Jump to content

Imi Ploua In Masina!


cogito
 Share

Postare recomandată

O masina e un sistem destul de complex, asa ca apar tot felul de probleme. Natura anumitor probleme, insa, le face pe acestea mai greu de impartasit. Cu alte cuvinte, ti-e rusine sa recunosti ca ai respectiva problema. Cind vine vorba de masini, sa recunosti ca atunci cind ploua iti intra apa in masina, e o astfel de problema. Cel putin pentru mine. Astazi a plouat in Bucuresti, si e a treia oara cind gasesc o adevarata balta in masina. E insa prima oara cind mi-am facut curaj si am strigat in gura mare ce se intimpla, pentru ca, pina la urma, cea mai buna cale sa spui problemele astea delicate e "pe sleau".

Mai exact, e a a treia oara cind gasesc la picioarele pasagerului din fata, adica scaunul din dreapta soferului, o adevarata balta. Prima data am ramas pur si simplu perplex. Am avut pina acum citeva probleme, printre care si cea cu jantele, care sint la limita normalului, adica se apropie de paranormal :) La fel si asta: cum sa intre apa in masina? La un moment dat mi s-a parut ca vad picurind niste apa pe unde intra aerul la picioare. E posibil sa vina apa pe acolo ? Pe la filtrul de polen? Am probleme cu un cheder la usa dreapta-fata, e dezlipit pe o portiune in partea de jos a usii. Sa intre apa pe acolo? Mi se pare putin probabil. Poate nu e o problema grava, dar e una "spinoasa", deoarece mori de rusine sa te vada lumea cum dai afara apa din masina. Noroc ca in seara asta era ora 11 cind am dat-o afara, si am reusit sa ma prefac ca fac cu totul altceva, cind trecea cineva pe linga mine :lol:

Modificat de cogito
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    4

  • carceacristian

    4

  • ayk

    3

  • mihai20

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

in ordinea aceasta: use search,

verifica compartimentul de la baterie, sa nu fie plin de apa,

elibereaza gaurile de scurgere cat mai repede, usuca masina sa nu ajungi la scurtcircuite,

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit search (am folosit cuvintele cheie: "apa in masina") si n am gasit nimic. Poate imi sugerezi alte cuvinte cheie :icon_thumright:

O sa verific bateria, ca stiu unde e :), dar nu stiu la ce gauri de scurgere te referi. Poate am fost inteles gresit, dar balta e localizata doar la picioarele scaunului din dreapta, de fapt unde isi tine picioarele pasagerul. Aseara am dat apa afara, dar bineinteles ca mocheta inca musteste de apa, dar doar in acel loc. E posibil sa fac scurt?

M-am uitat azi dimineata si am observat ca picura niste apa,acolo undeva. M am uitat mai atent si am vazut ca undeva pe acolo e o teava subtire care vine de undeva de sus. Apa picura de pe linga ea, sau din ea, habar n-am. Ma gindesc ca pe acolo intra apa, pe la usa imi vine greu sa cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Gaurile de scurgere sunt in stanga si dreapta langa balamalele de la capota motor.Acolo se strang frunze, praf si alte mizerii.

Desfa aparatorile de plastic de la rotile din fata si cu un jet puternic de apa(de la spalatorie) desfunzi scurgerile prin gaurile de scurgere de langa balamale.

Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine ar fi sa pui furtunul pe ea si sa vezi exact pe unde intra.

exista 2 cauze:

-pe la filtrul de polen

-pe la chedere

pe la chedere sa stii ca imi mai intra si mie, dar foarte putina.

intra aici si vezi cum e problema cu chederele.http://209.85.135.104/search?q=cache:z4y76CfaR1EJ:www.seatcupra.net/forums/showthread.php%3Ft%3D44216+diy+doors+seat+leon&hl=ro&ct=clnk&cd=6&gl=ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Si la mine s-a intamplat acest lucru o singura data. Nu are nici o legatura cu bateria, la Leon I bateria e pozitionata langa farul de pe partea stanga. Problema este la capacul filtrului de polen. Cand au schimbat filtrul de polen nu au asezat bine capacul. Capacul are o garnitura (o margine destul de lata de cauciuc) care tb sa imbrace suportul in care intra filtrul de polen. Daca cumva ei au bagat garnitura inauntru toata apa de pe parbriz si de la stergatoare intra in filtrul de polen si ajunge la aeroterma de aici in partea dreapta sub bord si astfel iti face balta de 3 cm.

