Jump to content

Sales Man


Snoop
 Share

Postare recomandată

M-AM GANDIT SA DESCHID O "DISCUTIE" DESPRE CEL CARE TI-A VANDUT MASINA,ma gandeam sa trecem aici "calitatea" lor(adica ti-au promis o chestie si la livrare sa "nu-si mai aminteasca")

O fi bine sa le trecem si numele?

Sper sa ajute,sa ne ferim de "abureala" de sales man infocat de targhet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu-i o idee rea dar trebuia sa deschizi discutia intr-alta parte a forumului... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu-i o idee rea dar trebuia sa deschizi discutia intr-alta parte a forumului... :icon_thumright:

Ti-as fi recunoscator daca ai vrea sa muti discutia acolo unde trebuie

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in 2 saptamani o sa ma mut la skoda si o sa fiu si eu sales man de skoda :icon_thumright:

parca mai era un topic deschis la fel ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina comandata la Brady costa 20.016€,dupa o discutie nu foarte lunga mi-a lasat "Xenonu" moka.

Parerea mea este ca se mai putea...620€ nu E rau :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vand de 2 ani masini si ala care incepe cu ce discount am la masina nu il suport e cel mai terminat client daca nu intreaba de masina si de dotari ci direct de discount imi e scarba sa vorbesc cu el....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar si de vanzatorul care-ti "da" un discount doar sa te "agate" si apoi uita... si mie mi-e scarba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa da mi se pare si mie urat sa promiti si sa nu dai , dar tu vrei sa cumperi discountul sau masina , parca se zicea pe toate partile ca masinile skoda se vand oricum si fara discount poate deasta nu?(ideea este ca daca iti da sau nu discount tot iei masina daca iti place )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e vorba aici de factorul psihologic...ma-ntelegi,nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vand de 2 ani masini si ala care incepe cu ce discount am la masina nu il suport e cel mai terminat client daca nu intreaba de masina si de dotari ci direct de discount imi e scarba sa vorbesc cu el....

Eu,stiam exact ce motor,ce varianta de echipare,si ce optionale vreau,implicit stiam si PRETU'.

Mi se pare normal si firesc sa intreb ce discount am....Tu fiind in bransa ti se face "scarba" cand auzi intrebarea ptr. ca iti ataca direct bonusul:)))

Daca vine un client care nu stie nimic despre masina/brand....mi se pare normal sa ai o oarecare "greata"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@snoop: mi-ai luat vorba din gura :icon_dwarf:

dar si de vanzatorul care-ti "da" un discount doar sa te "agate" si apoi uita... si mie mi-e scarba!

Sau e posibil sa mai intelegem noi, clientii, gresit. :rolleyes:

Cand am achitat avansul, am semnat un pre-contract in care se detalia configuratia masinii+optionale, iar discount-ul dealerului era trecut distinct. Am semnat amandoi asa ca peste 3 luni cand a venit masina a fost mai usor sa ne reamintim.

In alte locuri cum se procedeaza?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai la mine a fost asa...un prieten mi-a recomandat pe cineva de la un dealer skoda,m-am dus la el, am stat de vorba,am facut configuratia masinii,pret,taxe...si fara sa cer ceva imi spune ca imi da 600 euro discount. Plec acasa urmand ca in cateva zile sa vin sa semnez contractul si sa achit avansul...vin in ziua stabilita, face inca odata configuratia masinii si-mi spune pretul final... si discount 200 euro!!! :rolleyes: Si normal ca n-am mai luat de la el masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vand de 2 ani masini si ala care incepe cu ce discount am la masina nu il suport e cel mai terminat client daca nu intreaba de masina si de dotari ci direct de discount imi e scarba sa vorbesc cu el....

vezi ca esti off topic, si nu ne intereseaza de cine iti este tie scarba sau nu!!

mie cel care mi-a vandut skoda nu a reusit sa ma impresioneze deloc, am fost mai mult ignorat decat tratat cum trebuie.

in schimb la seat am fost tratat normal si competent, fiind o adevarata placere sa cumpar masina de la ei.(chiar daca nu am avut nici un discount).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceeasi senzatie; cei de la skoda au un volum mai mare si par mai sictiriti (Sunt si multe exceptii). Cei de la seat stau cu showroomul gol ore intregi si cand intrii acolo se bucura de prezenta ta un pic mai mult. Una e sa retii 20 de clienti cu tot ce vrea fiecare si alta e sa acorzi atentia ta la 5-6 persoane pe luna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca sunt offtopic eu ....

