Jump to content

Vw Sharan VS Vw Touran


grgghn
 Share

Postare recomandată

Multumesc radu sarbu pentru sfaturi si sinceritate....sa te bucuri de cei din poza! tot pentru 2 buc copii schimb masina. Asa am sa fac, voi sta in fata lor si....am sa aleg. Ca sa aleg bine va bat la cap pe voi :cheers:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da asa e ,,devastator".ai dreptate.aici mergi 5 metri frina.apoi iarasi incepi mergi un pic si din nou.eu unul as prefera dsg-ul daca i posibilitatea sa il cumperi cu dsg ial asa.asta e un sfat de la cine are manual si am in familie si cu dsg/in oras nu se compara.si la citi km faci tu.repet e un sfat.

Poate asa este dar vad ca "sare" pretul la 1.9 tdi dgs cu 2-3000!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acuma s-au dat cu parerea doar posesorii de Touran,a venit timpul si de unul de Sharan(de 3 ani).

Avantajele la un Sharan fata de un Touran:

-spatiu mai mare in interior:

-amplasarea scaunelor cum vrei tu (toate scaunele sunt individuale si astfel pot fi puse pe randul 2 si 3 cum vrei tu sau pot fi scoase de tot si faci un pat ),si daca mai gasesti si o varianta Highline (cum e a mea cu 6 scaune) toate scaunele au cotiere.

Daca mai ai si alte intrebari ,iti raspund cu mare placere.salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrusel-

E cool sa configurezi interiorul :D nu-ti trebuie chei, bormasina, flex si chestii d'astea? Si cu service-ul cum sta? tb sa te imprietenesti cu "nenea"de la atelier?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a configura scaunele nu-ti trebuie "chei, bormasina, flex si chestii d'astea" :( ,se scot si se monteaza fiecare scaun cum vrei tu in cateva secunde.

Cu "nenea de la atelier" nu prea sunt prieten,decat pentru procedurile de rutina.

:D ba nu, mint ,sunt prieten cu el ,dar ies cu el la un gratar si o bere si mai schimb o vorba despre masini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sharanul e un monovolum pur-sange, iar Touranul e un Golf umflat cu pompa. Cine nu a facut calatorii cu un Sharan, nu va intelege ce inseamna "confort" si nu va descoperi placerea de a calatori. Intr-un sharan te urci obosit la plecare, iar la sosire cobori odihnit si mai ai chef sa conduci.

Desi pare o masina "enorma", in realitate nu e mai mare in dimensiuni decat un passat sau seria5. Din experienta personala va spun ca sharanul nu este o masina usor manevrabila, ci FOARTE USOR manevrabila, eu de ex parcam mai repede si mai usor cu sharanul decat cu passatul b5 de la serviciu: in sharan ai o pozitie de condus mai inalta, si vezi toate extremitatile masinii, la passat cand intorc sau parchez trebuie sa ghicesc unde sa termina portbagajul si sa deduc unde se termina bara din fata.

Sharanul are 7 locuri adevarate, nu doar in acte, si poti transporta inca 6 oameni maturi, in confort maxim. In acest caz insa, nu mai ai portbagaj (teoretic 300 litri, practic incap 2 lazi de bere si 2 corturi), cu 5 scaune insa ai portbagaj de 800 litri.

Daca vrei originalul, ia un Sharan, daca vrei un compromis intre masina de oras si masina pt concedii, ia Touran.

Atat am avut de zis! Hough!

LE: uite aici cateva poze cu sharanul meu, se poate vedea ce confort ai, chiar si in randul 3, iar spatiul interior este ENORM.

Modificat de SHARANEL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sharanul e un monovolum pur-sange, iar Touranul e un Golf umflat cu pompa :)

Multzam Sharanel, am bagt-o si p'asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Total de acord cu Sharanel.Cu Sharan-ul am condus drumuri gen Antalya - Bucuresti(1400 km) dintr-o bucata si cu efort nu prea mare ,datorita pozitiei pe care o ai la volan (nu stai cu picioarele stranse),lucru care nu reuseam cu alte masini.

