Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Da, are filtru de particule. Ambele uleiuri mentionate respecta 5w30 cu norma 504/507. Parerile mele solicitate erau in privinta CASTROL vs MOTUL!

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu as pune Castrol. Ai o plaja mare de uleiuri excelente: Rheinol, Ravenol, Fuchs, Valvoline... Toate peste Castrol! 

Modificat de Dudu
Rog nu mai folosi Quote pentru mesajul anterior. Mersi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am trecut de la Castrol la Valvoline si n-am observat diferente cel putin in functionarea/sunetul motorului.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In vreo 2 luni de zile va veni vremea si la mine pentru primul schimb de ulei pentru masina din semnatura, deci norma 504.00, interval flexibil, Acum am 10.000 Km, sa zicem ca voi mai face aproximativ 2000-maxim 3000 Km pana la data respectiva.

Sunt in dilema in ce priveste alegerea uleiului dpdv al marcii. Variantele pe care le-am gasit la service-urile autorizate Porsche (adica cele ok pentru garantie, baza de date VW AG, etc) ar fi: original bidon, Castrol bidon, Mobil 1. Este exclus sa pun ceva la vrac.

Ceva recomandari dintre cele 3 variante? Dupa umila mea parere origininalul probabil ca este tot Castrol.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OE, posibil produs de Castrol, dar este peste cel ambalat cu sigla Castrol.

Daca n-ai probleme de buget mergi direct pe OE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sincer si eu inclinam pe OEM in fata Castrol-ului, doar ca nu stiu cum sta Mobil 1 ca si calitate (nu mai zic ca este si mai ieftin, dar nu asta e subiectul dilemei).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 minute în urmă, Dolfin a scris:

OE, posibil produs de Castrol, dar este peste cel ambalat cu sigla Castrol.

Daca n-ai probleme de buget mergi direct pe OE.

Uleiul OE este produs de Vapsoil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm...nu stiam, am crezut ca e tot Castrol ca tot recomanda VW Castrol mai mereu..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, citeste ce inseamna Vapsoil, este doar un brand, nu exista ca facilitate de productie, nici macar blender nu este.

Uleurile Vapsoil sunt facute de Shell sau mai nou si de Addinol.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok...si ceva pareri despre calitate in ce priveste toti acesti ilustri producatori :). Cum e calitatea vs Castrol de ex? A incercat cineva ambele variante mai recent si a observat vreun comportament / zgomot al motorului imbunatatit / inrautatit ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, eu as incerca Mobil-ul pentru un schimb. In privinta uleiului OE nu exista nicio certitudine, nu stim ce e in el, nu avem o fisa tehnica, practic nu prea avem informatii de niciul fel.

Eu pana acum am mers pe OE doar pentru faptul ca nu am vrut Castrol si pentru ca daca exista o probabilitate cat de mica sa fie altceva decat Castrol in bidon, dpmdv a meritat. Insa eu am dat cam de fiecare data pe el ~90 ron / l.

La ultimul schimb m-am ales cu Shell Helix Ultra (am povestit pe topicul masinii cum) si am simtit diferenta in bine fata de OE. E adevarat ca GTL-ul e un ulei apreciat. Insa si despre Mobil am citit pareri bune folosit in TSI.

 

PS: oricum cel mai bun sfat este sa fie schimbat mai des, indiferent de ce fel de ulei este. Asta protejaza motorul mai mult decat orice reteta cu care se lauda ei.

Modificat de cris.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect Cristi, sunt de acord cu ce spui. Deci tu nu ai o parere buna despre Castrol sa inteleg ? Un anume motiv ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul oem poate sa fie sau nu castrol. Mi se par speculatii. Chiar daca ar fi castrol , cand VW da un part number deja acel ulei nu mai este aftermarket si garanteaza pentru el. Doar se ia din reprezentanta pe cod de piesa originala. Chiar daca ar fi castrol ma astept sa fi trecut cateva teste din partea VW 

Personal nu as fi luat acest ulei daca nu era cu garantia, ci as fi apelat la Liqui Moly toptec 4200 5w30 doar pt ca m-am impacat bine pe vechiul tsi.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si eu probabil as inclina spre Motul de exemplu daca as avea posibilitatea, dar pana acum nici unul dintre service-uri nu au asa ceva. Doar Mobil 1 am gasit ca si varianta ok si pentru garantie (orice ulei au aceste service-uri agreate la vanzare, cate vreme respecta norma VW, sunt ok la garantie, nu e nici o problema).

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, in principiu pentru garantie e suficient sa aiba norma, dar la noi... sufli si-n iaurt. D-aia cel mai bine e sa il iei de la ei, ca sa nu poata comenta la o adica. Acum o luna cand am facut revizia in DE am cerut oferte la mai multe reprezentante si am primit oferte cu: Motul, Mobil, Shell, Castrol. Fiecare lucreaza cu ce vrea, asta ca idee.

Nu am incredere in Castrol pt ca am vazut multa lume care sustine ca au calitati diferite pentru piete diferite. Cat adevar e la mijloc nu stiu, insa in general parerile nu sunt tocmai pozitive, si de obicei nu prea iese foc fara fum. Un alt lucru pentru care nu vreau sa le dau bani e acela ca de la ei a plecat toata prosteala asta cu scris pe bidoane "synthetic" pe uleiuri care de fapt sunt minerale prelucrate (grupa III, HC).

