Jump to content

T4 - Interior


madalin25
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Aveti aici tot ce trebuie sa stiti despre usa de T4.

Enjoy! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 303
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Emy D

    82

  • nelu_tm

    36

  • cabina

    28

  • noobsound

    25

Top Posters In This Topic

Posted Images

Arata super! As vrea sa-mi montez si au dar nu am gasit verzi si am lasat-o balta.Le-ai legat la reglajul oglinda sau la comanda de la geamuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi eu nu am nici geamuri electrice, si nici oglinzi electrice. Am luat curent de la pozitii, chiar din mufa de la intrerupatorul de avarii (pt ca nu am putut scoate blocul de lumini). Si din cauza asta am lucrat vreo 7 ore , dar sunt multumit de cum arata :scratch: Saptamana asta sau cealalta, mai fac ceva la lumina ambientala, si revin cu poze :(

ps: trebuie sa fie si leduri verzi! Eu am vazut aici in sibiu :( Daca vrei, cand gasesc iti iau si ti le trimit prin posta sau curier.

Inca o poza facuta in dimineata asta :)

post-61162-1263801096_thumb.jpg

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fain de tot dar poate statea mai bine rosii ca vad ca tu ai la toate rosu. Incerc sa mai caut pe aici prin TM si daca nu gasesc te anunt. Am dinalea verzi care sant la 12v si nu necesita rezistenta dar nu stiu daca e ok.trebuie sa le incerc sa vad daca nu afecteaza lumina la butoanele de geamuri sau altceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit si eu la rosu, dar mie nu imi place chiar asa mult, comparativ cu albastru. si apoi, eu bordul il am cu albastru si rosu, si la pedale, sub consola centrala si sub bord la pasagerul din dreapta cred ca voi pun tot leduri albastre care se vor aprinde la deschiderea usilor...:lol: Oricum, daca e sa ma hotarasc pentru rosu, nu va fi greu sa le schimb :))

Ledurile de 12V nu sunt din acelea de 10 mm? Ma gandesc ca ar fi prea mari sa le inghesui acolo. Si de afectat nu cred ca va afecta lumina de la geamurile electrice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sant de 3 mm dar nu sant ca ledurile si au fire in locul matalului ala cum au ledurile obisnuite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaa! Eu iti recomand sa fie cu adevarat LED-uri, ca obti ceva mai interesant :) Mai cauta in oras la tine , si daca nu gasesti iti iau eu din sibiu :icon_thumright: Cu restul cablurilor si electronicii, te descurci? (la tine e simplu daca ai oglinzi electrice si/sau geamuri electrice)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am pus la dacie cand o aveam un led de 10mm alb pe pozitie fata si 3 led rosii pe spate.era asa puternice cele pe fata ca strigau unii ca am lasat farurile aprinse :icon_thumleft: Intentionez sa pun si la buss pe spate rosii cu o forma de cerc sau patrat si in fata pe pozitii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nelu, am citit pe forum la sectiunea golf 4 si bora, un DIY sa iti faci singur stopuri cu leduri cu costuri minime :) Arata super!

Cred ca o sa imi fac si eu asa ceva, bineinteles , la stopurile mele de pe Doka.

E bun de citit aici:

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=54074

ps: la pozitii, caut angel eyes care se potrivesc exact in farurile standard. Am vazut de vanzare pe net acum ceva vreme, deci trebuie sa mai existe! Daca nu imi fac eu ;))

post-61162-1263842673_thumb.jpg

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Noutati la interiorul T4-lui meu: Iluminare cu leduri (banda cu 30 leduri segmentabila in sectiuni de cate 3 leduri) sub bord, care se aprind in momentul deschiderii usii(stanga sau dreapta) , adica, se aprind odata cu lumina de la plafoniera! Urmeaza sa pun aceleasi leduri (cate 2 segmente a cate 3 leduri fiecare segment:total 6 leduri) sub usi, si se vor aprinde tot la deschiderea usilor pentru a ilumina zona unde vei cobora din masina.

