Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

cont şters

Am găsit și am comandat. Sunt utile pentru că îți oferă informații despre cum se comporta un ulei. Dacă devine repede acid poți să iei masuri. Există și posibilitatea sa nu fie de vina uleiul. Oricum, tdi în cam toate variantele sale yeste un ,,oil killer". Cred că pentru afirmația asta o să îmi iau ceva minusuri dar din păcate este reală.

Modificat de Trofin Liviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal... motul x clean 8100 5w 30 este o alegere buna? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motul este un ulei foarte bun in general. Eu folosesc X Clean 5w40 la Peugeot de exemplu si fiind multumit nici nu am de gand sa-l schimb cu altceva.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok... acum nu stiu ce sa fac... norma mea este    507...deci 5w30...da care este mai ok...xclean8100... FE...  etc..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe norma de VW poti merge linistit pe X-Clean+, asta e cel cu normal 504/507 de Long Life, celalalt (FE) vad ca este pentru 502/505

La workshop-ul Motul, acesta mi-a fost si mie indicat ca fiind peste cel normal (Specific) - nu cu mult, dar avand mai multi aditivi "just in case". Plus ca am inteles ca este si o idee mai ieftin.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cel doar x clean8100 fara plus... care sa fie diferenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

X-Clean simplu pentru VW cred ca este doar 5w40. X-Clean simplu 5w30 nu vad sa aibe norma VW --> http://www.motul.com/ro/en/products/8100-x-clean-5w30

 

Diferentele dintre cele 3 pentru VW, le poti vedea mai jos - poti sa te uiti la data sheet-ul fiecaruia:

http://www.motul.com/ro/en/products/8100-x-clean-fe-5w30

http://www.motul.com/ro/en/products/8100-x-clean-5w30--2

http://www.motul.com/ro/en/products/8100-x-clean-5w40

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da este..eu sunt in italia..si am fost la magazin si am vazut  x clean 8100  5w30..da nu era cu plus daia intreb..si avea norma 504  507

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu aici nu il gasesc:

http://www.motul.com/ro/en/products?facets[application]=139&facets[product_type]=723&facets[range]=25

O sa ma uit si acasa daca mai am pliantul de la workshop, sa vad daca mai aflu ceva in plus - era acolo un tabel cu produsele parca..

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok .. ms fain...sper sa fie de bun augur acest motul..eu de cand am masina  am mers doar pe castrol..m.am hotarat  sa schimb.. nu ca ar avea ceva masina dar la recomandarea  lui eexcalade as fi trecut pe valvoline..cum nu il gasesc aici...trec pe motul.

sper sa fie destul de bun .app..aici il gasesc la 13 euro litrul..o fi bn ca pret?

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valvoline SynPower XL-3 este bun, da. In aceeasi zona este si Mobil 1 ESP, il poti incerca, cred ca este peste Motul (care repet, nu e rau). Ar mai fi Shell Helix Ultra, tot asa, bun cica. Deci sunt variante de unde sa alegi :)

 

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca pret de 13 euro litrul cum ti se pare...?atata este aici...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea stiu preturi  dar la noi cred ca este mai putin in magazine si cam la fel la service - vezi niste preturi puse de mine pe pagina anterioara. Oricum nu conteaza, vei plati cat este acolo ca n-ai alta varianta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cont şters

Aici găsiți analize de ulei pentru 5W30. Chiar daca sunt in rusă vă puteți face o idee. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea am încredere în ruși, dar văd că ESP Formula e lăudat peste tot. La primul schimb schimb tabăra :) momentan merg cu Castrol EDGE Titanium FST.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte interesanta analiza uleiurilor postat de Trofin Liviu.  Pe acel site se gasesc pentru toate tipurile de ulei.   Se vede cat de diferit sunt aditivate uleiurile.  Unele au molibden altele au zero. Unele au putin calciu altele au enorm de mult...

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cont şters

Eu le-am studiat și la analizele pentru ulei proaspăt rușii nu dau greș. Diferențele apar la uleiul uzat și asta nu din cauza unor vicii de analiză ci datorită unor particularități cum ar fi carburanții bogăți în sulf, mersul în proporție foarte mare în mediu urban, iernilor aspre și lungi. 

De exemplu Mobil 1 ESP a dat uzuri măricele la fier și la ruși și la nemti. 

