Jump to content

T4 - Interior


madalin25
 Share

Postare recomandată

prin curier sau posta la Braila nu poti trimite?cat imi intra la masina 4-5 mp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 303
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Emy D

    82

  • nelu_tm

    36

  • cabina

    28

  • noobsound

    25

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu am trimis cu posta sau curier si nu stiu cat costa. Cred ca 6mp ar fi ok asta inseamna 3 coli. masoara si tu suprafata peretilor si tavanului si vezi cat obtii. grea nu este dar e volum. Luni fac o livrare de 100mp si incerc sa vad daca pot impacheta 3 coli cam ce dimensiune obtin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as fii si eu interesat de o asemenea izolatie desii o am pe cea de fabrica. As izola suplimentar usile culisante , hayonul si aripile spate. Sigurul lucru de care imi e groaza e demontatul panourilor. In ceea ce priveste plafonul nu ma bag.. am clima pe spate cu 6 guri de ventilatie si cred ca e suficient de bine facut de fabrica. As face toate astea pentru a elimina cat mai mult zgomotul de rulare. Haionul si usile culisante imi sunt goale si la o dubitza cred ca e demn de luat in considerare pentru ca au o suprafata mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aripile spate cred ca le ai izolate cu un material textil ca asa am si eu dar este o idee buna sa iti izolezi tot ce se poate deoarece avantajele sant si termice si fonice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Am si eu un VW caddy de persoane. Dar nu este Life-ul deci in spate.. tabla peste tabla peste tot. Cum arata izolatia asta? Poti sa postezi niste poze ceva? As putea pune si eu crezi la Caddy al meu? Se monteaza in interiorul usii, tavanului, etc ?(spre exemplu in usa culisanta).

Chiar as fi si eu interesat. La mine este zgomot de rulaj, si e foarte deranjant la drum intins.

Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate. E un fel de "izopren" cu calitati excelente de izolare termica si fonica, care se lipeste cu antifon (un alt izolator si protector lichid f bun) in interiorul masinii , pe tabla ( plafon, pereti laterali, usi, podea). Drept marturie sta masina lui nelu_tm care e extrem de multumit de produs.

ps: sa nu crezi ca daca pui asta nu o sa se mai vada tabla! asta se pune in interior, sub acele placaje care sunt doar pt "design"...

@Nelu_tm, cand ai timp, si poti, fa o poza sa vada toata lumea cum e aplicat la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca am gasit ceva asemanator cu produsul lui Nelu_tm la selgros,dar numai de 0,5 cm,vreo 40-50 de lei pachetul la 10 m patrati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca este acelasi produs dar daca este identic e bun pretul. Ca sa postez poze ar trebui sa desfac din nou plafonul sau fata de pe culisanta si nu prea am timp. Mare lucru nu poti vedea decat ca in loc de tabla goala este un material de culoare neagra-alba sau alte culori existente. Eu pe cea de grosimea 0,5 o dau cu 5lei 2mp, cam jumatate pretul din selgros. Eu am pus grosime mai mare respectiv 1,2 cm.

Modificat de nelu_tm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, deci sa inteleg ca izolatia asta este autocolanta? Sau se lipeste cu un silicon ceva special? Se pune pe plafon. Adica dau jos placa aia de deasupra si ar trebui sa fie un fel de gauri ma gandesc. Si in casetele alea lipeste de tabla plafonului izolatia dupa care pun inapoi capacele? La fel se procedeaza si in spate pe aripi si ln usa culisanta? Fata izolatiei asta cum este? Se poate lasa fara sa fie acoperita? Ma gandesc sa o acopar cu material textil. In partea stanga mai ales nu am usa culisanta si e tabla goala. Ma gandeam sa pun asa ceva dar sa o acopar frumos cu material textil sau imitatie de piele. Crezi ca ar merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, stai putin. Dai jos capitonajul , plasticurile sau placajele de pe usi, tavan sau podea, ungi tabla cu antifon, si aplici izolatia asta. Apoi, pui capitonajele la locul lor. Unde nu ai, ar fi bine sa inchizi tu folosind placaj foarte subtire, imbracat in imitatie de piele , sau in material textil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa o lasi si asa neacoperita daca o tai frumos. Culorile obisnuite sant alb si negru dar se mai pot gasi galben, portocaliu sau albastru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

