Jump to content

4 MOTION


deocamdata
 Share

Postare recomandată

Am o observatie de facut: vasco-cuplul Haldex este decuplabil, asa cum stiti.

S-a afirmat aici ca 4-Motion este tractiune integrala NEPERMANENTA. Demonstratia mea de mai jos vine in sprijinul ideii ca tractiunea integrala HAldex de la Octavia 4x4 este PERMANENTA.

Iata ipoteza problemei:

>> fara Haldex cuplat, e 4x2 - directie mai moale, cutie viteze cu schimbari asemenea, consum mai redus.

>> cu Haldex-ul cuplat, avem 4x4 - se simte din primii metri parcursi ca directia devine mai tare, in cutie se simte ca "trage si spatele", tinuta de drum este sensibil schimbata in bine.

CONCLUZIA: tractiunea integrala pe Octavia este permanenta (m-am mai consultat cu cateva persoane in domeniu de la Skoda si PoRo) si anume distributia este 95% fata - 5% spate ; cand intervin probleme de aderenta, distributia variaza pana la 50-50.

Aveti pareri despre cele enuntate de mine? Le astept cu interes!

>>>>> Ceea ce am sustinut mai sus, si anume ca distributia este 95% fata - 5% spate, este confirmat la pag. 3 in materialul pus la dispozitie de @bvladimir !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce mi-e 100% - 0%, fata de 95% - 5%. Cam acelasi drac.

Cred ca avem transferul asta de cuplu pe spate mai mult din inertie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in situatii "de necesitate" proportia se schimba :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce mi-e 100% - 0%, fata de 95% - 5%. Cam acelasi drac.

Cred ca avem transferul asta de cuplu pe spate mai mult din inertie.

Iti recomand sa citesti materialul pus la dispozitie de bvladimir si abia apoi sa faci afirmatia de mai sus, daca mai este cazul. Si te asigur ca nu va mai fi...fara suparare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit si eu materialul pus la dispozitie de bvladimir. un singur semn de intrebare vis-a-vis de sistemul 4motion. citez: "Volkswagen claimed 100% torque could be sent to either axle". cat din afirmatia de mai sus este adevarata si cum ar putea fi ea verificata? ma gandesc la autorul acestui articol, pentru ca mie mi se pare excelenta o flexibilitate de la 100-0 la 0-100 (poate fi 90-10 si 10-90, tot excelenta mi se pare). cata publicitate este in acest articol?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord, este singura afirmatie asupra careia am si eu rezerve. Touche !

Nu stiu cum s-ar putea verifica, cert este ca s-ar putea ca numai pe anumite modele sa se fi montat diferentialele necesare unei distributii 0-100 si 100-0. Totusi, in viraje f stranse luate oarecum in vitezza, ar trebui sa simtim daca acest lucru se si intampla. Desi sunt putin sceptic...Mi-ar placea sa am o confirmare stiintifica concreta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

cineva imi poate recomanda si mie un service care STIE cum se schimba lichidul si filtrul haldex? adica sa mai fi facut asa ceva. ultimii la care am fost voiau sa-mi dea puntea spate jos ca sa-mi schimbe filtrul :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te ajut eu cu placere: l-am schimbat la Brady Trade in toamna anului trecut. Iti recomand si un mecanic mai priceput daca doresti sa apelezi la ei. Astept PM. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord, este singura afirmatie asupra careia am si eu rezerve. Touche !

Nu stiu cum s-ar putea verifica, cert este ca s-ar putea ca numai pe anumite modele sa se fi montat diferentialele necesare unei distributii 0-100 si 100-0. Totusi, in viraje f stranse luate oarecum in vitezza, ar trebui sa simtim daca acest lucru se si intampla. Desi sunt putin sceptic...Mi-ar placea sa am o confirmare stiintifica concreta.

Partea asta cu 0-100 si 100-0 te poate pacali daca nu o intelegi foarte bine. Asta inseamna ca distributia cuplului se poate schimba intre roata complet libera (patineaza in gol) si roata complet cuplata. Ideea este ca ei nu pot fi facuti mincinosi dar, in acelasi timp, nu este chiar ce ti-ai imaginat tu.

