Jump to content

4 MOTION


deocamdata
 Share

Postare recomandată

Uleiul din HALDEX este acelasi cu cel din grup? Trebuie schimbat separat uleiul din grup? As incerca sa schimb uleiul in grup pana gasesc o rezolvare la problema expusa mai sus. Pana acum am gasit joc in rulment stanga spate si joc in grup, acolo unde intra planetara stanga spate. Jocul nu vine din planetara ci din grup.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fiecare 60.000km se schimba si uleiul si filtrul, la al meu asa scrie ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul din grup e diferit de cel din haldex. Teoretic cel din grup nu e nevoie sa il schimbi, practic eu l-am schimbat pentru linistea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,vreau sa schimb uleiul in grup (cutie transfer) cel lipit de cutia automata cod JBG ce ulei se pune in grup si ce cantitate? Si acelasi ulei se pune si in grupul din spate sau in spate uleiul de haldex este si in grup? merci

Modificat de philip67
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

In cutia de transfer se pune acelasi ulei ca in grup - cum a zis @andrei_221 75w90; 

Haldexul are uleiul lui si grupul pe al lui;

Iţi ataşez fişa de la un Seat Altea Freetrack - cod motor BMN să vezi şi cantităţile:

 

Oil SPEC Freetrack 2007.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci, mihai p pt raspuns ,am inteles 75w/90 dar conteaza si GL  4 sau 5 si ce marca de ulei (cutia este tiptronic daca mai conteaza) vad ca andrei221 zice de GL5 ca la service au vrut sa bage ulei de haldex acolo(grup fata) bine ca nu au avut pe stoc ca o furam .

Modificat de philip67
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, o intrebare pentru posesorii de 4motion care au umblat la turbina. Din verificari se pare ca geometria turbinei e blocata. La service mi s-a zis ca pentru a da jos turbina trebuie sa dea puntea fata jos, implicit cardanul. Asa e la modelele 4motion sau mecanicul nu e meserias? 

Mersi.

Modificat de petru g5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,cat ulei intra in haldex gen.4 cred ca este(tiguan 2009) a intrat 600ml dar bidonul are 850ml baietii au bagat pana a dat afara este ok asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am colectat pe cel care l-am scos, aproximativ 600ml.

De bagat, tot asa, pana a curs, aproximativ 750-800ml. Cu ce a mai curs cred ca au ramas fro' 650-700ml.

Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce se introduce uleiul, trebuie rulat vreo 5 minute, dupa care se verifica iar nivelul, si se completează daca e cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11.03.2005 at 5:47 PM, deocamdata said:

Haldex versus Torsen ... cam asta-i "problema" mea.

Pe vw.ro am gasit:

Cuplajul Haldex - un sistem deosebit de compact, gandit anume pentru motoare montate transversal - imbina o mecanica solida cu o electronica inteligenta intr-un concept de antrenare care nu lasa nimic de dorit.

Calculatorul cuplajului Haldex primeste informatii referitoare la viteza de deplasare, comportamentul in viraje, regimul de functionare-accelerare/franare, astfel incat, in urma unei prelucrari computerizate, cuplajul Haldex va transfera forta de antrenare preferential pe punti, in unele situatii pana la aproape 100% pe una din acestea.

Astfel, pentru deplasarea rapida pe autostrada, cat si in situatii de acvaplanare sau de polei, forta de antrenare este preluata in cea mai mare parte de puntea fata, asigurand tractarea autovehiculului, in vreme ce, in cazul deplasarii pe zapada, gheata sau piertis, cuplajul Haldex transfera o parte mai mare a cuplului motor pe puntea spate, realizand impingerea autovehiculului.

Diferentialul Torsen se utilizeaza in cazul motoarelor montate longitudinal (Passat).

Functia sa este aceea de a transmite forta de antrenare in mod diferentiat pe punti.

Modul de actionare este simplu, pur mecanic si de maxima eficienta.

In momentul in care apare un fenomen de patinare la nivelul unei punti, fortele de antrenare sunt redistribuite (pana la un raport de 25:75 procente) astfel incat sa asigure o aderenta mai buna.

In plus fata de asigurarea tractiunii pe teren instabil, diferentialul Torsen isi demonstreaza eficienta si in virajele cu raza mica. Intrucat in viraj, rotile din fata au turatie mai mare decat cele din spate, diferentialul va compensa acest lucru, transmitand forta de antrenare preferential pe puntea spate.

Acest mod de optimizare a dinamicii genereaza placere si siguranta in conducerea autovehiculului.

