Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

507.00 e longlife dar e pt filtrude particule. Daca vrei sa schimbi la 15.000 schimbi la 15.000 si folosesti acelasi ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, sa inteleg ca la interval flexibil se recomanda schimbul la 30.000 km, iar la interval fix doar 15.000 ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti inteleg intrebarea. Daca masina ta este inca in garantie vorbesti cu ei sa-ti schimbe intervalul service de la 30 000km la 15 000km. Daca masina nu este in garantie schimbi uleiul cand si cum vrei. De obicei noi il schimbam la 10 000km, insa merge si 15.000km, depinde de cati faci pe an, si cat vrei sa tii masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de info!

 

Care "noi"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

noi, cei de pe forum 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă producătorul a setat service reminderul la 15000km, nu înțeleg de ce ar trebui schimbat uleiul la 10000km. Nicăieri nu se recomandă schimbarea uleiului mai repede. Iarăși suntem mai deștepți decât inginerii care au proiectat motorul. Altfel n-am fi români...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca crezi ca un ulei mineral tine 10 mii, de 15 de mii nu mai vorbesc. Un ulei ful sintetic tine maxim 10 mii. Inginerii astea de care zici sunt dati la o parte de sefi ca sa faca masini de maxim 5-7 ani, iar motorul dupa 2-3 ani de schimbat uleiul la 15 mii o sa aiba segmentii uzati.

Dupa 30 de mii poti sa-ti spui adio la motor.

Modificat de SacreDro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

reader, masina merge bine mersi si cu interval service de 30.000 km, insa noi nu avem ce face cu banii, suntem pasionati de masinile noastre si ne place sa schimbam uleiul la km putini. Sunt sigur ca si tu ai tabieturile tale si nu te intelege multa lume, deci te rog, sa ne intelegi si tu pe noi. Am schimbat uleiul la 3000km, iar de cand sunt sofer, nici nu ulei nu a prins mai mult de 10 000km la mine. De la 6-7000km cine are ureche aude ca se schimba sunetul motorului in mai rau.  Eu am zile cand stau si 6-8 ore la volan, si nu, nu sunt sofer de taxi si nici nu muncesc pe masina.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeam că e un forum tehnic, nu unul despre hobbyuri și obiceiuri ciudate. Nu am auzit pe nimeni care să-și fi distrus motorul pt că a schimbat uleiul atunci când recomandă producătorul, însă știu fosta mașină de serviciu, passat b5 atj, la care se schimba uleiul la 20-30000km, cu ce era mai ieftin, plus că era forjată mereu, inclusiv pe drumuri forestiere. Ei bine această mașină a fost vândută la 750kkm! Toate subansamblurile prezentau urme avansate de uzură, inclusiv motorul, dar avea 750000km (din care 400000 am condus-o eu). De asta cred că e puțină paranoia cu uleiurile astea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine a spus ca ,,uleiul e viata motorului,, nu a spus minciuni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect, fiecare face cum vrea. o sa ne rezumam strict la recomandare de ulei, nu de INTERVAL de inlocuire. In fond asta e si subiectul topicului

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, deenman said:

TSI11

 

Incearca Selenia Sport Power 5w40, vascozitate la 100 gr C= 15.2.

 

http://flcf.onion.it/commonfile/OCE/pdf/1636_ssic_OCE.pdf

pret bun: http://www.epiesa.ro/ulei-motor-selenia-sport-power-5w40-5l-acc-3077.htm

Multumesc pentru sfat ! Ai folosit uleiul asta sau ai informatii ca ar fi ok ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-are nici o norma Vw din pacate, deci nu e bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am glumit deloc sa stii , te-am intrebat de curiozitate ! Cand am ales un ulei m-am uitat numai dupa normele de Porche alea A40 si C30 ! Oricum e prima oara cand vad uleiul asta , d-asta am insistat cu intrebarile !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte bun Selenia, e facut de Petronas si cele din cutia de tabla sunt foarte bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as vrea sa incerc pe asta,,,a mai pus cineva...vad ca se vinde si in romania,,,,iar in franta carburantii Total sunt printre ce mai buni

si nu e scump,20l undeva la 80 de euro

quartz-energy-9000-5W40-ro-cristian.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uleiurile Total nu se impaca bine cu motoarele VAG. Chiar daca au normele necesare..... Majoritatea din cei care au folosit au acuzat motor zgomotos, consum mai mare de ulei, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, deenman said:

De acesta ce ziceti? a incercat cineva? norme din plin, pret foarte bun, merita cumparat si schimbat acasa din 7000 in 7000km.

 

https://www.sawauto.ro/ulei-motor-petronas-syntium-3000-av-5w40-4l-petronas/NVMRPXRZ

Păi tu cauţi ulei cu vâscozitate peste 15 la 100 grade şi ăsta are mult sub 14 (13,12 ) :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu gasesc cu vascozitate peste 15 la 100C. Mi-au fost sugerate cateva, insa sunt greu de procurat in Ro si sunt si foarte foarte scumpe (350 ron- 5 litri) Redline, Schaeffers, Rotella.

 

13.12 este foarte putin, am vazut, desi sunt atras de tbn-ul mare -9 in rest are valori bune, iar pretul este minuscul.

 

Momentan sunt cu un ulei de 14.3 (100 gr C) insa voiam ceva mai vascos, uleiurile vascoase se inteleg bine cu motorizarile vechi (pompa rotativa, PD). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baga ulei 5w50 daca vrei vascozitate si o calci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenman ar trebuii sa iti treci la profil motorizarea.   

http://www.mobil.com/english-GB/Passenger-Vehicle-Lube/pds/GLXXMobil-1-Peak-Life-5W50    HTHS 4,4   vascozitate la cald 17,5... probabil ca iarna e precum vaselina  dar mnah... ziceai de vara si ulei gros. Si pretul nu e de speriat

 

 Daca vrei eftin cauta Eneos premium Hyper 5w40 are aprobari inclusiv pentru PD si in magazinele importatorului e vreo 22lei/L. Mi se pare un Best buy.   

Modificat de noobsound
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La turbina nu va ganditi cu asa vascozitati, se duce repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mentionat acel ulei doar in contextul in care colegul scria mai sus ca in forja vara uleiul i se face" precum apa" si ca vrea un ulei cu vascozitate mai mare de 14.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   2 membri

    • acidone77
    • adrian001
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!