Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

e doar un partener vag

VAPSOIL - Das Exklusiv-Öl der Volkswagen, Audi, Škoda und SEAT Partner

https://www.vaps.de/vapsoil/

Dupa logica ta  VAG imbuteliaza ulei de la vapsoil si-l vinde sub sigla VW  desi detine marca de ulei Quantum  ?

Faptul ca bidoanele sunt identice e doar din o pura coincidenta? Crezi ca forma bidoanelor o poate copia orice producator ?

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Şi Quantum e... Castrol? Că VW nu produce uleiuri. :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un moment dat adresa din UK la Quantum era identica cu adresa sediului Castrol . Daca privim atent ce scrie pe butoaiele de Quantum observam ca este fabricat de BP Castrol in fabrica din Belgia, cat despre forma flacoanelor no comment .Vapsoil plateste la VAG sa poata pune sigla VW pe eticheta :) sa vanda ceva, aka marketing.

 

quantum.jpg

quantum 2.jpg

castrol.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am avut timp sa caut exact furnizorul lui quantum ,ma interesat doar fisa tehnica 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....

 

 

platinum1l.jpg

ulei-motor-vw-special-plus-5w40-1l-91d2222a646d0187b4-0-0-0-0-0.jpg

Modificat de R Z F
reason for edit
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum bine a aratat @MyKe, VW nu produce nici un ulei. Deci oricare ar fi uleiul in cauza, este produs de altii.

Cu 2 pagini in urma @jag prezenta o traducere despre Vapsoil :

Se poate ca VW sa lucreze cu mai multi producatori, gen: Vapsoil (Shell Helix intr-adevar) in masinile noi la fabrica si Castrol de ex ca si ulei OEM. Sau ma rog, orice alta combinatie.

Sunt nerabdator sa fac revizia si sa incerc sa vad daca observ vreo diferenta (buna sau rea) in comportamentul/sunetul motorului. Dupa cum spuneam, mi-ar fi placut sa stiu ce ulei s-a pus in fabrica in masina, mai ales ca orice ar fi, eu sunt multumit de el si sincer nu am idee cum as putea sa ma prind daca urmatorul ulei va fi la o adica mai bun... Am zis a o sa ridic capota cat mai am uleiul actual si o sa inregistrez putin sunetul si pe cat posibil niste sa notez niste valori/repere de temperaturi in niste conditii standard gen: mers normal cu 50-60 la ora, mers normal cu 100 la ora, sesiune de accelerare, forja, etc... pe care sa le compar cu unele noi dupa schimb. 

Din pacate la noi, din cate am inteles, nu prea exista un loc unde sa poti face o analiza a unui ulei uzat spre deosebire de SUA unde se fac usor astfel de analize cu vreo 32-35$ din cate am citit :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu, poate sa insemne ce crezi tu sau ..asa a fost pus in poza :) 

Ala e site pentru UK, nu stiu daca e la fel si pe continent.

Acum sincer sa fiu, nu stiu cum ar fi mai bine: OEM-ul sa fie Castrol (ca daca Quantum e tot un fel de Castrol..) sau Shell Helix (Vapsoil) sau ... altceva..

Este adevarat insa ca data fiind lunga colaborare cu Castrol si din trecut, plus ca si acum il recomanda (am si eu un pliant mic cu recomandarea de Castrol - ti se da cu masina noua :) ) , cele mai mari sanse sunt ca OEM sa fie Castrol la origine.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe un site zice asa, citez-We have no way of telling which is better without labritory fresh and used oil analysis between the two .

When you buy Quantum oil in 20L barrels they have BP Belgium on them so it's either made at Ghent or Antwerp .

So it's not rocket science who makes it as Castrol is a brand of BP .

Both approved 504.00 507.00 , avoid the Castrol premium , just another example of dual marketing , buy the Quantum .

Don't avoid LongLife oil it's high quality as it has to lubricate , and be water , soot , fuel and high temperature resistant for longer .

Just avoid the LongLife interval .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, pentru un 1.6 tdi 105 CAYC ce ulei recomandati? Pana acum i-am bagat castrol edge 5w30, dar la cat se cauta uleiu asta la noi parca as schimba producatorul. 

PS: Masina are ~190k, am observat ca pe busonul de ulei scrie castrol recommended.

