Jump to content

Stergatoare Parbriz


sheevah
 Share

Postare recomandată

Neatza la toti! Dupa cum se vede sunt cam nou prin zona si ca user si ca posesor de masina, as avea nevoie de un mic ajutor, vreau sa-mi cumpar stergatoare de parbriz pentru o bora, si nu as vrea sa cumpar niste porcarii as vrea sa cumpar ceva care sa tina, cum as punea sa-mi dau seama care is bune si care nu. Stie cineva o marca mai serioasa, orice opinie si dezvaluire din propria experienta e bine venita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti recomand sa mergi pe cele originale, au cea mai buna textura, eu imi cumprat un set de lamele pe an (50ron) si nu am probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Iasi stie cineva de unde se pot cumpara stergatoarele, originale sau nu..numai de calitate sa fie...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Desii pretul destul de mare iti recomand Valeo, mi se pare ca stergatoarele de la ei sunt cele cu care vine masina, cel putin a mea care nu are aero pe ea. Vezi ca se gasesc separat si pe pereche, cu spoiler sau fara, cel mai bine e sa le iei pe cele pereche fiindca asa esti sigur ca sunt de marimea corecta (cea de pe stanga e mai mare, iar cea de pe dreapta e usor curbata). Repet asta daca nu ai Aero din acelea subtiri.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc de ceva ani marca Champion.Dar pun stergatoare mai mici cu 2-3 centimetri decit cele originale, se misca mai repede .

Modificat de hbogdan
Quote inutil. Foloseste AddReply sau FastReply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc Valeo si sunt multumit, cam 38lei perechea. Din pacate nici unele nu tin prea mult pentru ca iarna se deterioreaza. Cele originale pot fi Valeo sau Bosch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut...ai putea sa-ti schimbi tot ansamblul (sa-ti pui aerotwin)...cred ca car merita investitia (aspect si functionalitate sporita).

:) Verifica site-ul: http://vwtuning.ro/accesorii/diverse.html

Bafta!( :( sper sa nu se considere vreo reclama,nu-s actionar nicaieri, e doar o sugestie...ceea ce vreau sa modific si eu la masina proprie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bamse, sa inteleg ca se pot comanda doar gumele de la reprezentanta? Daca da ce cod au?

thx.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am schimbat stergatoarele cu unele din carrefour nu stiu exact cum se numesc, ideea este ca sunt exact ca alea aero de pe golf 5 passat nou touareg etc, din pct de vedere al lamelei insa au prindere clasica. dau mult mai bine pe masina decat cele clasice si pana acum sunt multumit de calitate. personal ti le recomand pe alea. nu sunt nici scumpe.

p.s. am pus si o poza sa vezi cum vin.

post-17068-1208363979_thumb.jpg

Modificat de stefan85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa iti pui stergatoare bosch ca le gasesti exact pentru masina ta.aceleasi stergatoare le gasesti si pe golf 4 si pe fabia si mi se pare si pe octavia , passat 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele originale, din cate stiu eu, sunt Valeo. Codurile nu le stiu din pacate dar stiu ca sunt 50ron si sunt foarte bune, cel putin asa mi se par mie.

stefan85 alea sunt cele mai nasoale, imi pare rau sa iti spun, dar asta este adevarul.

BN23RZV cele model nou de guma mi se par mai slab calitative decat modelul vechi, de asta nu mi-am pus nici eu.

Oricum, in ambele cazuri: model vechi sau nou, vine separat lamela mica, nu tebuie sa cumperi si suportul care intra in brat. La modelele noi, cei mai multi clienti nu stiu treaba asta si cumpara toata guma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BN23RZV cele model nou de guma mi se par mai slab calitative decat modelul vechi, de asta nu mi-am pus nici eu.