Prin studiul acestor analize poți să îți dai seama că anumite uleiuri sunt performante pe termen scurt, altele sunt mai stabile pe termen mai lung, unele conțin mai mulți aditivi, altele prezintă lipsuri...sau uleiul produs de o marcă mai puțin prezentă pe piață reușește să aibă proprietăți mai bune, la un preț mai mic decât cel produs de o marcă de top. De exemplu eu chiar nu găsesc justificat prețul mare al unor uleiuri precum Liqui Moly Top Tec 4200 sau Motul Specific 507.00 și mă întreb de ce uleiuri foarte bune vândute la prețuri bune precum cele produse de Valvoline sau Total nu au o cotă de piață mai mare pe la noi.

Aici aveți o analiza pentru un ulei 50200/50500 pe care îl găsiți la un preț bun. Blindat cu aditivi de calitate, detergenți mulți, un TBN mare și un indice NOAK de excepție. La 95 lei bidonul de 5 litri. Am trei prieteni care l-au pus în motoarele lor și sunt foarte mulțumiți.

Modificat de Trofin Liviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Romanii fug de Total pentru ca e Francez si e facut in Romania, si de obicei proprietarii de masini nemtzesti fug de orice din domeniul auto daca e frantuzesc. La fel si cu curelele Contitech. Pe unele forumuri chiar se ridiculiza faptul ca VW foloseste turbine facute in Romania la Turbomecanica.

 

  Acum legat de aditivi eu inca am o nedumerire.    Avem uleiuri cu specificatia 5w40    505/502  MB229.5      versus   5w40 C3  MB229.51  505.01        Primul e mai aditivat al 2lea mai sarac pentru a impaca filtre de particule.     Care e mai bun intr-un motor diesel non PD  fara  DPF?  Ambele respecta aceleasi cerinte minima de HTHS   dar C3 e la orice marca de ulei mai scump decat varianta full sapps.  Are C3  o baza mai buna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost și am văzut mobil 1 esp formula 5w30... made în anglia.. preț 14 euro litrul..acum sunt nehotărât. .ce sa fac.. sa pun acesta din urma..sau motul 8 100 x clean +...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cont şters

Dacă te uiți pe analizele uleiurilor, Mobil 1 5w30 Esp are mai mulți esteri (oxidarea 35), are molibden și bor precum un ulei de școală veche. Conținutul de sulf este mai mic. Detergenți are mai putini. Cccs și Noak la valori foarte bune. 

Motul are esteri mai puțini, nu folosește molibden și bor. Și nici nu strălucește ca stabilitate la temperaturi înalte. Pare ca duce un pic mai mult ca Mobil la rezistenta în timp. 

Pentru schimb la 8000 km, condus sportiv, variații mari de temperatura optez pentru Mobil. În rest as cauta altceva. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conduc sportiv decât uneori..deci sa înțeleg ca motul e mai ok...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cont şters

Dacă ții neapărat Motul, pune Motul. Mie sincer mi se pare scump pentru ce poate. Sunt două uleiuri la fel de bune, Valvoline Syn Power 507.00 sau Shell 5w30 507.00 care costă câteva zeci de lei mai puțin. Asta ar fi singura mea obiecție. 

@noobsound Uleiul acesta ,,modern" are altă aditivare. Sulful este un agent care leagă aditivii, de aceea un ulei puternic aditivat va avea mult sulf.

 Un TBN de 10 care era considerat foarte bun nu mai poate fi atins cu noile formule. Un alt aspect, motoarele noi conțin aliaje care sunt afectate de o bazicitate ridicată. TBN - ul nu mai este un indicator al calității uleiului. Uleiul Red Line care îndeplinește norma 507.00 are un TBN de 5,67 parcă și asta nu îl împiedică să fie un ulei excepțional. 

Pentru motorul tău respectarea normei, un ulei echilibrat și un interval de schimb mai mic sunt suficiente. 

Modificat de Trofin Liviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mobil din Anglia ar fi super, unde ai gasit? ca eu doar din Franta de la Gravenchon a gasit ( poti sa mi dai pe privat daca e). Din ce vad eu din testele rusilor Mobil ul si Fuchs ies peste, lipseste Castrolul din teste sau l-am omis eu :P Eu am trecut de la Castrol la Mobil si nu as face retur :) Sunt ceva alternative foarte pentru norma 507, genial linkul. Oricum sincer eu cred ca cel mai mult conteaza provenienta, unde e fabricat si pentru ce piata a fost fabricat ca ce e pe hartie nu se aplica tot timpul in realitate iar pana la urma urmei atat vreme cat schimbi des uleiul-sub 10k poti pune orice respecta norma...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce diferente ai observat de cand numai folosesti Castrol? vreo schimbare in bine a motorului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mobil din anglia am găsit în italia unde sunt eu..despre valvoline știu ca e ok..dar nu îl găsesc aici...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!