A montat careva pe T4 sau are idee deca se potriveste la T4 ' 98 acest tip de plafoniera ? Vreau sa schimb plafoniera si asta mi se pare cea mai ok :D

207xz.th.jpg

Modificat de Cristi 50FUN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potriveste,chiar daca nu vine la fix mai decupezi un pic plafonul,cat despre legaturi un electrician priceput ti le face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Nu stiti careva un T4 la dezmembrat in zona alba cluj? As avea nevoie de niste chestii.

1. parbriz, :icon_thumright: ;) am luat o piatra care mi-a facut o gaura pana la prima folie, si a inceput sa se crape pe vreo 15 cm. Cam la ce pret as gasi asa ceva?

2. Oglinda retrovizoare interior

3. + alte ornamente de plastic din interior.

Oare se gaseste ceva kit de intretinere pentru usa glisanta? pentru ca se vede foarte clar ca e coborata putin. Am impresia ca s-au tocit rolele de ghidaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre rolele acelea: eu mi-am cumparat un rulment de aceleasi dimensiuni la interior si dimensiuni aproximativ egale la exterior. Rola care intra pe rulment am facut-o la strung. bineinteles, ca asta am facut-o la fostul Peugeot, dar, cred ca se poate face asa si la Transporter.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rolele se tocesc doar daca se blocheaza rulmentul si se uzeaza bucsa de plastic de pe rulment. Eu am facut ca Emy role de teflon la strung si am bucsat rulmentii si acu e ok. Daca este doar lasata usa dar se inchide usor vezi ca se poate regla si alinia frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut rolele din metal, insa e de recomandat sa fie facute din teflon. o sa gliseze usa foarte usor:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce recomandati sa fie gresate bucsele rolelor? ( am una blocata) dar shinele pe care culiseaza rolele? oare e mai recomandat ulei sau vaselina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus si la T3 si la T4 vaselina pe considerentul ca tine mai mult ca uleiul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot vaselina am pus si eu si tine chiar daca la mine :rolleyes: a fost super folosita masina vand vreo 800k de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stati asa ca n-am inteles,ce role ati facut din teflon?Tot vaselina am folosit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele care tin pe sina usa din lateral. le poti lua in considerare chiar si pe cele de la usa laterala partea fata, sus si jos, sau partea din spate care ruleaza pe sina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sus la sina interioara e din plastic alb,acum pe sina cea de pe mijloc acolo culiseaza niste role,care daca ar fi din teflon sunt bune,asta inteleg si o sa ma uit cand am timp.Rola de jos se da jos?cum?chiar nu vad o modalitate si as fi curios sa vad ce e acolo,mai ales ca e rugina,praf chiar si pietricele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiu ca se da jos dupa ce dai jos pe cea din spate si cea de sus, si se scoate cu toata usa. Acel plastic alb pe care l-ai vazut, e teflonul... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rola de sus nu trebuie desfacuta ca iese fara. Se scoate de la capatul sinei de la mijloc bucata de plastic si usa iese in spate. Pe scara de la mijloc se scoate plasticul si apoi vezi sina interior dar trebuie desfacut de pe usa sistemul de rulare din cele 2 suruburi. La mine a fost blocata de niste ata si par si nu s-au mai invartit rulmentii iar teflonul s-a uzat pe o parte si mergea in hopuri. Se pot face bucse din metal sau chiar pune rulmenti cu dimensiunea exterioara egala cu dimensiunea rolelor anterioare dar la rulaj se aude un zgomot mai intens de fier pe fier ceea ce cu bucse de teflon nu se intampla. Daca rulmentii sant capsati si au presate bucse de teflon sinele nu trebuie unse deloc, nici cea de la mijloc nici cea inferioara deoarece intre teflon si metalul de la sine aproape nu exista frecare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!