Jump to content

Impresii chiptuning...


andREI
 Share

Postare recomandată

In curand vom avea chiptuning de la AllCarRacing in Cluj, precum si alte componente pentru tuning.

Mai sunt in discutii cu cei de la MTM dar treaba este mai greoaie cu ei si preturile sunt mari si nu stiu cum o sa "prinda" la noi. Va tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei cit ai zis ca ai scos cu golfu de la 80 la 120???

ce ai mai facut cu problema aia (snim noi) ai reusit ??? hai ca vb in weekend sau dc ai timp da-mi 1 semn ceva sa bem o bere.........fara alchool:D vreau sa-ti arat cite ceva

salutare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multe multumiri domnule Costi_geo pentru ca ne faci sa pierdem timp citind discutiile tale personale despre care "snim noi". Pentru asta exista PM si este chiar un buton relativ mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei cit ai zis ca ai scos cu golfu de la 80 la 120???

ce ai mai facut cu problema aia (snim noi) ai reusit ??? hai ca vb in weekend sau dc ai timp da-mi 1 semn ceva sa bem o bere.........fara alchool:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut cronometrari 80-120.

Cu a 3-a,

Modificat de laVW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in a 3-a la 120 ai peste 4000 la motorul nostru (adica eu exact la 120 schimb spre a 4-a)...in a 4-a la 80 in jur de 2000 aproximativ nu stiu exact iar in a 3-a la 80 habar n-am...presupun ca acelasi lucru e si la vlad...o sa ma uit diseara sa iti spun exact daca nu zice vlad inainte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

aseara dupa 30 de minute in care am dasfacut cele necesare + ECU masinuta mea a primit o noua versiune de chip.

Am deja soket-uri montate pe placa (masina este PLCC32 si nu poate fi remapata - singura varianta posibila fiind chiptuning clasic).

Am scos eprom-urile de la DIMSPORT si am pus versiune de soft facuta de firma din germania cu care colaborez. Era 21-22 seara si ud pe jos dar prima imresie este NU MAI SCOT FUM :banghead: ...

Azi o iau la drive sa mai studiez acest aspect. Am tinut sa postez deja pentru a anunta pe cei cu care am fost la Paltinis in coloana ca gata... fumu' s-a dus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aseara dupa 30 de minute in care am dasfacut cele necesare + ECU masinuta mea a primit o noua versiune de chip.

Am deja soket-uri montate pe placa (masina este PLCC32 si nu poate fi remapata - singura varianta posibila fiind chiptuning clasic).

Am scos eprom-urile de la DIMSPORT si am pus versiune de soft facuta de firma din germania cu care colaborez. Era 21-22 seara si ud pe jos dar prima imresie este NU MAI SCOT FUM :banghead: ...

Azi o iau la drive sa mai studiez acest aspect. Am tinut sa postez deja pentru a anunta pe cei cu care am fost la Paltinis in coloana ca gata... fumu' s-a dus.

<{POST_SNAPBACK}>

ce au facut? Au marit supraalimentarea ca sa compenseze surplusul de motorina sau au micsorat "debitul" de motorina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce au facut? Au marit supraalimentarea ca sa compenseze surplusul de motorina sau au micsorat "debitul" de motorina?

<{POST_SNAPBACK}>

Lucrurile sunt mult mai complexe. Se pot privi asa simplist numai in cazul mapelor WOT.

Bravo domn' Voinea, stiam ca Markus este cel mai tare in D.

Cu HP-ul cum stai? Se simte cuplul marit de la 2300-2400rpm in sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Caluti sunt prezenti. Tot asa un 130-135CP sper sa gasesc (o sa ma duc la dinamometru). I-am cerut lui Markus un tuning "ceva intre versiunea tunata si tunata_low" . A iesit ce aveam si de la ceky.

ce e bine e ca din prima a facut tuning si nu am fum (ma apropii de 140.000km totusi la masina si am avut interventii pe galeria de admisie, turbina desfacuta, motor desfacut integral - astea in 5 anisori). La ceky si prima versiune de tuning era fumigena rau si a doua (mai putin fumigena as caracteriza-o eu). Cei cu care am mers la Paltinis mi-au spus ca scot mult fum (prea multi mi-au zis).

