Jump to content

Bandouri Portiera


ZBENG
 Share

Postare recomandată

La mine fostul proprietar,(geambas) i-a tras 2 holsuruburi prin bandou direct in usa dreapta fata, si pe aripa din dreapta spate (2 usi) a pus ..cred ca alt destept.... silicon de parbriz negru. O sa ma duc la dezmembrari si o sa iau un set complet. Poate dau de GT. :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • paul_ral

    4

  • Nomood

    4

  • AdryanDim

    4

  • mac23

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, interesanta varianta cu inoxul, doar ca ptr. sudura suruburilor ai nevoie de ceva mai special (argon daca nu ma insel) plus ca este scump inoxul in sinesi cam greu de prelucrat daca este mai gros. Raman la a doua varianta cu suruburi in interiorul bandourilor, desi in acest caz va trebui sa demontez toate fetele de usi...ma mai gandesc...

Modificat de mac23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee unde pot sa gasesc banda din imagine, excluzand comnada de pe ebay :) . Este vroba de banda rosie care e lipita pe bandou (il acel usor cant interior) la modelele GTI si la 20 Jahre Jubi?

post-38791-1281611090_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi dimineata am avut o mare surpriza sa imi gasesc bandoul furat la cateva blocuri distanta, evident cu toate clipsurile rupte, dar intreg. :icon_confused:

Iar ca solutie de prindere am gasit la serviciu niste dibluri de rigips (ptr. suruburi cu diametrul de 4-5 mm), au diametrul putin mai mare decat clemele de la clipsurile originale,au intrat deosebit de greu in gaurile de prindere, dar nu cred ca reusi cineva sa le mai fure atat de usor.Nu stiu care este pretul lor, dar clipsurile de logan folosite de colegul nostru costa 2,5 ron in sb, iar clipsurile originale costa 3 ron

Modificat de mac23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

salutari! astazi am realizat ca bandourile mele sunt lipite cu banda dublu adeziva :(. Stie cineva daca se pot cumpara clipsurile pentru bandouri dupa internet? as vrea un link daca se poate...pentru ca prin ploiesti nu am gasit...sau daca stie cineva un magazin in ploiesti?

multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Salut,sunt un pic derivat de la subiect cu intrebarea dar:daca tin bandourile pe usi poate aparea rugina pe sub ele?adica am avut ornamente la aripi si cand am dat jos ornamentele nu am mai avut de ce sa le prind la loc(asa de tare au ruginit),se poate intampla acelasi lucru si cu bandourile?PRECIZEZ CA PREGATESC MASINA DE O REVOPSIRE SI O TINICHIGERIE COMPLETA SI NU VREAU SA AM PROBLEME PESTE 2-3 ANI CU BANDOURILE. Multumesc

Modificat de adrianviperdodge2012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1H0 853 585 clemele de la capetele bandoului

1H0 853 585B clemele din mijloc

1H0 853 586 garnitura din cauciuc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim frumos pentru coduri! Chiar aveam nevoie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clipsurile pot fi cumparete de pe net de pe site-ul acesta.

OffTopic:

Doresc sa cumpar garniturile de la manerele exterioare ale usilor. Iarna trecuta erau inghetate portierele si nu m-a dus mintea sa bat cu podul palmei in ele si apoi sa le deschid. Am tras de manere si cauciucul rigidizat de timp a cazut.

Codurile pentru ele sunt:

1H0 837 209 - garnitura mica maner exterior - (cel mai ieftin pe 1stvwparts 2.85$ 1buc);

1H0 837 211 B - garnitura mare maner exterior - (cel mai ieftin pe 1stvwparts 3.36$ 1buc);

Daca adaug transportul ar fi 50ron+ pentru usile din fata, ~100ron pentru toate usile; exagerat de mult pentru niste nimicuri. Aveti solutii locale homemade sau "importuri" de la marci mioritice? (exceptand dezmembrarile, banuiesc ca toti vor sa vanda manerul sau usa cu toate accesoriile).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incercati la volksparts, se pot aduce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
adrianviperdodge2012

Am golf GT si ornamentele de pe arcade se continuau pe aripile fata(erau dintr-o bucata).Am renuntat la ornamente din cauza ruginii si acum vreau sa pun ornamentele pt aripi(nu pt arcade,de ex cum sunt ornamente pentru GL,CL) in locul acelora,dar si daca le tai pe acestea,or sa fie mai mici pentru locul ala.Merge in locul lor sa fac ceva din fibra ?nu stiu cum sa procedez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Masina a fost vopsita de 2 saptamani,nu imi permit sa o vopsesc iar din cauza unor bandouri(e adevarat,e greseala mea pt ca nu m-am gandit la asta inainte de vopsire,dar..totusi)...vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Si eu sunt cam in aceeasi situatie, adica masina cu bandouri GT, inclusiv la aripi...pe care le-am inlaturat iar acum am doar bandourile pe portiera. Ca sa vina din nou ok ar fi nevoie sa pun arcadele pe aripi, insa perspectiva ruginii ma face sceptic..Paul-ral mai sus a spus.....citez:''Se pot monta bandouri late (gen GT) in locul celor inguste gen CL, GL*''. Vreau sa stiu.....invers se poate? Pe portiere de GT merge sa pun bandouri de CL?????......mi se pare cel mai simplu si elegant!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se pot pune cele de CL. Dar sunt mai inguste si se va vedea diferenta. Eu zic totusi ca merita incercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, aveti idee cu ce as putea lipi bandourile (ornamentele) de plastic de pe usi la un Golf 3?

 

 

Foloseste functia Search inainte de a deschide un topic.

Modificat de taz21
topic mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

banda dubla adeziva -bison.

le am de aproape 1 an lipite cu asa ceva + numerele de inmatriculare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine, iei din dezmembrari altele..care sa aiba clemele in stare buna si caciulitele alea verzi :D mai mult de 10 lei nu cred ca te costa ( 1 bandou ), daca iti doreste sa le lipesti poti folosi varianta de mai sus, dar... daca vrei sa umbli la ele sau daca ti le fura ? or sa iti ia bandourile cu tot cu vopsea :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da comanda de cleme noi...
eu am gasit in focsani(eram cu lucru acolo) un magazin care aducea piese din germania si am dat comanda si in 3 zile mi-au venit...3 lei buncata parca...a fost acu 2 ani..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stie cineva unde as putea gasi in cluj clema pentru bandou 1H0853585

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti le aduce unix pe comanda da-le un mail cma in 5 zile vin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Sunt clipsuri pt bandouri la Ellit (furnizor piese auto) cam toate magazinele lucreaza cu elit costa 20 de lei, 10 bucati cu tot cu cauciucuri, eu lucrez la un  magazin de piese auto si am luat pt mine, codul este cel dat de colegul @bzsa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Stie cineva daca in Ploiesti se gasesc de cumparat la vreun magazin clipsuri pentru bandouri?multam va rog help

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutare tuturor! stie cineva ce cod are bandoul de pe usa fata dreapta la passat 3c 2008? Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!