Jump to content

Montare Instalatie Spalat Faruri


gordan1
 Share

Postare recomandată

Si-a montat carerva ulterior o astfel de instalatie?

Daca da va rog sa-mi spuneti si mie ce implica (piese, costuri, manopera) deoarece vreau sa-mi pun si eu pe masina si as vrea sa stiu la ce sa ma pregatesc.

Trebuie schimbata bara fata sau se poate decupa, trebuie instalatie elctrica sau sunt fire trase si doar trebuie conectate, trebuie schimbat si rezervorul sau se poate adapta cel existent pe masina.

Astept sugestiile voastre.

Mersi.

Modificat de gordan1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bara fata se poate decupa, de obicei, ca si la senzorii de parcare, bara are prevazute pe interior marcaje pentru aceste decupaje. Trebuie sa comanzi capacele care vin peste spalatoare, sistemul de spalare propriu zis (poate il gasesti la dezmembrari). Cablurile nu sunt trase, de fapt nici nu sunt cabluri din ce stiu si am vazut, sistemul functionand pe baza presiunii create in instalatia de spalare. Mai trebuie rezervorul suplimentar de lichid de parbriz, la modelele dotate cu spalator de faruri, capacitatea instalatiei este de 5 L in loc de 3.5 L cat este la modelele fara spalator. De asemenea acest al doilea rezervor este montat in partea de jos a masinii si vor trebui racordurile de lichid, etc. In plus, la aceasta dotare exista si senzor de nivel lichid spalare si trebuie instalat si asta + setare cu VAG-COM/VAS pentru a spune masinii ca ai aceasta dotare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rapier: Am senzor de nivel si piuie si imi afiseaza ca trebuie sa pun lichid in vas cand este sub nivel. Am citit si eu ca functioneaza pe baza de presiune dar am intrebat daca sunt trase firele pentru motorasul pentru spalarea farurilor. Mersi oricum o sa caut sa vad daca gasesc ceva la dezmembrari sau o sa caut noi trebuie sa vad prima data ce cod au si cam cat ar costa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gordan1-si eu sunt interesat si as vrea sa imi montez acest sistem pe masina.pe la dezmembrari nu am gasit nimic. te rog tine-ne la curent cu aceasta problema si daca gasesti ceva posteaza aici. eu am sa fac si eu sapaturi in continuare. dar ma gandesc ca trebuie totusi schimbata pompa de presiune pentru lichid, pentru ca acele picioruse care ies din spoiler au nevoie de ceva presiune, si nu stiu daca cea existenta pe masina face fata :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am xenon si spalator de faruri originale,are o pompa separat de presiune, furtunele ce merg la spalator au o grosimea asemanatoare cu furtunu de la etrier :icon_thumright: Functioneaza doar cand ai aprinse farurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu stiu tot asa ca trebuie o pompa separata pentru insatalatia de spalare a farurilor si costa in jur de 50Euro, mai ramane sa aflu exact ce mai trebuie cumparat si cat ar costa fiecare.

Daca exista cineva pe forum care si-a montat asa ceva il rog sa posteze si sa ne spuna si noua mai in detaliu ce implica acst lucru.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vasul trebuie schimbat si functioneza impreuna cu spalatoarele parbrizului, doar daca sunt aprinse farurile faza de intalnire si cea mare. Pe pozitii si proiectoare nu merge. In general trebuie sa fie vasul mai mult de jumatate. Eu am si xenon de fabrica, dar nu recomand investitia pt spalatoare, merge si manual!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu vreau sa-mi pun xenoane dar vreau mai intai sa rezolv problema cu instalatia de spalat farurile deoarece daca se murdaresc farurile in primul rand scade foarte mult vizibilitatea si drept sa-ti spun nu prea am chef sa tot opresc sa spal farurile manual, iar in al doilea rand daca ai xenon si faruri murdare e foarte deranjant pentru cei care vin din fata si nu vreau sa ma injure lumea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Si-a montat cineva pana la urma asa ceva? As vrea si eu sa imi montez, poate ne ajuta cineva cu niste preturi pt fiecare piesa care trebuie cumparata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca toata instalatia costa 630 de euro, oare se poate monta pe bara care o am acum pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat de mult? Am gasit un site din afara dar e numai cablul pt asa ceva...cat pot fi celelalte componente? Vas mare + pompa, cele doua stropitiri si capacelele din bara, mai sunt si alte elemente?

