei si am bagat polytron 5w-30 la un lupo 1.4 bnz, 275mii km. Mersul motorului s-a schimbat semnificativ; fara batai sau tacaneli. Ulei contine si tratamet pt motor MTC. 

Made in U.S.A

Modificat de djt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Tocmai mi-am achizitionat masina din semnatura, si trebuie sa merg sa fac schimbul de ulei. Voi merge la Avia Motors Pantelimon, vroiam sa ii fac schimbul cu Castrol long life iii, dar un prieten m-a sfatuit sa schimb cu Polytron, este mult mai bun.

A mai facut cineva schimbul cu el la CC TDI ?

Cei de la Avia ma lasa sa vin cu uleiul meu, si programarea o am sambata .

Cod motor CFGC.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam multa agitatie cu acest Polytron de care nu a auzit multa lume...

In aceiasi bani iei un ulei decent si recunoscut... Fuchs Titan 5W30, Motul Specific 507.00, etc etc

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru compararea caracteristicilor am ataşat un tabel în care am trecut câteva tipuri de ulei. Este departe de a fi complet, dar cine mai are date disponibile poate să mai completeze şi să-l reataşeze.

Caracteristici uleiuri motor.xls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VW Passat, b7, 2012, diesel, 103 KW, CFFB, 210.000 KM, luat in octombrie trecut din Germania cu eticheta de schimb ulei Shell Helix Ultra AV-L 0W-30  la 185.000 km, in reprezentanta, trecut in fisa de istoric, acum in bord indica service peste 5000 km. Am drum zilele astea in Vest si as vrea sa-mi iau de acolo materialele pentru revizie. Masina este utilizata acum in Romania. Sa raman la 0w30 sau sa schimb pe mai utilizatul 5w30 ?

Eventuale sugestii de tipuri de ulei, producatori de filtre ar fi binevenite.

La schimbul de ulei se inlocuieste si surubul (buson) de la baia de ulei sau se poate refolosi cel curent?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pastreaza vascozitatea daca nu-ti consuma ulei, daca iti consuma pune mai gros. Nu are rost sa pui sintetic daca cu cel "normal" nu-ti papa gram de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc Aral SuperTronic Longlife III 5W30

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/7/2016 at 5:27 AM, gigelsat said:

VW Passat, b7, 2012, diesel, 103 KW, CFFB, 210.000 KM, luat in octombrie trecut din Germania cu eticheta de schimb ulei Shell Helix Ultra AV-L 0W-30  la 185.000 km, in reprezentanta, trecut in fisa de istoric, acum in bord indica service peste 5000 km. Am drum zilele astea in Vest si as vrea sa-mi iau de acolo materialele pentru revizie. Masina este utilizata acum in Romania. Sa raman la 0w30 sau sa schimb pe mai utilizatul 5w30 ?

Eventuale sugestii de tipuri de ulei, producatori de filtre ar fi binevenite.

La schimbul de ulei se inlocuieste si surubul (buson) de la baia de ulei sau se poate refolosi cel curent?

Multumesc.

pentru ulei as recomanda 5w-30, evident poti merge tot pe Shell. Il gasesti si in tara fara probleme. Filtre Mann, Mahle, Bosch

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!