Modificat de johnnyb123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Eu m-am hotarat sa incerc MOTUL SPECIFIC 504.507 5W30. Desi cu CASTROL EDGE TITANIUM FST 5W30 motorul s-a comportat ok, mentionez ca nu sunt nevoit sa completez ulei de la schimb la schimb, am luat aceasta hotarare cu gandul ca pun un ulei mai calitativ pentru o protectie mai buna a motorului pe termen lung. Masina are 253.000 km , sunt foarte multumit de ea si chiar vreau sa o intretin cum trebuie. Desi achizitionez in general piesele de pe epiesa.ro am prins oferta la emag la 205 lei (Made in France)! O sa revin ulterior cu un feedback comparativ intre MOTUL si CASTROL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai oricum uleiul Motul nu poate proveni decat de la fabrica din Franta sau cea din Italia, deci fii linistit - in alta parte nu se face :)

Motul este un ulei bun, nu ai cum sa gresesti mergand cu el. Nici Castrol Professional-ul pe care l-ai folosit nu e rau. Sa revii cu ceva feedback dupa 500-1000 Km, sunt curios ce impresii o sa ai comparativ cu Castrol-ul. Ar fi fost si mai bine daca mergeai pe varianta 5w30 X-Clean + cu aceeasi norma, este un ulei care are aditivi ceva mai multi decat varianta Specific si cred ca este chiar un pic mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 18.04.2017 at 10:06 AM, CristiALF said:

Cred ca raman la varianta Mobil 1 ESP Formula si probabil ca voi merge la Brady pentru revizie, o sa le mai fac azi o vizita sa le mai pun cateva intrebari. Este si cea mai ieftina varianta, chiar luand uleiul de la ei.

Later edit: Mi-am facut programare la Brady pe 29 Aprilie - 562 lei in total.

Sa stii ca astept cu interes impresiile tale dupa 1-2k rulaj cu Mobil. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BoDoCTDa, stiu, dar vascozitatea aia nu e totul. Iti spun ca eu am intrebat chiar si personal la evenimentul Motul si mi s-a recomandat X-Clean+ ca fiind "cu mai multe" decat Specific. Oricum, nu ai cum sa dai gres nici cu Specific si s-ar putea in realitate sa nu vezi nici o diferenta.

@75NOR Si eu ! :))

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de offtopic dar vreau sa impartasesc ceva legat de codurile de bare, de care ma inselam si poate si altii ca mine. Am crezut ca, codul de bara reprezinta tara unde este fabricat un anume produs, dar se pare ca el reprezinta tara unde este inregistrata firma producatoare. Dovada niste piese pe care le-am primit pentru masina mea ce au codul de Germania. Atasez poze.

 

20170420_172148.jpg

20170420_171722.jpg

20170420_172135.jpg

Modificat de BoDoCT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, pt masina din semnatura cu Stage 1 realizat, la ce sa ma uit de la Motul? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/19/2017 at 9:54 PM, GTD said:

La un moment dat adresa din UK la Quantum era identica cu adresa sediului Castrol . Daca privim atent ce scrie pe butoaiele de Quantum observam ca este fabricat de BP Castrol in fabrica din Belgia, cat despre forma flacoanelor no comment .Vapsoil plateste la VAG sa poata pune sigla VW pe eticheta :) sa vanda ceva, aka marketing.

 

quantum.jpg

quantum 2.jpg

castrol.jpg

E facut de Castrol, dar la standardele impuse de VW (de aici si alta denumire).

La fel se intampla si in cazul Vapsoil (facut de Shell).

Modificat de JulianoDamin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, GTD said:

Specific 505.01 sau Xclean 5w40

Multumesc. Din cate imi aduc aminte cu Stage 1 se anuleaza Filtrul de Particule (pt ca datorita filtrului foloseam 5W30)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

original sau fake? that is the question? e luat de la un magazin care il aduce de la augsburg. asa trebuie sa arata lotul? se sterge? in rest pare de calitate ambalajul. data stantata pe fundul flaconului(rotunda cu o sageata) e tot ianuarie 2017

20170421_190353.thumb.jpg.45c52a46939e7fbadca2648502d02193.jpg

 

20170421_190307.thumb.jpg.a5955873338a4af0465d1e06592070f8.jpg

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru mine inseamna o calitate proasta a imprimarii (la firma la care lucrez eu cel putin). pe LL III e ars cu laser chestia asta.

Bidon cumparat de un coleg pt un PD, din magazin (altul).

Cert e ca nu sunt lafel, esti deacord cu mine?

IMG-20170421-WA0008.jpg

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 7 ore, marius1982.11 a scris:

original sau fake? that is the question? e luat de la un magazin care il aduce de la augsburg. asa trebuie sa arata lotul?...

Augsburg este un dealer de piese foarte OK, ba chiar la piesele OE are niste preturi extrem de bune, semn ca face si volum foarte mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ulei sa pun la un wv caddy din 2006 cu 250000 de km. Am pus castrol 5w40 si mi se pare ca il cam mananca. Sa incerc 10w40?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!