Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Eu asa alege Liqui Moly fara drept de apel :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bune amandoua. Eu as alege un americanesc mai "de lux", insa ca uleiuri "average" full PAO, amandoua sunt o alegere OK.

Pur subiectiv si pentru ca am si folosit as pune totusi Liqui Moly.

Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu asa alege Liqui Moly fara drept de apel :P

Vreun motiv anume? Pe hartie par foarte asemanatoare :)

Bune amandoua. Eu as alege un americanesc mai "de lux", insa ca uleiuri "average" full PAO, amandoua sunt o alegere OK.

Pur subiectiv si pentru ca am si folosit as pune totusi Liqui Moly.

Drumuri bune!

Off... americanescul de care vorbesti, sa-i spune Redline de dragul conversatiei :P, desi pare Sfantul Graal al uleiurilor, are 2 neajunsuri pentru mine:

- pretul mare, datorat in parte si modalitatii de ambalare (gallon si quart). Asta inseamna sa dau undeva la 4-500lei doar pe ulei pentru schimb. Stiu ca uleiul nu este locul la care faci rabat, dar totusi este aproape dublu fata multe uleiuri. (LM - 190lei/5L, Ravenol - 145lei/5L, Mobil1 pe care il folosesc acum - 285lei/4+1L)

- foarte putine surse de unde se poate procura si exista risca ca peste 1-2 schimburi sa ramai fara "juice".

Specificatiile cu care se lauda sunt impresionante si nici nu vreau sa ma mai gandesc la el, este prea bun: HTHS 4.6, noack 6%, flash point 250C, TBN 10... beton armat ce sa mai :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toni...motivul care e deja destul de clasic cu marca asta de ulei: provenienta garantata si feedback-ul foarte bun inregistrat prin diversele review-uri. L-am avut si eu si mi-a placut..mai putin zgomotos motorul atat la rece cat si la cald.

Modificat de Cowboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Nu-i chiar 500 RON/5 l ci vreo 350 RON/gallon(3,784 l). Daca-ti trebuie sursa , eu am mai indicat-o pe aici pe alt topic.

Cei ~ 150 RON in plus merita cu varf si indesat, as zice, cu conditia sa ai un kilometraj anual moderat de , sa zicem, 15 k km.

Altfel incepe sa devina prea scump sau nu, depinde si de cat castigi, s.a.m.d.

In orice caz, asa cum singur ai remarcat, uleiul are o fisa tehnica "supercalifragilistica", datorata in special originii deosebit de nobile, cea mai buna din intreaga industrie, adica poliolester. Si practic, pentru ca am in motor, pot sa iti spun ca se simte clar. Deci merita, dupa parerea mea.

Bafta!

Modificat de iuliu m.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu azi mi-am comandat asta:

Shell Helix Ultra 5w40 5Ltr

Shell Helix Ultra 5W-40 is a premium, fully synthetic motor oil scientifically formulated with ultimate active cleansing technology. It works harder to protect than conventional motors oils continuously preventing dirt and sludge build-up. For better responsiveness and improved performance, enabling your engine to operate at its full potantial right up to the next oil change. Shell Helix Ultra minimises engine noise, and conditions and protects engines from the extra stresses of driving in modern start-stop traffic conditions. Shell Helix Ultra is for performance motoring, and it rejuvenates and refreshes your engine. Shell Helix Ultra is the only motor oil recommend by Ferrari.

  • Meets the Specifications Of:
  • ACEA A3,B4
  • API CF,SM
  • VW502.00/503.01/505.00
  • MB229.5
  • BMW-LL-01
  • PORSCHE APPROVED
  • FERRARI APPROVED
  • RENAULT RN0700
  • FIAT 9.55535-Z2

As vrea pareri despre ulei si poate gasesc membri care l-au folosit.

Pana la urma a mai folosit cineva uleiul asta? Inca nu l-am pus in masina, urmeaza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu e contrafacut ar trebuii sa fie ok. Oricum, mai bine Shell made in Holland decat Castrol turcesc sau chinezesc. ;)

Modificat de rosso corse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe bidon scrie Made in EU, iar dupa codul de bare care incepe cu 50 e facut in Marea Britanie, ceea ce e logic, avand in vedere ca de acolo e cumparat.

Un video interesant despre cum functioneaza uleiul intr-o masina... transparenta!!!

http://www.masini.ro/stiri/noutati-auto/video--cum-functioneaza-uleiul-shell-pe-un-nissan-370z/10265/

Modificat de maniax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi! Pana la urma, un 2.5TDI V6 cod motor AKE ce norma de ulei urmareste? 505.00 , 505.01, am auzit tot felul de pareri, inclusiv ceva despre un 506.01 ? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un 5w30 507.00 sau un 0w30 506.01.

