Jump to content

Imi Ploua In Masina!


cogito
 Share

Postare recomandată

salut... aceeas problema am avut si eu la leutzul meu aceeas operantiune desfacut fata de plastic .. suruburile de la fata de tabla cheie de 10 ,silicon si prins la loc , garnitura era tocita f mult in dreptul difuzorului adica nu mai era .. asta era gradu de tocire.. kred k o sa fac preventiv aceasta operatinue pentru toate 4 portierele. multa bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    4

  • carceacristian

    4

  • ayk

    3

  • mihai20

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si eu am aceeasi problema, cand ploua mult am apa in spatele scaunului soferului.La spalatul cu furtunul nu intra apa...

Am fost la service si nimic dupa ei totul este in regula.

Astept un raspuns de la cineva care a scapat de aceasta problema.

salut!

Hai ca-ti spun eu pe unde intra apa.Am si eu un Seat Toledo 1,6i din 2000 si am depistat pe unde-mi curge in interior.

Aveam apa full pe mochete in spatele scaunului de la sofer si pe ambele presuri in fata de ziceai ca intri in piscina.

Nu radeti domnilor,scoteam apa din masina cu farasul si buretele.Imaginati-va ce miros aveam pana se usca.

Verifica intai pragurile sa vezi daca pe acolo exista vreun semn ca ar fi curs apa.Am facut toate variantele posibile si de aici era.Din cauza ornamentelor din plastic de la praguri,nu era prea vizibil(se usca mai repede).

Demonteaza panourile de usa fata(ambele) si cumpara-ti un silicon la pistol si inlocuieste garnitura aia veche din banda aia de cauciuc crud de culoare neagra(aia de e lipita si te chinui sa o pui la loc atunci cand esti nevoit sa umbli la macara)si dai toata suprafata intr-un strat uniform cu silicon.Iti va lua ceva timp si ai grija de tija aia cotita de la inchiderea centralizata,caci aia te va chinui,in cazul in care nu ai idee cum se demonteaza manerul de la usa.

Dupa ce asezi la loc panoul(cel zincat),poti monta fata de usa.Ai cam 10-12 suruburi de 6mm de strans.

Fata de usa se monteaza foarte simplu,dar ai grija sa nu rupi urechile de la ornamentul de plastic de la oglinda interioara.

Sper ca ti-am fost de folos.

Fa treaba asta si da-mi de stire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut

m-ia venit si mie randul sa desfac fetele de usi la toledo din cauza apei.

am citi destul cat sa stiu teoretic ce trebuie facut dar cred ca o sa intampin probleme la demontarea panoului de metal de sub fata de usa.cu atatea alea legate de el.sunt uimit cum unii zic ca dau jos panoul si il pun la loc de parca ar desface o cutie de bere.

nu ar merge sa aplic siliconul fara sa dau jos panoul?mai exact sa desfac suruburile in care e prins in afara de 1-2 din partea de sus si sa il departez putin.astfel as putea sa bag silicon in partea de jos si putin pe lateral.

cei care au desfacut credeti ca ar merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

idem alingg, nici eu nu stiu cum sa dau jos fetele la usi (cele zincate), am scos suruburile dar se mai tine in ceva, cred ca in macara :vaidecapulmeu:. vre-un DIY este, ca nu am gasit :P

am un prieten care are un leon @2002 si ii intra si lui apa cand ploua. am dat jos garniturile de sub usi, am curatat gaurile si noroiul de pe acele garnituri, care ar impiedica scurgerea apei afara din portiere. La el garniturile care ar trebui sa stea lipite de geam si sa impiedice apa sa intre in portiere sunt varza, stau la 2mm de geam. se gasesc astfel de garnituri?

acum el este plecat in Germania pt o luna si mi-a lasat mie masina in grija, sper sa nu faca pestisori pana vine :))

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@puricele: garniturile se pot comanda separat. Am atasat o poza si cred ca e vorba de piesa de la nr 11.

Tot in poza mai apare si o piesa la nr 6, care e posibil sa tina acel panou.

Nu am desfacut niciodata acea parte, insa sper sa va ajute.