De obicei, posesorii care au trecut de la Castrol la altceva gen Mobil, Motul, Shell, Valvoline au raportat imbunatatiri in privinta zgomotului si consumului de ulei. Dar pana la urma, singurul mod de a afla care iti place mai mult e sa incerci. :)

Modificat de cris.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Ma interesez in perspectiva schimbului de ulei si nu stiu ce sa aleg pentru masina din semnatura!?

Variante ar fi :

1.Fuchs Titan GT1 Pro C-3 cu tehnologia XTL, 5W30.

2.Liqui Moly Top Tec 4200 5W-30

3.VALVOLINE SYNPOWER 5W30

Momentan am Mobil 1 ESP Formula 5W30 , dar mi se pare putin galagios motorul si as cam vrea sa-l schimb la toamna.

Ce parere aveti , tinand cont de ce motor, turbina,zgomot,etc ? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Ca o paranteza, dar legat de subiect: acolo in tarile vestice, ai intrebat cumva daca accepta vreunul clientul cu piesele lui ? Sau e tot ca la noi, te obliga sa le iei de la ei?

@SelesanD: zici ca e zgomotos pentru ca ai mai avut si altceva si faci comparatie, sau e primul ulei folosit si asa ti se pare tie in acest moment ?

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei te lasa din ce am inteles. Oricum astia pe aici nu prea au probleme d-astea de "incredere", daca e bidonul sigilat, aia e. Dar surprize mai sunt si pe aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

40 minute în urmă, CristiALF a scris:

Am inteles. Ca o paranteza, dar legat de subiect: acolo in tarile vestice, ai intrebat cumva daca accepta vreunul clientul cu piesele lui ? Sau e tot ca la noi, te obliga sa le iei de la ei?

@SelesanD: zici ca e zgomotos pentru ca ai mai avut si altceva si faci comparatie, sau e primul ulei folosit si asa ti se pare tie in acest moment ?

 

Ceau,

Nu este primul ulei , primul a fost Aral (cand am luat masina din Germania)dar am avut probleme cu el, s-a calit axul de la turbo cu el :( .Probabil si turbo era obosit :).

Acum am Mobil 1 si mi se pare ca in primele secunde cand accelerez mai tare se aude un zumzet metalic de lant , distributia fiind schimbata in Iulie 2015.

De aceea as incerca si altceva...poate va fi motorul mai silentios, ungere mai buna.

La motoare TSI poate trebuie ceva mai special dupa 9 ani de folosinta si 150.000 de km.

Castrol exculs! Doar reclama e de el!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nefiind conditionat de garantie, ai putea sa incerci Valvoline, Fuchs sau Shell GTL, sunt useri care au constatat imbunatatiri in ceea ce priveste zgomotele la TSI-uri, in special cele legate de ditributia pe lant. Nu poti sa stii cum se comporta alt ulei pana nu il incerci. Cat timp resecta norma si e la un pret decent, nu prea ai ce pierde. In cel mai rau caz il dai jos mai devreme si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă cu mobil ai sunete orice ai pune o sa ai.  E foarte bun uleiul ala,  doar sa aibă sub 10.000km. Problema nu e la ulei,  e la distribuție,  iar. 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea este ca dupa ce am adaugat un aditiv a scazut intensitatea "sunetului" , intr-adevar poate sigur nu e numai uleiul :banghead: , poate este celebrul lant sau intinzator :( . Uleiul are abia 4500 km.

Dar as incerca alt ulei sa vedem cum se comporta...si as vrea pareri de la cei ce au TSI-uri.

Sunetul nu e atat de pronuntat incat sa necesite schimbare anul acesta , pe langa ca am eu o reticenta fata de mecanicii din zona Timisoarei in ceea ce priveste motoarele TSI .

Modificat de SelesanD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , SelesanD incearca un Mobil 0w40 New Life sau un Motul 0w40 X-Maxx sunt peste orice 5w30 amintite de tine plus ca vin si caldurile acum , asta ca o parere !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu niciun producator nu recomanda aditivi in ulei si nu este indicat sa faci acest lucru, nu ai de unde sti care va fi mixul final. Poate fi bun ori ba, dar e riscant. Uleiurile de motor au cantitatea suficienta de aditivi necesari acelui motor, daca respecta norma recomandata de producator. Ca tie ti se pare ca auzi motorul mai bine ori ba, este cumva irelevant.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, poti cere pret pe manopera la diverse reprezentante, pt schimb ulei +filtre, si sa mergi tu cu uleiul tau, cred ca asa ar fi cel mai indicat. Iar ca si ulei, daca vrei sa respecti si sa pastrezi uleiul pus de reprezentanta, poti linistit sa iei Mobil 1 5w30 ESP, un ulei foarte bun, produs de nr 1 mondial Exxon-Mobile, masina merge foarte bine cu el, nu e contrafacut.

 

Daca doresti in schimb uleiuri mai speciale, (Amsoil, Redline, Schaeffer- eu nu recomand pt ca sunt greu de obtinut, iar daca ai nevoie pt completare, astepti mult sa le iei) le poti gasi afara, sau chiar si in tara- Exelixis vinde Amsoil, si oilbotique vinde redline/amsoil. 

 

Parerea mea, mergeti pe un ulei accesibil ca pret si sa fie in stoc mereu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   5 membri

    • acidone77
    • dercos
    • halamadrid
    • aysmen
    • corad0
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!