Jump to content

Directie - Probleme Da/nu


LDD
 Share

Postare recomandată

Salut,

Masina o am de curand si ma confrunt cu urmatoarea problema: pe anumite drumuri imi trage stg desi inclinarea soselei poate sa fie in spre dreapta.

Am incercat sa urmaresc de ce se intampla acest lucru, dar nu mi-am dat seama.Poate ati avut si voi ceva asemanator.

Sunt drumuri pe care nu "fuge" in nici o directie si merge asa cum treebuie.

Nu trage niciodata spre drapta numai spre stanga.

Sa fie de la directie, servodirectie ?

Pareri. sfaturi ...

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian stefan

Verifica echilibrarea rotilor,incearca sa schimbi roata stanga cu cea dreapta,si daca nu rezolvi verifica reglajul directiei pe un stand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica presiunea pneurilor, echilibrarea jantelor si pe urma unghiul de fuga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu uiti sa verifici daca nu cumva sunt roase pe interior sau exterior (cauciucurile); daca da, e clar din directie...

In curbe fluiera rotile?

Modificat de RIon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau unghiurile de cadere...Uneori si vantul influneteaza...Dar tu zici ca numai dreapta.

Si eu acelsi lucru pot sa zic. Rotile le aveam echilibrate, presiunea ok. Am fost la service sa vad cum sunt unghiurile si directia. Aveam anomalii exact pe dreapta. Unghiul de cadere, si de fuga... Si acum face tot cam la fel, insa acum parca trage si un stanga uneori si ma multumesc sa spun ca e de la sosea :vaidecapulmeu:

Insa pe autostrada e mult mai ok ca inainte. Sta si fara nici o mana - inainte se ducea putin dreapta si trebuia sa o corectez in permanenta.

Sa stii ca mi-a zis tipul de la service ca unghiurile sa stica si de la gropile luate cu rotile virate. Si in manual scrie sa urci obstacolele (borduri, gropi) numai cu roata drapata, frontal. Lesne de inteles si imaginat de ce .

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La curbe nu-mi scartie.

O sa verific daca sunt tocite cauciucurile si o sa le si inversez si dupa o sa-mi fac unghiul de fuga.

O recomandare pentru unghiul de fuga in Buc.

THX

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Readuc in atentie acest topic cu o intrebare. Aseara am schimbat fuzeta dreapta la al meu polo 9N AZQ si am observat dupa ce am pus totul la loc ca roata sta inclinata inspre interior si volanul s-a dus spre dreapta la mers pe linie dreapta. Acum intrebarea: avand in vedere ca sigur nu am pozittionat noua fuzeta exact ca cea  veche ci la cativa mm spre dr\stanga e posibil ca aplecarea rotii sa se rezolve prin bracaj sau sa fie alta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica ai pozitionat-o la citiva mm stinga dreapta?!?A intrat siguranta la locul ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 9n fuzeta vine prinsa pe telescop din cate stiu eu . mai degraba vezi unghiu de fuga .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fuzeta e fuzeta,port-fuzeta e port-fuzeta...aia e prinsa de telescop,plus ca nu ai cum sa o pozitionezi altfel,e pe alezaj.Al doilea lucru,la 9N nu ai ce unghi de fuga sa reglezi,ca e fix.Sigur ai vrut sa zici de semiconvergenta...Colegul zicea ca a schimbat fuzeta,deci rulmentul.Ala are o siguranta care daca nu a intrat la locul ei,roata sta inclinata si poate chiar sari,pentru ca iese rulmentul inafara alezajului.Fuzeta nu o poti pune mai la stinga sau mai la dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!