Jump to content

Impresii chiptuning...


andREI
 Share

Postare recomandată

Daca chiar asta e cresterea de cuplu atunci este enorma ( procentual ) si mai ales daca este la turatii mici... Ar trebuie sa reconsideri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, aici este problema . Ca este la turatii mici. Daca cu a 4-a ii dau blana de la 1700 de rotatii, la 1950 incepe sa patineze, turometru urca undeva la 2300-2400 sta acolo pana cand si turatia arborelui principal din cutie atinge tot 2400-2500 dupa care numai patineaza. In tot acest timp acceleratia este in podea. Am uitat sa precizez ca,virgula, chiar cu putin timp inainte de 1950 de rotatii simt o mica vibratie dupa care incepe patinarea ambreiajului. Daca ar reusi sa mai reduca cuplul si sa-l ridice pe undeva pe la 2200, dupa cum mi-ati spus si voi aici ar fi super.In seara asta plec din Bucuresti cu ea pana la Sibiu si o sa revin Duminica cu detalii despre cum s-a comportat. Poate vin cu ea pe platforma :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca aceea vibratie sa nu fie "surgingul" turbinei... o simti de la motor? nu mai baga talpa sub 2000rpm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am rescris si eu flashul din ECU cu un continut de la Genercom. E dementiala schimbarea! Teoretic am acum 129 CP. Nu am vazut fum in oglinda, nu prea am apucat sa vad peste 100km/h cum se comporta. Cel mai agresiv e intre turatiile 2200-3000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e din turbina. Cred ca e din transmisie (ambreiaj). Inainte de a pune chipul nu facea. Si talpile sub 2000 le dau numai de test :), stai linistit. Si oricum masina e noua , are numai 6800 Km!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e din turbina. Cred ca e din transmisie (ambreiaj). Inainte de a pune chipul nu facea. Si talpile sub 2000 le dau numai de test
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, am bagat la cap :) . Nu se mai dau talpi decat de la 2000 rotatii in sus! Stiam si inainte asta, dar am dat talpi sa vad exact unde incepe patinarea. Mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai da tu mult talpi de la 1700 intr-a iV-a ca o sa glazurezi ambreiajul si numai bun de schimbat o sa fie!

Vibratia pe care o descri (sub 2000rpm la WOT) este mai mult ca sigur datorata intrarii in zona surge a turbinei (gt1749V, max boost 2240mb absolut la turatii peste 2000rpm)...

As adauga ca sunt 2 mari cai pe care poti merge (si carari mai mici derivate) :

1) Ajustezi limitarea cuplului din soft si / sau te porti mai frumusel cu ea

2) Bagi un ambreiaj mai puternic (ai garantie? - naspa... cred, sau? :) ) si un faci o protectie pentru turbina pentru a evita surge-ul. Fie ajustezi softul de control al turbinei din ECU, fie pui o turbina mai mare ($$$$$$...), fie pui o valva de control (am inteles ca ar limita surge-urile - n-am prea inteles de ce, dar ma rog) asemanator celor de la www.boostvalve.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca posibilitatile reale care incep sa se vada deja (cu ajutorul vostru) :) sunt urmatoarele:

1. Sa limitez cuplul din soft pana la 2300 de turatii (egal sau un pic mai mare ca cel stoc) iar deabia dupa 2300 sa fie maxim,

2. Sa-i pun un kit de ambreiaj sport.

3. Sa astept cateva zile, poate isi revine (se obisnuieste) ambreiajul :)

4. Sa revin la setarile din fabrica :)

@andREI : Bineinteles ca mi-as pune o turbina mai mare, dar cine ma sponsorizeaza :D . Astept pareri?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambreiajul nu se obisnuieste.. doar se va uza si va "tine" doar cand va fi cuplat maxim.. ai sa ai neplaceri la plecarile lente de pe loc.

Vorbeste la aspad intai sa reduca putin.. si vezi ce se intampla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ambreiajul a inceput sa se glazureze (se formeaza o pelicula ca de sticla pe suprafata placii de presiune) o sa tina mai putin din cuplu specificat si o sa se glazureze mai repede pina n-o sa mai tina deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai luat legatura cu cativa posesori de Octavia 1 de 110 cai care au facut upgrade chipului si care au patit la fel cu ambreiajul. Dar mi-au spus ca a disparut de la sine in cateva zile sau 2-300 de Km. Asa ca o sa mai astept.

Si daca intr-o saptamana nu-si revine o sa mai reducem cuplul un pic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut bora cu motorul de 110 modificata la aspad si nu am avut probleme cu ambreiajul chiar dupa 60.000km de tras cu chip... am avut insa cresterea de cuplu de la 235 la 290

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambreiajul de pe TDI 110HP este LUK si este cotat mult mai sus ca si cuplu fata de TDI105.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ender: dar cuplul la mine este de 250Nm stoc, iar cresterea actuala este pana la 310Nm. Deci inseamna ca ambreiajul meu este la limita chiar cu cuplul de fabrica. Nu este un pic supradimensionat (15-20%)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai tocmai datorita acestui fapt motoarele PD cu 100, 105 HP au in marea majoritate a cazurilor probleme cu ambreiajul dupa chip.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care fapt? ca e cuplul mare sau ca e ambreiajul subdimensionat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Specificatiile ambreiajului sunt foarte aproape de limita de cuplu furnizata de motor (in jur de 20-30Nm). Poti pune un ambreiaj de la PD130.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crezi ca se potriveste? Trebuie schimbata si placa de presiune sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Engine 1.9TDI-PD, BJB, 77Kw, 105HP:

clutch plate and pressure plate 228MM SACHS, 03G 141 015K

Varianta mai puternica LUK are codul 03G 141 015N.

Cel mai bine vorbesti cu cineva de la reprezentanta pentru un upgrade 100% compatibil.

La TDI-ul de 130HP Clutch plate 240MM 03G 141 031H; Clutch pressure plate 240MM 059 141 117J

Cred ca trebuie sa modifici si volant ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie intrebat cineva care a mai schimbat, sau desfacut efectiv si vazut daca se potriveste sau nu! Dar eu tot sper sa gasesc o solutie mai buna si mai ieftina :blink:.

Mersi mult de ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Redeagle, imi pare rau sa aud ce probleme ai...iata un caz nefericit de cip-tuning. :blink: Parerea mea este sa schimbi ambreiajul cu unu sport si gata. Daca tot ai cip, bucura-te de el asa cum trebuie, fara limitari si alte "strangulari".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: Ca si recomandari pentru ambreiaj ar fi LUK REPSET PROGOLD sau SACHS POWER CLUTCH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!