WooZie

Schimb De Bec La Plafoniera

83 postări în acest subiect de discuţie

Salut. Cine a schimbat becuri la plafoniera fata sau spate? Va rog frumos sa ma ghidati si pe mine in scoaterea plasticului transparent sa ajung la becuri. Am tot incercat cu o surubelnita fina, dar lasa urme si tot nu iese. De unde sa incep, dinspre parbriz sau dinspre luneta? Multumesc si precizez ca am cautat inainte sa postez, dar n-am gasit decat schimb de plafoniera total...si ala la golf 4 parca era.

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

la jumatatea plafonierei din fata este o grila sa zic asa, ca o plasa ...

aia iese, incearca sa o scoti! apoi apar 2 torxuri pe care le desfaci si gata, iese plafoniera, de aici te descurci!

pe spate iese cu totul geamul, cu tot cu rama, trage de ea in jos!

sper sa reusesti!

0

Link către postare

Deci ca sa schimb becurile trebuie sa dau plafoniera jos complet ? Becul se schimba pe deasupra...cum dracu...o sa ma uit, merci frumos

LE: Gata, am rezolvat-o merci

Modificat de WooZie
0

Link către postare

Pune niste poze, lumineaza poporul!!!! Cum ai facut?

0

Link către postare

Asa cum a zis colegul Lucian mai sus, am dat-o jos si am rezolvat-o in casa :Driver:

0

Link către postare

Eeeee, eu nu am luat-o in casa, wozzie nu mai speria lumea, ca nu e asa greu!

Ciupi, e simplu de tot, citeste explicatia mea de mai sus si ... nu ai cum sa te incurci.

Oricum satisfactia a fost mai mare atunci cand am schimbat becul de la bricheta! :hainoroc:

0

Link către postare

foarte bine Lucian, vezi daca are cine sa-ti arate.......

Ma bucur ca impartasesti cunostintele si cu alti colegi de forum.

Eu nu am mai intrat pe forum ca sa vad discutia.

0

Link către postare

OT:

daca nu erai tu ... eu o spargeam. :D

am zis sa le fiu si eu colegilor de folos, cu ce pot!

0

Link către postare

Am sa atasez cateva poze cu plafoniera fata si spate.Sunt cu demontare, la montare operatiunile sunt invers :D

post-15737-1208185303_thumb.jpg

post-15737-1208185340_thumb.jpg

post-15737-1208185362_thumb.jpg

post-15737-1208185378_thumb.jpg

post-15737-1208185385_thumb.jpg

post-15737-1208185412_thumb.jpg

post-15737-1208185424_thumb.jpg

post-15737-1208185431_thumb.jpg

0

Link către postare

Sa inteleg ca ai renuntat la led-uri? Sau ai demontat-o de dragul DIY -ului?

0

Link către postare

Pai Luciane eu daca tot am desfacut-o am luat-o in casa sa lucrez mai elegant.Eu am vrut sa fac lumina albastra si de aia am zis ca altfel stai la masa si o gandesti...nu ca ar fi greu de schimbat un bec. Bafta

0

Link către postare

mare grija k demontatu pt ca se rup foarte repede acele cleme de plastic mai ales la cea de pe spate eu le-am desfacut sa le curt

0

Link către postare

salut ca tot e capitolul bec/plafoniera, mi-am cumparat azi becuri blue vision ce au o culoare alba ptr a le skimba cu cele standard din plafoniera...ideea e ca nu e mare schimbare...asa ca daca are cineva acceasi idee l-as sfatui sa nu o faca...va salut

0

Link către postare

daca vrei sa bata lumina in alb spre bleu, pune-i niste filtre de culoare inaintea geamului plafonierei, sau leduri

0

Link către postare

Eu am reusit sa dau jos doar plasticul transparent la cea din fata fara sa las vreo zgarietura... Incercati cu o surubelnita finuta dinspre butonele de aprindere spre parbriz si reusiti relativ simplu....bineinteles cu simt de raspundere :)

0

Link către postare

Eu am o problema cu becul de la oglinda, de sub parasolar. Nu se mai aprinde si banuiesc ca e ars. Am incercat sa trag de plastic sa-l scot afara dar n-am avut nici un succes. Stie cineva cum pot demonta acest bec?

