Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

ionut.fratila99

piesele par destul de OEM. iar preturile sunt cam mari. dar se merita avand in vedere ca sunt  oem...

Modificat de ionut.fratila99
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uleiul e cam scump, avand in vedere ca e Castrol. Daca era ulei OEM, era ok. Filtrele au pret foarte bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai am pus ochii pe castrol magnatec 5w40....care e OE,,,,8 euro si ceva la litru nu mi se pare scump

asa e filtrele au pret bun,ceva mai scumpe dar sunt oem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol Magnatec 5w40 e un ulei mediocru , se poate mult mai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am renuntat la magnatec,nu are norma 505,01,,,,,,am gasit castrol EDGE Titanium FST Turbo Diesel 5W-40,la bidon de 20 l ....pret 120 de euro

ultimele 4 schimburi le am facut cu fuchs titan gt1 5w40.....ochiometric mai subtire ca ,castrolul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe acel site sunt si poze cu bidonul,pe spate daca te uiti atent vei vedea ca este trecuta si 505.01

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este,acu am vazut ,are norma 505.01

am de ales intre magnatec si titanium fst

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

magnatec e inferior

mergi pe titanium

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei nu ai  inteles, el vrea sa aleaga intre Magnatec Professional OE (uleiul de culoare verde care reactioneaza la uv) si Edge Turbo Diesel , nu este in discutie Magnatec Diesel DPF la care probabil te gandesti tu

 

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Si a mai incercat cineva uleiul asta ? Pareri ? Pare interesant.

Modificat de Radlog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/19/2016 at 19:05, Dantr a scris:

Multumesc pentru sfaturi,am mers pe VOLKSWAGEN Original Special Plus  5W40

Pretul nu mi s-a parut urias..244 lei 5L

Stii ce ulei este in bidonul de vw original?E iti spun eu este QANTUM.

On 4/24/2016 at 20:11, catalin_332004 a scris:

Buna ziua. Sunt posesor al unui VW Golf 5 variant 1.9 TDI fara DPF, 77kw/105CP, motor BXE, service QG2.

Trebuie sa fac schimbul de ulei si nu stiu ce ulei trebuie sa folosesc. In prezent in motor este Castrol Edge 5w30Fst cu norma 504/507.

Pe site-ul castol pentru aceasta masina este recomandat ulei Castrol EDGE 5W-30 LL cu norma 504/507.

Pot folosi in continuare acest tip de ulei cu norma 504/507?

As incerca Motul specific 504.00 507.00 5w30, ce parere aveti?

Specific_504_00_507_00_5W-30_(GB).pdf

Si eu am acelasi motor BXE fara DPF si folosesc 5w40 VPD Ravenol ulei 100% Germania fara dubii de unde provine si daca este contrafacut.Mergi cu incredere cu accest ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa forma bidonului pare ca uleiul OE este Quantum .

Quantum is a registered trade mark of Volkswagen Group United Kingdom Limited. 

http://parts.firstforseatcars.com/en/oils-grease/813-seat-quantum-longlife-3-5w-30-oil-1-litre-zgb115qlb00500-quantum-longline-ii-1-litre-oil.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa 12.500 km cu redline 5w30 euro pe cbab pot sa zic ca asta va fi uleiul care il va vedea motorul atat timp cat va fi la mine .

pana nu face 20.000 nu se schimba.  iar pentru cine doreste ,, cu aprobari vw,, ii recomand 

wurth 5w-30 endurance ,absolut ulei de nota 10

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decat sa dau 90 de lei pe un litru de Redline si sa-l tin 20 mii de km mai bine folosesc un ulei care indeplineste norma si e si la juma' de pret si-l schimb la 10 mii de km ! Fa-i o analiza de ulei la 20 de mii de km si-o sa te sperii... 

Wurth ala de care spui e slabut pe hartie !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea cu 90 lei e mai trista..  nu de alta dar in USA se gaseste cu 40-50lei L.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit ,nu regret nici un leut din aia 90 per litru .si n au fost 90 dar nu mai conteaza si n a fost achizitionat din RO !

absolut va fi uleiul pe care il voi folosi forever atat timp cat masina va fi la mine .nu e snobism si nici ,,figuri ,,  e pret versus CALITATE .

despre nemtesc pot sa spun ca 5w-30,5w-40 diferite specificatii ruleaza in alte 4 masini care le intretin din familie ,dupa geroaicele crunte pot sa spun ca este un ulei excelent 

pentru cine cunoaste ,respectiva firma NU face rabat de la calitate la nici unul din produsele sale ! [ si preturi pe masura]

n as putea sa mi dau pareri absolut subiective despre un ulei pe care NU l am folosit ,uitandu-ma doar pe niste fise ,tabele etc etc 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un  polo pe benzina, 1.2 54cp, 2005. Masina a avut pana acum facut schimbul de ulei doar cu 10w 40, norma 501-505. 

Sa merg pe acelasi tip sau sa schimb pe 5w 40?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@GinelSB, orienteaza-te spre un ulei 5w40 de calitate:  Ravenol VST 5w40, Fuchs Titan Supersyn 5w40, Valvoline SynPower 5w40, Shell Helix Ultra 5w40

Modificat de TM09JNX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/12/2017 at 21:38, claudica a scris:

Stii ce ulei este in bidonul de vw original?E iti spun eu este QANTUM.

Si eu am acelasi motor BXE fara DPF si folosesc 5w40 VPD Ravenol ulei 100% Germania fara dubii de unde provine si daca este contrafacut.Mergi cu incredere cu accest ulei.

Si eu folosesc ravenol 5W40 VPD la un motor BXE fara DPF si la un AXR pot spune ca accest ulei nu este pe masura asteptarilor la BXE nu la papat dar motorul este mai galagios la AXR la papat mai mult aprox 1l la 10000 KM si zgomotul (suieratul de turbina)se aude mai accentuat. cu CASTROL 5w40 turbo diesel nu aveam aceste probleme.

Ma gandesc serios sa trec la Castrol.Ambele masini au 90000KM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat mail la Ravenol Germania si am solicitat mai multe detalii cu privire la 5W40 VPD.de asemenea am solicitat si HTHS-ul pt acest ulei iar raspunsul nu l-am primit nici pana astazi.Concluzii:le este rusina sa-l afiseze in specificatii acesta fiint unul mai mic de 3.5 ?Accest HTHS contribuie si este extrem de important la protectia pe axa cu came si segmenti-piston.Am intelesc ca Valvoline este un ulei bun! si ca ar avea cea mai buna protectie trebuie sa ma documentez si voi reveni cu impresii sau daca cineva ne poate ajuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mardare sunt scumpe pe site uleiurile,la urmatorul schimb am sa merg pe castrol fst turbo diesel titanium 5w40,am gasit bidon de 20 l la 120 de euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut da-mi cateva detalii la ce tip de motor verei sa folosesti uleiul?Cu filtru de particule fara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt bxe,Valvoline SynPower 5W-40 asta are norma 505,01?pe site ul care il vinde nu scrie

de aici am luat si fuch titan gt1,un ulei  bun ,ieftin dar vreau sa incerc si altceva

https://www.123huilemoteur.fr/Huile-moteur/Valvoline/SynPower-5W-40-Huile-de-moteur/p-OIL-448

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!