Jump to content

Probleme Cu Deschiderea Sau Inchiderea Geamurilor Fata?


AndyG
 Share

Postare recomandată

O problema destul de frecventa este aceea a ruperii clipsurilor de plastic care ajuta la sustinerea si culisarea geamurilor pe macara. Ele sunt actionate de cablul macaralei. Daca aveti un clips rupt geamul va fi actionat (tras) doar de o singura parte si prin urmare va refuza sa urce complet. Este cazul cel mai frecvent. E posibil ca si la deschidere sa fie probleme dar nu se observa prea evident. Depinde unde e rupt clipsul, in partea de sus sau jos a prinderii pe cablu. Bineinteles nici eu n-am scapat de problema asta.

Dupa lungi cautari, am gasit in final codul clipsurilor ce trebuie inlocuite mai mult din greseala.

Pana acum, singura solutie recomandata de toata lumea era sa schimb toata macaraua, care costa aproximativ 450 ron.

Cu toate ca am cautat in Etka, si eu, si cei de la reprezentanta, si la alte magazine de piese, nimeni nu a gasit codul clipsurilor.

El este in Etka (mama masii de program) dar nu apare pe schita. Descrierea codului este "driver door window" :icon_thumright: .

Daca cauti dupa cod adica 4B0837463B vei gasi chiar o poza atasata la detalii, adica asta (acum are culoare rosie):

post-314-1210130116_thumb.jpg

Un clips rupt ce trebuie inlocuit arata asa:

post-314-1210130335_thumb.jpg

Alte poze pentru lamurire:

post-314-1210130381_thumb.jpg post-314-1210130428_thumb.jpg post-314-1210130444_thumb.jpg

Ramane acum sa dau fuga la un magazin :Driver: !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suportii de plastic care sunt pe A6/S6/RS6 (1998-2005) se mai potrivesc doar pe A3 (1997-2003).

Am facut deja comanda ieri la reprezentanta. Costa in jur de 10 ron bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu noutati.

Am ridicat clemele de la reprezentanta. Sunt 11 ron bucata. Sunt un upgrade in sensul ca noile cleme au intaritura de tabla sub plastic, deci nu mai au moarte.

Le-am montat fara nici o problema. Acum geamul merge "brici".

Cateva poze de la transplant:

post-314-1210603083_thumb.jpg

post-314-1210603092_thumb.jpg post-314-1210603096_thumb.jpg

post-314-1210603106_thumb.jpg post-314-1210603102_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bravo..

astazi le-am comandat si eu,cind sosesc ma pun pe treaba..

nu este mare complicatie cu desfacutul pe acolo,nu?

luigi vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

1. Se scoate comutatorul de geamuri si se demufeaza.

2. Se desfac cele doua suruburi stea in partea superioara a fetei de usa.

3. Se ridica de fata de usa pana iese.

4. Se decupleaza tija care actioneaza tamburusul inchiderii.

5. Se demufeaza difuzorul si twiter-ul.

6. Se indeparteaza complet fata de usa.

7. Se scot ornamentele de cauciuc din partile superioare al usii (din capete). Cel dinspre oglinda are 2 clipsuri iar cel din partea opusa (dinspre broasca) un mic surubel stea.

8. Se scoate mufa electrica din broasca. Iese cam greu pt ca are o piedica. Ajutati-va de o surubelnita si aveti grija sa nu rupeti piedica de plastic.

9. Se desfac cele 4 suruburi ce tin macaraua cu un torx de 45. Atentie la penele de aluminiu de la cele doua suruburi din partea de jos a macaralei. Uitati-va la pozitia lor inainte sa le scoateti, sa nu va mirati de unde au picat!

10. Se ridica de ansamblu macara-geam si se da intr-o parte ca in pozele de mai sus.

11. Se cupleaza intrerupatorul de la geamuri ca sa puteti manevra geamul. Puneti contactul daca e nevoie. Calc. de confort suspenda alimentarea dupa un anumit timp.

12. Se lasa geamul complet jos.

13. Cu un torx se desfac suruburile de la clemele ce sustin geamul.

14. Scoateti geamul complet. Atentie sa nu-l spargeti.

15. Fara a desface cablul de pe role se pot scoate clemele.

16. Recomand sa ungeti mecanismul (sina pe care culiseaza clemele, rolele macaralei) cu pic de vaselina.

17 Probati inchiderea-deschiderea geamului.

18. Montarea in ordine inversa.

Spor!

Modificat de AndyG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

mi s-a spus intr-un service ca pt Audi A6 generatia pana in 2004 nu exista kit de reparatie macara geam ! Deci in caz de o problema trebuie cumparata macaraua cu totul ? Atunci era in discutie o macara cu sufa rupta.

Adevarat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@andrein, am pus o poza cu mararaua incompleta ( fara piesele de plastic care tin geamul ). Ambele capete ale cablului intra intr-o piesa de plastic care pare nedemontabila, cel putin nu am vazut suruburi.

post-17467-1242215759_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutari

Ma confrunt si eu cu aceiasi problema

Am un A6 din 2000, si de mai bine de 2 saptamini, nu mai pot inchide geamul decit cu greutate.

Ma puteti indruma spre cineva care imi poate face rost de aceste piese?

Lucrez in Caransebes, si aici nu prea gasesc asa ceva.

As plati bucuros cuiva sa mi le trimita....

Please...

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua.....sunt nou pe forum,asa ca aveti un pic de compasiune pt mine.

