Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Un 5w50 imi face cu ochiul insa ceva mai disponibil la noi. Oricum il schimb la max 5000 km ca baia tine 4l doar. Am incercat si cu filtru de transporter si am ajuns aproape la 5l dar tot degeaba. 

Uleiurile astea conventionale sunt apa de ploaie la ce temp dezvolta 1.8t la alergat si mai ales acum ca e si pe gaz, am impresia ca se incinge nitel mai tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt si eu curios cum "inghite"/se impaca VWul ENEOSul ,pentru ca dintr-un motor cu 110hp/L (non vw) a disparut in foarte putini km :scratch:(motorul e ok si cu Bardahl nu face figura asta) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 1 oră, SacreDro a scris:

Bagati ulei d-asta si nu aveti probleme la motor ca are ZDDP foarte mare in comparatie cu uleiurile actuale.

http://www.drivenracingoil.com

 

Si unde il gasim, in RO?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am cautat, dar de regula orice ulei intr-adevar bun care are ZDDP in el adica zinc si alte metale care protejeaza motorul e bun. De cand s-a pus convertor catalitic pe masina de atunci uleiurile au devenit din ce in ce mai proaste ca sa nu le strice, asa ca au redus zincul din ele si ce-or mai fi avut, astfel s-a dus din protectia pentru motoare si implicit se uzeaza mai repede.

De aceea a schimba uleiul la 10-15 k e o mare prostie ca sa ti se strice motorul => consum mai mare de ulei sau motor distrus prematur.

Si apropo, uleiul recomandat de mine e foarte bun pentru cei care-si segmenteaza motorul.

Ca idee orice ulei de renume gen Valvoline, Eneos, Motul, Redline, Shell care au in data sheet specificatii foarte bune si TBN cat mai mare sunt bune. Eu am folosit Castrol 5w40 si mi s-a parut prost, lafel si Mobil 10w40, le-as recomanda numai daca sunt facute in SUA, iar la Castrol cumparati GTX nu altceva.

Modificat de SacreDro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum adica daca schimbi uleiul la 10.15 k e o mare prostie si se strica motorul?poate nu am inteles eu bine..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica 15 000km e un interval mult prea lung . Daca in motorul tau 1.6 TDI spre exemplu folosesti un 5w30 Long Life crezi ca vei putea merge 30 000km in mediul urban cu uleiul si sa fie ok si in parametrii pe tot intervalul serivice?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu..eu oricum il schimb de obicei intre  12 si 15 k.

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e un pic mai simpla problema de gandit...un motor este un mecanism.La orice mecanism revizia(rintre care si uleiul) se face in fctie de nrul de fctionare(T).

Acum apare o variabila..viteza(V).Nemtii merg preponderent in afara iar in oras,au o viteza medie net peste viteza medie pe care o avem noi in oras(el putin eu,sub 30kmh).

Ei il pot schimba la o distanta parcursa(D) de 10k km deoarece uleiul sta mai putin timp in motor,avand viteza medie mult mai ridicata.Si uite asa folosind D=V*T ajungi la concluzia ca trebuie schimbat cu mult inainte de 10k km.Cel putin eu il schimb la maxim 8k km.
Daca mergi 80% din timp in afara orasului,da,il poti schimba la un 10k km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ups.

sa inteleg ca eu daca am schimbat la 12k e de rau? pana acum nu papa un gram de ulei la 210 k de cand am masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai e destul de simplu iarasi...daca pe tripul mare de pe computerul de bord(pe pozitia 2) ai viteza medie de ~30kmh,ar trebui sa il schimbi pana in 10k km.Acum sigur vor aparea persoane care vor spune ca nu are nimic daca mergi cu el "cat zice neamtul".Au dreptate,PE MOMENT.Acest lucru este cu repercursiuni pe durata lunga,efectele se vad foarte bine(chiar am un exemplu apropiat),aceleasi motoare,eu am 320k km si merg cu 5w40 cu completare de maxim 300ml in 8k km iar amicul meu cu 180k km Iasi-Bucuresti-Iasi completeaza 1litru de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu  folosesc 5w30 ll...repet 1gram de ulei nu papa la 220.000 km

chiar am sa ma uit ce scrie pe bord..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu strica absolut deloc daca il schimbi mai des, ba din contra ai ulei proaspat in motor care o sa-si faca treaba mai bine si o sa-ti curete motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Imi puteti spune va rog ce ulei trebuie sa bag  intr-un passat b7 2011 1.6 tdi 105 cai cod cayc . Stiu ca trebuie castrol 5w30 cu dpf. Dar sunt mai multe tipuri . Edge ,professional . Si daca stiti cat intra in motor cu filtru nou . Multumesc mult 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

norma 504,507 Long life.. castrol ,sau ce mai vrei tu sa alegi.

profesional este ok din punctul mau de vedere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sti cumva cat intra in motor . ?? Alti spun 4 litri alti 4.3 alti 4.8 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1.9 tdi intra 3.8 la asta de ce intra asa de mult??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa a fost construit motorul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Ce ulei de motor recomandati pt un 1.9 tdi Bxe cu 90000km la bord? Eu ma gandeam la un Ravenol vmo. Astept si alte sugestii!

Pana acum numai Castrol Turbodiesel i-am dat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si de ce nu bagi tot castrol. ?? Daca vrei sa o vinzi baga ravenol . Daca o ti pentru tine baga 5w40 castrol . Mai ales ca la bxe sunt probleme cu axu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt ca multă lume cu bxe mi-a recomandat VMO,măcar de ravenol știu ca e făcut in Germania( e original).Deja am făcut comanda de VMO de la reprezentantul  ravenol de pe forum( dl.Tiberiu) la un pret bun zic eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!