Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Salutare. De 9 ani merg numai pe LM(no problemo), iar un amic mi-a sugerat sa bag Polytron ca ar fi mai bun. Ce sfaturi imi dati?:icon_idea: 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , am un golf VI 2011, motor 1.6 tdi CAYB 90 CP, ce ulei imi recomandati ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Liqui Moly Toptec 4200 5w30, Motul specific 504/507, Ravenol VMP 5w30, Fuchs Titan GT1 PRO c-3, etc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am schimbat si eu  uleiul la un B7 1.6 TDI cu Ravenol 5w30 de aproximativ 500 km si cand intru cu vagul pe senzorul de calitate zice: poor quality oil.

Masina e venita din Germania, 160k km, revizii long life. E cazul sa revin la Castrol?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai resetat intervalul de schimb al uleiului ?

 

Modificat de dragos124
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am resetat din computerul de bord, nu cu vag-comul

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa il resetezi cu un tester de diagnoza. Aia este o apreciere calitativa pe baza kilometrilor parcursi de la ultimul schimb de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

razvan_andrei82

Ce ulei ar fi mai bun intre : Valvoline Xtreme mst c3 5w40 sau Ravenol vmo 5w40 pt un motor 1.9 tdi bxe cu aprox 110.000 km?

Mentionez ca ultimele 2 schimburi le-am facut cu Ravenol vpd 5w40 si am fost destul de multumit, dar am vazut ca uleiul Valvoline este la promotie in Carrefour ( aprox 160 lei 4 litri). Reviziile le fac la 10-12 mii km. Merita uleiul Valvoline, pt ca am vazut ca are toate aprobarile?

Multumesc!

Modificat de razvan_andrei82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita incercat, cel putin pe hartie ambele au cam acelasi specificatii, plus ca in testele de uzura facute prin america, valvoline era cam printre primele 3-4 tipuri de ulei.

http://www.opieoils.co.uk/pdfs/valvoline/SynPower-Xtreme-MST-C3-5W-40_052-03b.pdf

http://www.ravenol.de/en/products/usage/d/Product/show/p/ravenol-vpd-sae-5w-40.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalin_332004

Buna ziua. Sunt posesor al unui VW Golf 5 variant 1.9 TDI fara DPF, 77kw/105CP, motor BXE, service QG2.

Trebuie sa fac schimbul de ulei si nu stiu ce ulei trebuie sa folosesc. In prezent in motor este Castrol Edge 5w30Fst cu norma 504/507.

Pe site-ul castol pentru aceasta masina este recomandat ulei Castrol EDGE 5W-30 LL cu norma 504/507.

Pot folosi in continuare acest tip de ulei cu norma 504/507?

As incerca Motul specific 504.00 507.00 5w30, ce parere aveti?

Specific_504_00_507_00_5W-30_(GB).pdf

Modificat de catalin_332004
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru motorul asta recomandat este 5w40 cu norma 505.01

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. Pt o Jetta 2012, diesel, 2.0, 140 cp. common rail, bluemotion, ce norma de ulei trebuie, cati litri e nevoie pt schimb si ce marca de ulei recomandati pt acest motor? Cu stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice marca de ulei care respecta norma motorului, adica 504/507

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles cu norma de ulei,  trebuie 5w30, 504 00/507 00. Dar cati litri intra la motorul de 2.0?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4.3. Nivelul il faci cu joja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MAR_VW incearca Motul specific. Eu am trecut de la Castrol la Motul pe 2.0tdi cr 140cai si am simtit imediat diferenta..cu motul se aude motorul mai "plin/rotund".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aveti careva idee daca s-a deschis vreo noua fabrica Valvoline mai aproape de noi. Am vazut ca in reteaua unor magazine( au si site ) Valvoline Synpower 5w40 se vinde cu 24 Ron /1L  . Mi se pare dubios de eftin. si am 2 motoare pe benzina si 2 diesel care s-ar incadra perfect in normele acestui ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faci confuzie intre valvoline synpower 5w40 simplu si synpower extreme  5w40, doua uleiuri total diferite in pachetul de aditivi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am nevoie de normele 505.00 pentru 2 dieseluri non PD si de norma MB 229.5 ( benzina).  Stiu ca , gama extreme este superioara dar eu m-as incadra perfect cu normele si la aceasta gama, motoarele sunt din 2001-2002.    Totusi cum de a ajuns Valvoline cu gama lor " ful sintetica " la pretz mai mic decat Elf. Total, Vatoil , Wolf?   Cand era 30+ Roni era laudat...

Modificat de noobsound
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polytron  10w-40 fully sintetic; Sfaturi ceva??? masina are 273mii km benzina.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, djt said:

Polytron  10w-40 fully sintetic; Sfaturi ceva??? masina are 273mii km benzina.

Eu as lua ulei-ul asta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motul 15w40? ... ala e un unei care iarna se face precum vaselina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alin.danciu

Buna ziua.Am si eu nevoie de o lamurire daca ma poate ajuta cineva.Am cumparat de curind un vw passat combi b7 2,0 tdi 140 cp fabricatie an 2012 si as vrea sa schimb uleiul si filtrele problema este ca nu stiu exact ce ulei este potrivit pentru masina mea.Multumesc.Astept un raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-ai uitat in cartea service a masini sa vezi ce s-a bagat in ea? eu folosesc de 2 ani Castrol 5w30 cumparat doar de la reprezentanta,si nu am avut niciodata probleme..tu poti pune orice tip de ulei vrei,care respecta norma 504....507...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, alin.danciu said:

Buna ziua.Am si eu nevoie de o lamurire daca ma poate ajuta cineva.Am cumparat de curind un vw passat combi b7 2,0 tdi 140 cp fabricatie an 2012 si as vrea sa schimb uleiul si filtrele problema este ca nu stiu exact ce ulei este potrivit pentru masina mea.Multumesc.Astept un raspuns.

In cazul in care nu esti familiarizat cu normele de uleiuri.  Pentru diferite timpuri de motoare Marcile de autovehicule si-au implementat niste norme.  Pentru motorul tau ai nevoie de un ulei cu specificatia VW 504 00 / 507 00 OBLIGATORIU. Trebuie sa scrie asta pe ulei si vascozitatea trebuie sa fie 5w30.  Marca uleiului... o alegi care vrei tu.. aproape toate marcile au un sortiment cu aceasta specificatie. 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!