Am uitat sa zic ca tot albastra va fi si lumina din plafoniera (aproximativ 20 leduri) si "configuratia" ledurilor de sub bord:

partea sofer sub bord: 6 leduri SMD; sub consola centrala: 6 leduri SMD si sub bord in partea pasagerului din dreapta tot 6 leduri. Sub usi, am introdus ledurile intr-un tub de plastic si la capete am turnat plastic lichid sa nu intre apa. Urmeaza sa le montez maine.

poza cu ceea ce am lucrat azi:

post-61162-1267475284_thumb.jpg

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce sa zic? superr fain! vreau si eu dar de unde............?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat o bagheta cu 30 leduri SMD cu 25 ron de la un magazin de componente calculatoare, 10 m de cablu cu 50 bani/metru (total 5 lei), maine mai cumpar 2 punti metalice pentru contacte ( cativa lei) si restul, cositor si plastic lichid pentru fixare. :icon_cheesygrin:

Toate astea le poti cumpara de la un magazin de electronice , sau de componente calculatoare (cand merg sa imi iau urmatoarea bagheta, o sa fac o poza sa vezi cum arata).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata si cum ai pus rezistentele si montura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti trebuie rezistenta ca au integrata rezistenta pe fiecare segment de cate 3 leduri. trebuie doar sa faci legaturile intre bagheta, sau bucatile de bagheta si sa le asezi.

Eu am facut asa: De la plafoniera, am luat + pr firul rosu si - pe negru. am mers cu cablul pe sub capitonajul de pe plafon, am coborat cu el pe sub plasticul de pe stalpul din stanga (de la sofer) si m-am dus pana sub consola centrala, unde am facut legaturile cu toate celelalte bucati de bagheta:)

Azi am pus si sub usa. mie imi place f mult cum arata si cum lumineaza:

post-61162-1267563553_thumb.jpg

post-61162-1267563570_thumb.jpg

post-61162-1267563584_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sub usi ai perforat tabla? le-ai lipit? se sting cand inchizi usile? De aratat arata fain de tot! Bravo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci. Nu am vrut sa perforez tabla si cablul l-am bagat prin orificiul din fata(de la portiera) care serveste la scurgerea apei intrata in portiera. Primavara asta bag masina la vopsit, si atunci va veni si cablul vopsit alb (acuma se vede putin firul rosu si negru de alimentare, doar daca te uiti mai atent). Cablul e lipit in totalitate cu plastic lichid transparent, deci , nu prea sunt sanse sa se desprinda. :study:

De stins, se sting cand se inchide usa si se aprind cand se deschide usa pentru ca sunt legate la plafoniera. de asemenea pot sa aprind luminile cand vreau eu, de la butonul din plafoniera. Cu alte cuvinte, cum functioneaza plafoniera, asa functioneaza si astea :D

Acuma imi sta in cap sa pun si o condensa, pentru a se stinge luminile cu efect de "fade out" :)

Daca vrei sa iti faci, te pot ajuta cu informatii despre legaturi si pozitionare si tot ce mai vrei ;)

Ps: nu va uitati la rugina de pe el, ca asa l-am adus din germanistan :P Urmeaza sa fie vopsit :)

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat costa o revopsire in totalitate la un t4 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic. Al meu e doka, si posibil sa coste mai mult, sau mai putin ca la un bus... Trebuie sa ma interesez, si oricum, pretul la manopera cred ca mi-l zice dupa ce vopseste masina si dupa ce stie omul cat a lucrat la ea. Si eu o fac numai pe exterior. Daca o faci in totalitate (exterior si interior) te costa cel putin 1000 euro.

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peste vreo 2 luni vreau sa ma apuc de tablaraie si vopsit.Am vb cu niste baieti,mana de lucru la tinichigerie si vopsit intre 8-10 mil,cu materialele mele.Vreau un alb arctic,ca la Logan,sau polar de la Dyo.La mine are un pic mai multa rugina decat la masina lui Emy,din poza de mai sus trag concluzia.Numai la exterior pt ca la interior ma apuc sa-i fac eu izolare fonica si tapiteria toata,in 2 culori,gri sus si albastru marinaresc in partea de jos.Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vopsitul exteriorului la busu meu de marfa m-a costat 7 mil mana de lucru plus materialele mele (dar nu am avut de facut tinichigerie,doar vopsitorie) si a iesit super bine,lucrarea fiind facuta in cuptor

Modificat de doru_fant4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm ...

Vad ca mai multa lume e interesata de vopsitul bus urilor, deschidem un alt topic sau continuam aici ?

Pana una alta, chederul de la luneta e lipit ? Ca la a meu am problema tipica la t4 uri, adica rugina chiar sub cheder in partea de jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe tema vopsirii bus-urilor, deschidem alt topic, sau vorbim in topicul "exterior T4". Gata cu offtopicul!

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ptr izolari interioare recomand polietilena expandata chimic datorita proprietatilor excelente ca izolator fonic, termic si antivibratii anticondens si impermeabile. Asta am folosit si eu si sant extrem de multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!