Jump to content

Vw Sharan VS Vw Touran


grgghn
 Share

Postare recomandată

Salut, vreau sa intru in clubul VW....vreau sa cumpar un VW Sharan....sau Touran. Ce ma sfatuiti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in primul rind precizeaza nou sau sh, ce buget si cum va fi folosit.Parerea mea, indiferent de cele de mai sus ia Touran. Mie mi se pare mult mai bine facut, mai usor de condus si mai modern.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sh, nu am bani de new, si-mi trebuie pentru concedii, week-end la munte cu copii....Ca motorizare amandoua au 1,9 TDI care se zice ca-i un motor bun. Ca varianta, imi spune un prieten din Germania de unde voi lua masina, ca 1,8T/150PH ar fi super...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alege Touran pentru ca Sharanulalege Touran deoarece Sharan este invechit ca si conceptie in schimb Touranul are platforma Golfului V care este super bine facuta . Un alt argument ar fi si faptul ca este un pic mai mic Touranul si echipat cu acelasi motor 1.9 TDI va fi mai agil si va consuma cu siguranta mai putin .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, alte argumente pro Touran mai are cineva? Si motorul pe benzina 1,6fsi de la Touran cum vi se pare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand un motor similar pe golf si stiindu-l, eu zic ca e putin submotorizata masina. la diesel chiar daca ai doar 105 cp, dar te mai ajuta cuplul, dar la benzina si ala e mic. in plus, consumul cred ca ar fi destul de mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu cred ca pe Touran/Sharan merge mai bine un motor diesel. Daca vrei neaparat benzina, vezi ca este TSI pe Touran. Am mers cu unul in Germania cu cutie DSG (era Taxi) si mergea absolut impecabil in rest, eu as alege un TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Si eu cred ca pe Touran/Sharan merge mai bine un motor diesel. Daca vrei neaparat benzina, vezi ca este TSI pe Touran. Am mers cu unul in Germania cu cutie DSG (era Taxi) si mergea absolut impecabil in rest, eu as alege un TDI."

Si eu cochetez tot cu TDI, poate chiar 2.0 :<) dar sa vad ce gasesc. Are cineva Touran?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu cu motor TDI dar e 1.9 de 105 cutie manuala. Ce imi place e spatiul interior, care pentru 5 persoane e suficient, confort bun la drum lung, si e la fel de lung ca un golf 4 variant! Ce nu imi place e ca nu se preteaza deloc la condus sportiv, frane subdimensionate si in cazul meu (am pachet drumuri grele) are un balans pronuntat in curbele atacate mai agresiv. De asemenea motorul e de cursa lunga, cutia e etajata bine, dar nici el nu se preteaza la acceleratii mai puternice sau condus sportiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovi_HGR nu ai ESP? Am avut pana deunazi un golf 4 care avea ESP si la curbe si alte denivelari era superrrr!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, am! Dar problema e ca face balans caroseria, pentru ca rotile stau lipite de sosea, ESP-ul isi face treaba, insa caroseria parca balanseaza ca la desene animate( ca si cand ar fi prinsa cu elastic de sasiu) :) :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu inclinam catre Touran, mai m-ati convins ca nu gresesc. cunosc un fan Sharan care tot incearca sa ma convinga sa iau Sharan. acu pot sa-i arat si topicul! Poate mai are cineva un argument, ceva solid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru concedii cu copii, deci ca masina de familie Touran este ideal. Iar daca vrei condus ceva mai sportiv 2.0 tdi cred ca ajunge. Daca in schimb nu preconizezi pe an kilometri prea multi in locul tau euposesor de TDI as alege dupa cele citite TSI. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu preconizez mai mult de 5-7000 pe an(asta cu drumul la spalatorie cu tot:<))) Multumesc voua penrtu sfaturi, daca mai aveti ceva "marfa"....vineri (18.04) plec in Germania sa iau Touranul. :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa am fost si eu ca si tine.intre passat si sharan am ales touran-ul si sunt super multumit.frate-meu are sharan dar nu-mi place e prea mare.ia-ti touran si mai vorb dupa aia. o sa te convingi singur ce misto e,.

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"asa am fost si eu ca si tine.intre passat si sharan am ales touran-ul si sunt super multumit.frate-meu are sharan dar nu-mi place e prea mare.ia-ti touran si mai vorb dupa aia. o sa te convingi singur ce misto e,."

Ce motor ai pe Touran? Sti vreo motorizare mai reusita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un Touran din 2006 1.9tdi 105 cai dsg..putin cam dezamagit...

1.motorul e cam micut pentru masina..daca mai pui ceva in ea... e cam lenesa

2.spatiul interior nu e f mare...fata de un golf sau golf plus... etc...nu cred ca justifica diferenta de bani

3.cat despre cele 7 locuri mult laudate..sunt de fapt 5+2 ca la masinile sport 2+2 adica pe cele 2 din portbagaj nu pot sta persoane mai inalte de 1.40m deci pot fi folosite maxim pentru copii....caz in care ramai efectiv fara portbagaj...

Acu conteaza f mult cat si cum o utilizezi..in cazul meu...de exemplu acu imi caut un portbagaj exterior pentru ea..ca mi-a ramas cam mica :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vwraider.....oooops!

Tocmai pesta problema asta nu vreu sa dau, spatiu insuficient (2 copii, nevasta, soacra....bagaje din care al meu o gentutza, gratare, biciclete.... :icon_thumright: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca folosesti doar cele 5 locuri o sa ai spatiu suficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da are dreptate tdi .cel cu 5 locuri e mai avantajos.al meu e de 136 cp si parca merge mai bine k e incarcat.eu umblu mult pe afara si tot timpul incarcat.consum bun dar parca parca mia parut rau dupa un DSG. E super sa o ai.eu nu am de aceea daca as schimba masina sigur as lua cu DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DSG=dual shift gearbox parca. Da'nu este cam nepotrivita pentru Romanica? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba dimpotriva cred ca e mai mult decat recomandata...mai ales in traficul de Bucuresti ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e deloc nepotrivita , pare chiar facuta pentru traficul din Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da asa e ,,devastator".ai dreptate.aici mergi 5 metri frina.apoi iarasi incepi mergi un pic si din nou.eu unul as prefera dsg-ul daca i posibilitatea sa il cumperi cu dsg ial asa.asta e un sfat de la cine are manual si am in familie si cu dsg/in oras nu se compara.si la citi km faci tu.repet e un sfat.

:cheers:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut all, alegerea ar trebui facuta ,in afara de buget si de ce iti spune tie inima :cheers: , si in functie de cati copii ai :cheers:. Cu cat ai mai multi copii ,2-3, cu atat se va dovedi mai folositor Sharanul.

Avand in vedere faptul ca o sa mergi mai tot timpul cu familia (cred) nu iti trebuie vreo masina cu motor de sportiva ci una cu care sa mergi mai mult cu un consum cat mai scazut.

Ca si cutie de viteze si mie imi place foarte mult DSG dar nu stiu cat de fiabile sunt ( e un topic deschis pe aici ceva cu 'JURNAL DSG').

Totusi retine ca cel mai important lucru in alegerea unei masini, in afara de cele enumerate mai sus de noi toti, ramane ....ceea ce iti spune tie inima cand le vezi una langa alta pe amandoua.

nu stiu daca postul meu te-a ajutat vreun pic dar iti urez de pe acum multa bafta in alegerea ta viitoare. :cheers: Safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!