Bafta

post-10390-1237237816_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

piesa nr 6 este un cauciuc, care acopera o "gura de vizitare" (daca fac o analogie cu ce am vazut).

cred ca macaraua tine panoul acela,dar nu stiu cum trebuie' sa o dau la o parte :)

mai astept. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salutare la mine este a 2 oara cand intra apa in masina prima oara intra pe la gaurile de sub baterie unde erau pline de frunze si fel si fel de insecte putrezite. am spalat acolo locul cu un furtun pana ce nu a mai ramas nimik . din cauza asta este si bine sa te duci la spalatorie cu masina pt ca baietii de acolo dau cu jet puternik si mai sesfunda gaurile

a doaua oara imi intra apa acum cateva zile la o ploaie torentiala pe la keder. a pus furtunul pe geam si pe usa pe dinafara si am urmarit pe unde intra apa. am vazut ca intra pe la gederul de la geam pe la lamela aia. am scoso afara si si am curatat . am puso la loc si iar am pus apa. si iar intra apa pana ce am dat fata de la usa si am vazut ca intra apa pe la tabla aia de tine macaraua si tabla de la usa asa ca am pus silicon dintrala de bae alb si problema sa remediat. vechiul silicon care il avea se macinase si ploua pe acoloastazi o sa fac lafel si la a 2 usa din stanga spate

o alta buba este trapa daca aveti vedeti ca cedeaza pe la garnituri

Modificat de ppaarroollaa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu o intrebare la voi:am descoperit recent apa pe pragul stanga exterior,nu este foarte multa,iar in interior nu este deloc apa!Credeti ca s-au infundat acele gaurelele de scurgere!?

Modificat de Havoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai motive de ingrijorare. Si eu am apa (cateva picaturi) pe chedere si pragurile exterioare, atunci cand ploua sau merg la spalatorie. Cantitatea este neglijabila. In habitaclu nu a ajuns apa niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acest fenomen este normal si se gaseste la toate masinile; este apa care patrunde in interiorul usii pe la geam si se scurge in afara prin orificiile prevazute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pentru cei care mai experimenteaza probleme cu apa din cauza acumularii pe praguri si scurgerii in masina (vezi postul #21 - swat cat) si vor sa incerce pe cont propriu inlocuirea garniturii cu silicon sau banda adeziva gen Purfix(eu cu asa ceva am rezolvat), atasez un link ptr un DIY de pe VWvortex. Desi manualul descrie inlocuirea clemelor de la macaraua geamului sau a modulului de inchidere a usii, se poate folosi si in rezolvarea problemei din topic. "DIY"-ul este facut pe o VW Jetta/Golf dar este excelent si pentru Leon. Eu m-am descurcat fara probleme cu ajutorul acestui manual. Personal am optat ptr folosirea benzii adezive cu profil D, ca sa nu ma complic cu siliconul care trebuie pus cu grija(strat uniform, etc) si trebuie lasat si un timp ptr intarirea lui.

Linkul este:

DIY: REPLACING THE FRONT DOOR WINDOW REGULATOR CLIPS AND/OR DOOR LOCK MODULE

Eu am facut operatiunea ptr usile din fata, le mai am pe cele din spate. :icon_rendeer: Manualul m-a ajutat mult si il recomand cu toata increderea. Spor la lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Sall eu am schimbat parbrizul la bora acum 1 luna si acum am gasit apa si in fata la sofer si in spate la sofer,o fi de la parbriz ca am vazut azi ca era aburit parbrizul doar in stanga si in dreapta era dezaburit?Stie careva?ms :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Sall eu am schimbat parbrizul la bora acum 1 luna si acum am gasit apa si in fata la sofer si in spate la sofer,o fi de la parbriz ca am vazut azi ca era aburit parbrizul doar in stanga si in dreapta era dezaburit?Stie careva?ms :icon_thumright:

nu are cum sa iti intrea atat de multa apa pe la parbriz incat sa iti ajunga si in spate :rolleyes: mai degraba e clasica problema cu usile.

am patit si eu azi fenomenul cu intrarea apei in masina.

