Jump to content

Instalatie Aer Conditionat


Turbocip
 Share

Postare recomandată

  • Replies 396
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • paul_ral

    39

  • SethBv

    26

  • v@sy

    14

  • Bogdan-vwg

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

se poate transforma AC in climatronic ?

stie cineva ce presupune asta ? :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La asta lucrez.

Presupune inlocuirea aerotermei, a comenzii de la AC cu cea de la climatronic, senzori de temperatura in interiorul si exteriorul masinii, modificari la instalatia electrica, pentru comanda climatronicului si ansamblul grilei centrale de ventilatie cu motor de actionare al flapsului.

post-6155-1221228042_thumb.jpg

climatronic_4.bmp

post-6155-1221228135_thumb.jpg

senzor_temp.bmp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am si eu o dilema.

in urma cu 3 sapt AC-ul imi mergea, acum vad ca nu mai cupleaza. nu prea stiu care ar fi buba.

are cineva idee ce ar putea fi?

astept o galeata de caldura sa ma uit la el:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu exista un senzor de temperatura care comanda compresorul. Ma gandesc ca este prea frig afara si senzorul nu comand deschiderea compresorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai este si senzorul de presiune, daca lipseste agentul de racire ambreiajul compresorului nu cupleaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

'snack'

"Te rog sa imi zici cand te apuci de treaba si eventual fiecare pas ca si eu as vrea sa imi montez la a mea.Dar eu am motor de 1.6 si 75 de cai.mersi si bafta in continuare"

Exista AC pe motor ABU 1,6 75 cp?

Modificat de Mutu_vlan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci din ce am inteles din posturile anterioare , pentru a-mi monta instalatie de A/C pe masina mea (g3 19td cod AAZ) cel mai indicat ar fi sa gasesc tot un motor AAZ care a avut instalatia si sa o pun la mine ....

acum intrebare : a auzit cineva de vre-un motor de asta cu instalatie de A/C , sa stiu are rost sa caut /

ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LauAmericanu

Salut. De curand am achizitionat si eu mult asteptata masina un Golf 3. Inainte aveam o dacie 1310 mostenire de la taicamio...si intradevar a fost buna pt invatat...

Inca nu am avut timp sa i fac poze caci inca nu am bani sa o inmatriculez. Am doar ceva poze pe trailer cand am incarcat-o din Austria.

Acum sa fiu On Topic. Am observat ca clima mea merge numai pe pozitia 2 si 4. Pe 1 si 3 nu merge deloc. Ma poate ajuta cineva cu un sfat ce ar putea avea? Specific ca e clima clasica nu climatronic.

Modificat de LauAmericanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci din ce am inteles din posturile anterioare , pentru a-mi monta instalatie de A/C pe masina mea (g3 19td cod AAZ) cel mai indicat ar fi sa gasesc tot un motor AAZ care a avut instalatia si sa o pun la mine ....

acum intrebare : a auzit cineva de vre-un motor de asta cu instalatie de A/C , sa stiu are rost sa caut /

ms!

Poti lua si de pe alte motoare de G3- 1Z, AEK...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. De curand am achizitionat si eu mult asteptata masina un Golf 3. Inainte aveam o dacie 1310 mostenire de la taicamio...si intradevar a fost buna pt invatat...

Inca nu am avut timp sa i fac poze caci inca nu am bani sa o inmatriculez. Am doar ceva poze pe trailer cand am incarcat-o din Austria.

Acum sa fiu On Topic. Am observat ca clima mea merge numai pe pozitia 2 si 4. Pe 1 si 3 nu merge deloc. Ma poate ajuta cineva cu un sfat ce ar putea avea? Specific ca e clima clasica nu climatronic.

Pe pozitia 1 si 3 nu sufla rece sau nu sufla saracu nimic? Daca nu sufla nimic trebuie sa desfaci butonul de selectare trepte si sa verifici lamelele sa nu fie deformate. Daca lamelele sunt OK, da-i jos grila de la ventilatia din bord pe partea dreapta (aer pasager fata) si acolo vei vedea prin "gaura" aparuta o rezistenta bobinata (defapt spatele ei). Firul care pleaca din rezistenta duce la aeroterma. Inlocuieste acea rezistenta. Eu am patit-o si am gasit cu 25 RON la dezmembrari. Daca nu reusesti sa o inlocuiesti pe acolo va trebuisa scoti partea de jos dreapta a bordului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LauAmericanu

Nu sufla deloc...Ca si cum ar fi oprit. O sa incerc sa fac ce mi-ai recomandat.

Ms de sfat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. De curand am achizitionat si eu mult asteptata masina un Golf 3. Inainte aveam o dacie 1310 mostenire de la taicamio...si intradevar a fost buna pt invatat...

Inca nu am avut timp sa i fac poze caci inca nu am bani sa o inmatriculez. Am doar ceva poze pe trailer cand am incarcat-o din Austria.

Acum sa fiu On Topic. Am observat ca clima mea merge numai pe pozitia 2 si 4. Pe 1 si 3 nu merge deloc. Ma poate ajuta cineva cu un sfat ce ar putea avea? Specific ca e clima clasica nu climatronic.

Lau .. daca merge pe treapta 2 si 4 trebuie sa mearga 1 si 3, tot ce trebuie sa faci e sa incerci sa apropii lameaua care face legatura de la trepte.(Scoti capacelul de la trepte si vezi acolo lameaua)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LauAmericanu

Capacelul acela trebuie sa iasa doar daca trag de el? Nu am avut timp sa merg la masina de aceea intreb...ca maine sa stiu ce am de facut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tragi de el iasa foarte simplu si tu tre sa te joci cu lameaua care urca de la o treapta la alta.Jos in capatul lamelei e o chestie ca o zala, de acolo o reglezi usor indoind zala respectiva usor si cu grija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci pana la urma pe motor abu 1.6 exista sau se potriveste vreo instalatie de AC????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar trebui sa se potriveasca.Cred ca sunt 'universale' pe motorizarile de la golf 3,poate cu mici modificari, dar ar trebui sa mearga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) cum pot sa verific daca am freon in instalatia de ac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa verifici la cei care fac incarcari cu freon. Au instrumente de masura cu care poate determina acest lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la un centru de reparat frigidere poti sa faci o verificare!Anul trecut o incarcare cu freon costa 150ron!Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu 2 intrebari , se poate monta AC de pe un motor de 1.6 pe un motor de 1.8. si montajul AC are vreo legatura cu cureaua de distributie sau se modifica doar cureau de servo/ alternator care va angrena compresorul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

redcross_ro

sal. are cineva ac pe masina de 1,6 motor aee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrian_54c2

Salut.MariusG3 cred ca se poate monta ac de pe 1,6 pe 1,8 cu conditia sa ai tot sistemul,circuitul.Distributia nu are treaba cu circuitul de ac,doar o curea mai lunga care sa angreneze servodirectia ,altternatorul si compresorul de ac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
sal. are cineva ac pe masina de 1,6 motor aee?

eu am AC pe Golf 3, AEE :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!