0

Link către postare

cum se poate schimba becul din bord (torpedou)?

0

Link către postare

Plafoniera din spate se desface oarecum usor .. se trage de ae in jos usurel, pe ce`a din fata inca nu am desfacut`o.

TheSSeuSaceeasi problema o am si eu cu cel din stanga. Intr`o perioada cum curatam cu servetele umede sau spuma ( spay ) de interior parasolarul .. isi revenea. Incearca sa aperse putin pe usita aceea care culisaeza si vezi daca se aprinde, sigur ai contactul acela dus... asa facea al meu pana cand nu a mai mers deloc, nici daca apas pe el si nici daca curata parasolarul cu vre`o spuma.

Partea nasoala este ca trebuie schimbat parasolarul ( informatie primita de la 2 mecanici / electricieni de la PBN )

0

Link către postare

salutare

ma bag si eu in seama pentru ca pot spune ca am demontat pana acum cel putin 50 de plafoniere la golfuri,inclusiv golf 6 si va pot indruma cum sa procedati.

la golf 5,cel mai elegant de lucrat este cu plafoniera fata data jos. doua torx in rest numai cleme,care sunt destul de rezistendoar scoaterea geamului este cam riscanta ,pentru ca pot ramane urme pe plastic.

plafoniera spate este foarte simplu.pur si simplu se trage de rama de plastic in jos.iese extrem de usor.

lumina din torpedou : cu o surubelnita dreapta,cu maner mic,se introduce in fanta lampii si se invarte usor de surubelnita! atentie ca lampa din torpedou are bec w5w (ca cel de la pozitie )si daca vreti sa puneti led,trebuie ceva cu leduri pe o singura fata.

la lampile de la picioare este exact aceeasi procedura,numai ca acolo nu merge pus orice led pentru ca daca nu vede consumul le stinge imediat.

la portbagaj, aceeasi procedura ca la torpedou,numai ca aici este bec sofit (atentie sa nu faceti scurt cu placuta metalica de la lampa! )

la numar sunt becuri sofit. fiecare lampa are cate 2 holzsuruburi mici.

cu lampile de la parasolare este putin mai delicat.---- miscati de lampa stanga/dreapta. in una din parti se va duce mai mult.in acea parte bagati usor o surubelnuta dreapta si trageti usor in jos . ATENTIE! bagati surubelnita intre plastic si rama de aluminiu! in niciun caz intre plastic si "geam" pentru ca puteti trece acea lampa la pierderi.

la golful 6 sunt probleme la plafoniere pentru ca este un plastic foarte foarte moale,care se rupe imediat.

va doresc spor la demontat!

.....si daca nu va descurcati,sunati-ma pentru lamuriri suplimentare!

0

Link către postare

man pls help am si eu nevoie de ajutor cu partea asta cu ledurile ... am vazut golf 5 care aveau led-uri si inaintru si pe pozitii ... dar la mine mi le stinge :( dc ? ce pot face? :vaidecapulmeu:

0

Link către postare

salutare..e aceasi problema ca si la mine..am cumparat niste leduri smd si surpriza a fost ca ramaneau aprinse doar cateva secunde, iar raspunsul la problema este k trebuie un anulator de erori sau mai simplu cumperi leduri can bus, ledurile astea au niste circuite care anuleaza erorile si merg perfect asa k enjoy :D

0

Link către postare

salutare tuturor!

am si eu o problema cu becul de la parasolarul din dreapta si anume ca nu se aprinde atunci cand glisez protectia de peste oglinda de make up. becul nu este ars intrucat am l-am pus in partea stanga si acolo functioneaza. aveti idee care poate si problema?

mersi!

toate cele bune!

0

Link către postare

contactele din parasolar,daca restul fctioneaza corect.

0

Link către postare

si la ele cum am acces? trebuie deschis parasolarul?

mersi!

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.