Deci...iata datele problemei.....doresc sa-mi cumpar un Audi a6 2001 1896cc motorina .Toate bune,numai ca tipul m-a atentionat ca nu-i merge:inchiderea centr. geamurile electr. lumina din interior...(el spuna ca cica a plouat in masina si s-a facut un scurt pe undeva......

Stie cineva cam care ar putea fi defectiunea reala,si cam ce ar trebui schimbat?

Va rog ff. frumos sa ma ajutati....va multumesc anticipat !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul de confort situat sub picioarele soferului sau o siguranta arsa in cel mai fericit caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100% calculatorul de confort..

Costa ceva, minim 250 euro, daca nu mai mult..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut...

La mine, ca la multi cred, geamurile de pe fata se ridica si chiar coboara,...cu mult mai incet decat cele de pe spate.

Sa fie tot de la clemele astea ? Cred ca sunt prima varianta, fara metal (avand in vedere anul masinii).

Daca incerc sa ridic geamul de pe fata cu motorul oprit,...ma apuca mila.

Intreb ca sa stiu. Daca e de la clemele astea si motorasul munceste din greu, sa le schimb de pe acum.

De inchis se inchid corect, pana la capat.

Si inca o problema. Geamurile (cele de pe fata) sunt un pic zgaraiate pe dinafara, de la ridicari si coborari.

Cineva spunea ca se prea poate sa fi intrat nisip intre garnitura exterioara si geam.

Voi ce parere aveti si cum se poate remedia ?

Multumesc mult...

Modificat de G@bryel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am fortat geamul dreapta fata la deschidere (fiind inghetat) si acu merge motorasul in gol, nu se ridica nici nu coboara, si cade daca il misc vreo 10 cm in jos. L-am fixat cu o carpa cu o surubelnita de frica sa nu cada mai jos.

Ce credeti ca s-a intamplat? Nu l-am fortat tare, imediat mi-am dat seama ca motorasul a inceput sa mearga in gol. Pot desface singur capitonajul la portiera poate e sarit ceva?

Modificat de adrotaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Capitonajul il desfaci degeaba ca nu o s avezi nimic. trebui dat jos si panoul interior al usii, dar pregateste-te inainte cu un kit de reparatie pentru macara sau cu alta noua. Ai clemele sau cablul rupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, are dreptate colegul..iti trebuie macara geam(fara motoras electric)

La Porsche este 525 lei(daca intri la reducere de 20$ pt.vechimea masinii).

Si la mine s-a rupt cablul, am gasit la un magazin cu care colaborez eu macara originala cu 460 lei.

Modificat de l.u.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Daca cauti dupa cod adica 4B0837463B vei gasi chiar o poza atasata la detalii, adica asta (acum are culoare rosie):

Andy, ca sa fiu sigur...

Codul asta e (si) pentru masinile noastre, da ?

Vad ca-l au in vedere si cei cu modele de dinainte de 2005.

Daca ai apucat sa le comanzi, cat te-au ajuns ?

Daca pentru montarea buzzer-ului de la parktronic spate, mi-au luat la reprezentanta 110 lei, nu m-as arunca sa le schimb eu pentru ca pot aparea probeleme si ei trebuie sa le rezolve cumva. Cat poate sa coste montarea lor ? Mi-e frica la demontarea panourilor. Nu vreau sa ma aleg cu greieri, sau alte zornaieli. La reprezentanta au cleme, suruburi, tot ce trebuie in caz ca se distrug. Eu ce fac in fata blocului sau la vreun service ? Trebuie sa fac comanda, sa caut, sa improvizez...

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

ceau,

dupa ce am schimbat clipsurile de plastic geamul se inchide bine, dar cand ajunge sus coboara inapoi vreo zece cm. ca sa stea inchis trebuie sa ridic butonul exact cand e geamul sus. exista vreo metoda de setare sa nu mai revina inapoi cand ajunge sus?

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Asa fac la unele masini, ca o protectie in caz ca-ti prinde mana, sau capul unui copil. Sincer, n-am incercat sa vad daca se dau inapoi la Audi, ca si la mine, abia urca. Asta le mai lipseste, sa le pun "frana".

Poate nu sunt reglate sa se opreasca unde trebuie si ... senzorul ala, le da inapoi ca si cum ar vedea ca e..."ceva" pe traseu...

Eu ma gandeam ca ruperea sau deformarea unei cleme de alea, inclina cumva geamul si din cauza asta ar trebui sa mearga greu.

Am pus folii pe masina si m-am uitat la ele cu ocazia aia. Par super OK. Nu au nicio urma de deformare sau sa fie rupt ceva.

Tare mi-e teama, ca daca o sa fac inlocuirea, o fac degeaba.

Si totusi undeva e o cauza ce face ca geamurile de pe fata sa mearga mai greu decat cele de pe spate.

Oare care ?

Sa fie totusi (doar) de la clemele astea ?

Modificat de G@bryel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine clemele au rezolvat problema. mergea geamul cam trei sfert si se intorcea inapoi. acum merge pana sus, dar cand ajunge sus nu sta inchis ci vine un pic inapoi. il pacalasec sa stea inchis doar daca mai trag odata de buton cand e sus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact asa se intampla si la mine,geamul de la sofer urca la maxim apoi coboara 10 cm,stie cineva cum se poate rezolva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ok, asta e un aspect si sper sa-l rezolvati, dar poate cineva sa-mi confirme ca dupa ce a schimbat clemele,..GEAMURILE URCA MAI USOR SI MAI REPEDE ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Eu doresc sa stiu pasii cum sa dau jos usa

adica sa o desfac. ma poate ajuta cineva?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!