Si vorba lui Sharanel numai cine nu a condus ,nu stie..............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari, eu am Touran de 3 ani 1.9 TDI de 105 CPam 100.000km cu el si am schimbat doar un rand de cauciucuri si un rand de placute de frana care sunt consumabile oricum.Pot sa iti zic ca am mers Brasov-Bucuresti consum 3.8l/100 km 4 persoane, mers constant nu mai mult de 120 km/h.Nu sunt multumit doar de tinuta la mers sportiv in rest e super ok.Mi-am scos diferenta de bani din consumu de motorina.Cutia DSG cre ca e prfecta,eu nu am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa iti zic ca am mers Brasov-Bucuresti consum 3.8l/100 km 4 persoane, mers constant nu mai mult de 120 km/h.

Wawww man! super consum!!!.......scuze, sunt tentat sa nu cred. Anyway, multumesc de sfat :sbine:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici cu Touranul nu mi-e frica sa ma avint la drum lung. Am facut si eu 1000km dus si tot pe atit intors in afara si crede-ma ca mai puteam face acelasi drum inca o data tot atunci. Scaunele la touran sint si ele independente si configurabile cam cum vrei tu. O fi el golf umflat cu pompa, insa ai spatiu indeajuns. La consum eu nu am scos mai putin de 5% pentru ca nu am vrut sa tai AC-ul sau altceva. Am mers fix cum am dorit. NU merg niciodata la consum.

La Sharan ai intr-adevar ceva mai mult spatiu si o pozitie mai inalta, insa si la Touran poti sa mai reglezi ceva.

Nu stiu ce sfat sa iti dau. Motoarele diesel de 1.9 tdi de pe sharan si touran sint cam la fel (cele de 101 cp). Difera electronica EDC 15 si EDC16.

Si la un sharan e bine sa il iei de 130 cp sau cel mai rau de 116. Pentru ca oricum e grea masina. Touranul de exemplu are 1,6 tone cu motorul de 1.9.

Si eu sint inalt si totusi nu stau cu picioarele lipite. Chiar reusesc sa stau indeajuns de lejer incit sa "comentez" atunci cind ma urc in alta masina.

Touranul este mai nou si probabil asta e cam singurul motiv pentru care eu as inclina spre el fata de Sharan.

Poate la o intilnire cind vine si dudu si eu facem un test comparativ ca sa ne lamurim.

De exemplu dudu a ales sharanul dupa ce a condus masina mea :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci dsg e cutia automata de fapt cu doua ambreaje...un fel de cutie mecanica...cu pinioane nu vasco cuplor ca la majoritatea cutiilor automate....si n0am de ca sa ma plang....merita fiecare banut...iar traficul de zi cu zi in Bucuresti mi-o demonstreaza :D

despre motorul 19tdi n-am de ce sa plang...e ok...cam subdimensionat cel de 105cp..iar consumuri de 3 si ceva imi arata si mie la drum lung..singura problema e cand faci full-ul si vezi de fapt ca nu e chiar asa...cam exagereaza computerul eu zic ca are totusi o abatere de +++/- 1l ;)

despre spatiu revin....e destul de inchesuita..fac comparatie cu o honda odyssey care o am la firma si care e cu doua clase mai mare....dar in care incap cu taote catrafusele...

despre modularitate....hmmm nici aici nu are un punct forte,,bancheta spate cu ultimele dooua locuri se rabateaza in portbagaj...facandu-l mai inalt....deci mai putin incapator..iar cele 3 din misloc chiar si cand se rabateaza ocupa mult loc...au in sistem ciudat..dar nu mi se pare f eficient ;)

ca sfat final...daca ai multe si multi de dus cu el nu ti-l recomand....eu inca n-am doi copii ...si abia incap stii tu carucior premergator...patutul cadita..nu mai zic de restu ....ca oricum ale noastre nu au loc niciodata :D

bafta ...si ....masoara de 7 ori si taie odata!

Modificat de vwraider
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti, eu am plecat sa cumpar masina! :rolleyes: Ne auzim saptamana viitoare sa va impartasesc impresii si sa va spun CE AM LUAT!! Va multumesc mult, mi-ati fost de mare ajutor, merg acolo mai orientat. Ne "auzim" :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

si eu am stat mult pe ganduri cand m-am hotarat sa iau un family car.alegerea o faceam intre sharan si touran.am condus sharanul la un drum de germania,m-a incantat cum s-a comportat la drum lung si dupa 1350km condusi ma simteam suficient de odihnit sa mai pot continua.daca faci saptamanal drumul de germania asa cum il face amicul meu,sharanul ia fata touranului,dar atata timp cat folosesti masina 80% din km care-i faci,in oras,iar restul mai cate un drum de weekend sau 1-2 concedii pe an,recomand touranul.de la sharan mai e un pas si ai senzatia ca circuli cu un microbus,in touran ai si inaltime la volan si spatiu,motorizarea nu difera semificativ si e mult mai adunat.pe mine si pe familia mea(2 adulti si 2 copii) ne multumeste pe deplin.in alte comparatii nu mai intru deoarece am vazut ca le-au prezentat alti membrii,mi-am spus si eu parerea...

dar totusi,pana la urma ce alegere ai facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 years later...