Toate masinile VAG au acelasi tip de diferentiale pe axe...adica comune sau deschise. Blocarea rotii fara tractiune se realizeaza prin franarea acelei roti (Bosch/VAG numesc Elecronic Differential Lock minunea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca topicul a mai fost discutat imi cer scuze sunt nou venit si nu am gasit inca niciunde informatia!!(poate nu am cautat bine)

1. Tractiunea integrala (4motion) este permanenta sau se activeaza doar in caz de necesitate???

Pun intrebarea asta din urmatorul motiv(tot ce spun aici este valabil si testat la b5 si sunt curios daca la b6 e la fel): pe drum inzapezit la o apasare un pic mai neprudenta pe acceleratie rotile din fata pierd aderenta pt 1 sec maxim sau chiar mai putin dupa care se comporta normal ca o masina cu tractiune integrala.

2. La o plecare din rampa destul de abrupta inzapezita singurele roti care trag sunt cele din fata!!! singurul lucru care l poti face e sa dai in spate pana intr un loc mai lin de unde poti pleca de pe loc iar dupa ce masina e pusa in miscare urcarea rampei e o joaca!!!

Ma scuzati daca intrebarile sunt un pic cam aiurea formulate!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Welcome,

Din ce stiu e permanent, tip Torsen, dar difera puterea transmisa puntilor, pana la 25:75. Probabil ca in timpul ala in care patineaza are loc transferul.

La a 2-a intrebare nu stiu ce sa iti spun :(.

Modificat de unknown_web
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

putem reinvia:)) putin acest topic?

as vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva in legatura cu torsen ul de pe passat!

in afara de cine/cand /unde l-a folosit prima data, etc:)

am inteles bine ca distributia cuplului e variabila 25-75?si 75-25?

astea sunt extremele?

pe autostrada ce face exact?

multumiri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

am citit tot topicul acesta . m-ati lamurit cat decat . de exemplu , am gasit sa iau un vw bora 131 cai din 2000 , 150 mii km , full , 4motion la 8500 e . are cumva sistemul haldex ? si cum asi putea sa verific functionarea in parametri ai tractiunii 4motion ? inca nu am vazut masina . ce probleme apar in general la acest sistem ? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ceau.din cite stiu eu da,are haldex bora,iar despre functionarea in parametrii normali la sistemu 4 motion sau quattro nu stiu nici eu cum se verifica sau ce tre sa vezi inainte s-o iei..bafta oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va multumesc tuturora care au scris pe acest forum .. ati reusit sa ma convingeti ca e o investitie buna o masina cu 4Motion.

Acum tot ce urmeaza sa fac e sa vand Bora mea si sa achizitionez alta mai "nervoasa" putin si cu tractiune integrala.

Imi plac masinile astea de aia am Bora si raman la Bora .. modific doar ce se afla sub capota (si sub portbagaj :( ) pentru a avea performante ridicate .. confort si siguranta.

si un mic Off Topic .. daca aveti de facut drumuri in afara tarii sau in afara judetului luati TDI nu SDI (gresala vietii mele .. dar asta e asa e la prima masina achizitionata)

In resti Bafta tuturor si sa aveti grija de achizitiile voastre ca sa poata si ele avea grija de voi .. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

O sa va povestesc ceva care o sa va faca sa radeti dar si poate sa optati pt 4 motion.

Am cumparat in anul 2001 un golf 4 90 cp cu 4 motion .

Deci ..ajunge mai incet la 100 ... asa in conditzii cand e asfalt curat, cauciucuri in temperatura optima fara praf si asfalt aderent! Daca nu se indeplinesc conditiile astea eu in 7 ani de zile la demaraj masini cu 130 de cp nu or plecat de pe loc cum pleaca a mea cu 4 motion.

Pe viraje ...pe un drum de munte pe acelasi viraj intri cu aproape o treapta superioara de viteza pe viraj si intrii pe cuplu cu ea.Mult mai ushor poti sa pastrezi un 4 motion pe viraje il pastrezi in plaja de cuplu mai ushor viteza net superioara pe viraje ca-i ud ca e polei.