Daca nu iti convine ceva nu mai intra pe topicul asta sau dai report si e treaba moderatorului dar era chiar on topic ce am vb eu

Si inainte sa te iei de miine invata sa scrii ca sa te pot intelege

Nu prea se intelege din postul tau care era ignoratul si ignorantul...

Si tu te consideri cumva majoritatea forumului de vorbesti la plural ? de unde stii tu ca nu "ne intereseaza" ?

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel, nu crezi ca iti sustii convingerile cu prea mult elan?

Asa cum am scris si in alt topic, multor vanzatori le e scarba sa discute cu cei care cer discount... desi e ceva normal sa oferi discount, eventual un card de reduceri la manopera in service. Asa fidelizezi clientul si il atragi sa revina la tine in service pentru a face reviziile sau reparatiile la masina. Ca si ceilalti, nici pe tine nu te intereseaza decat castigul imediat, si nu cel adus de serviciile post-vanzare. De multe ori, castigurile aduse de serviciile post-vanzare sunt mult mai mari decat cele aduse la vanzarea masinii. Asa ca imi pare rau, dar le dau dreptate celor care iti provoaca tie scarba.

Multi prefera sa se uite pe internet, toate siteurile marcilor au configuratoare de modele, liste de preturi, etc. E mai bine sa studiezi si sa te duci cu lectia invatata decat sa fii tratat in scarba de un vanzator care n-are chef nici sa iti explice ce face fiecare optional din lista. Am fost la randul meu la mai multi dealeri cand am cumparat masina, si am putut observa diferenta de atitudine intre unii si altii. Probabil o voi lua de la capat, pentru ca in curand voi schimba masina, asta daca nu voi merge in Germania sa o cumpar de acolo, tot noua, cu un discount mult mai mare decat pot primi in Romania.

Cred ca nu iti face cinste fraza vand de 2 ani masini si ala care incepe cu ce discount am la masina nu il suport e cel mai terminat client daca nu intreaba de masina si de dotari ci direct de discount imi e scarba sa vorbesc cu el.... Se pare ca nu ai invatat ce trebuia la cursurile de vanzari pe care le-ai facut. Cat despre cei 2 ani experienta cu care te lauzi, nu inseamna decat ca esti inca incepator.

In final, iti recomand sa citesti regulamentul. Uite un extras din regulament pe care ar trebui sa-l urmezi:

4. a) Nu jigni, nu declansa scandaluri (asa-zisele "flame-uri"). Faptul ca esti nervos, chiar daca ai dreptate, nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-ati inteles ce am zis , vine la mine fara buna ziua fara nk se uita si zice : ce discount imi dai la masina asta , si el nu stie nici pretul nici motorul si poate de foarte multe ori nici care ar fi ( octavai 1 sau 2 si in multe cazuri zice fabia sau mai stiu eu ce )

ideea e ca nu e vorba de castig e vorba de cum esti tratat de foarte multe ori , nu poti ca esti si tu om sa vorbesti la fel cu un om

(care te saluta sau care intreaba de masina si dotari si motor si multe chestii) si cu unul care te ia la misto din prima vorba fara salut sau .....

Parerea mea e ca discountul se stabileste la finalul unei configuratii nu inainte de a sti macar ce masina e cea de langa tine .

Cine poate spune ca ii dau 2 mii de euro la masina asta discount cand ea poate are mai mult discount in standard .Am vandut si masini cu discount de 17% si chiar de 20 la firma la care am lucrat, discountul se poate face in procente .De obicei dupa parerea mea trebuie sa ai un pret final la cere sa aplici un procent de discount nu asa aiurea intelegi?

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu te-am inteles foarte bine... doar ca modul in care ai exprimat problema asta nu a fost chiar ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gabriel prin primul tau post ai fost foarte subiectiv si ai bagat in aceeasi oala pe absolut toti clientii care aduc vorba de un discount la cumpararea unei masini lucru care ma deranjeaza.

eu cand am ajuns in showroom stiam 95% din ceea ce ma interesa sa stiu la modelul respectiv, si aveam nevoie de la salesman doar de cateva lamuriri legate de termen de livrare si optiuni suplimentare.

Am spus la plural ca nu ne intereseaza pt ca titlul topicului este " Sales Man, Ce parere ti-a facut sales man'ul ?" si aici intra cei interesati de acest subiect si nu de parerea unui sales man despre clienti.

Eu iti recomand sa deschizi tu un topic pe aceasta tema si cei interesati pot sa iti citeasca opiniile acolo daca vor.

Modificat de msn2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ideea topicului nu e rea ...