In concluzie ......... poate sunt eu mai greu de cap dar nu am priceput ce are unul si nu are celelalt ????? :banghead:

Salut, am cumparat recent o VW bora din 2002 4 motion. Bucuros ca nu voi mai ramana inzapezit, am facut o proba cum am cumparat masina. Si anume m-am bagat un pic in zapada nu chiar mare, cat sa imi astupe caiciucul. Bucuros ca voi iesi de acolo m-am trezit ca patinam ca si cum nu ar fi fost 4x4..... Am deschis portiera , si m-am uitat la roata din spate sa vad ce face si nu actiona deloc. Am dat in fata si in spate ca sa pot iesi de acolo ajutat numai de tractiunea fata. Tin sa mentionez ca singura problema la masina este ca mi se aprinde ABS la un anumit timp de mers cu masina. Cum functioneaza acest 4 motion???? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

este un defect minor dar cu efect mare,.......lamelele care cupleaza tractiunea  se uzeaza incet, iar mizeria nu poate sa iasa.

exista un Filtru dar VW nu-l schimba. Cu timpul pompa ( 02D525557 ) se infunda si pica....

Se recomanda la fiecare 60k schimb de Ulei inklusiv. filtru pentru Haldex.

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Da am aflat problema, a fost cuplaju haldex (piesa dintre cardan si grup) care m-a costa 950 lei piesa si cu manopera 250 lei, acuma mrge perfect, problema este ca la viraje in loc huruie ceva urat. Sper sa nu fie ceva grav...

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut stiti cum trebuie sa functioneze pompa haldex gen 4 la mine pierd uleiul pe la capac filtru si la relanti pompa functioneaza intermitent adica 10 sec. merge si 30 sec.se opreste dar uleiul picura in continuare,care este principiul de functionare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin tot cu cu o intrebare am scos siguranta de la haldex are ceva ca merg asa am constatat ca nu mai pierde ulei sau l am pierdut pe tot nu stiu sigur dar asta e dar sa nu afecteze altceva?

Modificat de philip67
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,

Stie cineva exact cat ulei intra in Haldex la masina din semnatura si daca mai trebuie facut ceva in plus decat dar drumul la ulei si apoi completat pana da afara?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare !

Am citit tot topicul asta ,plus alte articole ,am inteles cum functioneaza ,ce defecte pot aparea ,cum se repara ,dar am o mare problema la care nu am gasit raspuns !

Va rog sa-mi dati o idee cum pot proba daca functioneaza 4motion daca nu am noroi ,zapada iar pe iarba nu am reusit !

Am coborat masina intr-un sant ,dar fata a prins mai mult pe acostamentul cu pietris iar la plecarea de pe loc patina  insa spatele nu tragea fiind pe iarba ,deci ar fi putut patina macar putin !

La diagnoza nu aparea nici o eroare ,de aceea va rog sa -mi spuneti daca haldex-ul cupleaza  in situatia asta de plecare de pe loc ,sau masina trebuie sa fie in miscare cat de cat ca senzori sa poata citi niste valori pe care sa le corecteze !?

Mersi !!  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare. detin o octavia scout 2012 cu haldex gen 4 si am o mare dilema. marea majoritate a mecanicilor imi spun ca haldexul meu nu are filtru, deci nu se schimba. Dar pe toate tutorialele am vazut ca la Haldex gen 4 se schimba si filtrul. ma poate ajuta cineva cu o parere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, filtrul e metalic si doar se curata bine, nu trebuie neaparat sa il scimbi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are filtru, dar VW nu recomanda inlocuirea acestuia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit filtru la Landrover pt haldex gen4. Are filtru si se schimba la 60.000 km. Vw nu recomanda schimbarea filtrului ca este mai simplu sa schimbi pompa hidraulica decat sa schimbi filtrul (pentru ei bineinteles). Haldexul cel putin pana la gen 4 au toate filtre care trebuie schimbate odata cu uleiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

filtrul se curata f usor nu este metalic dar atentie cand scoateti piesa aia alba care este sub capacul metalic se sparge f usor .

Este un tip la Brasov care are ce trebuie eu am comandat si a fost totul ok.

Modificat de philip67
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare ,

Am cautat un pic pe forum si nu am gasit nimic legat de geometrie 4 motion

pe spate am bucsele cam terminate dar nu vreau sa le schimb pana la primul itp ,pt ca si cu piese oem mam fript (lemforder made in turcia)

vreau sa reglez si eu geometria spate

oare merge reglata la un golf  4 variant 4 motion , stie cineva cum?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!