.:Bamse da-mi voie sa te contrazic aici, eu am avut pe masina stergatoare clasice dupa care am pus si retrofit (parca asa se numesc) cele despre care spunea stefan85, iar acum am aero originale si nu se compara din orice punct de vedere. Sunt net superioare oricarui alt tip de stergatoare, singura conditie e sa ai lamele de calitate si ansamblu stergatoarelor sa functioneze corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost pur parerea mea, merg cu zeci de masini zilnic, iar parerea mea este ca modelul nou, este sub cel vechi, calitativ vorbind ... ca aspect, cele noi arata mult mai bine. Si nu este numai parerea mea, am vrut sa imi pun modelul nou si am fost convins de catre colegii mei care au acest model sa nu o fac.

Bafta :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am cumparat set clasic valeo si sint mai proaste sau asa le consider pt ca la o viteza relativ normala (dupa 90 km/h parca...) nu mai sterg asa de bine ca alea vechi cred ca din cauza ca au aripioarele alea care le fixeaza pe geam; intr-o zi cu soare ma voi ocupa sa mut ori aripioarele ori lamelele

imi place cum sterge aerotwinul de pe polo :hainoroc:

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar eu iti spun ca am mers cu aceeasi masina avand toate cele trei modele de stergatoare, putand astfel sa-mi fac o idee despre diferenta dintre ele. Si am condus-o pe distante destul de mari, pe timp favorabil, nefavorabil, etc, cat sa-mi fac o idee.

Chiar daca conduci zeci de masini zilnic, avand in vedere distanta parcursa, nu cred ca ai timp sa cunosti cat de cat masina respectiva. :)

Si mai multa bafta :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea ta, care difera de parerea mea :eek:

Nu ma poti convinge ca sunt mai bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar eu iti spun ca am mers cu aceeasi masina avand toate cele trei modele de stergatoare, putand astfel sa-mi fac o idee despre diferenta dintre ele..

Prin urmare modelul nou (cu tot cu brate) din punct de vedere calitativ este "peste" sau "sub" modelul clasic ;) ...nu de alta dar tocmai mi-am comandat un ste de stergatoare aerotwin cu tot cu brate :D ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca cele aerotwin sunt mai bune.

Eu am si un fix in privinta stergatoarelor, trebuie sa stearga fara dare, urme si intr-o liniste perfecta, iar in prezent folosesc unele OEM aerotwin.

Sunt mai scumpe dar si calitatea acestora este pe masura.

singura conditie e sa ai lamele de calitate si ansamblu stergatoarelor sa functioneze corect.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea ...

Salut...bratele stergatoarelor unde le-ai montat ( :P oare doar reprezentantele VW pot face treaba asta?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat Bosch (dat vreo 80 ron) acum vreo 7 luni, dupa 3 luni au fost praf, lasa urme (dungi) cand sterg... Nici nu s-au comparat cu cele originale (le-am avut de vreo 2 ani)... Deci, parerea mea: nu luati Bosch

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BN23RZV poti monta si singur stergatoarele, la mine a fost o intamplare sa le montez la reprezentanta (cand am schimbat ansamblul stergatoarelor).

Din cate imi amintesc e un pic dificil sa le scoti pe cele vechi.

Eu zic ca ai facut o alegere buna, daca ai dat comanda pt unele OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Daca e sa va cumparati stergatoare tip aero twin (ma refer la lamela aia elastica) as recomanda ca si bratele sa fie pentru asemenea stergatoare. Am vazut brate clasice cu adaptor din acela pt stergatoare lamela...si cam sareau pe parbriz la stergere....nu prea culcau bine.

2. Categoric pro aero twin de la Bosch (da nu made in china) :( Sunt ceva mai scumpe dar merita...plus ca se poate schimba doar lamela de cauciuc (aproximativ 60 ron perechea originale strict pt gama VAG made in germany) nu intreg ansamblul acela elastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bratele se schimba extrem de usor. Eu am la Skoda mea brate de Bora Aerotwin si nu a durat mai mult de 10 min operatia de schimbare.

LINK

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!