Si eu stiam cam tot ce se putea sti despre modelele pe care doream sa le iau si am fost in situatia in care un singur reprezentant de vanzari stia ce stiam eu, asa ca pe acela l-am ales pentru discutii pentru configurare. Iar discountul procentual serios (pentru RO ... evident ... :) ) se discuta cu persoanele de la varf, nu cu reprezentantii de vanzari ...

Totusi trebuie sa subliniez in mod deosebit faptul ca am cunoscuti care au dorit configuratii mai deosebite si care nu au gasit nici macar un singur vanzator (la dealerul local) care sa stie detaliile pe care ei le stiau si care erau necesare pentru configurarea corecta a modelului.

Rezultatul a fost orientarea spre alt dealer. Nu uitati ca orice dealer care se respecta poate livra masina la domiciliul clientului, indiferent de distanta la care se afla dealerul.

Cumpararea unei masini nu trebuie sa fie legata in nici un fel de proximitatea fata de dealer ci doar de calitatea angajatilor care se ocupa de vanzari la dealerul respectiv.

Daca nu vedem clar atitudinea clasica "clientul nostru - stapanul nostru" continuarea discutiei cu respectivul "reprezentant de vanzari" este doar pierdere de timp!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gabriel eu sunt cel care iti spunea pe la intalniri ca masinile vw, skoda, etc se vand singure iar aportul sales man-ului este aproape egal cu zero in decizia unui client de a achizitiona o masina. Inca imi mentin aceasta parere. :)

Personal mi se pare perfect normal ca prima intrebare a unui client sa fie despre ce discount poate primi la acel dealer, pt ca in fond aceasta este cea mai puternica motivatie in atragerea clientilor la concurenta dintre mai multi dealeri ai aceleasi marci. Faptul ca acel client nu iti da buna ziua, etc, tine de educatia lui si buna crestere, dar in mod normal pe tine ca vanzator nu ar trebui sa te intereseze acest aspect, ci doar cum sa-l convingi sa cumpere de la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate acel client care intreaba din prima de discount vine la dealer cu lectia invatata dintr-o brosura luata cu alta ocazie sau dupa ce a cautat pe internet informatii suficiente despre masina :)

Chiar daca se vind singure masinile, da bine la psihic, pentru unii, sa arunci momeala cu ceva gratis gen presuri, culoare sau alarma dar pentru altii nu e suficient :)

Mai e un aspect intilnit in filme si in viata reala, ce e drept dupa granitele noastre: fiecare vinzator, chiar daca vinde un hot-dog sau mercedes, iti da atentie si te face sa te simti important (chiar daca esti in costum sau trening) pentru ca stie ca are ocazia sa mute banii din buzunarul tau in al lui.

Obisnuit cu atitudinea de "vinzatoare grasa de Alimentara" (aia mai batrini stiu bine la ce ma refer) mi s-a parut ciudat si enervant sa fiu atit de lingusit si pupat in dos pt ca se vedea ca nu le pasa citusi de putin de mine ci de ...banii mei si traiul lor :)

Exemple despre tratamentul clientilor la dealer cred ca mai sint pe forum pt. ca le-am citit cu ceva vreme in urma .... pe aria dedicata ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpararea unei masini nu trebuie sa fie legata in nici un fel de proximitatea fata de dealer ci doar de calitatea angajatilor care se ocupa de vanzari la dealerul respectiv.

Daca nu vedem clar atitudinea clasica "clientul nostru - stapanul nostru" continuarea discutiei cu respectivul "reprezentant de vanzari" este doar pierdere de timp!

Eu am cumparat la sfarsitul anului trecut un Golf V de la dealerul vw din Oradea. Nici macar nu ma vazusem cu ei vreodata face 2 face, am sunat pur si simplu si mi-a placut mult de vanzator care mi-a gasit pe stoc Golf V tiptronic 1,6. Mi-a zis ca mi-l aduce in 2 sapt jumatate si asa a fost. Mi-a trimis masina in Bucuresti pe trailer. Inainte sa-l sun am fost la PBN si au spus ca nu au o asemenea masina pe stoc...

Cand seful a vrut sa comande Touareg, a venit la Bucuresti sa discute cu noi. Nota 10 din partea mea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici o problema domnu' gabriel,o sa ne informam prietenii sa nu isi ia Skoda din Craiova,poate iti face vreunul scarba si vomiti pe el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DANIM - mai multa atentie la exprimare. Vad ca ai reusit sa retii treaba cu "scarba" dar, nu ai retinut si ceea ce a scris CristiN in post-ul #16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!