Jump to content

haion octavia


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

daca dau drumul la hayon mai de sus cade cu viteza prea mare. stie cineva daca se pot regla amortizoarele de la haion sau daca sint unele mai tari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Skoda nu gasesti ca piesa de schimb amortizoare mai tari, numai unele aftermarket care sa se potriveasca. Eu la Octavia, il tin cu mana pana cand mai sunt vreo 5cm si de acolo ii dau drumul si se inchide foarte bine.

Ai grija, daca pui unele mai tari se va duce mai repede in sus cand il deschizi si cazi in partea cealalta, va lovi puternic la cap de cursa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Skoda nu gasesti ca piesa de schimb amortizoare mai tari, numai unele aftermarket care sa se potriveasca. Eu la Octavia, il tin cu mana pana cand mai sunt vreo 5cm si de acolo ii dau drumul si se inchide foarte bine.

Ai grija, daca pui unele mai tari se va duce mai repede in sus cand il deschizi si cazi in partea cealalta, va lovi puternic la cap de cursa.

<{POST_SNAPBACK}>

o sa am grija sa-l tin cu mina pina aproape sa se inchida ..multumesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

e vreo cale sa scapam de zgomotul de la haion? la minte se aude un zgomot deranjant peste denivelari, si cred ca de vina este telescopul dreapta care are ceva joc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca tot suntem la capitolul haion, ca sa nu mai deschid alt topic, am si eu o problema: cand vreau sa deschid portbagajul, amortizoarele nu isi mai fac treaba in sensul ca haionul se ridica foarte tare, chiar brutal, nu mai urca lin cum urca odata. ce as putea sa-i fac???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e vreo cale sa scapam de zgomotul de la haion? la minte se aude un zgomot deranjant peste denivelari, si cred ca de vina este telescopul dreapta care are ceva joc.

eu am inversat cele doua suporturi de plastic din lateral pe care fac priza tampoanele de cauciuc de pe hayon. (am demontat fiecare suport si l-am montat invers in locas). de atunci nu am mai auzit nimic, nu mai scartiaie deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce inchizi haionul incearca sa vezi daca ai joc la el, adic salta de el fara sa apesi clapeta de deschidere, iar daca ai joc poti sa modifici pozitia carligului de fixare, acele care vine in portbagaj, nu cel de pe haion, il cobori mai inauntru pana nu mai ai joc si atunci nu se va mai auzi nici un zgomot. Pozitia haionului fata de aripi nu se va modifica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Poate nu este aici locul postului meu dar este strans legat de haion. Ieri am fost la Brady Trade sa fac ITP si am fost placut surprins sa aflu ca masina mea a fost chemata in service (vorba vine) pentru un defect de fabricatie. Este vorba o clema de la dispozitivul de actionare a deschiderii de la haion, nu stiu exact cum se cheama. Eu am patit problema acum un an si ceva si a fost remediata in service pe garantie, oricum nu trebuie schimbat nimic, acea clema care are tendintza sa cada trebuie prinsa mai bine. Mentionez ca masina o am din 21 Decembire 2005.

Modificat de bbv1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postez aici deoarece cred ca se potriveste. La mine nu mai sta ridicat haionul decat la capat. Din ce stiu pistoanele sunt umplute cu un gaz si cred ca ala nu prea mai e la locul lui. Poate stiti cat costa sa le reumplu?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Eu am OCt1 combi si cand deschid nu se ridica deloc abia sus de tot se ridica si noroc ca si sta .Apoi cand il las in jos trebuie sa il tin pana la vreo 5 cm ca altfel se tranteste.Am inteles ca trebuie schimbate cu totul sunt vreo 55-65 ron bucata la reprezentanta.De reparat nu am auzit nimic eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se pot repara.

La reprezentanta sunt 205 ron / bucata

Codul pentru combi este 1U9 827 550 B ( pentru combi)

Gasesti si la piese auto import - Febi sunt undeva la 100 ron / bucata

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am o problema mai mult decat ciudata la haion. in special cand ploua, dar acum face cam tot timpul, mi se declanseaza deschiderea haionului in mers fara apasarea pe maner uneori de mai multe ori la rand la intervale scurte. nu e nici switchul nici motorasul dar totusi se deschide daca dau cu mana in tabla portbagajului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba eu cred ca tot din switch se trage, din switchul de la clapeta de deschidere haion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cunosc un caz similar in care de vina erau niste contacte oxidate. Verifica mufele si da-le cu spray de contact!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Intreb si eu aici si poate cineva imi poate da un raspuns si un cod 

Am vazut ca la octavia tour din 2008-2009 la portbagaj intre acea bagheta cu manerul de deschidere si haion este un cauciuc de etansare sa nu mai sara vopseaua la colturi, poate cineva sa imi dea un cod, in etka nu o gasesc sa o pot comanda. pun si o poza sa va dati seama despre ce vorbesc 

Bafta

 

P.S. Am gasit eu deja si postez codul pentru cei care vor sa isi monteze acest cauciuc

 

1U6 827 586

post-80746-0-14507200-1405183007_thumb.j

Modificat de pop cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa trebuiasca modificari la acea garnitura, nu se potriveste perfect

am pus eu la combi si dupabceva munca tot nu se aseaza cum ar trebui

cele care au din fabrica cred ca au si ornamentul diferit

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai una e la combi si una e la hach, nu potriveste ornamentul de la una la alta deci si cauciucul la fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

garnitura e aceeasi pentru ambele. 

Spuneam doar ca la masinile ce au venit din fabrica cu acea garnitura ( modele dupa 2009), este si ornamentul modificat (indiferent ca e combi sau sedan)

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parca vreo 40 lei am dat pe garnitura acum 3 ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat comanda, vine in 6 zile si costa 40 de lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ne spui si noua cum vine pe masina, eventual poze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A venit mai repede, dar spre dezamagirea mea nu o pot monta e skoda mea, difera acel ornament la octavia facelift, acum caut acel ornament si il schimb si pe ala sa vad dupa cum rezolv, dc nu pot rezolva il pun pe net si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu cand ti-am zis, tu batman... :)

 

se poate monta, dar trebuie modificata garnitura.... 

 

trebuie sa tai formele alea presate de plastic ca sa se aseze ornamentul pe garnitura

post-17228-0-39745200-1405628638_thumb.j

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu de aia nu potriveste , din pacate nu sunt batman (poate ar fi fost misto sa fiu), ci am vazut ca acel suport sau accea bara difera de la modelul anterior la modelul facelift, astfel ca nu il pot monta, nu am ce taia, bara mea e  mai lunga si la butucul de la haion e curbata dupa butuc, deci batman nu ai dreptate, dar mersi ca ai sarit rapid , mare domn.

 

 

P.S. ai si pozele sa vezi diferenta

post-80746-0-63507400-1405857846_thumb.j

post-80746-0-62448600-1405857855_thumb.j

Modificat de pop cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!