Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Nu m-a convins nimeni de nimic, e doar ce am citit acolo. Motorul meu are doar 130.000 si nu consuma deloc. Crezi ca daca ii dau ceva mai bun, tuseste ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul tau e facut pentru 5w40 , acum tu poti sa-i dai ce doresti, dar cu un ulei f. subtire devine tare galagios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu la masina de la semnatura tot timpul mi-am pus intrebarea daca un 5w30 507.00 o fii mai bun?  Toate configuratoarele posibile imi dau uleiuri care sa respecte 507.00   dar la ce folos?  Ce am eu e generatie anii 90"... si motoarele astea merg 1 Milion km facut extern cu 10w40...     Asa ca am ales cum a zis colegul   DEENMAN  un ulei full sapps  la pretz decent. Pentru generatia asta de motoare Non-PD nu vad rostu unor uleiuri exotice.  Eu am ales Ravenol VST.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,cum am scris cu o pagina in urma am luat un bidon de 20 de l de fuchs titan gt1 5w40 cu numai 86 de euro,astazi am facut schimbul ,la prima vedere uleiul este mai deschis la culoare si mai fluid ca castrol titanium 5w40,si are un miros diferit de castrol...in schimb parca e mai silentioasa ca inainte...ar trebui sa mi fac griji in privinta uleiului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum nu e relevant, e uleiul nou. Peste 5-7000 km sa asculti zgomotele motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok,merci,oricum nu l tin mai mult de 8 mii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare! in curand trebuie sa fac si eu schimbul de ulei la masina din semnatura.vreau sa pun tot Castrol 5 w30..am fost foarte multumit de el...am vb cu cineva sa mi-l aduca din italia,deaoarece aici n-am incredere in nimeni,si nu vreau sa ma aleg cu un castrol facut in spatele blocului :)) aveti idee,cel din italia este bun?totusi ma gandesc ca nu or fi tot facaturi si acolo..ultimul schimb de ulei l-am facut in reprezentanta,dar am auzit ca si cel de la ei,ar fi tot fake,de proasta calitate,si ei defapt ar minti lumea ca este pe original,adus din DE..astept pareri....multumesc! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Roma la reprezentanta castrol professional costa 31€ / litru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa Motul, am pus Valvoline, ambele norma 507; se aude mult mai urat cu Valvoline, e drept ca a prins perioada de iarna. In afara de ureche nu am alta metoda comparatie ca nu sunt tehnic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ulei de motor recomandati pentru 

jetta 1.4 tsi 170cp/125kw an de fabricatie 2008

Multumesc frumos

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

De scurt timp sunt noul posesor al unui Passat 2.5 TDI 4Motion, an fabricatie 2004.

Din teama de a nu ma duce la service si a-mi pune cei de acolo "cel mai bun ulei din lume", va rog sa imi spuneti ce ulei este indicat pentru acest motor si ce filtre. (daca imi spuneti si de unde sa cumpar ar fi super. Stau in Bucuresti, btw)

 

Multumesc anticipat.

 

Modificat de RAZVAN BADOIU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pesonal ma declar un impatimit al uleiurilor auto, singurul loc unde nu am probat acest gen de ulei este in mancare...

In Romania se vorbeste doar despre Branduri cunoscute, nu si despre uleiuri cunoscute, ca despre ele nu stiu multi mai nimic.... de aceea se dau sfaturi doar din auzite...iar motoarele nu merg dupa AUZ, ci dupa...UNS.

Iti recomand din inima Amtecol XLD 12000 , 5w40, cu CJ-4 norma maxima pt diesel. Este poate  "cel mai bun ulei din lume", asa cum iti doresti. Iar daca vrei sa fie top, iti spun si cu ce sa-l combini.

Daca ai indoiala, pune-ti orice ulei cu specificatia CJ-4 produs in State sau Canada, vascozitatea o alegi tu.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, am si eu o intrebare.

De curand am achizitionat un VW golf 6 (2011) , motor 1.6 TDI 105 cp  si implicit i-am facut si schimbul de ulei. Cei din service mi-au pus castrol 5w40 , (cel din poza) ,1438850889038.jpgdar citind pe internet am constatat ca acest ulei nu ar fi indicat pentru masinile cu filtru de particule, ci 5w30....

Ce ma sfatuiti sa fac? Sa schimb uleiul din nou (am doar 100 km cu acesta) in 5w30 ? Exista vreun risc de a merge cu uleiul acesta pana la urmatoarea revizie ? Imi va afecta filtrul de particule sau performanta masinii (consum .. etc).

Multumesc,

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

du-te la service sa iti schimbe gratuit uleiul cu un ulei ce are norma 507.00. E greseala lor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 minute în urmă, andrei_221 a scris:

du-te la service sa iti schimbe gratuit uleiul cu un ulei ce are norma 507.00. E greseala lor. 

Am incercat varianta asta... ei o tin pe a lor ca este bun...de aceea voiam si sfatul vostru? sa ma duc la alt serivice sa fac schimbul din nou?.. sau sa merg cu acesta?, imi va afecta ceva ?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, radu775 said:

... ei o tin pe a lor ca este bun...

 

Service din rețeaua dealerilor?  Șoptește-le ceva despre sesizarea pe care urmează să o depui la protecția consumatorului...reacția va fi peste așteptări

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, dealerii nu pun ulei in afara normei.

regula spune clar : 1.6 TDi cu DPF - numai 507.00 Asa scrie si in manualul tau. sa iti arate unde scrie pe uleiul respectiv ca indeplineste norma 507.00...

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am cumparat masina de 3 luni, ulei si filtre schimbate si nu stiu cu ce tip de ulei sa completez daca e nevoie? Ce imi recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi cu ce tip de ulei s-a facut scimbul ultima oara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai ăsta nu știu.  Și nici nu pot sa-l mai întreb pe fostul proprietar. E plecat afară. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă nu ştii ce ulei a fost utilizat, cel mai bine este să faci schimbul de ulei mai ales dacă nici nu ştii când s-a făcut schimbul.

În caz de forţă majoră ca să nu meargă motorul fără ulei suficient poţi pune un 5W40, dar cu condiţia să-l schimbi cât mai repede, deci tot la schimb ulei ajungi. Cred că schimbul este cel mai sănătos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum a zis colegul mai sus,pt siguranta ta si a masini,schimbai uleiul..nusti cand a fost schimbat,cu ce a fost schimbat,sau daca a fost schimbat..fa-i si tu un efort:))

Spoiler

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!