Asta a fost problema mea si de atunci nu am mai avut-o. Cel mai bine desfaci filtrul de polen si vezi daca e ud, de aici se vede si aeroterma cu eventualele urme de apa.

Modificat de Dragos Ene
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-a schimbat filtrele un prieten, care schimba prima data filtrele la un Leon . Asa ca cel mai probabil asta e explicatia. O sa ma uit la filtru si la gaurile de scurgere. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wolksman ti-a spus bine :) http://vwforum.ro/index.php?showtopic=24645

1. In compartimentul unde ai bateria si servodirectia sunt doua scurgeri .Una in dreptul bateriei ,alta undeva sub servofrana. Se infunda datorita prafului,frunzelor etc

2.Daca aparatoarea de plastic ce acopera filtrul de polen este deteriorata,rupta de asemeni va curge apa in dreptul

pasagerului fata -dreapta.

Toate VAG patesc asta mai devreme sau mai tarziu,datorita prafului din Romania trebuie desfundate mai des.

Bafta. :)

Modificat de iulian_1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian_1976 la leon/toledo 1 motorul e transversal... Asa ca pe la baterie, nu are unde sa curga decat pe jos. Sfaturile sunt utile doar in masura in care sunt exacte si nu banuieli.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a fost parbrizul crapat, l-am schimbat, cel nou nu a fost montat calumea si ploua inauntru...

Am fost sa il lipeasca din nou, l-au spart... au pus altul si acum nu mai curge :huh: ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Si la mine s-a intamplat acest lucru o singura data. Nu are nici o legatura cu bateria, la Leon I bateria e pozitionata langa farul de pe partea stanga. Problema este la capacul filtrului de polen. Cand au schimbat filtrul de polen nu au asezat bine capacul. Capacul are o garnitura (o margine destul de lata de cauciuc) care tb sa imbrace suportul in care intra filtrul de polen. Daca cumva ei au bagat garnitura inauntru toata apa de pe parbriz si de la stergatoare intra in filtrul de polen si ajunge la aeroterma de aici in partea dreapta sub bord si astfel iti face balta de 3 cm.

Asta a fost problema mea si de atunci nu am mai avut-o. Cel mai bine desfaci filtrul de polen si vezi daca e ud, de aici se vede si aeroterma cu eventualele urme de apa.

ai dreptate....la fel a curs apa la mine in masina....problema era cum ai spus si tu de la filtrul de polen

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am trecut prin asta..... din cauza ca ma grabeam am pus repede protectia peste filtru de polen si nu s-a asejat bine si scurgerea aia de cauciuc cadea exact pe filtru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Problema mea legata de ploaie si apa in masina .

La mine intra apa in masina atunci cand ploa pe la usa din dreapta , se strange apa intre prag si use de acol se scurge pe pres.

Cauza erea garnitura sau chederul cum vreti sa-i ziceti care este pe margine tablei de sustinere a macaralei si a geamului care de la multele trantiri ale usi se dezlipeste .

post-24777-1222204434_thumb.jpg

Modificat de 222gaby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu tine Gabi , DAR din ce ne arati tu problema pare sa fie la scurgerile din usa , care sunt astupate de praf,noroi..., si astfel apa nu se mai prelinge pe acolo si o ia in sus ... nu? si atunci e normal sa iese pe undeva(acolo unde ai aratat tu) , asadar verifica gaurile de sub portiera sa fie desfundate!

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mi a venit si mie rindul.......la intrat apa in masina.

nu mi dau seama de unde provine, asa ca mai astept idei

a inceput de la ploile de acum o luna, cind m am trezit cu "piscina" in spatele scaunului soferului

am desfacut tapiteria doar din spate si am sters apa. initial m am ghindit ca a intrat pe la usa spate, asa ca am mai decupat din garnitura de la baza usii

la urmatoarea ploaie s a adunat din nou apa si n plus a aparut si n fata asa ca am scos tapiteria si din fata , dupa ce am demontat scaun, consola centrala, ornamente prag, etc. m am ghindit ca a intrat din fata, asa ca am curatat de praf si mizerie scurgerile de la intersectia aripilor cu capota si parbrizul (stiti voi care)

la urmatoarea ploie la fel. apa de 5 cm in spate si umed in fata. am citit aici de gaurelele de la usi, le am verificat dar nu sint infundate. de suparare am dat jos si garnitura de cauciuc de la baza usii ca tot aveam adunata apa pe prag in ciuda decupajelor facute (doar la usa soferului).