Modificat de olteanu82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

Ce-mi recomandati pentru un Touran BlueMotion 1.9 TDI BLS + DPF ?

Tot m-am documentat pe internet si am vazut 506.01 ca ar fi recomandat dar si 507.00 asadar care ar fi dintre cele doua?! Si ce marca de ulei!?

Thanks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la golf vI a facut cineva skimbu d ulei si filtre? c ati folosit ? se poate realiza in ograda proprie ?

2. Pe lânga cunoasterea limbii, este necesara cunoasterea regulilor de baza ale limbajului scris (majoritatea valabile în orice limba), dupa cum urmeaza:

- scrierea cu înflorituri (k, sh, tz, y) este interzisa, cu exceptia cazurilor în care pot aparea confuzii; aceasta va fi sanctionata cu avertisment verbal iar in cazul repetarii cu warning;

- se lasa spatiu dupa si nu înaintea semnelor de punctuatie; semne de punctuatie sunt considerate inclusiv semnele de exclamare si întrebare;

- nu se lasa spatiu dupa prima paranteza, nici înaintea celei de-a doua; se lasa, în schimb, înaintea primei paranteze;

- un singur semn de exclamare sau de întrebare este de cele mai multe ori suficient, trei semne sunt considerate maximul admis, un numar mai mare ducând la enervarea cititorului; desigur, uneori se impun si exceptii, important e ca exceptia sa nu devina regula;

- orice propozitie începe cu litera mare, orice nume propriu începe cu litera mare (acest punct este doar o recomandare);

- numarul punctelor de suspensie este trei, nu doua si nici mai mult de trei;

- scrierea cu diacritice este optionala;

- scrierea nejustificata cu majuscule, litere îngrosate, italice, subliniate, cu culori sau alte artificii este interzisa. Aceasta va fi sanctionata cu avertisment verbal iar in cazul repetarii cu warning.

În general, tineti cont de faptul ca un post trebuie sa poata fi citit rapid.

Orice abatere de la regulile de mai sus îngreuneaza parcurgerea textului si enerveaza inutil cititorul. Cine doreste cu orice pret sa iasa în evidenta, o poate face în alt mod, nu "chinuind" ceilalti membri ai comunitatii.

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@xdx si @mirelxxl puteti folosi un 5w30 norma 507.00 si marca de ex Castrol sau oricare alta. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat un Golf5 Tdi 90cp si am vazut ca fostul proprietar folosea Repsol, eu personal m-am cam speriat pentru ca nu am auzit de el, ce credeti, este bun sau trebuie sa-l schimb, masina are 100kkm?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta e mai bun decat posircile de care ai auzit Catastrol si Cermobil. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repsol este o retea nationala in Spania, cum este la noi Petrom.

Uleiurile sunt bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in ultimul timp am cam avut probleme cu motoarele in care s-a folosit castrol (zgomotoase ,tacheti,..)si am incercat Selenia (cu mult succes) . Chiar am clienti care mi-au cerut sa le mentin in continuare cu aceasta marca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns, da Selenia e recomandata de Alfa Romeo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da e recomandat de alfa si-l foloseam numai pe grupul fiat dar o data un client grabit cu un golf v m-a rugat sa-i fac un schimb si nu aveam castrol disponibil asa ca i-am pus selenia . omul a plecat la drum (vreo 4000 km) si cand s-a intors a venit direct la mine si m-a intrebat ce ulei i-am pus ca de acu vrea numa de ala ca inainte cu castrol ii manca ulei acu cu asta nici un gram si-i parea lui ca si masina mergea altfel .asa ca am mai experimentat si pe alte masini grupul vw si oamenii sint mai multumiti decit cu castrol . am incercat uleiul asta pt ca am masini fiat cu peste 300.000km care le-am intretinut numai eu si motoarele sint ok nu au avut niciodata nici o problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu intelegi gresit ,nu zic ca e cel mai bun ,dar pt mine e cel in care in care am prins cea mai mare baza , adik nu m-a dezamagit niciodata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre Selenia numai de bine. Stiu pe cineva care-l utilizeaza de ani buni pe toate masinile din firma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

Maine plec in Germania sa iau un A5 2.0 TFSi si as vrea sa-mi cumpar tot de acolo ulei pentru urmatoarele doua revizii.

Ce ulei recomandati sau ce ulei folosesc cei de la Audi pe motorul asta?

Uleiul la cutie multitronic se schimba? Daca da, ce ulei pot cumpara?

In cazul in care trebuia sa postez la A5 / revizie A5 rog un Moderator sa-mi mute postul.

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   3 membri

    • Xman_ghio
    • acidone77
    • pronet
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!