http://translate.google.ro/translate?hl=ro...l%3Dro%26sa%3DG

http://www.kufatec.de/shop/product_info.ph...-mit-Geber.html

incercati sa traduceti cu google translate

Modificat de andricei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Passat nu merge decupata bara pentru spalatori (doar la Golf4 si Bora). Trebuie alta bara fata, ceea ce inseamna 1755.60 ron (considerand ca o cumperi noua de la dealer). Trebuie capace pentru spalatoare, duze si cilindrii stropitori, alt vas stropgel, alta pompa, senzor de nivel la vas, cablaje pentru pompa si senzor, furtune pentru duze, etc. La Golf 4/Bora eu zic ca merita (am pus eu cand aveam Bora, puteti vedea pe aria Masina mea) insa la mine a fost mult mai simplu decat la Passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa nu mearga? Eu am vazut 2 bari decupate. Una era prost finisata si a II-a nici nu-ti dadeai seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Passat nu ai cum, pentru ca acele capacele vin ingropate in bara, nu pe ea cum e la Golf/Bora. Fiind infundate, bara este turnata altfel din fabrica. Nu vad cum poti sa o tai ca sa stea acele stropitori cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica? :Driver: Capacele le iei separat si folosind acele capacele masori cauga si decupezi (cu un aparat de acela din freza ca sa poti sa iei putin cate putin) . Masori din nou, pui niste chit etc apoi vopsea. Nu zic ca nu ia destul timp, dar merge cu siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai inteles nimic din ce am spus, iti pun o poza cu sistemul de spalator de la Passat si una cu sistemul de la Golf/Bora. Vezi diferente? La Passat este ingropat si intra in bara (BARA ESTE SPECIAL FACUTA PENTRU SPALATOR, degeaba tai din ea, nu vei rezolva nimic).

post-11233-1218978988_thumb.jpg

post-11233-1218979112_thumb.jpg

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la b5 nu sunt ingropate capacele in bara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici tu nu m-ai inteles. Stiu exact cum e la Passat cu spalator, dar iti garantez ca multe service-uri iau bara fara spalator, pur si simplu ca cea cu spalator NU exista pe producator si le decupeaza nu stiu de ce nu intelegem. Se cumpara capacelele (adica partea din interior, care iese afara cand stropesti, capacele fiind fixate pe mecanismul interior). Se marcheaza, se decupeaza. Apoi se pune chit in interior ca sa potriveasca la fix.

Cum adica degeaba tai din ea? Capacele (care le iei separat) au x cm2. Decupezi din bara suprafata respectiva si aia e.

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Bora/Golf capacelele sunt prinse pe cilindrii spalatori, acestea ridicandu-se cand se ridica cilindrii odata cu ei. La Passat, capacelele au un resort care se prind pe bara (unul din lucrurile cu care difera bara cu spalator de cea fara), cilindrul cand este ridicat de presiune, impinge in capacel, iar resortul ii permite sa culiseze in fata. Eu unul sunt de parere ca nu poti face chestia asta la Passat fara a cumpara bara speciala cu spalator. Daca tu o faci, jos palaria!

Bafta! :Driver:

@Zabin eu vorbesc de B5.5

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este nu se poate face si nu este nici marcat pe bara nimica , difera si bara metalizaca de sub spoiler care la cea cu spalatoare mai are niste urechi unde se prind spalatoarele ....

dscf1565zv6.th.jpgdscf1563do4.th.jpg

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu am cumparat un b5 si am xenoane pe el si spalator de faruri dar nu merge pt ca nu am pompa.imi poate spune cineva ceva cod pt ea?

spun asta pt ca am fost la un magazin si m-au intrebat ce fel de model...de pompa pt spalator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am niste intrebari, sper sa ma puteti ajuta. Am facut rost de o instalatie completa de spalat faruri de Audi TT, mai putin vasul in care sta lichidul de parbriz. Oare merge montata pe vw passat? Daca da, ce mi-ar mai trebui in afara de instalatia propriu-zisa si bara speciala cu gaurele pt spalatori?

Am cautat pe ETKA si atasez doua poze cu sistemul de spalare al farurilor la tt si passat, credeti ca merge adaptat?

post-10621-1230146069_thumb.jpg

Modificat de radduu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Se potriveste la prindere cilindrul de la golf la un passat b5 (passat-ul are din fabrica spalator, dar sunt stricati cilindrii si la dez nu gasesc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Deci cum e pana la urma cu bara de B5? Merge decupata pentru spalatoarele de far? Are vreun marcaj in spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!