cu toate acestea azi dimineata dupa ce a ploat destul de tare am gasit iar apa in masina, tot de vreo 5 cm

NU STIU CE SA I MAI FAC si mai grav e ca nu mi dau seama de unde vine apa. am observat doar o usoara prelingere (urme umede) la baza usii, intre usa si garnitura pragului. nu mi explic de ce apare acolo apa in conditile in care gaurile de scurgere ale usii sint curate si nici macar garnitura de sub usa nu mai exista.

astept idei de la cei ce au patit acelasi fenomen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nimeni nu stie?

azi in disperare de cauza am fost si la reprezentanta, unde am povestit cu doi "mesteri" care cunosteau fenomenul, ziceau ca e specific acestor 2 modele de seat, ca au mai avut cazuri si desi s au chinuit sa schimbe garnituri, etc tot nu au rezolvat pb.

ba chiar mi au zis ca daca gasesc cauza sa le o spun si lor.

ce sa fac?

mai dati ceva idei, scenarii posibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ayk:

Iti inteleg supararea, dar incearca, te rog sa respecti Regulamentul.

Citat:

"Sunt interzise, de asemenea, posturile gen "bump" ("nu mai stie nimeni nimic?", "Anybody?", "Hai baieti, ajutati-ma si pe mine") pe alte arii in afara de aria de vanzari/cumparari. Acestea vor fi sanctionate cu warning"

Ti-am editat un pic postul.

Mai multa atentie, te rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Belea! Exact aceeasi chestie si in acelasi loc am descoperit-o si eu azi. Am cautat pe forum si am gasit chestia cu scurgerile de la baza parbrizului. Dreapta masinii era curata, in stanga era ceva mizerie: frunze si destul de mult pamant, cam jumatate de pumn. L-am scos, am curatat cum trebuie. Acum nu-mi ramane decat sa astept sa vad daca o sa mai intre apa. Tare mi-e teama ca nu gaura aceea de scurgere a fost cauza. Chiar sa fi ajuns apa pana in spate si mai ales numai in spatele soferului?! Tind sa cred ca e de la chederul usii stanga-fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceeasi problema, cand ploua mult am apa in spatele scaunului soferului.La spalatul cu furtunul nu intra apa...

Am fost la service si nimic dupa ei totul este in regula.

Astept un raspuns de la cineva care a scapat de aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze pentru "bump", dar sint "negru" de suparare. stau cu masina desfacuta si astept ploia.

am inundat o cu furtunul si am vazut ca se prelingea apa ceva in genul cum descrie 222gabi si n plus pe sub difuzor care e nituit in 4 puncte. nici mie nu mi a fost in clar de ce daca sint gaurile de la baza usii curate se prelinge apa pe acolo, dar dupa ce am departat usor acea tabla am constatat ca tabla usii are un fel de guler care dreneaza apa infiltrata intre geam si cheder exact in acel punct indicat de gabi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei bine, astazi mi-am facut curaj/chef si am desfacut toate fețele de uși de la mașină. Surpriza a fost mai mult sau mai puțin mare, intruc

Modificat de Lao Mayer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut problema asta la Polo, la mine sa infundat ( tot de la praf si frunze ) scurgerea din aripa fatza. Daca acolo se infunda atuncea o sa va intre apa pe unde intra aerul ( atunci cand dai ventilatorul pe picioare ). Mi-a luat ceva vreme pana mi-am dat seama pe unde intra... pe ca nu se vede tot timpul ( deobicei daca te uiti chiar dupa ce a plouat e ud peacolo, sau mai bine... dupa ce a plouat 2-3 ore, dai drumu la ventilator si o sa se audu un falfait iar apa o sa curga peacolo unde am zis mai inainte ). Asta a fost la mine si poate la voi e altceva dar merita incercat (de asemenea mi se aburea parbrizul de numa si prima data, adica inainte sa observa apa din masina, am crezut ca e spart ceva radiator). Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!