Jump to content

Bandouri Portiera


ZBENG
 Share

Postare recomandată

A tras un cioban de bandou si sta sa cada. Am vazut ca e prins cu mai multe cleme de plastic care se fixeaza pe interiorul bandoului , ca pe o sina si au un 'cap' care intra in gaurile din portiera. La mine is rupte vreo 3 cleme. Se pot cumpara separat ? Au vreun cod anume ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • paul_ral

    4

  • Nomood

    4

  • AdryanDim

    4

  • ByZ

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

ciao

la usile fata elementele de fixare pentru bandourile de pe mijlocul usi sant:

1H0853585 - clips (unul inspre fata si unul inspre spate)

1H0853585B - clips (intre cel din fata si cel din spate)

1H0853586 - ghidaj ( cate unul pentru fiecare clips)

la usile spate

1H0853585 - clips

1H0853586 - ghidaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru ajutor.

Am dat comanda pentru portiera fata. Primul reper : 2,5 RON , al doilea 2 RON iar al 3lea (respectiv 'ghidajele' , pe calculator a aparut altceva dar banuiesc ca aia e piesa) tot 2 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

am o mica nelamurire si neputand sa deschid un topic am sa scriu aici. Imi poate explica cineva cum pot scoate fata de la portiera (stanga) .. a inceput sa mi se auda un zgomot (fier pe fier) in portiera si este foarte stresant la mers. Am dat de cele 2 holzsuruburi de la maner ... mai sunt si altele ? cu clemele cum rezolv ? daca stie cineva ... Eu nu m`am bagat pana acum sa nu rup ceva ....

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai dupa ce scoti cele 2 holzsuruburi nu ai ce face trebuie sa tragi de fata portierei...eventual daca nu ai geamuri electrice trebuie sa demontezi si maneta de actionare a geamului....da jos si boxa iti va fi mai usor...

incepe din partea de jos si trage cu ceva forta nu ies greu clemele...daca se rup nu e un capat de lume....mie mi s-a desprins o clema de partea interioara a fetei si am lipit-o cu super glue....

fier p fier nu imi dau seama de la ce e poate de la mecanismul geamului ca altfel nu stiu ce sa zic...bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ca si cum s`ar fi desprins vreo bucata de sarma (ceva de genu mai gros) si bate in tabla .. nu stiu exact cum sa descriu ... un zgomotel subtire .. dar am sa vad eu despre ce e voba numai sa reusesc sa dau fata la portiera jos

Modificat de BogdanBlaa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit si`am desfacut fata la portiera (acum pot spune ca e usor). Zgomotul ce l`am semnalat mai sus este defapt (cred, pentru ca nu am vazut nimic concret care sa nu fie la locul lui ) de la macaraua de la geam(am macara cu manivela, deci neelectrica) care provoaca niste scartaieli subtiri cand merg pe un teren cu pietris sau denivelari mici dar multe(un exemplu ar fi un drumulet de tara).

Trebuie uns ceva acolo la macara ? ce sfaturi imi dati care a`ti mai avut deaface cu asa ceva ?

MUltumesc anticipat si ... Drum intins ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

cum ai dat maneru de la geamuri jos.. "manivela" ca eu am tras de el da nu vrea sa iasa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitate prima data acolo unde e prins ar trebui sa fie un plastic de siguranta,daca te ajuta asta

post-32493-1230134678_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si uite-asa de la bandoul portierei am ajuns la manerul de la mecanismul de coborare a geamului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mdah,cati neciopliti pot fii in tara asta.S-a trezit si la mine unul sa-mi traga de bandouri,pe ambele parti,si acu clipsurile dinspre spate nu mai tin bine bandourile si imi ies putin in afara.

Zbeng,pot sa te intreb de unde ti-i le-ai luat,de unde ti-ai facut comanda,in cat timp ti-au venit?banuiesc ca s-au potrivit bine,nu ai avut probleme nu?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

poate cineva sa ma ajute cu codurile la bandourile mici (cele care se monteaza pe aripile spate in continuarea celor de pe usi).Stanga dreapta spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare.Nu pot lipi cu ceva bandourile ca sa nu trebuiasca sa caut cleme si sa dau fetele la portiera jos?La mine is putin desprinse la capat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am cumparat eu masina, cu bandourile lipite, iar dupa cateva spalari acestea au inceput sa se dezlipeasca pana intr-un final cand erau mai-mai sa cada la ultima spalare si am observat abia cand am ajuns acasa, norocul meu ca au mai rezistat putin totusi. Cine le-a lipit a folosit un fel de prenandez (perlandez???) si se pare ca nu a tinut faza. Nu stiu daca a lipit-o cineva in Germania ori cel ce a adus-o (mai probabil cea de-a 2 versiune:D).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

D M X asta sunt:

Pt 2 portiere

1H3 853 535 - stanga

1H3 853 536 - dreapta

Pt 4 portiere

1H4 853 535 - stanga

1H4 853 536 - dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit acum cateva luni pe aici pe forum ca le`a lipit cineva cu un lipici puternic...nu mai stiu exact pe unde vazusem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine imi poate trimite ceva clipsuri pt montare bandoului, mi s-a rupta ultima clema, si sta urat...de preferat pe ruta cluj, turda, mures, odorhei, miercurea ciuc, sau prin posta, precizez ca am fost la un magazin de piese si nu mi-a putu comanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti. Am si eu o inrebare. Merg bandourile GT, GTI pe usi CL ?(ambele seturi de bandouri sunt pe 4 usi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti. Am si eu o inrebare. Merg bandourile GT, GTI pe usi CL ?(ambele seturi de bandouri sunt pe 4 usi)

Pai in oricare dintre cazuri,daca sunt masini cu 4 usi se potrivesc.Tot acelasi sistem de prindere il au toate din cate stiu si am vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pt raspuns. Am intrebat deoarece cineva mia zis ca bandourile de GT sunt mai late si nu se pot monta. Mersi incodata

Modificat de Hubacska
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

la usiile de CL bandourile au latimea de 53mm, iar la la GTI, GT,GTD,GLI au 63mm latime

bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca este 1 cm diferenta, se poate monta alea de GT pe masina de CL??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Huba... :biggrin: mai nene vad ca esti din Sfantu GHe ... pe acolo imi fac eu veacul :)) , Cat despre intrebare ta ...vad ca usiile sun la fel atat la GTI cat si la CL dar linia lor e un pic diferita iar pasajul (arcul de plastic ce imbraca aripa ) sunt diferite!!! Cel de la CL este numai arcul de cerc iar la GT are o aripioara lipita ...ce vine in continuare cu linia bandourilor de pe usi.

uite un id"Dragosul_2006" intreaba si daca pot te ajut.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!