Azi dimineata in drum spre munca am dat putin in masina (4.000rpm in treptele 1-2-3 . Rezultatul: no smoke :-)

Sunt foarte multumit de ce am pe masina acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune VAG-ul pe ea si vezi cum lucreaza turbina la WOT de la 3000rpm in sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

i'll need a second person .. :banghead:

o sa gasesc pe cineva cunoscator si la o ora decenta de trafic fac masuratorile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

i'll need a second person .. :banghead:

o sa gasesc pe cineva cunoscator si la o ora decenta de trafic fac masuratorile.

<{POST_SNAPBACK}>

Te ajut cu cea mai mare placere. Cind vrei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucrurile sunt mult mai complexe. Se pot privi asa simplist numai in cazul mapelor WOT.

Bravo domn' Voinea, stiam ca Markus este cel mai tare in D.

Cu HP-ul cum stai? Se simte cuplul marit de la 2300-2400rpm in sus?

<{POST_SNAPBACK}>

Fum (in cazul prezent) = Motorina nearsa, nu?

Prea multa motorina sau prea putin aer la un moment dat

Maresti aeru sau micsorezi motorina...

Imi scapa ceva? Imi place fizica, poti sa imi explici oricat de complicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conteaza si avansul, daca bagi prea tarziu motorina in cilindri te poti trezi cu ardere incompleta... ( si pe tema arderi incomplete mai sunt si alte chestii de spus... )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haideti sa ramanem strict la impresii!

La urma urmei, ce face si cum face, este know-how -ul neamtului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

iar noi facem doar supozitii cum se face in mare. Chichitele marunte nu le aflam de pe un forum (fie el si TDICLUB)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vlad are dreptate, sa pastram aici impresiile, daca este sa discutam despre fenomenele ce apar la injectie trebuie sa deschidem un topic nou.

Supozitii putem face referitor la mape si modificarile facute fata de stock, dar fizica este una singura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma ieri mi-am pus si eu chip la Aspad. Dupa primele impresii, ce pot sa zic , masina rupe. Pierde aderenta la a 2-a cand o calc la fund. A 3-a si a 4-a sunt dementiale :D . La fel spune si ambreiajul care patineaza :P . Cand e rece ambreiajul patineaza cand o calc intre 1900 - 2250 de rotatii. Intr-a 3-a, 4-a, 5-a. Dupa ce se incalzeste ambreiajul nu mai patineaza. La turatii mari (intre 2500-3500) nu am probleme. Acum intrebarea este : Ce sa fac?

Sa schimb ambreiajul cu unul sport?

Sa merg asa cu ea? Poate s-o obisnui si ambreiajul asta :P

Sa incerc sa remapez cipul si sa umble un pic la cuplu sa fie maxim pe la 2200 de turatii?

Sa o aduc iar la puterea initiala? :confused: (Prea merge bine)

Voi ce spuneti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi cum se comporta ambreiajul zilele urmatoare si apoi daca tot patineaza, vorbeste sa modifice curba de cuplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi. In week end o sa plec pe la Sibiu si o sa ma duc cu ea sa vad cum se comporta la drum lung. Daca tot mai face, asta e, modificam curba de cuplu!

Incepem cu asta! Oare cat o fi crescut cuplul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare cat o fi crescut cuplul?

<{POST_SNAPBACK}>

Nu ti-au spus?!

La ei apare pe site apare: VW Golf V 1.9 PD 105 105 hp/135 hp 250 NM/320 NM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea am avut timp sa stau la taclale cu ei, eram grabit, iar pe site nu aparea Octi 2 cu motorul asta. Dar nu stiu de ce nu m-am uitat la Golf 5 cu acelasi motor :D !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!