Topic revival!

Salutare comunitate. Va scriu, in speranta obtinerii unor sfaturi cat mai obiective din partea voastra.

Pe scurt, se dau: -2 adulti, 3 copii [poate curand si al-4-lea > masina va avea folosite [la inceput] toate cele 5 locuri] cu nevoi de deplasare prin tara [Oradea-Buc-CT si retur].

Ma aflu in situatia achizitionarii unei masini sh [buget 15.000 eur], care musai va fi MPV, si nu pot nici cum sa ma hotarasc care din ele: Touran sau Sharan TDI, musai cu cutie DSG.

1. M-ar ajuta tare mult sa stiu care ati reusit sa "umpleti" atat Sharan-ul cat si Touran-ul complet, adica toate cele 7 locuri ocupate si cum ati mai stat cu spatiul ptr. bagaje? Am cautat pe net foto sau video sa vad cum arata portbagajul incarcat cu toate cele 7 scaune ridicate dar nu gasesc de nici un fel.

2. Ce motorizari sunt de evitat la Sharan & Touran de la 2012 incoace? Vad ca f multi sfatuiti la Touran ptr. motorul TDI de 1,9 dar eu in plaja de pret pana la 15k, nu gasesc decat motoare TDI de 1,6 - cum se comporta acestea la drum cu masina incarcata?

3. In limita bugetului, cu greu gasesc ceva masini la ~160.000 Km [daca ar fi si aia reali]. Imi puteti spune [in functie de ce model detineti], ce cheltuieli ati avut de suportat de la un asemenea rulaj?

4. La cat ajunge un impozit & RCA la Sharan/ Touran, e vreo diferenta ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu am Touran 2012 cu 7 locuri, 2.0 TDI 140 DSG. Cu cele 7 locuri ocupate folosesc un portbagaj de acoperis pliabil de la Norauto de 400 de litri si nu am nicio problema. Din ce stiu la Sharan ramine mai mult loc in portbagaj dar mai putin ca la o masina de oras, deci tot bula pe acoperis e solutia.

Mie 140 de cai mi se par la limita puterii, in plus 1.6 TDI vine cu DSG 7 cu ambreiaje uscate, care e plina de probleme. 1,9 2012 nu are cum sa existe, din 2010 Touranul a trecut la common rail. De benzina iarasi. m-as feri, exista doar motorul twincharger care e si el foarte problematic. Succesuri!

La impozite si RCA nu cred sa fie diferente, platformele sunt identice, spatiul din Sharan e usor mai mare dar si masina e mai greoaie si consuma mai mult, plus ca e mai scumpa la achizitie si mai greu de folosit in oras.

Modificat de vdragos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sharanul are 7 scaune normale (pt adulți), 7 scaune individuale, fiecare reglabil independent. Touranul are banchetă pe rândul 2 și două scaune pt copii pe rândul 3. La Sharan cu toate scaunele montate ai un portbagaj foarte mic, pe adâncime e cât încape o casetă de bere, atât și nu mai mult. Practic, dacă înclini puțin pe spate scaunele din rândul 3, spătarul ajunge până în lunetă.

Dacă ai nevoie de 7 locuri confortabile și de versatilitate, soluția este Sharan. Dacă ai nevoie de spațiu pt bagajele aferente celor 7 pasageri, cea mai bună soluție o găsești la Thule (sicriu pe acoperiș).

 

interior2.JPG

Modificat de reader
am adăugat poza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca Touranul este cumva prea micut pentru ce ai tu nevoie, asa ca Sharan pare alegerea mai rationala. 

Ai mai putea analiza (nu stiu ce inseamna la pret) o varianta de van gen VW Transporter, Mercedes Vito/Viano (desi aici ai tractiune spate..).