din pacate/fericire, si la fosta masina, un bmw, am avut problema asta, si aceeasi rezolvare....dat fata de usa jos, apoi lipit ce era in spatele ei

problema e ca la leon, din ce am vazut pe forum, in spatele fetei de usa e un panou metalic ce trebuie demontat si reizolat. este usor de dat jos, cau mai bine sa ma duc la un mecanic ? la bmw am reusit singur fara probleme, dar era simplu....aici , panoul acela mi se pare mai complicat :)

inca o problema care nu am vazut sa fie asa comuna.... se infiltreaza putina apa pe undeva pe sus, la imbinarea parbrizului cred, caci e umed coltul din stanga fata al tapiteriei plafonului.....portiune de 10 cm/10 . banuiesc ca ar intra foarte putina apa pe la parbriz, prin coltul lui....sa fi imbatranit chederul, sau a fost schimbat parbrizul si nu a fost lipit cum trebuie.

ce ziceti ?

sau exista ceva furtun pe acolo, care sa duca la duza stropitoare de la luneta , si sa scape acela(azi a fost prima data cand am folosit stropitoarea din spate)

poate imi dati un sfat.

oricum o pun niste silicon in partea de sus a imbinarii parbrizului, dupa ce se opresc ploile :)

Modificat de mihai20
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rezolvat ambele probleme cu silicon negru.

pentru cei ce vor sa faca aceasta operatiune :

- dat jos partea superioara a manerului de usa

- desfacut DOAR cele 2 suruburi mari care se gasesc in spatele acelui maner

- bagati o surubelnita ceva intre fata de usa si usa, si fortati un pic, sa sara fata de usa din clipsuri

- ridicati usor fata de usa , pentru a se elibera

- dupa ce s-a eliberat, departati-o de usa, si decuplati mufele din spatele ei

- desfaceti complet doar suruburile de jos de la tabla aceea de aluminiu, iar pe restul doar le slabiti. nu este nevoie sa o dati jos.

- partea de jos a garniturii se macina in timp, si tebuie sa vedeti unde....la mine era in partea din fata jos. in rest, sus, lateral, jos spate era neatinsa acea garnitura, si am lasat-o in pace. se vedea clar pe unde se infiltreaza apa, dupa urmele de oxidare a aluminiului

-indepartati partea aceea de garnitura putrezita, aplicati silicon din belsug si pe tabla si pe usa, asteptati 15 minute pana incepe sa se intareasca un pic(timp in care puteti demonta cealalta usa sau monta la loc) spoi strangeti suruburile care fixeaza tabla de aluminiu

- eu am pus silicon si de jur-imprejurul suportului difuzoarelor, parea sa se infiltreze un pic si pe acolo

- montati inapoi totul in ordine inversa demontarii.

eu , singur, am facut chestia asta in cca 2 ore. aveti nevoie de o surubelnita in stea, una normala, o cheie de 10 si un pic de indemanare

daca pot edita mai tarziu postul, fac poze si le pun, acum nu am apucat sa fac, m-am grabit sa termin

Modificat de mihai20
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu am problema asemanatoare la o Octavia 2,am apa in spatele soferului ,dar si in portbagaj. Se strange unde este roata de rezerva,am scos de doua ori de acolo apa. Nu imi pot da seama pe unde intra,chederele par etanse,dar cand ploua gasesc mereu tapiseria de langa geam,de pe stalpul din spate,uda putin. Mai rau este ca am bagat mana sub mocheta din portbagaj si e apa acolo sub far,pe unde vin firele alea. Am inceput sa am probleme si cu bordul de cand cu apa,se tot reseteaza trip-ul,ora,si am si martorul de la air-bag aprins. La spalatorie nu intra,am dat cu pompa si nu am observat. Exista vreo metoda de a vedea pe unde intra?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Se pare ca m`am alaturat si eu grupului celor carora le ploua in masina :vaidecapulmeu: ...

Am un Seat Toledo si am ceva infiltratii pe presul din partea dreapta fata ... proabil este vorba de garnitura de pe tabla zincata (o sa rezolv problema in viitorul apropiat). Problema grava este ca acum am gasit o BALTA de apa pe presul din stanga fata ... si nu intra pe la usa ci vine de undeva de sus pentru ca am vazut ca picura pe pedala de ambreiaj si buretele care este sub volan este ud. Am desfacut grilajul din fata unde ar trebuii sa ajunga apa de pe parbiz si gurile de scurgere sunt perfect curate (cele care se duc in aripi).