Pe drum de sanie (acoperit cu zapada in totalitate, zapada compacta) am mers cu 120 km.h top speed si am luat viraj cu 80 km.h pe zapada (nu am ESP nici nu-mi trebuie). Pe fleasca pe zapada pe ud pe polei masina e ferma . Cred ca pe toti posesorii de tractiune integrala ne deranjeaza subvirarea. Are acest defect dar odata lasata acceleratia sau daca accelerezi pe viraj masina supravireaza usor si o duce pe traiectoria care trebuie.

M-am bagat odata in noroi cu ea si eram cu cauciucuri intermediare masina o patinat cu toate 4 rotiile. Am oprit si am inceput sa plec incet incet de pe loc . O IESIT ! (am scos tot asa din noroi odata doua masini legate una de alta din noroi de-odata :D pe amandoua-> s-or luat de cap aia care i-am scos)

Testul cel mai fain l-am facut la munte . Am urcat cu masina GOLF 4 motion pe partia de ski. Va zic ca toti or ramas masca la fel ca si eu. Mentinez ca nebuniile astea sunt facute cu cauciucuri intermediare. Masina ramane uneori in zapada de jumatate de metru impotmolita(sau zapada mai mare :D). O opresti si incet virand stanga dreapta accelerezi finutz sa nu pierzi aderenta si incet incet iesi. Eu nu am ramas nici odata impotmolit sa trebuiasca sa ma impinga cineva sau traga, nicaieri desi stiu ca poate sa ramana.

In concluzie viteza superiare pe viraje , demaraj pe orice suprafete , control in cazul deraparii { masina danseaza impecabil de frumos si derapajele controlate is la ea acasa(computerul de bord duce tractiune pe spate si masina e perfect controlabila)}. Echilibru viteza tot ce vrei are .

Urmeaza un Golf 5 de 140 de cp 4 motion normal .

Distractie placuta pt posesorii de 4 motion in continuare si pt cei ce inca nu s-au lasat convinsi, sa zica si pe cuvant ca ii conving sa isi ia 4 motion. Daca nu ma credetei facem teste . :icon_thumright: :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos raspuns pentru un membru din 2004.Esti printre cei mai "Tari".......................

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare.Cred ca am deocheat sistemul de 4 motion de pe masina mea si nu mai trage spatele. Pe tester da o erare de la controlerul de pe spate de la diferential. PLS cineva sa imi zica ce poate fi . Vineri ma duc cu ea la verficare dar astepatrea e prea lunga pana atunci . Ma lamureste cineva? efectiv cred ca nu mai trage spatele :vaidecapulmeu:. La viteze mari pe viraj de stanga are dendinta de derapare. Pe viraj de dreapta nici o problema :wacko:

Ma ajuta cineva?

ps: si telescopul de pe fatza dreapta e cam dus ..adica bate sau bate ceva la roata aia. Poate sa fie si din aia tendinta de derapare?

Nu a facut asa ceva nici odata adica nu am depasit limitele sa derapeze ca am prea mare viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu .Numai controlaerul de la AWD :blink: . ESP nu am. Am restul numai ESP nu (TC,EDB,ASR,ABS)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa precizez ca zice ceva de genu ca nu comunica controlerul de la AWD cu comp de bord :-?? nu stiu ce poate sa fie :icon_thumright:. Daca cineva are ceva idee si ma poate ajuta e bine venita orice parere. Am citit ca poate sa fie doar de la mufa oxidata care intra in diferential :(...de ar da al de sus sa fie numai atata ar fi perfect.

Mersi anticipat pt orice parere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am o intrebare in legatura cu sistemul 4 motion, dar nu despre diferentiale sau sisteme electronice

se pot rupe planetare la masini 4x4? daca da, atunci ce sa intampla?(acelasi lucru ca si la masinile cu o singura punte motoare?)

am cautat pe forum dar nu am gasit.imi cer scuze daca nu am adresat unde trebuia intrebarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna intrebarea asta...dar io zic,ca se pot rupe planetarele si la un 4x4.....parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva cu marca, tipul sau codul (eventual un pret estimativ) pt. uleiul si filtrul HALDEX pt. Skoda Octavia I '02 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!