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Touranul are 3 fotolii individuale pe rindul 2 si 2 scaune de dimensiune medie pe rindul 3. Medie insemnind sa zicem adulti de 1.7 m.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ptr reply-uri domnilor!

Stiu cum arata un Sharan respectiv Touran de 7 locuri. Am vazut ca la modele fabricate incepand cu 2012 [atat la Sharan cat si la Touran], au toate scaunele individuale, care sunt montate si doar se rabateaza si devine totul plat, nu trebuie demontate cele din randul 3.

 Cutiile acelea de portbagaj exterior, de la Thule sau Neumann, le-am mai folosit si la Peugeot deci sunt in tema cu ele, dar eram tare curios daca mai ramane loc de un troller mai micut sau macar un carucior de bebe pliat in spate la un Touran! Din cele descrise de voi nu ramane mai nimic, decat de vreo 2 plase de cumparaturi nu prea voluminoase.

Ceea ce ptr. mine e cam nasol si intr-un fel consider ca si conceptul de MPV de 7 locuri in cazul Touranului e cam fortat, deoarece imi pare ciudat sa transporti 7 persoane la drum doar cu servieta sau poseta dupa ei, in cazul in care ar avea si ceva bagaje de calatorie neavand ce face cu portbagajul, caci nu mai exista! Ma rog, are utilitatea ei masina, nu o contest dar e si un pic frustrant. In concluzie, de ce-mi era frica [spatiul] nu scap; nu ca mi-ar displacea un Sharan, Doamne fereste! ci doar din prisma unei masini mai user friendly si la folosinta zilnica, adica mers si la munca, fataiala prin oras-la cumparaturi.

La un VW Transporter sau Mercedes Vito, nu prea ma trage inima.

 

Legat de Sharan; pe  >>asta<< mi se pusese pata zilele trecute, dar cand am fost contactat din partea dealer-ului [un turcalete] am zis pas. Deci mai pescuiesc...

 

Modificat de Eggan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna. Sunt in aceeasi situatie ca tine ,,Eggan”. Eram setat pe Touran, dar cu cine am discutat mi-a recomandat Sharanul. Am studiat si unul si altul si cred că îmi voi lua Sharan (după 2010). Are garda mai mare față de Touran și e foarte bun pentru drumurile noastre. Din câte știu au fost depistate cu un soft instalat pentru a pacali testele de emisii, ceva probleme cu motoarele euro 5, etc...., dacă este adusă din afară există vreo problemă la R.A.R.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce te miri de Touran cu 7 locuri, dacă există Peugeot 307 SW (cred că acum și 308) cu 7 locuri? Chiar și Dacia Logan MCV are varianta de 7 locuri, asta chiar am încercat-o la o expoziție și am rămas surprins cât loc ai chiar dacă stai pe rândul 3! Așa că un Touran cu 7 locuri nu e deloc exagerat...

Dar orice ai alege, în varianta cu 7 locuri vei avea portbagaj foarte mic, bun doar pentru o geantă diplomat. Dacă vrei și un portbagaj mare, orientează-te către un Transporter sau echivalent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 minutes ago, reader said:

De ce te miri de Touran cu 7 locuri, dacă există Peugeot 307 SW (cred că acum și 308) cu 7 locuri? Chiar și Dacia Logan MCV are varianta de 7 locuri, asta chiar am încercat-o la o expoziție și am rămas surprins cât loc ai chiar dacă stai pe rândul 3! Așa că un Touran cu 7 locuri nu e deloc exagerat...

Nu ma mir de existenta lui/lor, deloc. Atat in cazul 307-308SW, Dacia MCV, Zafira, S-max, etc.. nu-i problema cu locul ptr transportul a 6-7 pasageri. Buba, e in cazul in care aia nu merg doar la munca ci mai pleaca si intr-un weekend pe undeva si masina [fara aditionale, gen cutie portbagaj] nu face decat sa-i transporte pe ei si cam atat. Personal le consider mult mai practice ptr cazurile de 5-6 locuri, unde mai poti pune si de un bagaj, altfel in cazul de 7 persoane la transport le vad mai degraba mai utile la firme care sa-si poata transporta mai usor pana la un birou niste angajati.

E vorba de principiu aici: to be or not to be MPV de 7 locuri in adevaratul sens al cuvantului? caci portbagajul vine ca un pacalici in varianta de 7 locuri utilizate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eggan-in bugetul tau e mai potrivit un Seat Alhambra decat un Sharan.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!