Are cineva idee pe unde poate sa ajunga apa sub volan ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

@oakyz-Verifica pe unde trece din compartimentul motor cablul de deschidere capota ca acolo stiu ca exista un fel de garnitura care trebuie sa etanseze, daca garnitura aia nu mai e la locul ei apa se prelinge pe cablul ala si intra in habitaclu. Am auzit asta la un coleg cu o masina non vag, dar merita sa incerci poate chiar de acolo este si problema ta, eventual poti incerca sa etansezi gaura de acolo cu ceva silicon si verifica si burduful ala de cauciuc pe unde trec mai multe cabluri electrice din compartimentul motor in habitaclu, ala se gaseste cam deasupra pedalei pe unde zici ca iti ploua.

Spor la treaba si sa ne anunti daca ai rezolvat problema si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ar mai fi o alta problema, cu intratul apei in masina, si anume pe la burduful corp comun cu garnitura cablului de deschidere a capotei care se prelungeste pe respectivul cablu. Daca persoana care a montat ulterior fabricatiei autoturismului o alarma si ia fost sila sa desfaca caseta de trecere a conexiunilor electrice intre compartimentul motor si interiorul masinii (bord) a introdus cablul goarnei de la alarma pe langa cablul de deschidere al capotei atunci cu siguranta o sa aveti apa in masina, sau cel putin umezeala sau miros urat.

Rezolvarea cea mai buna ar fi cu silicon intodus intre cele doua cabluri unde exista destul spatiu pentru prelingerea apei in habitaclu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

sunt proaspat posesor de leon, si am aceeasi problema, ploua in masina. la mine apa se prelinge de la coltul din dreapta sus al parbrizului, cred ca parbrizul a fost schimbat, si nu a fost lipit bine. sa fie aceasa cauza, sau este vreo scurgere infundata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie imi intra pe la coltul din stanga :) . am dat capitonajul plafonului jos si m-am lamurit ca pe la imbinarea parbrizului intra apa....foarte foarte fina infiltrarea , dar se strange in timp daca o tii mult in ploaie si se uda tapiteria.

dupa ce am descoperit am pus ceva silicon in zona respectiva, pe dinafara, si nu a mai intrat.

parbrizul la mine fusese schimbat in reprezentanta in 2007(asa scrie in cartea service), e original de seat, nu turcism....probabil nu au fost suficient de atenti sau preocupati baietii la lipire.

Modificat de mihai20
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut baieti,

Eu am pus silicon la panoul usii de la sofer si vad ca tot imi curge apa inauntru,putina dar se strange.pe la pabriz sunt sigur ca nu intra.Am cautat tot felu de garnituri si nu am gasit decat purfix si din ce vad eu daca se da jos garnitura veche de pe panou,purfix-ul nu ar sta asa de ok,precum statea garnitura originala.E drept ca faza cu purfix-ul n-am incercat-o.

Am si eu 2 intrebari va rog:

1)-stie cineva codu de la Seat Leon 1M, de garnitura pentru panou sofer+pasager?Daca da cam la ce pret ajunge?(am tot cautat codu insa nu l-am gasit si nici la magazin nu au gasit garnitura).A cumparat cineva garnitura?

2)-voi ce fel de purfix ati pus?Din asta sau din asta?Am cumparat ambele,si oricare dintre ele,vad ca nu calca asa de calumea(si nu sunt mai tari umpicut mai caltative,ca sa tina calumea in timp).

3)Multumesc frumos :icon_thumright:

post-9811-0-10185600-1297148621_thumb.jp

post-9811-0-01381900-1297148629_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea imi dau seama bine din poza ta, dar daca ce-i in prima poza e de cauciuc in profil "D", de asta am folosit eu pentru aceeasi problema. M-am chinuit putin sa-l lipesc in locul garniturii originale, dar acum nu mai curge deloc. As cauta unul putin mai gros in carne totusi si profil "O", sa se deformeze mai putin cand e strans in pozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am inteles de care zici,stiu despre ce tip de purfix vorbesti.Ala mi se pare cam aiurea,vorba ta,are cam putina "carne" si ma gandesc sa nu intre apa.Am tot cautat altele umpic mai groase,cu profil "O",ca sa termin odata povestea asta,definitiv si pentru totdeauna,insa nu am gasit,dar nici nu am transpirat sa gasesc.Multumesc pentru informatii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!